Sposób na podniesienie innowacyjności

  • 12.08.2019, 11:17
  • Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie
Sposób na podniesienie innowacyjności wzp (arch.)
Łamanie, zginanie czy rozciąganie to tylko niektóre z prób wytrzymałościowych jakie są wykonywane w procesie produkcji związanej z branżą stoczniową. Coraz wyższe normy i standardy wymuszają nowoczesne usługi badawcze. Ponad 2,5 mln zł pochłoną inwestycje firmy TENSLAB, która dzięki wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 rozwinie własne laboratoria.

W branży, gdzie produkty końcowe są weryfikowane przez mocne uderzenia wysokich fal, sól morską czy olbrzymie różnice temperatur, jakość materiałów i wykonania nie tylko decyduje o wytrzymałości statku. ale i ludzkim życiu. Nad tym wszystkim czuwają specjalne laboratoria, które zgodnie z wysokimi normami badają skład chemiczny stali, podatność na korozję czy jakość wykonanych spawów. M.in. te usługi świadczy Laboratorium Wytrzymałościowe Tenslab.

 

Z pomocą środków z RPO WZ 2014-2020 firma podniesienie swoją innowacyjność i konkurencyjność. Umożliwi to zakup nowoczesnej technologii do obróbki próbek oraz prowadzenia badań niszczących i nieniszczących wraz z systemem informatycznym. Poszerzy to zakres usług wykonywanych na potrzeby procesów budowy, naprawy, konserwacji i przebudowy statków, konstrukcji pływających, łodzi, konstrukcji offshore, a także w procesie produkcji ich części i wyposażenia. Warta ponad 2,5 mln zł inwestycja (wsparcie z RPO WZ 2014-2020 w wysokości 1,1 mln zł) będzie ukończona w 2023 roku.

 

- Siłą uruchomionych przez nas środków jest to, że kierujemy je do szeregu firm działających na rzecz branży morskiej. Podnosimy innowacyjność, pomagamy w podnoszeniu konkurencyjności naszych firm na rynkach europejskich i światowych. To niezwykle ważne, bo dziś gros regionalnej produkcji stoczniowej trafia m.in. do Skandynawii – mówi marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

 

Dzięki ogłoszonemu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 konkursowi stoczniowemu wsparcie otrzymały 24 projekty, warte ponad 74 mln zł. Kolejna szansa na zdobycie dofinansowania pojawi się w grudniu br. wraz z drugim naborem. Jego pula to ponad 28 mln zł.

 

Działania, które doprowadziły do opracowania regionalnego Program wsparcia sektora stoczniowego marszałek Olgierd Geblewicz rozpoczął w 2014 r. Ich efektem była decyzja Komisji Europejskiej z 2018 r. i zgoda na uruchomienie 79 mln złotych (60 mln zł w województwie zachodniopomorskim, 19 w pomorskim) dla branży. Konkurs stoczniowy wykorzystał z tej puli 38 mln zł. Dzięki aktywnym i elastycznym działaniom Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego jeszcze w perspektywie 2007-13 znalazł sposób, by wesprzeć dawną stocznię, wtedy Szczeciński Park Przemysłowy. Dzięki środkom unijnym rewitalizację przeszła bocznica kolejowa i szatniowiec dla 900 pracowników, a park maszynowy wzbogaciło nowe urządzenie do cięcia plazmą. Na te pierwsze od wielu lat inwestycje przeznaczono łącznie ponad 13 mln zł.

Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

WOLNE SZABASY 21 POSTULATÓW
WOLNE SZABASY 21 POSTULATÓW 14.08.2019, 07:40
ALE BOLEK SW IZYDOR JUZ WALI ZE STOŁEM OKRĄGŁYM HA HA AH https://youtu.be/Ftk7BpQgmTg
Były stoczniowiec a teraz platformers z platformy z Norwegii.
Były stoczniowiec a teraz platformers z platformy z Norwegii. 12.08.2019, 18:54
Pchi ! Stocznia Szczecińska od dwóch lat dzięki Morawieckiemu i PiS buduje promy. Na razie jeden. Stępkę z wiatraka dwa lata temu poświęcił biskup i umocował premier. I tak zostało bo to święta rzecz ten kawałek wiatraka. A Stocznia stworzyła klub siatkarski . Nawet Kurek tam grał za darmo. Ba !!! Wszyscy tam grali za darmo , no ale klub upadł. Coś im te nowe metody inwestycji bez pieniędzy nie wychodzą. Kaczorze - pamiętamy kto likwidował stocznię.
GG
GG 13.08.2019, 14:25
A kto zlikwidował ????? Bo ja wiem ale nie wiem czy ty wiesz???? Wiezsz platformersie??????
Kolejorz
Kolejorz 12.08.2019, 18:38
Gratulacje, marszałek. W końcu normalna, daleko idąca w przyszłość, inwestycja. Aż jestem pod wrażeniem.
Fox
Fox 12.08.2019, 15:49
Oprócz donosów konfidentów i "kopiuj - wklej" Urzędu Marszałkowskiego to piszecie coś od siebie?
Łolgierd
Łolgierd 12.08.2019, 14:57
Sposób na podniesienie innowacyjności?To- NIKOTYŃSKI MUSI ODEJŚĆ.
Pik
Pik 12.08.2019, 12:44
Wg mnie kontrowersyjna decyzja.

Pozostałe