Urodziny Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego - zaproszenie i prośba do kierowców

  • 09.08.2019, 12:44
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Urodziny Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego - zaproszenie i prośba… Sanitariusze pogotowia i kierowcy Wojewódzkiej Kolumny Transportu Sanitarnego. Zdjęcie zostało wykonane w Szczecinie przy al. Wojska Polskiego na przełomie lat 50. i 60. XX wieku.
Festyn z okazji 70 urodzin Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie odbędzie się jutro, 10 sierpnia 2019 r. Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu, a kierowców prosimy o wyrozumiałość i niepozostawianie pojazdów na terenie parkingu przy ul. Piotra Skargi w trakcie trwania imprezy.

Już dziś przy wjeździe na parking przy ul. Piotra Skargi zostały ustawione barierki z informacją dla kierowców (w załącznikach zdjęcia). Prosimy o nieparkowanie na terenie parkingu w godzinach od 8-16 w sobotę 10 sierpnia 2019 roku. W tym czasie na parkingu trwać będzie festyn urodzinowy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. Pracownicy WSPR w Szczecinie będą dziś jeszcze prowadzić akcję informacyjną na terenie parkingu i wręczać ulotki informacyjne kierowcom.

 

W ramach festynu przygotowaliśmy dla przybyłych gości mnóstwo atrakcji, m.in.:
- ogromny tort i kawę
- wystawę archiwalnych zdjęć Pogotowia sprzed lat*
- animacje i zabawy dla dzieci
- darmowe badania ciśnienia, poziomu glukozy, tętna i saturacji
- karetkę Escape Room, w której będą zagadki związane z udzielaniem pierwszej pomocy**
- symulacje najczęściej spotykanych wypadków i urazów oraz pokazy pierwszej pomocy omawiane na żywo do mikrofonu
- karetka, policyjny radiowóz i wóz strażacki, które będą udostępnione do zwiedzania
- występ muzyczny
- plansze do robienia pamiątkowych zdjęć
- konkursy z nagrodami
- dmuchańce dla dzieci


*Wernisaż wystawy odbędzie się 10 sierpnia podczas festynu na Jasnych Błoniach. Później (od 12 sierpnia do 12 września 2019 r.) wystawę będzie można bezpłatnie podziwiać na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich.
**W środku cały czas będzie obecny ratownik, który w razie potrzeby pomoże przy rozwiązywaniu zagadek.

 

Oficjalny start zaplanowano o godz. 11.

 

Serdecznie zapraszamy mieszkańców, obecnych i byłych pracowników WSPR w Szczecinie, byłych pracowników Działu Pomocy Doraźnej i Wojewódzkiej Kolumny Transportu Sanitarnego oraz turystów - będzie nam niezmiernie miło móc świętować z Państwem 70. jubileusz - wszak na imprezie urodzinowej najważniejsze jest dobre towarzystwo :)

Do zobaczenia na Jasnych Błoniach!

 

Paulina Targaszewska

rzecznik prasowy WSPR w Szczecinie

 

Historia WSPR w Szczecinie

Pogotowie Ratunkowe w Szczecinie powołane zostało 11 sierpnia 1949 roku i początkowo mieściło się w siedzibie Polskiego Czerwonego Krzyża przy al. Wojska Polskiego 63. 24-godzinne dyżury zabezpieczali lekarze medycyny i felczerzy. Zakres usług obejmował także działalność ambulatoryjną, stomatologię i wenerologię. Obszar działalności obejmował Szczecin i jego okolice.

Potrzeby Pogotowia Ratunkowego w zakresie transportu sanitarnego zabezpieczał oddzielny zakład – Wojewódzka Kolumna Transportu Sanitarnego. Pogotowie korzystało z samochodów oraz kierowców. Na początku lat 50., gdy WKTS powstawała, duża jej część mieściła się w Pogotowiu Ratunkowym przy al. Wojska Polskiego (obecnie znajduje się tu siedziba szczecińskiej filii WSPR). Karetki garażowały tam w byłych stajniach. Siedziba kierownictwa WKTS, warsztatów i pozostałego taboru samochodowego mieściła się przy ul. Mazowieckiej, gdzie do dziś znajduje się część administracyjna WSPR w Szczecinie.

W latach 50. wśród taboru WKTS były różne samochody, pojawiały się takie marki aut jak Skoda, Fiat, Chevrolet, Volvo czy Opel. W większości były to już bardzo wysłużone pojazdy. Mechanicy nierzadko musieli dokonywać cudów, aby auta były zawsze w pełni gotowości. W późniejszych latach rozwój polskiej motoryzacji spowodował, że chorych coraz częściej przewożono Warszawami, a od końca lat 60. Fiatami 135p.

Zgłoszenia dotyczące pacjentów, którym pomocy miało udzielić Pogotowie, trafiały do biura wezwań. W każdym powiecie w województwie znajdowało się co najmniej jedno biuro wezwań.

Zespół Lotnictwa Sanitarnego w Szczecinie utworzono w 1956 r. Załogę stanowili piloci, a także lekarze, felczerzy i pielęgniarze pogotowia, którzy do swej dyspozycji mieli samolot PO-2 w wersji sanitarnej. W 1960 roku espół otrzymał nowoczesny sprzęt, szybki samolot dwusilnikowy Super Aearo oraz śmigłowiec SM-1. Od 1975 r. w miejsce śmigłowca SM-1 zaczęto używać nowoczesnych wówczas dwusilnikowych śmigłowców Mi-2 o napędzie turbinowym. Wraz z wymianą sprzętu nastąpiło polepszenie jakości świadczonych usług – samoloty były szybsze i bardziej skuteczne w akcjach ratunkowych.

Jako pierwszy w Polsce w dniu 1 sierpnia 1994 roku uruchomiony został na terenie lotniska w Szczecinie Dąbiu zespół śmigłowcowej służby ratunkowej, który w tym czasie stanowił odpowiednik HEMS. Zespół ten funkcjonował w strukturze szczecińskiego pogotowia do 19 czerwca 2000 roku, a następnie został przekazany do tworzącego się SPZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Z dniem 1 stycznia 1999 Wojewódzka Kolumna Transportu Sanitarnego oraz Oddziały Pomocy Doraźnej byłego województwa szczecińskiego zostały włączone w struktury Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. W następnych latach włączano kolejne powiaty wschodniej części województwa zachodniopomorskiego.

Na przestrzeni lat struktura zatrudnienia i funkcjonowania WSPR uległa wielu zmianom. Aktualnie zatrudnionych jest ok. 60 lekarzy, 850 ratowników medycznych i 50 dyspozytorów. Zamiast wielu biur wezwań funkcjonują dwie dyspozytornie – jedna w Kołobrzegu, druga w Szczecinie. Na terenie województwa działa 89 zespołów ratownictwa medycznego w 47 lokalizacjach. WSPR posiada blisko 140 pojazdów specjalistycznych wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt i aparaturę medyczną oraz środki łączności. Znaczną część taboru stanowią auta marki Mercedes Benz Sprinter.

 

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Gość
Gość 09.08.2019, 21:46
Szkoda, że o byłych pracownikach się nie pamięta ...
życie.......
życie....... 10.08.2019, 22:50
Do roboty! A co w tym kraju warci są ludzie do roboty....

Pozostałe