Tam jadą pszczelarze

  • 03.09.2019, 17:24
  • Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie
Tam jadą pszczelarze wzp (arch.) Dni Pszczelarza - Pyrzyce 2018
Wojewódzkie Dni Pszczelarza mają promować regionalne miody czy nalewki. Ponadto są doskonałą okazją dla wszystkich mieszkańców do zapoznania się z ciężką pracą pszczelarzy, sposobami produkcji miodów i wyrobów pszczelarskich oraz tradycjami związanymi z tym zawodem. Urozmaiceniem wydarzenia będą imprezy towarzyszące takie jak: kiermasz miodów, konkursy dla dzieci oraz występy artystyczne.

O tym, że Pomorze Zachodnie produktami pszczelimi stoi, będzie można przekonać się w Kamieniu Pomorskim. XII edycja Wojewódzkich Dni Pszczelarza to doskonała okazja, aby poznać sposoby produkcji i smaki zachodniopomorskich miodów czy dowiedzieć się jak wygląda na co dzień praca pszczelarza. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 7 września 2019 roku. Udział w nim zapowiedział wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa.

Wojewódzkie Dni Pszczelarza mają promować regionalne miody czy nalewki.

 W programie uwzględniono także wykłady i pokazy dotyczące wszelkich aspektów pszczelnictwa, które pełnią rolę ważnego wsparcia merytorycznego pszczelarzy, wzmocnienia całej branży pszczelarskiej czy wręcz odbudowy i powiększenia ilości rodzin pszczelich w naszym województwie.

 

Organizatorem przedsięwzięcia, w którym udział wezmą polscy i zagraniczni pszczelarze, jest Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Szczecinie. Wydarzenie wspiera Urząd Marszałkowski. Na jego przeprowadzenie samorząd województwa przekaże kwotę 20 tys. zł.

 

Pomorze Zachodnie od lat jest jednym z najważniejszych regionów dla polskiego pszczelarstwa, dlatego władze samorządu województwa wspierają to środowisko na różne sposoby. Np. w 2019 roku w budżecie województwa przewidziano m.in. 300 tys. zł na wymianę węzy pszczelej. O tym, że warto pomagać pszczelarskiej branży świadczy fakt, iż na liście produktów tradycyjnych miody czy nalewki na bazie miodów stanowią najliczniejszą reprezentację.

Wojewódzkie Dni Pszczelarza

Sobota, 7 września 2019 roku

Godz. 10-13 – wykłady z okazji wojewódzkich dni pszczelarza, hala widowiskowo-sportowa

Godz. 14, stadion miejski

Kamień Pomorski

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Rządzi pis 2018
Rządzi pis 2018 03.09.2019, 20:55
Stosowania neonikotynoidów w uprawach (poza szklarniowymi) zabroniła już Komisja Europejska, ale wciąż możliwe są jeszcze odstępstwa od tej reguły. Tymczasem zakaz spowodowany jest szkodliwością tych środków – zatrute nimi pszczoły częściej chorują, tracą orientację, zapylają mniej roślin i produkują mniej miodu. Co gorsza, jak mówiła „Rzeczpospolitej" Katarzyna Jagiełło, w przypadku zastosowania zapraw neonikotynoidowych w czasie wysiewu, spora ilość tych substancji zostaje na lata w glebie przenosząc się na inne rośliny i szkodząc przez dłuższy czas. Poza tym, w takiej sytuacji trudno jest też pszczelarzom udowodnić, że pszczoły chorują wskutek zatrucia pestycydami, a nie wskutek błędów w sztuce pszczelarskiej, co utrudnia uzyskanie odszkodowania.

- My dążymy do katastrofy ekologicznej. My naprawdę dążymy do katastrofy ekologicznej – komentowała Katarzyna Jagiełło.

Najlepiej widocznym (i najszybciej) skutkiem zatrucia pszczół będą, o ile rolnicy masowo rzucą się do stosowania neonikotynoidów przy uprawie rzepaku, wyższe ceny miodu. Ale też brak pszczół, co jakiś czas temu Greenpeace wyliczał, oznaczać będzie mniej żywności w ogóle. Zależne od pszczół rośliny po prostu nie będą dawały nasion i owoców jeżeli nie zostaną zapylone
Jerzy
Jerzy 04.09.2019, 02:08
Dlatego należy przestawić się na konopie.
Rok 2018 rządzi pis
Rok 2018 rządzi pis 03.09.2019, 20:50
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wydał zezwolenie na czasowe użycie środków ochrony roślin z grupy neonikotynoidów przy uprawie rzepaku przez rolników. Chodzi o środki - Modesto 480 FS i Cruiser OSR 322 FS, których używa się do zwalczania szkodników takich jak pchełka ziemniaczana czy gnatarz rzepakowca. Tym samym minister przychylił się do apeli rolników, którzy wzywali do zezwolenia im na używanie tych substancji w związku z „niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi" mającymi wpływać na nieskuteczność metod nie chemicznych. W komunikacie Ministerstwo Rolnictwa wskazało, że stosowanie ma się odbywać zgodnie z normami Europejskiego Stowarzyszenia Nasiennego, tak by bezpieczeństwo zapylaczy (czyli pszczół) nie było zagrożone.
sorry
sorry 03.09.2019, 19:43
Jestem uczulony na jad pszczoły!
ja
ja 04.09.2019, 18:01
sorry tylko tyle?nie rozumiecie ,ze lasy i pszczoły to warunek przżycia rodzaju ludzkiego .tak te maleńkie pszczoły

Pozostałe