Wody Polskie pozwalają pogłębić Odrę. Niemcy nie widzą przeciwskazań

  • 10.09.2019, 19:00
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Wody Polskie pozwalają pogłębić Odrę. Niemcy nie widzą przeciwskazań
Mamy dobrą wiadomość dla kopalni i armatorów żeglugi śródlądowej! Wielu pracowników kopalni i barek będzie miało pracę dzięki podjętym decyzją Wód Polskich w Szczecinie oraz Urzędem Dróg Wodnych i Żeglugi w Eberswalde. Instytucje wyraziły zgodę na pogłębienie Odry w miejscu wypłycenia koło wylotu z kopalni żwiru w Bielinku. Poniżej prezentujemy odpowiedź, jaką otrzymaliśmy dziś od Michała Kaczmarka z RZGW Szczecin.

Stanowisko RZGW Szczecin ws. pogłębienia Odry na wysokości Szczecińskiej Kopalni Surowców Mineralnych

Odpowiadając na wniosek Szczecińskiej Kopalni Surowców Mineralnych w temacie pogłębienia Odry przy wyjściu z kopani Bielinek, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie PGW Wody Polskie deklaruje pełną chęć współpracy, co udowodniliśmy podczas ostatnich rozmów z przedstawicielami kopalni, w których udział wzięła dyrekcja RZGW Szczecin, przedstawiciele Zarządu Zlewni w Szczecinie oraz pracownicy Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej.

 

Badania i obserwacje przeprowadzone przez naszych pracowników wskazują, że główną przyczyną braku możliwości prowadzenia transportu z kopalni Bielinek przez armatorów, są niskie stany rzeki Odry związane z występującą suszą hydrologiczną. Łacha odkładająca się przy wejściu do kopalni w wyniku naturalnego procesu przemieszczania rumoszu rzecznego nie wpływa bezpośrednio na parametry eksploatacyjne śródlądowych dróg wodnych i znajduje się poza szlakiem żeglugowym.

 

Odcinek rzeki Odry obejmujący km 677,2 przewidywany jest w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym do realizacji zadania inwestycyjnego , którego przedmiotem zadania będzie przebudowa, rozbudowa, oraz budowa nowych budowli regulacyjnych na wybranych odcinkach rzeki Odra. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie nie widzi przeciwwskazań by Szczecińska Kopalnia Surowców Mineralnych – zgodnie z deklaracją – wykonała inwestycje we własnym zakresie, przy wsparciu Wód Polskich, o ile uzyskane zostanie odpowiednie pozwolenie wodnoprawne. Cały proces będzie dodatkowo na bieżąco monitorowany przez RZGW Szczecin w celu wsparcia żeglugi na Odrze. Pogłębienie na wskazanym odcinku jest sprawą skomplikowaną ze względu na strukturę właścicielską terenu i ewentualne oddziaływanie na środowisko, stąd prace muszą zostać poddane konsultacjom przyrodniczym.

 

W związku z tym, iż rzeka Odra stanowi granicę państwową pomiędzy Rzeczypospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec, wszelkie prace prowadzone w korycie rzeki wymagają uzgodnień na szczeblu instytucjonalno-administracyjnym pomiędzy Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Szczecinie ze strony polskiej a Urzędem Dróg Wodnych i Żeglugi w Eberswalde ze strony niemieckiej. Po wysłaniu zapytania do strony niemieckiej i okresie oczekiwania na ostateczną informację w tym zakresie, WSA Eberswalde podjęło decyzję o tym, że przedsięwzięcie bagrowania planowane do wykonania przez użytkownika kopalni żwiru Bielinek zasadniczo nie będzie wymagało uzyskania formalnej zgody/pozwolenia ze strony WSA Eberswalde. Strona niemiecka nie zgłosiła przeciwwskazań, jednocześnie prosząc o konsultacje podczas podejmowanych prac, miałyby one dotyczyć np. terminów kiedy prowadzone miałoby być bagrowanie oraz wskazania miejsca składowania urobku. Sugerowanym rozwiązaniem byłoby odłożenie urobku w jeziorze żwirowni lub bezpośrednia sprzedaż urobku”.

 

O sprawie pisaliśmy tutaj:

https://www.igryfino.pl/wiadomosci/33659,barkarze-przyparci-do-muru-minister-grobarczyk-milczy

 

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

GG
GG 10.09.2019, 21:30
Ciekawe co jest na dnie-może kły mamuta albo czołg????
łycha
łycha 11.09.2019, 09:26
Łacha jest naniesiona przez prądy rzeczne więc piasek.
oko
oko 10.09.2019, 20:45
Niemcy moga sobie gadac niech dalej finansuja Rosje co zabija dzieci i cywilow
GG
GG 11.09.2019, 13:04
A zachód wyciął w pień ludność oceani i zajął ich wyspy, jak i aborygenow w australi i indian w ameryce , tam tylko zabijano kobiety i dzieci aby nie zagrażaly w przyszlosci, mozna jeszcze głupków zrobić wódką jak na grenlandii albo w północnej kanadzie .niemcy są winni a ruskie nie są bez winy.
R. Sz.
R. Sz. 10.09.2019, 20:39
Tylko dlaczego musiał minąć miesiąc czasu?!
Stop biurokracji
Stop biurokracji 11.09.2019, 09:33
W Polsce i w Niemczech urzędnicy na wszystko mają czas. I na odpowiedź i na wydanie decyzji, pozwoleń. Więc zanim zaczną pogłębiać Odrę przy wejściu do kopalni to minie co najmniej pół roku
Łapówki
Łapówki 11.09.2019, 08:23
Miesiąc, my czekamy 20 lat na wode w J.Jelenin i co bedzie zrobimy i co w Moryniu robią łapa lape myje.zkorumpowana firma i tyle.
ocochodzi
ocochodzi 11.09.2019, 08:36
A co ma Moryń do jeziora w gminie Chojna?
POgłębiarka
POgłębiarka 10.09.2019, 20:12
Niekietyński .musi odejść!

Pozostałe