Pół tysiąca leśników pilnuje lasu przed pożarem

  • 28.08.2019, 13:20
  • Media Lasy Szczecin
Pół tysiąca leśników pilnuje lasu przed pożarem Media Lasy Państwowe
Z uwagi na upalną pogodę od wielu dni utrzymuje się bardzo wysokie zagrożenie pożarowe w lasach. Prognozy pogody na najbliższe dni wskazują na utrzymującą się falę upałów, co nie wróży niczego dobrego dla lasów. U nas od kilku dni występuje III (najwyższy) lub II (średni) Stopień Zagrożenia Pożarowego Lasów.

Aktualny stan zagrożenia pożarowego można sprawdzić na stronie internetowej:

https://www.traxelektronik.pl/pogoda/las/rejon.php?RejID=20

Wilgotność ściółki leśnej utrzymuje się na poziomie 10 %, co oznacza, że nawet najmniejszy bodziec cieplny (iskra, rozgrzany układ wydechowy pojazdu, rzucony niedopałek papierosa) może wywołać pożar.

Tylko od początku sierpnia w lasach na terenie RDLP w Szczecinie odnotowaliśmy 47 pożarów lasu, a od początku roku było ich już 311. Zniszczeniu uległo ponad 66 ha lasu.

Dodatkowo LP interweniowały przy gaszeniu 54 pożarów zagrażających obszarom leśnym. - Apelujemy o ostrożność podczas pobytu w lesie - mówi dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie Andrzej Szelążek.

 

W przypadku zauważenia pożaru prosimy o powiadomienie straży pożarnej pod nr 998 lub 112.

 

W czasie gdy odnotowywany jest podwyższony stopień zagrożenia pożarowego lasu przeciwpożarowej, co dzień czuwa ponad 500 leśników.

Obszary leśne RDLP w Szczecinie monitorowane są przez system 56 punktów obserwacyjnych, 35 punktów alarmowo-dyspozycyjnych dodatkowo jeden zlokalizowany w biurze RDLP w Szczecinie.

System detekcji pożarów wspomagany jest przez 5 samolotów gaśniczych typu M18B Dromader, które odgrywają ogromną rolę w gaszeniu pożarów - są kosztowne ale bardzo skuteczne.

Samoloty gaśnicze biorą udział w akcjach gaśniczych nie tylko na lasach, ale też na obszarach innych własności w tym na terenie Parków Narodowych. Udział samolotów, które są finansowane środków LP decyduje o skutecznym zakończeniu akcji gaśniczych, które powstają w różnych miejscach, nie tylko na terenach leśnych.

 

Dodatkowo do wczesnego wykrywania pożarów wykorzystywany jest samolot patrolowy oraz 35 samochodów patrolowo-gaśniczych.

W każdym leśnictwie dyżuruje przynajmniej jedna osoba, tj. leśniczy, podleśniczy.

Nadleśnictwa tut. RDLP corocznie na ochronę przeciwpożarową wydają ponad 10 mln zł. Jest to znaczna kwota, lecz, gdyby LP nie prowadziły skutecznej ochrony przeciwpożarowej, straty w środowisku leśnym mogłyby być nieporównywalne… i szacowane na setki milionów złotych a może i wiele więcej.

Las jest bardzo wrażliwym ekosystemem… czasami jedna iskra może spowodować zniszczenie w kilkudziesiąt minut wielu hektarów lasu…

Jednocześnie zachęcamy do korzystania z aplikacji mBDL, która może być również przydatna w przypadku znalezienia się w sytuacji zagrożenia.

Na zlecenie Lasów Państwowych została przygotowana aplikacja umożliwiająca dostęp do map lasów. Aplikacja mBDL (mobilny Bank Danych o Lasach) już można pobrać na telefony i tablety z systemem Android.

Podstawową zawartością aplikacji są leśne mapy tematyczne np. mapa podstawowa, drzewostanowa, form własności, siedlisk leśnych, zbiorowisk roślinnych oraz mapa łowiecka.

 

Z poziomu aplikacji mBDL użytkownik ma dostęp w trybie online do pełnego opisu taksacyjnego dla lasów wszystkich form własności. Opis taki zawiera m.in. gatunki drzew i krzewów występujące w danym miejscu, ich szczegółowy opis, adres leśny, wskazania gospodarcze i wiele innych informacji.

Aplikacja wyposażona jest dodatkowo w szereg przydatnych w terenie funkcjonalności: zapis punktu z lokalizacji GPS lub ze wskazania na mapie, zapis trasy oraz prostą nawigację do wskazanego punktu. Zapisane punkty i trasy można wyeksportować w postaci pliku KML, przesłać na inne urządzenie lub zaimportować na inne urządzenie, na którym też jest zainstalowana aplikacja mBDL.

Media Lasy Szczecin

Zdjęcia (8)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mówięco widzę.
Mówięco widzę. 29.08.2019, 18:36
Wygląda jakby opony się paliły a nie las.
Myśliwy
Myśliwy 29.08.2019, 15:00
Jestem myśliwym ale akurat butelki to ja zabieram do domu.
Może to dobry pomysł z tym sprzątaniem lasów przez myśliwych, ja tam mogę sprzątać.
Naczelny Myśliwy Kłusownik
Naczelny Myśliwy Kłusownik 29.08.2019, 14:56
Myśliwi pijaki, fajki palą i butelki pozostawiają to się las pali , zagonić wszystkich myśliwych brzuchaczy do sprzątania lasu to się nic nie zapali.
miś
miś 28.08.2019, 19:00
Wczoraj jechałem tędy, tych lesników jeszcze nie było.
– Tak mówicie? A gdyby tutaj staruszka przechodziła i zbierała chrust na opał do domu starców, a tych lesników wczoraj by jeszcze nie było, a dzisiaj już by byli, to wy byście staruszkę spalili, tak? A to być może wasza matka!
– Jak ja mogę spalić swoja matkę w lesie zbierająca chrust do domu starców, jak moja matka siedzi z tyłu?
– Halo, tu „Brzoza”, tu „Brzoza”! Źle cię słyszę! Powtarzam, powiedział, że matka siedzi z tyłu… „Matka siedzi z tyłu!” Tak powiedział!
GG
GG 28.08.2019, 14:06
Jeszcze tych zaśmieciajacych myśliwych z lasu pogonić
Nadleśniczy
Nadleśniczy 28.08.2019, 18:51
Nikotyński musi odejść!
meloman
meloman 28.08.2019, 19:04
Nie odchodź. https://www.youtube.com/watch?…
pod lesniczy
pod lesniczy 28.08.2019, 19:01
przez las?

Pozostałe