Anna Glińska wybory do Sejmu - 13.09.2019 - 11.10.2019
Anna Glińska wybory do Sejmu - 13.09.2019 - 11.10.2019
Anna Glińska wybory do Sejmu - 13.09.2019 - 11.10.2019
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Neonet 16-22.09.2019
Neonet 16-22.09.2019
Neonet 16-22.09.2019
Grzegorz Napieralski  wybory do Sejmu - 09.09.2019 - 13.10.2019
Grzegorz Napieralski  wybory do Sejmu - 09.09.2019 - 13.10.2019
Grzegorz Napieralski  wybory do Sejmu - 09.09.2019 - 13.10.2019
Obrycki Norbert 16.09.-13.10.2019
Obrycki Norbert 16.09.-13.10.2019
Obrycki Norbert 16.09.-13.10.2019
Mediaexpert 17.09.-01.10.2019
Mediaexpert 17.09.-01.10.2019
Mediaexpert 17.09.-01.10.2019

Brakuje lekarzy i ratowników medycznych

  • 05.09.2019, 18:01
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Brakuje lekarzy i ratowników medycznych
Brakuje lekarzy do obsady specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego, coraz trudniej również o ratowników medycznych. Niskie nakłady finansowe nie zachęcają do pracy w pogotowiu, a wyrwa pokoleniowa zaczyna być coraz bardziej widoczna. Na dodatek Narodowy Fundusz Zdrowia nakłada na Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie kary, za brak obsady lekarzy w zespołach. Kary wyższe niż w innych regionach. O trudnej sytuacji w ratownictwie medycznym dyskutowali Radni Województwa Zachodniopomorskiego.

Nie brakuje ogłoszeń w prasie, a nawet w mediach społecznościowych. Odzewu nie ma lub jest niewystarczający do skali potrzeb. Intensywne działania Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie nie przynoszą pożądanych efektów. Coraz częściej brakuje lekarzy w obsadzie Specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego. Tylko od początku 2019 roku WSPR w Szczecinie ma naliczone ponad 107 tys. kary przez Narodowych Fundusz Zdrowia jako nienależyte wykonanie umowy. To blisko 26 dni pracy jednej specjalistycznej karetki, którą NFZ wycenia na 4,1 tys. zł za dzień. Tzw. dobokarektę bez lekarza NFZ wycenia na ok. 3,1 zł.

 

- Jeszcze dwa lata temu czy w zeszłym roku musieliśmy zwracać całą kwotę, a nie np. różnicę pomiędzy obsadą karetki z lekarzem, a bez niego. Nawet kontrola i zalecenia NIK wskazały, by oddawać tylko różnicę. Spotkało się to z negatywną oceną ze strony Urzędu Wojewódzkiego i Ministra Zdrowia. Na początku tego roku byłem karany oddaniem całej stawki, dopiero ostatnie odwołania spowodowały, że jest to 0,1% kontraktu, to znacznie mniej, ale wciąż więcej niż w innych regionach gdzie kary wynoszą 0,01 lub 0,001%. – wyjaśniał Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie Roman Pałka.

 

Jeszcze 10 lat temu w województwie zachodniopomorskim funkcjonowało 79 Zespołów Ratownictwa Medycznego (ZRM), dziś to już 89, w tym 16 specjalistycznych. Problem z zapewnieniem obsady lekarzy w zespołach specjalistycznych systematycznie narasta. W dużym stopniu spowodowane jest to wygórowanymi kryteriami zawodowymi dla lekarzy w ramach ubiegłorocznej nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

 

- Powstała paradoksalna wręcz rzecz, że lekarze którzy specjalizowali się wg. starych zasad, nie złożyli egzaminu i stracili uprawnienia do pracy w Zespołach Ratownictwa Medycznego, a zachowali uprawnienia do pracy w SOR-ach. Problem z lekarzami nie dotyczy tylko naszego województwa, ale całego kraju. Z problemem tym borykają się zarówno Stacje Pogotowia, jak i szpitale. Świadczą o tym kolejne ograniczenia w działalności szpitali. – dodawał Pałka.

 

Związek Pracodawców Ratownictwa Medycznego szacuje, że w systemie Pogotowia Ratunkowego brakuje od 30 do 60% lekarzy medycyny ratunkowej. Sami lekarze apelują do ministerstwa zdrowia o zmiany w kształceniu. Podobny problem występuje wśród samych ratowników medycznych.

 

- Panie dyrektorze, jako lekarz mówię Panu, że będzie miał pan więcej zadań, bo problemy większości szpitali narastają. Ta fikcja jest coraz bardziej klepana, a Rząd mówi, że jest fantastycznie. - mówił radny województwa zachodniopomorskiego Andrzej Niedzielski.

 

Przewodniczący Komisji Zdrowia, Spraw Społecznych i Bezpieczeństwa zasygnalizował, że Radni Województwa zastanawiają się nad skierowaniem specjalnego stanowiska do Rządu i Ministerstwa Zdrowia o m.in. zwiększenie nakładów finansowych na ratownictwo medyczne czy obniżenie kar finansowych nakładanych na WSPR w Szczecinie, do poziomu jaki ma miejsce w innych regionach.

 

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (26)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Gygdf
Gygdf 11.09.2019, 09:36
A teraz kochani, będą Was lwczyc ludzie po weterynarii
Krzyś
Krzyś 09.09.2019, 22:16
Kiedy Pan Dyrektor ze Szczecina się wypowie ,na te wszystkie komentarze??? Czy on niw widzi, że mu sie stołek pod du..kiem pali? Gdzie inspekcja pracy? Przeciez to co on wyrabia to masakra!!!
budżet
budżet 09.09.2019, 22:49
Ktoś go blokuje...
Chetero
Chetero 09.09.2019, 22:04
Lepiej być pedałem niż być w solidarnośi!
Olo
Olo 09.09.2019, 21:21
Brawo związki zawodowe brawo solidarność jesteście ojcami tego sukcesu! Kiedyś solidarność była przeciwko rządzącym, dziś się z nimi układają! Wstrd!
Anonimus
Anonimus 09.09.2019, 22:08
Świnie nie mają wstydu. Sorry świnie nie są takie plugawe!
Piotr
Piotr 09.09.2019, 19:18
Przecież WSPR to pralnia pieniędzy, państwowa firma ,a jakieś prywatne ośrodki, place, garaże do wynajęcia, przewozy, wałek jak ch...
Ala
Ala 09.09.2019, 19:08
A co na to pasożyty z solidarności? A nic! Im się w portfelu zgadza! Zobaczcie jak wygląda przewodniczący! HRUM HRUM
anonim
anonim 08.09.2019, 01:13
W Gryfinie to porażka z ekipą medyczną i lekarzami ale nie wszystkimi. 4 miesiące temu mój tata stracił przytamność i upadł na podłogę wezwaliśmy pogotowie .Ekipa przyjechała powiedziałam co się stało i też poinformowałam jakie ma choroby zabrali zrobili prześwietlenie ale nie to co trzeba bo okazało sę że ma złamae biodro teraz czeka go powazna operacja,.lekarze z innego szpitala się pytaja czemu tak póżno a ja im daje wypis i mówie że nie jestem lekarzem.Jak kiedyś ktoś mi powiedział że w Gryfinie jest wykańczalnia to nie wieżyłam.
Ratownik
Ratownik 06.09.2019, 14:54
Może jak ze stołka poleci Pan Dyrektor ,to wreście znajdzie się kasa na podwyżki, za nadgodziny. Może bedzie lepiej. Z Tym czymś to rozmowy nie ma ani negocjacji!
Gryfiniak
Gryfiniak 06.09.2019, 11:06
Pan dyrektor przejmuje się karami finansowymi,ale szkoda dać kilka złotych podwyżki 🙉🙉🙉 nikogo nie interesuje że ratownicy etatowi są zmuszani do pracowania w godzinach nadliczbowych i na obce nazwisko żeby tylko papiery grały🤔
A może ktoś jeszcze nie wie że w Gryfinie i w Chojnie karetki często nie mogą wyjechać bo niema ratownika czy kierowcy

Życzę dużo zdrowia pacjentom ,obyście nie potrzebowali pomocy POGOTOWIA🤔😫😫😫😫
od podstaw
od podstaw 06.09.2019, 08:50
Trzeba w tym względzie cały system zmienić, ale to sprawa na oddzielny materiał!
ja
ja 06.09.2019, 09:23
Polska służba zdrowia jest w stanie agonalnym.Może warto by wrócić do sprawdzonego systemu SZ z PRLu.nie wybrzydzać .Nie było kolejek do lekarzy.do szpitala szło sie od razu ze skierowaniem.Tylko nie mówcie ,że to bajki czy tęsknota komucha za peerelem.Ten system działał .Alternatywą mogą być lekarze ukraińscy czy białoruscy.Należy wprowadzić nakazy pracy za koszt studiów.
Robert
Robert 06.09.2019, 08:39
Najwiekszym szkodnikiem w PRM jest zwiazek pracodawcow, chcecie zwiekszenia nakladow nie na ratownictwo tylko dojenie ratownictwa. Placi Dyrektor kary tzn ze nie zglasza jak inne stacje braku obsady, albo fundusz pod ktory podlega stacja jest ulomny. Brakuje lekarzy z prostego powodu rozpisujecie konkursy na kosmiczne stawki 80-100/h ale ratownikom to nie macie pieniedzy, dziwne. Czy Pan tez wykazuje oszczednosci i dostaje premie od zarzadu? Gdyby pracodawcom, wojewodzie zalezalo na sprawnym dzialaniu PRM nalegaliby na wprowadzenie systemu randez-vous, nie placiliby dziadowski stawek ratownikom, zadbalby o system emerytalny tych ludzi. Ale jak w zarzadzaniu kryzysowym wojewodztw siedza barany, dyrektorzy z koszyka marszalka sa nadawani to tak jest
Rrrr
Rrrr 06.09.2019, 10:40
Brawo! Konkretne i mam nadzieje ,że dosadnie dla tego Barana!!!
szkoda gadać
szkoda gadać 06.09.2019, 08:27
i będzie coraz mniej ratowników. niskie płace nie adekwatne do ponoszonej odpowiedzialności ciągły stres brak opieki psychologicznej robi swoje. agresja że strony pacjentów i ciągle spory z lekarzami na SORach skutecznie zniechęcają do pracy. ratownicy są szkoleni do stanów nagłych wypadki zawały itp. ale niestety zdecydowana ilość wyjazdów jest do wizyt bo "lekarz z przychodni kazał dzwonić po karetkę" i tak rękami ratowników robi się wizyty POZowe.
Ratownik Szczecin!
Ratownik Szczecin! 06.09.2019, 07:50
Panie Trepie ze Szczecina! Dlaczego Ratownicy Medyczni z Gryfina mają mniej na godzine niż Ratownicy ze Szczecina i np. Z Gorzowa? Jest to wielką bzdurą! I niech Pan nie pieprzy ze Gryfino mniej jeździ!
szkoda gadac
szkoda gadac 06.09.2019, 08:20
Stargard też ma mniejszą stawkę niż szczecin! w Stargardzie karetki może i jeżdżą tylko trochę mniej niż szczecin ale za to mają wszędzie dalej a mają do zabezpieczenia spory teren i dalej do szpitali specjalistycznych niż szczecin. czas ratownika spędzony w karetce z pacjentem jest dłuższy niż w Szczecinie a gdy się pacjenta w ciężkim stanie to robi różnicę mieć pacjenta 15min czy 1godzine bo czasem aż tyle zajmuje dojazd z okolic Stargardu do Szczecina
Michał
Michał 06.09.2019, 07:45
Za co mają jeździć? Pan na budowie czy pani w Lidlu ma wiecej wypłaty!!! Czemu nie są płatne nadgodziny? Czemu wszyscy boją sie wielkiego trepa ze Szczecina? Niech ktos sie w koncu tym i nim zajmie! Na budowę i odnowę kurortów nad Morzem ma, a dla Pracowników ciągłe braki!
nie bede
nie bede 06.09.2019, 19:45
W chojnie sie nie bali, pracuja tylko na etatach chodzili na zwolnienia kiedy było żle...ale co z tego skoro znależli sie niewolnicy z mysliborza pyrzyc kostrzyna gryfina i zapierdzielaja nawet po 400 godzin
Maya
Maya 07.09.2019, 07:57
Witaj.
Tu siē z Tobą zgadzam co do tych niewolników. Pozatym w naszym przypadku z naszych pieniędzy funkcjonuje szpital. Inaczej by go nie było. Ale kogo to.!!
A
A 06.09.2019, 07:29
Dajcie w końcu normalne zarobki a ratowników będzie pod dostatkiem. Czy to jakieś trudne?
Pasożyt za dychę netto miesięcznie
Pasożyt za dychę netto miesięcznie 06.09.2019, 07:40
Dziwne że burmistrzów i wszelkich biurw to jakoś nie brakuje :-)
Mają 500+ to wolą w domu siedzieć jak ja
Mają 500+ to wolą w domu siedzieć jak ja 06.09.2019, 01:00
I będą was teraz ukraińce i hindusi leczyć , a was nie lubią.
knagulec
knagulec 05.09.2019, 18:51
Brakuje lekarzy.Proponuje na te stanowisko AJWAJA powiatowego imbecyla on sie na wszystkim zna
proste rozwiązanie
proste rozwiązanie 05.09.2019, 18:47
Zacznijcie wreszcie płacic dobrze to wnet się znajdą!

Pozostałe