Wymagania wobec kandydatów określone są w przepisach prawa. Służbę w Straży Granicznej może pełnić osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie, która w dniu przyjęcia do służby nie przekroczyła wieku 35 lat. Po ślubowaniu w Komendzie Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku nowi strażnicy graniczni wysyłani są na ośmiomiesięczne szkolenie, a po nim rozpoczynają normalną służbę w swoich macierzystych jednostkach.
Postępowanie kwalifikacyjne podzielone jest na dwa etapy. W pierwszym komisja rekrutacyjna sprawdza kompletność dokumentów złożonych przez kandydata i przeprowadza z nim rozmowę kwalifikacyjną. Kandydat do służby wysyłany jest również na badanie psychologicznie oraz psychofizjologiczne, czyli tzw. wariograf.
Drugi etap postępowania kwalifikacyjnego odbywa się w jednym z ośrodków szkolenia Straży Granicznej. Kandydaci rozwiązują tam testy z wiedzy ogólnej i wybranego języka obcego, przechodzą egzamin ze sprawności fizycznej i rozmowę kwalifikacyjną. Po pozytywnym zaliczeniu kandydaci wysyłani są na komisję lekarską, która ustala ich zdolność do służby.
Osoby chętne do pracy w Straży Granicznej będą mogły spróbować swoich sił w wielu dziedzinach, między innymi jako eksperci do spraw fałszerstw dokumentów, specjaliści do spraw migracji, członkowie załóg jednostek pływających czy choćby przewodnicy psów służbowych. Służba w Straży Granicznej to również możliwość współpracy międzynarodowej, tak jak to się dzieje w przypadku Wspólnej Polsko – Niemieckiej Placówki w Pomellen, skąd codziennie wyruszają patrole złożone z polskich pograniczników i niemieckich policjantów. To także szansa na udział w misjach zagranicznych np. w Macedonii, Grecji czy Włoszech, dokąd regularnie jeżdżą funkcjonariusze polskiej Straży Granicznej.
Dokumenty rekrutacyjne można składać w Komendzie MOSG w Gdańsku lub najbliższej miejscu zamieszkania placówce Straży Granicznej i w Pomorskim Dywizjonie SG w Świnoujściu. Szczegółowe informacje oraz wzory dokumentów można znaleźć na stronie internetowej www.morski.strazgraniczna.pl. Informacje na temat rekrutacji udzielane są też pod numerem telefonu 58/5242424. Placówka SG w Szczecinie informacji o naborze udziela pod numerem tel. (91) 466 55 63, 466 52 74.
Tadeusz Gruchalla
Wz. Rzecznika Prasowego
Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku
Dla singla bez zobowiązań to jak u pana Boga za piecem.
Przeniosłem się do SG z wojska dobrych kilka lat temu. I wiecie co.... Bardzo żałuję. Patrząc na kolegów którzy tam zostali to socjalnie i finansowo lepiej stają o demnie. Nie mówiąc o tych którzy odeszli na emeryturę i samej odprawy mieszkaniowej wzięli 240000zl.w SG nie do pomyślenia. Nawet taka blacha rzecz jak nagrody medale odznaczenia. W SG kolega dostał jeden medal po 30 latach służby.... I to na tyle w tym życiu. Aha a nagroda to 300zl raz w roku.
Odradzam służbę w SG. Strasznie dziwna formacja. Nepotyzm. Faworyzowanie i awansowanie niekompetentnych ludzi. Słaby budżet. Nagrody raz w roku rzędu 300zl (kolega w wojsku kwartalne!! dostaje 700-1000zl no chyba że ewidentnie popadnie to 0zl) . Sprawy mieszkaniowo socjalne coś na poziomie jak w MIEJSKIM OŚRODKU POMOCY SPOŁECZNEJ. Ogromne obciążenie służbami i nadgodzinami. I pensia na poziomie 3200 zł z wymaganiami przelozonych jak byś miał być pilotem mysliwca' prawnikiem albo doktorem nauk spolecznych. No i procedura kwalifikacji i naboru oraz czas trwania prawie jak do FBI Generalnie odradzam wstępowanie
Odradzam służbę w SG jeśli już mundur to polecam wojsko.. Przynajmniej wiesz za co robisz
Nie polecam pracy w SG. Słabe pieniądze,ciągle oddelegowania na inne placówki, nepotyzm i brak perspektyw rozwoju dla tych funkcjonariuszy co nie mają znajomości. ODRADZAM !!!!!!!
Chore planowanie, słaba kasa, nocki i ciągłe skoki do innych zmian bez szans na odpoczynek po 12 h ryrania na przejściu. Faworyzowanie pupilków i członków swoich rodzin co za tym idzie kolejne pieniądze trafiają tam gdzie nie powinny. Brak rozwoju zawodowego , traktowanie funkcjonariuszy jak podludzi gdzie pseudo oficerowie nawey nie maja pokończonych studiów ... Śmiech na sali ta formacja powinna być z zrównana z betonem a tych pseudo oficerków powinni na zbity pysk wyrzucić za sposób jak traktuja podopiecznych. Nie wspomne juz o licznych aferach zamiatanych pod dywan i nie działających zwiazkach zawodowycg. Krótko recepta na s***enie sobie życia i zdrowia = SG.
Pewno długo tam nie popracowałeś!
W Biosg juz szukają ludzi na potęgę a to to bieda region gdzie roboty nie ma a na pomorzu? Niech se te 3000 w upe wsadza. Pozdrawiam
3000 netto marnie. Sprzedawca gwoździ w sklepie ma taką kasę!
Nie rozumiem dlaczego procedura kwalifikacyjna kończy się komisją lekarską. Wychodzi na to, że potencjalny kandydat może przejść wszystkie etapy a następnie zostanie odrzucony przez komisję lekarską. Czy aby kolejność nie powinna być odwrotna?
Knagulec niech się przyjmie.Lubi gumować.
Ciebie pierwszego przegumuje jak ci coś nie pasi Gumowcu
Nikotyński musi odejść na gruzińską misję zagraniczną!
Wez się człowieku już w łeb pie...ij z tym tekstem
To tępy ch... jemu już nic nie pomoże.
A ile płacicie?!
podają, ze marnie 3000 netto to kto mając 35 latek będzie chciał dygać minimum 25 latek do 60tki tylko naiwny
Ale chorobowe 100 procent i do tego szybciej na emeryturę!
Już dawno znieśli przywileje o których piszesz.