Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020

Przeczytajcie list z ZUS o stanie swojego konta i przyszłej emeryturze

  • 12.08.2019, 00:18
  • Karol Jagielski - regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa zachodniopomorskiego
Przeczytajcie list z ZUS o stanie swojego konta i przyszłej emeryturze
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wysyłkę 18,5 mln listów z Informacją o Stanie Konta Ubezpieczonego. Ostatnie przesyłki powinny dotrzeć do klientów ZUS w najbliższą środę.

W sumie zostało wysłanych aż 18,5 mln listów z informacją o środkach zgromadzonych na kontach ubezpieczonych. Nieco ponad 2 mln osób odebrało IOSKU drogą elektroniczną, za pośrednictwem własnego profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Wysyłka listów, zgodnie z planem, miała zakończyć się 31 sierpnia.

 

- Teraz najważniejsze jest to żeby nasi klienci przeczytali list, a nie odłożyli go na bok. Ten list zawiera bowiem bardzo istotne informacje o przyszłości naszych klientów, przyszłości emerytalnej. Nikt za nas tej przyszłości nie zbuduje, ważne więc by tą przyszłość starać się kształtować. Ten list ma m.in. służyć temu celowi – mówi prof. Gertruda Uścińska.

 

Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego w ZUS przedstawia stan naszych finansów na koncie na 31 grudnia 2018 r. i obejmuje zwaloryzowane kwoty: kapitału początkowego i składek na ubezpieczenie emerytalne za okres od 1999 do 2017 roku. We wskazanych kwotach uwzględniona jest już tegoroczna czerwcowa waloryzacja ze wskaźnikiem 109,2 procenta. Dodatkowo nasz kapitał w liście z ZUS zwiększony jest o wpłacone składki z całego 2018 roku. Miniony rok mamy też w IOSKU podzielony na poszczególne miesiące z przypisanymi do nich kwotami wpłat. Klienci odkładający składki w tzw. II filarze w ZUS dowiedzą się z korespondencji również jak wygląda stan ich subkonta. Obok kwoty ogólnej, stan subkonta i kwota przekazana przez ZUS do Otwartego Funduszu Emerytalnego (jeżeli klient odkłada jeszcze środki w OFE) przedstawione są z wyróżnieniem składek, które należało odprowadzić i które zostały rzeczywiście odprowadzone. W większości przypadków obie kwoty są tożsame.

 

Wszyscy ubezpieczeni, którzy ukończyli 35 lat, otrzymają w Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego również symulację hipotetycznej emerytury obliczoną z samego tylko konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS. Zakład stosuje dwa warianty tych wyliczeń. Jeden uwzględnia naszą dalszą pracę, aż do ukończenia wieku emerytalnego przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy. Drugi zaś przyjmuje, że kończymy już aktywność zawodową i więcej składek nie odprowadzimy. Pamiętajmy przy tym, że te wyliczenia to tylko pewna prognoza, która będzie się zmieniać wraz z podejmowanymi decyzjami co do dalszej kariery zawodowej.

 

 

Karol Jagielski - regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa zachodniopomorskiego
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (18)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

komunard
komunard 15.08.2019, 10:31
PIS planuje jednakowe emerytury obywatelskie .Jeszcze tylko gustowne drelichy dla wszystkich a la "mao" wspólne posiłki w jadłodajniach i mamy krainę szczęsliwości PIS.No i obowiązkowo książeczki z myślami braci kaczyńskich
Polka
Polka 16.08.2019, 10:34
Idiota jesteś. Kto ci płaci za te brednie, komuchy czy szwaby?!!!
Andzej
Andzej 13.08.2019, 16:03
Wlasnie te listy zostaly wyslane z pieniedzy z naszej emerytury 😂😥😂
Polka
Polka 16.08.2019, 10:36
Wcześniej też ryży wysyłał, puknij się w ten pusty łeb. ZUS ma podpisane z pocztą Polską i nie ma znaczenia ile wyśle. Inne zakłady też tak robią m.in. Enea
nieMądry Polak i po szkodzie
nieMądry Polak i po szkodzie 12.08.2019, 16:20
Można było zrobić z tym porządek po 1989. No ale po co? Po co myśleć o tym, co będzie za 20, 30, 40 lat.
AJWAJ ALELUJA I DO PRZODU
AJWAJ ALELUJA I DO PRZODU 12.08.2019, 12:59
https://youtu.be/DNRkg0ttx7s JUŻ NIEDŁUGO ZUS PRZEJDZIE DO HISTORII AH AH AH
Skandal
Skandal 12.08.2019, 12:26
Wszystkie komentarze na temat K są kasowane mafia portalowska
a na temat?
a na temat? 12.08.2019, 12:57
A może trollu z konkurencji pisz coś na temat? Na przykład tutaj coś o ZUS?
Filemon
Filemon 12.08.2019, 10:45
Otrzymałem taki " list ", odłożyłem ad acta. Dlaczego ? Odpowiedź jest prosta, do 65 lat mam jeszcze ho, ho i - znając historię KILKUNASTU zmian w polskim prawie o emeryturach w ciągi tzw demokracji, WIEM, ZE BĘDZIE JESZCZE KILKU I KAŻDA NA GORSZE, A I TAK NA KONIEC NĘDZA !! No, chyba, że byłbym z kasty wybranych lub został klechą / ta ostatnia wersja odpada, kocham kobiety / !
Polka
Polka 16.08.2019, 10:38
Nie chlej tylko pracuj
Xxx
Xxx 12.08.2019, 22:58
Dałbyś radę. Nie jeden ma kobietę, która też dobrze przędzie tylko dlatego że ją bzykasz a ona siedzi cicho i nie piska ni słowa o Waszym związku i dziecku. Obie strony ustawione do końca zycia.
Filemon
Filemon 13.08.2019, 10:15
Hmm, dałeś mi do myślenia...
prawdopodobnie
prawdopodobnie 12.08.2019, 23:28
Xxx za dużo czytasz książek fantasy!
nieMądry Polak i po szkodzie
nieMądry Polak i po szkodzie 12.08.2019, 16:23
Naprawdę myślisz, że pójdziesz przy 65?
Emerytka
Emerytka 12.08.2019, 10:33
Nikotyński musi odejść!
stary portfel
stary portfel 12.08.2019, 15:05
na głodową rentę dla niepełnosprawnych
Arn de...