Średniowieczne spotkania na zamku

  • 30.08.2019, 10:01
  • org.
Średniowieczne spotkania na zamku
Towarzystwo Wszechstronnego Rozwoju Collegium z siedzibą w Szczecinie, serdecznie zaprasza mieszkańców regionu i turystów do udziału w wydarzeniach, jakie będą miały miejsce w dniu 7 września 2019 r. na terenie Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego Szafir w Moryniu przy ul. Jeziornej 8.

Serdecznie zapraszamy na pierwsze średniowieczne spotkanie w Moryniu.
7 września na półwyspie zamkowym znajdującym się na terenie CKW SZAFIR w Moryniu przywitają Państwa rycerze, grodzianie i damy dworu.

W PROGRAMIE:

10.00 Powitanie i otwarcie stanowisk, prezentacja stref imprezy i zasad rywalizacji
10.30 Oficjalne otwarcie wystawy „Kusza – zakazana broń diabła” z prezentacją badań archeologicznych na zamku
12.30 Pokaz budownictwa szachulcowego w praktyce
13.30 Pokaz kucia bełtu kuszy z opowieścią
15.00 Pokaz łuczniczy i kuszniczy
16.30 Prezentacja badań archeologicznych na zamku
16.30 Próba aktorska dla zwiedzających
17.30 Prezentacja zakonu Templariuszy
19.00 Podsumowanie turnieju strzeleckiego oraz rywalizacji ogólnej
19.30 Widowisko plenerowe
10.00 - 18.00

  • Aktywne stacje rękodzielnicze: budowanie domu szachulcowego, tkanie, wyrabianie papieru czerpanego, pisanie piórem, pieczenie chleba, wyrabianie ozdób i pieczęci, garncarstwo
  • Szkoła fechtunku: turniej łuczniczy i kuszniczy, walki mieczem i kopią
  • Wprawki aktorskie dla uczestników przed wieczornym widowiskiem

19.00 Rozdanie nagród dla najaktywniejszych uczestników
19.30 – 21.00 Widowisko plenerowe, na które rekonstruktorzy zapraszają gości do czynnego uczestnictwa
W trakcie imprezy: kiermasz wyrobów bartniczych i miodów pitnych, ryby prosto z jeziora, potrawy grillowe.

Zapraszamy wszystkich Państwa, w szczególności uczestników obozów letnich wraz z rodzinami :)!

Spotkajmy się znów w Moryniu!

Mariola Kowalczyk

Towarzystwo Wszechstronnego Rozwoju Collegium

org.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (21)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

rekonstr.
rekonstr. 31.08.2019, 00:58
Bardzo polecam każdemu, naprawdę warto znaleźć się choć przez chwilę w tak odmiennym świecie od naszego obecnego...
Będzie mięsiwo z warzywem będzie się można łatwo w...
Będzie mięsiwo z warzywem będzie się można łatwo w... 31.08.2019, 00:13
Znowu wszystkie ścieżki prowadzące do zamku będą o be s rane !
Co za ho ło ta tak zaznacza sobie drogę powrotną do domu ?
Proszę o rozdanie amatorom mięsiwa i kiełbasy czerwonych chorągiewek albo taśmy biało czerwonej, celem oznaczenia miejsc niebezpiecznych.
turysta w rozterce
turysta w rozterce 30.08.2019, 19:22
Dlaczego w jednej gminie w jednym dniu są aż dwie imprezy? Czy nie potraficie się dogadać co do terminów?
średniowieczny cyrulik
średniowieczny cyrulik 30.08.2019, 12:23
A wiecie żłopy jak radzono sobie z chorobami w średniowieczu. To były czasy kiedy nie było żadnych urządzeń i leków? A jednak nie mając żadnych specyfików na wszystko znajdowano naturalne metody. I to skutkowało, zwłaszcza,z ę w to mocno wierzono.

Przykładowo delikwenta który często miewał omdlenia? Otóż cyrulicy zalecali wdychanie dymu. Jednak nie był to normalny dym z jakiegoś paleniska, lecz dym ze specjalnych ptasich piór. Podpalano kupkę takich piór a następnie sadzano taką osobę nad ogniskiem i mówiono: zaciągaj się!
Nic się nie zmieniło
Nic się nie zmieniło 31.08.2019, 00:18
Teraz mówią łykaj tabletki na szczypanie poch wy , łykaj na grzybicę po ch wy, łykaj na pieczenie odbytu a wy łykacie wszystko zamiast się umyć po imprezie na zamku.
kucccik
kucccik 30.08.2019, 11:50
Nagotuje wam bruli!
kuchmistrz
kuchmistrz 30.08.2019, 12:16
Średniowieczny jadłospis, nie tylko polski, obfitował przede wszystkim w pożywne składniki, z których możliwe było przygotowanie wielu różnorodnych potraw. Łatwo można również domyślić się, że ze względu na brak stałego dostępu do określonych komponentów, menu uzależnione było silnie od rytmu przyrody. W większość ówczesnych elementów codziennego menu zaopatrzymy się bez trudu i dziś. Do najbardziej sycących należały oczywiście produkty pochodzenia zbożowego, a także groch i soczewica. Wśród owoców przeważały święcące tryumfy i dziś jabłonie, śliwy, wiśnie, czereśnie. Selekcja warzyw, mimo że zawierała tak znane dziś okazy jak kapusta, cebula czy ogórek, aż do XVII wieku była uboższa o ziemniaki, które w Polsce zyskały popularność dopiero po zwycięstwie Jana III Sobieskiego pod Wiedniem, w 1683 roku. Ważnym elementem diety, na które nie każdy mógł sobie pozwolić, było mięso, pozyskiwane zarówno w chowu, jak i polowań, które z czasem zaczęły ograniczać zapisy prawne. Składnikiem kompensującym ograniczony dostęp do mięsa było mleko – krowie, owcze oraz kozie.
Wszystko trzeba jeść
Wszystko trzeba jeść 31.08.2019, 00:24
Kanibalizm w jadłospisie też był popularny, nieopodal zwłok przebiegający szczur lub smażona czarownica mogła być przysmakiem niewolników zakutych w lochach tegoż zamku.
piwosz
piwosz 30.08.2019, 12:41
Przyjdę na bełta z kuszy. Zawsze piję z kija a tak prosto z kuszy jeszcze nie!
szato
szato 30.08.2019, 13:11
BEŁT to raczej rodzaj wina!
comitatus
comitatus 30.08.2019, 11:42
Czy walki będą reżyserowane?
Jurny Jurant
Jurny Jurant 31.08.2019, 00:26
Walki tak ale plądrowanie i gwałty spontanicznie będą się odbywały tuż po zmroku. Zapraszamy.
stop polityce!
stop polityce! 30.08.2019, 11:39
Fanatycy religijni chcą nam zafundować Średniowiecze?!
Nikotyński
Nikotyński 30.08.2019, 11:16
Czy na zamku można będzie palić. Bo dla mnie to bardzo ważne!
 Alan A nal
Alan A nal 31.08.2019, 00:35
Nawet sobie zakopcisz. :)
zakuty łeb ze średniowiecza
zakuty łeb ze średniowiecza 30.08.2019, 11:30
Tak, palić gwałcić i rabować!
zakuty łeb
zakuty łeb 30.08.2019, 11:10
Będę na 100%!!!!!!!!!!!!1
dwa lwy
dwa lwy 30.08.2019, 10:58
U nas już za późno - mury się prawie rozpadły a pałacyk dogorywa
ruiny pałacyku pod lwami
ruiny pałacyku pod lwami 30.08.2019, 11:09
Nikotyński musi odejść!!!
wiatrak
wiatrak 30.08.2019, 18:43
Jako sanczo pansa
turystka
turystka 30.08.2019, 10:54
Ciekawie się zapowiada. Lubię jeździć do Morynia a tak będzie jeszcze dodatkowa okazja!

Pozostałe