Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 18:35
Reklama

Kampania: kupuj świadomie produkt polski

w imieniu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w załączeniu przesyłamy komunikat prasowy dotyczący kampanii „Produkt polski”. Kampania, której celem jest zwiększenie świadomości konsumentów na temat oznakowania „Produkt polski”, została zainaugurowana podczas dzisiejszej konferencji prasowej z udziałem Jana Krzysztofa Ardanowskiego, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Daniela Obajtka, Prezesa PKN Orlen, Krzysztofa Kowy, Prezesa Krajowej Spółki Cukrowej oraz Grzegorza Pięty, Dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Kampania: kupuj świadomie produkt polski

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wspólnie z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, realizuje ogólnopolską kampanię informacyjną, której celem jest zwiększenie świadomości konsumentów na temat oznakowania „Produkt polski”.

Hasła przewodnie kampanii

Wspieraj polskich producentów, krajową gospodarkę i rolnictwo!

Kupując żywność z oznaczeniem „Produkt polski” masz pewność, że została wytworzona w Polsce na bazie krajowych surowców.

 

Materiały do wykorzystania

W ramach kampanii stworzona została broszura informacyjna, baner i plakat „Kupuj świadomie”, edukujące społeczeństwo w zakresie oznakowania „Produkt polski”.

 

Działania MRiRW

Resort rolnictwa prowadzi również działania, których celem jest upowszechnienie wśród producentów żywności oraz podmiotów, które uczestniczą w łańcuchu dostaw produktów spożywczych, wiedzy na temat możliwości znakowania produktów informacją „Produkt polski”, a także wyróżniania produktów spełniających ww. kryteria na półkach sklepowych.
W celu zbudowania dużego zasięgu przekazu, MRiRW skierowało do urzędów, firm, organizacji i instytucji działających w obszarze rolnictwa, bądź współpracujących z branżą rolno-spożywczą, propozycję włączenia się w realizację kampanii m.in. poprzez publikacje na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych plakatu informacyjnego lub umieszczenie wydrukowanego plakatu w wybranym miejscu.

 

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa odpowiedzialny za realizację kampanii

Odpowiedzialnym za realizację konkretnych przedsięwzięć w ramach kampanii „Produkt polski” został Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

 

Realizacja kampanii

Kwiecień 2019 r. – pierwsza odsłona kampanii, podczas której wyemitowano w telewizji informacyjno-promocyjny spot „Produkt polski”.

Od września 2019 r. – ruszyła druga edycja kampanii. Obecnie realizowane są działania skierowane do:

▪ konsumentów – spot emitowany w wybranych ogólnopolskich stacjach telewizyjnych oraz za pośrednictwem ogólnopolskiej rozgłośni radiowej;

▪ rolników i producentów żywności – cykl szkoleń dla regionalnych producentów żywności i rolników pod nazwą Akademia Polska smakuje. Spotkania zostaną przeprowadzone we wszystkich województwach. Motywem przewodnim spotkań będzie kampania „Produkt polski” – zasady, kryteria i zalety stosowania oznaczenia „Produkt polski”.

 

Spot „Produkt polski”

Do emisji spotu „Produkt polski” oraz ekspozycji plakatu (opracowanego w ramach kampanii kwietniowej) zostały zaproszone sieci handlowe oraz instytucje publiczne.

 

Więcej informacji o kampanii

Na stronie internetowej www.polskasmakuje.pl/produkt-polski zostały zamieszczone informacje dla konsumentów i producentów dot. oznaczenia „Produkt polski” oraz materiały do bezpłatnego pobrania.

Informacje o oznaczeniu „Produkt polski” oraz logo dostępne są na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/produkt-polski.

 

Aktualnie na stronie www.polskasmakuje.pl znajduje się ok. 6,5 tys. produktów, w tym blisko 1,3 tys. posiada oznaczenie „Produkt polski”.

 

Znakowanie żywności informacją PRODUKT POLSKI

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, dotyczącym łatwiejszej identyfikacji produktów wytworzonych z polskich surowców, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowało zasady stosowania w oznakowaniu żywności informacją „Produkt polski”.

 

Z dniem 1 stycznia 2017 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 4 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych (Dz.U. z 13.12.2016, poz. 2007), odnoszące się do dobrowolnego znakowania środków spożywczych informacją „Produkt polski”.

 

Przepisy te dają możliwość producentom wyróżniania na rynku produktów wyprodukowanych w Polsce z polskich surowców poprzez oznakowanie ich informacją „Produkt polski” bądź znakiem zawierającym taką informację.

 

Przepisy ustawy określają jednolite kryteria dotyczące dobrowolnego umieszczania informacji „Produkt polski”. Produkty muszą być wyprodukowane z surowców wytworzonych na terenie Polski z tym, że w produktach przetworzonych dopuszcza się użycie importowanych składników (np. przypraw, bakalii) w ilości do 25% masy tych produktów, jednakże pod warunkiem, że składniki takie nie są wytwarzane w kraju.

 

Szczegółowe kryteria określone w przepisach ww. ustawy wskazują, że:

  1. produkty nieprzetworzone mogą zostać oznakowane informacją „Produkt polski” jeżeli produkcja, uprawa lub hodowla, w tym zbiory, dojenie w przypadku krów, owiec i kóz odbyła się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

jednakże w przypadku:

a) mięsa dodatkowo wymaga się, aby zostało pozyskane ze zwierząt urodzonych, chowanych
i ubitych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

b) innych niż mięso produktów pochodzenia zwierzęcego (mleko, jaja) – jeżeli zostały pozyskane od zwierząt, których chów odbywa się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

 

2. produkty przetworzone uzyskane w wyniku przetworzenia produktów nieprzetworzonych, dla których można stosować informację „Produkt polski” muszą dodatkowo odpowiadać następującym wymaganiom:

  1. ich przetworzenie odbyło się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. wszystkie ich składniki nieprzetworzone spełniają wymagania wskazane powyżej dla produktów nieprzetworzonych, które mogą zostać oznakowane informacją „Produkt polski”;
  3. inne, niż wskazane wyżej składniki (składniki, których w Polsce się nie produkuje) nie mogą przekraczać 25% łącznej masy wszystkich składników w chwili ich użycia do wyprodukowania danego produktu (do wyliczeń nie bierze się pod uwagę użytej w produkcji wody).

 

Umieszczenie informacji „Produkt polski” bez spełnienia powyższych kryteriów podlega karze określonej przepisami art. 40a ust. 1 pkt 4. ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych (Dz.U. z 2016, poz. 1604 z pózń zm.)

 

Znak graficzny zawierający informację „Produkt polski” został określony przepisami rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie wzoru znaku graficznego zawierającego informację „Produkt polski” (Dz.U. z 2016 r. poz. 2148 z późń. zm.).

 

Znakowanie tą informacją nie wymaga żadnej rejestracji. Logo „Produkt polski” można pobrać bezpłatnie ze strony internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi https://www.gov.pl/rolnictwo/produkt-polski, na której znajdują się również wszystkie niezbędne informacje i regulacje prawne dotyczące znaku. Taki sposób oznakowania środków spożywczych pozwala zainteresowanym konsumentom łatwo wyszukiwać produkty wytworzone w Polsce z użyciem krajowych surowców.

11 września 2019 r., Warszawa 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZajacTreść komentarza: Hobby polegajace na zabijaniu. Co takiego jest w facecie, ze sprawia mu to przyjemnosc i musi cos zabic? Niektore damy tez. Co sobie tym rekompensuje? Jakie niedobory? Te bzdury o rzekomej hodowli... .I najlepsza pula genow oddawana za dewizy. Co to znaczy rowniez, ze zle warunki pogodowe, powodujace ograniczenie bazy paszowej moga spowodowac, ze w takim roku jelen bedzie misery. O jakiej hodowli mowimy, pytam raz jeszcze. Plus dzikie rytualy. W sumie zjawisko godne zainteresowania naukowego z dziedzin psychiatrii I kilku innych. A to jest najsilniejsza partia w Polsce, barwy polityczne niewazne.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 15:05Źródło komentarza: Polowania i duże pieniądze. Biznes kręci biznes, ale wilki robią konkurencjęAutor komentarza: Panie władzo ja dał tylko znak sygnałTreść komentarza: Sygnaliści w akcji bo dooooopa piecze że ktoś ma coś lepszego bardziej zwinnego i szybszego. Ma czym jechać więc pojechał. W czym problem?! Wystrzelił jak z katapulty, szybko się usunął z pola widzenia nie blokując nikomu drogi. Kurna macie problem...Data dodania komentarza: 25.04.2024, 15:02Źródło komentarza: Niebezpieczne zachowanie na krzyżówce [FILM]Autor komentarza: blokadaTreść komentarza: Admin, blokuj tą rosyjską propagandę!Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:33Źródło komentarza: Rolnicy znowu zablokują drogi. Protest od 25 kwietniaAutor komentarza: blokadaTreść komentarza: Co za ruskie fake newsy!Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:33Źródło komentarza: Rolnicy znowu zablokują drogi. Protest od 25 kwietnia
ReklamaMrówka
Reklama