Startuje głosowanie

  • 07.08.2019, 10:48
  • Biuro Prasowe Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Startuje głosowanie wzp arch.
Organizacje pozarządowe i grupy nieformalne zgłosiły w drugim naborze na regionalne inicjatywy obywatelskie 118 pomysłów. Walczą nawet o 10 tys. zł wsparcia z Programu Społecznik. Teraz głos należy do mieszkańców Pomorza Zachodniego. 7 sierpnia ruszyło internetowe głosowanie.

Wystarczy przez stronę https://pomorzezachodnie.wybiera.pl wskazać projekty, które nas interesują. Głos oddać może mieszkaniec województwa zachodniopomorskiego, który najpóźniej w dniu zakończenia głosowania ukończy 16 rok życia. Aby głos był ważny należy podać swój adres e-mail, datę urodzenia, wyrazić niezbędne zgody oraz kliknąć w link otrzymany na podany adres e-mail. System potwierdzi oddanie głosu w oddzielnej wiadomości e-mail.

 

Każda uprawniona do głosowania osoba może oddać głos na trzy inicjatywy o zasięgu wojewódzkim oraz jedną inicjatywę o zasięgu powiatowym (zgodnie z miejscem zamieszkania). Ze względu, że jest to drugie, dodatkowe głosowanie, niektóre powiaty wyczerpały pulę dofinansowania w pierwszym naborze, który odbywał się na przełomie maja i czerwca br. To powiaty: choszczeński, gryfiński, koszaliński, myśliborski, pyrzycki, sławieński. Ich mieszkańcy będą mogli zagłosować jedynie na inicjatywy regionalne.

 

Łącznie do głosowania przeszło 118 inicjatyw, które otrzymały pozytywną ocenę formalną – 60 o zasięgu powiatowym i 58 o zasięgu regionalnym. Budżet drugiego naboru to ponad pół miliona złotych.

 

Aby inicjatywy mogły otrzymać dofinansowanie muszą zdobyć najwięcej głosów mieszkańców. Obowiązuje także kryterium minimalnej liczby głosów. W przypadku inicjatyw o zasięgu regionalnym to minimum 400 głosów, a w przypadku inicjatyw o zasięgu powiatowym to minimum 0,3% głosów mieszkańców danego powiatu (wg danych GUS na stan 31.12.2018 r.).

 

Oddanie głosu będzie możliwe do 21 sierpnia 2019 r. do godz. 23:59.

 

To już za nami. W pierwszym głosowaniu do dofinansowania wybrano 46 regionalnych inicjatyw obywatelskich, w tym 20 o charakterze powiatowym oraz 26 inicjatyw o charakterze regionalnym. Udzielone dofinansowanie wyniosło 459 tys. zł. Wyniki pierwszego naboru dostępne są np. na stronie Wydziału Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego (http://www.wws.wzp.pl/program-spolecznik/regionalne-inicjatywy-obywatelskie-wyniki-glosowania). Równolegle w ramach tegorocznych mikrodotacji, a więc pierwszego filaru programu, komisja konkursowa dofinansowanie przyznała 506 projektom. Łączna kwota wsparcia to blisko 2 mln zł.

 

Program Społecznik realizowany jest w formule regrantingu. Oznacza to, że Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego w ramach otwartego konkursu ofert wyłonił operatora programu. Funkcję tę pełni Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. Dodatkowe informacje o programie można znaleźć na stronach internetowych KARR S.A. oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego (www.wws.wzp.pl). Społecznicy o swoich działaniach informują m.in. w mediach społecznościowych na profilu Programu Społecznik. Posługują sie też takimi odnośnikami (hasztagami): #PomorzeZachodnie, #ProgramSpołecznik, #społecznik, #KARR.

Biuro Prasowe Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ngo
ngo 07.08.2019, 12:18
Zwróciłem sę o pomoc do gminy Gryfino i jej nie uzyskałem. Wyjaśniono mi, że to nie ich kompetencja tylko moja.
PKP
PKP 07.08.2019, 17:42
A nie wyrzucili cię z siedziby?

Pozostałe