PGNiG: 5000 cystern z LNG ze Świnoujścia

  • 10.08.2019, 05:14
  • Żródło: PGNiG
PGNiG: 5000 cystern z LNG ze Świnoujścia fot. Gas-Trading S.A.
Z Terminala im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu PGNiG wyekspediowało już 5000 cystern z ładunkiem skroplonego gazu ziemnego (LNG). Największym odbiorcą LNG są stacje regazyfikacji obsługujące miejscowości, które nie mają dostępu do ogólnopolskiej sieci dystrybucji gazu.

Pięciotysięczna cysterna z ładunkiem LNG, która w sobotę 10 sierpnia 2019 r. wyjeżdża z terminalu w Świnoujściu, będzie jednocześnie 1144 załadowaną w tym roku. W porównaniu z ubiegłym rokiem liczba autocystern, które opuściły terminal, wzrosła o 24 proc. (stan na 9 sierpnia 2018 i 2019 roku). Paliwo pochodzi z dostaw gazu skroplonego sprowadzanego przez PGNiG z Kataru, Norwegii i USA.

Większość importowanego LNG jest regazyfikowana i wprowadzana do ogólnopolskiej sieci przesyłowej i dystrybucyjnej. Część pozostaje jednak w stanie ciekłym i w tej postaci trafia do obiorców za pomocą autocystern i kontenerów kriogenicznych.

Zainteresowanie gazem ziemnym rośnie w Polsce bardzo szybko. Dzięki cysternom z LNG możemy dostarczyć paliwo tam, gdzie nie ma infrastruktury przesyłowej albo jest ona niewystarczająca w stosunku do potrzeb. Skroplony gaz ziemny to sposób na szybką gazyfikację kraju – mówi Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG ds. Handlowych.

Odbiorcami LNG od PGNiG są m.in. zakłady przetwórstwa spożywczego oraz firmy z branży hotelarskiej. Najwięcej, bo 55 proc. gazu skroplonego ze Świnoujścia trafia jednak do stacji regazyfikacji zasilających tzw. sieci wyspowe. Takie sieci obsługują zazwyczaj jedną miejscowość. Po ogrzaniu LNG, które przechodzi ze stanu ciekłego w lotny, gaz jest dostarczany lokalną siecią gazociągów dystrybucyjnych do klientów końcowych – firm, instytucji i gospodarstw domowych.

Jedna z takich sieci znajduje się w Mońkach, w województwie podlaskim. Polska Spółka Gazownictwa (PSG) z Grupy Kapitałowej PGNiG otworzyła tam stację regazyfikacji w kwietniu 2019 roku.

Ta inwestycja to warunek rozwoju gospodarczego miasta. Normy środowiskowe dla przemysłu są coraz bardziej rygorystyczne. Aby je spełnić, przedsiębiorcy muszą mieć dostęp do gazu do celów energetycznych i technologicznych. Zanim w Mońkach uruchomiono stację regazyfikacji, kilku potencjalnych inwestorów zrezygnowało, kiedy dowiedziało się, że gmina nie jest zgazyfikowana – wyjaśnia Zbigniew Karwowski, burmistrz Moniek. – Dostęp do gazu jest ważny również dla samych mieszkańców. Dzięki błękitnemu paliwu możemy wreszcie zrezygnować ze źródeł ciepła zanieczyszczających powietrze.

Na Podlasiu, oprócz Moniek, sieci wyspowe PSG działają jeszcze w trzech miejscowościach. Do końca 2022 roku przybędzie kolejnych siedem. Jednak sieci wyspowe będą powstawać w całym kraju. W ramach „Programu przyspieszenia gazyfikacji Polski w latach 2018-2022” PSG chce, aby do 2022 roku 90 proc. mieszkańców Polski miało możliwość korzystania z gazu. Ważnym elementem tego planu jest wybudowanie 77 nowych stacji regazyfikacji. Razem z uruchomionymi wcześniej, na koniec 2022 roku w Polsce będą działać 84 stacje regazyfikacyjne PSG obsługujące sieci wyspowe.

 

 

O gazie skroplonym, który przypłynął z USA do Polski napisaliśmy ostatnio tutaj:

https://www.igryfino.pl/wiadomosci/33171,gaz-skroplony-z-usa-juz-w-polsce

Źródło: PGNiG

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kmiot z Żorawek
kmiot z Żorawek 10.08.2019, 17:06
Nikotyński musi odjechać na jednej z tych cystern,zgadzacie się? Wpisujcie miasta wsie osady i przysiółki które są za wyjazdem Nikotyńskiego.Żurawki
słowotok i kłamstwa
słowotok i kłamstwa 10.08.2019, 22:12
Gardno jest za!


Od co najmniej 2015 roku tworzymy oddziały przedszkolne, nie ma problemu, by tworzyć dodatkowe, nadmienię, że w Gardnie jest już przedszkole prowadzone przez TPD a finansowane z budżetu Gminy – tłumaczy wiceburmistrz, Paweł Nikitiński. - Pracujemy nad nową siatką szkół w związku z reformą, szkoła w Gardnie ma spore możliwości, liczę także na współpracę z przedsiębiorcami ze strefy – dodaje.
Czy gmina rozważa budowę przedszkola na terenie parku?
- Zapewnimy miejsce wszystkim dzieciom od 20 tygodnia do 19 roku życia, od żłobka po szkołę średnią. Budowa na terenie strefy byłaby trudna, mamy inne miejsca, znacznie przyjaźniejsze rozwojowi dzieci. Jesteśmy świadomi potrzeby rozwoju usług społecznych i pracujemy nad tym – tłumaczy Paweł Nikitiński.
mat
mat 10.08.2019, 06:09
Pięć tysięcy tysięcy?5000000?
kurde,dużo,będą korki
tadejko
tadejko 10.08.2019, 14:33
korki jak korki ale cena będzie jak za benzynę .zakosztuje to nas zakosztuje .Zbudowali terminal bez dostępu do rury.Polnische wirschaft
5 mln cystern, mają rozmach
5 mln cystern, mają rozmach 10.08.2019, 05:38
"PGNiG: 5000 tysięcy cystern z LNG ze Świnoujścia" A co na to Geblewicz?

Pozostałe