Wznieść współpracę polską-niemiecką na wyższy poziom i skuteczniej rozwijać pogranicze

  • 11.09.2019, 18:37
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Wznieść współpracę polską-niemiecką na wyższy poziom i skuteczniej rozwijać pogranicze
Powołanie specjalnej instytucji, to zdaniem marszałka Olgierda Geblewicza konieczność, by wznieść współpracę polską-niemiecką na wyższy poziom i móc skuteczniej rozwijać pogranicze. Specjalne stowarzyszenie pozwoli również na skuteczniejsze pozyskiwanie oraz wykorzystywanie środków unijnych. W Szczecinie, samorządowcy z Polski i Niemiec uczestniczyli w warsztatach, które są elementem pracy nad przyszłą strategią Euroregionu Pomerania.

Tylko poprzez otwartość na innych, a nie w izolacji, można się rozwijać. To wizja, jaką podąża Pomorze Zachodnie, o czym przekonywał marszałek Olgierd Geblewicz i nawiązywał do przyjętej w tym roku Strategii Rozwoju Województwa Zachodniopomorskiego do roku 2030, która jako jeden z priorytetów wskazuje konieczność integracji w ramach euroregionu Pomerania, a także w obszarze Bałtyku. Nawiązują do tego również dokumenty rządowe, a mimo to, nie jest to jeszcze opinia powszechna.

 

- Ostatnia wizyta w Szczecinie Pani Premier Meklemburgii Pomorza Przedniego Manueli Schwesig została wykorzystana do wywołania burzy politycznej. TVP Szczecin głosiła w Internecie, że Niemcy chcą przyłączyć Szczecin do aglomeracji. Jak Niemcy mogą decydować o Szczecinie? Na nas samorządowcach spoczywa odpowiedzialność za normalizację współpracy na pograniczu polsko-niemieckim. Dobrze, że się spotykamy. Im więcej pomysłów, tym będzie nam się lepiej żyło. Określamy wyzwania i nadajemy im bieg. – tymi słowami marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz witał uczestników warsztatów, których celem jest rozwój transgranicznego regionu metropolitalnego Szczecina.

 

Spotkanie jest jednym z wielu, które mają pomóc w wypracowaniu przyszłej strategii Euroregionu Pomerania. W przyszłym roku minie 25 lat od jego utworzenia.

 

- Przychodzi moment, gdy trzeba ten mechanizm dobrze naoliwić. Unia Europejska zdaje sobie sprawę z roli regionów granicznych. Są rubieżami, są oddalone od centrum, czasem są traktowane jako obszary peryferyjne. Ale to właśnie w tych obszarach ogniskuje się dobra współpraca międzypaństwowa. To klucz do rozwoju UE. – wyjaśniał zastępca prezydenta Szczecina Krzysztof Soska.

 

Jak wskazywali Niemcy, mieszkańcy Meklemburgii i Brandenburgii największe oczekiwania dla rozwoju pogranicza wiążą z inwestycjami w takie obszary, jak transport, turystyka, ochrona środowiska, nauka i badania, język, kultura czy rynek pracy.

 

- Niezwykle ważne są połączenia kolejowe, możemy w końcu mówić o rozbudowie trasy Szczecin - Berlin do 2 torów. To będzie zrobione i przyniesie normalizację, przyczyni się do rozwoju po obu stronach Odry. Wśród mieszkańców chcemy rozwijać znajomość języka sąsiada, dwujęzyczność wymaga ogromnej pracy, ale daje korzyści. Chcemy wspierać administrację niemiecką, by móc pracować w obu językach. – przekonywał Minister ds. sprawiedliwości, spraw Europejskich i Ochrony Konsumentów Kraju Związkowego Brandenburgia Stefan Ludwig.

 

Zarówno Niemcy jak i Polacy nie ukrywają, że środki unijne, a szczególnie program Interreg, to wielka szansa na rozwój lokalnego transportu publicznego. Wśród wyzwań jest również poprawa współpracy w ramach strefy Schengen, czy to kwestiach bezpieczeństwa i współdziałania Policji, czy ochrony zdrowia i korzystania ze szpitali oraz pogotowia ratunkowego, w tym tego lotniczego.

 

- Praca, praca, praca, to dla nas w Meklemburgii najważniejszy temat. Musimy wzmocnić integrację, by rozwijać się gospodarczo. Pan Marszałek to fan żeglarstwa. Najpiękniejsze jachty powstają w Greifswaldzie, a ta firma ma oddział w Goleniowie. Musimy tworzyć sieci współpracy, ułatwiać mobilność naszym mieszkańcom. Powstaje Szczecińska Kolej Metropolitalna i to moje życzenie, by po naszej stronie myśleć w ten sposób. Prenzalu, Loecknitz powinny być tego częścią. Berlin tak długo buduje swoje lotnisko, że nasi przedsiębiorcy korzystają z Goleniowa i latają w ten sposób do Warszawy. Nie ma polskiej Europy, nie ma niemieckiej Europy, jest jedna wspólna Europa. – powiedział Sekretarz Stanu Kraju Związkowego Meklemburgii-Pomorza Przedniego d/s Pomorza Przedniego Patrick Dahlemann.

 

Zdaniem Olgierda Geblewicza rozwój transgranicznego regionu metropolitalnego Szczecina powinien być oparty o wykorzystanie kapitału ludzkiego, czyli blisko 1 mln mieszkańców Pomorza Zachodniego, Meklemburgii i Brandenburgii, których obejmuje obszar metropolitalny. Warto pamiętać, że już dziś 1/3 szczecińskich uczniów uczy się języka niemieckiego. Również w Meklemburgii język polski staje się coraz popularniejszy. Kluczowa jest również zdolność do tworzenia i przyswajania innowacji, co można osiągnąć poprzez lepszą współpracę naukowców i inżynierów po obu stronach granicy. By to było możliwe, musi być wsparcie instytucji.

 

- Musimy dyskutować, jak naszą współpracę w oparciu o dwa stowarzyszenia wnieść na wyższy poziom. Powinniśmy spróbować utworzyć Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej. Widzę ryzyka, bo ciężko harmonizować nasze życie. Wiemy, że udzielenie pomocy przez karetkę 1km za granicą jest problemem, ale musimy dyskutować. Mamy przed sobą przyszłą perspektywę, znamy doświadczenia europejskie, gdzie EUWT jest wykorzystywane do rozwoju transportu publicznego przez granicę. Tych wyzwań może być więcej. Jako zwolennik pogłębiania współpracy i budowania dobrego miejsca do życia dla naszych dzieci, życzę udanej dyskusji oraz będę wspierał mądra współpracę. – wyjaśnił Olgierd Geblewicz.


Tylko w obecnej perspektywie UE na lata 2014-2020 w ramach środków Programu Interreg VA dedykowanych projektom na pograniczu polsko-niemieckim na Pomorzu Zachodnim, w Meklemburgii Pomorzu Przednim i Brandenbrugii zrealizowano ponad 45 projektów, o wartości przekraczającej 130 mln euro. Pozytywnych efektów nie brakuje, to chociażby objęcie ponad 3 tysięcy uczniów nauczaniem języka sąsiada, czy wczesna diagnostyka i leczenie chorób rzadkich u noworodków, który obejmie 120 000 polskich i niemieckich dzieci. Lepsza współpraca może przynieść jeszcze lepsze efekty.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (25)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Piżmak
Piżmak 12.09.2019, 13:39
PIS do tego nie dopuści.
88
88 12.09.2019, 11:35
Uważam ,że każdy prawdziwy patriota z PiS i ich kato-narodowych przystawek, powinien wrócić tam skąd wywodzą się ich korzenie, skoro nie podoba się im ich mała ojczyzna jaką jest Pomorze Zachodnie. Tam możecie wykazać się w walce z Putinem, Łukaszenką, podobnymi wam nacjonalistami z Ukrainy i Litwy. Pomorze Zaqchodnie jest integralną częścią Unii Europejskiej pod zarządem polskiej administracji.
Mieszkajacy tu ludzie potrzebują spokoju i dobrej współpracy z sąsiadami, społeczeństwo ma dość ujadających wrednych kundli, które nie nie potrafią dostosować do reguł panujących w XXIw.
We wszystkim winni są Niemcy, Rosjanie, którzy akurat nie dają się sprowokować i patrzą na polskich prawicowych imbecyli z pogardą.
Prawie w każdej gryfińskiej rodzinie ktoś pracuje za granicą i wie , że ta ksenofobiczna postawa polskich kato-narodowców odbija się na ich dobrych relacjach z cudzoziemcami.
Do dzbana 88
Do dzbana 88 12.09.2019, 12:04
Następny pisowski troll prowokuje i dzieli na sorty.
Piżmak
Piżmak 12.09.2019, 10:57
Jarek do tego nie dopuści.
Bić szfabów
Bić szfabów 12.09.2019, 10:48
Na tej stronie śmierdzi sprzedawczykami i parobkami niemców, jednak AK jest potrzebne aby wyroki na szmalcownikach wykonywać, a jak wam sie tu nie podoba to za Odrę zdrajcy razem z tablicami ulic po faszystosku.
do proklemlowskiego trolla
do proklemlowskiego trolla 12.09.2019, 10:55
O, promoskiewskie trolle próbują skłócić Polaków. To nie nowość, ale nie myślcie że tego nie widać.

I wbijcie sobie w ten głupi łeb, że Polacy się różnia, mają różne poglądy ale potrafią żyć obok siebie. Od wieków to było i wasze trollowanie tego nie zmieni.
Na berlin.za Warszawe.
Na berlin.za Warszawe. 12.09.2019, 14:23
Ja ktoś myśli inaczej jak ty to co?? Wbij to sobie w ten łeb-nie wiem czy pusty nie pukalem.
komuna
komuna 12.09.2019, 07:37
i znów urban wyrzucił komentarz...
Takiego europejskiego Marszalka popieram.
Takiego europejskiego Marszalka popieram. 12.09.2019, 07:05
Panie Olgierdzie chcemy euro w Szczecinie. Ceny w szczecinski sklepach powinny byc w euro. Takze jezyk niemiecki powinien być drugim urzedowym. Tablice z ulicami dwujęzyczne.
Do ciebie
Do ciebie 12.09.2019, 10:10
I jeszcze flagi na budynkach jak na zdjeciu. W takiej samej - jedynie słusznej - kolejności.
do warszawskiego trola
do warszawskiego trola 12.09.2019, 10:02
Nie ma to jak trollu przed wyborami wzbudzić antyniemieckie fobie. Ale musisz być rzeczywiście spoza tego regionu żeby nie czaić bazy.
Miły Polak
Miły Polak 12.09.2019, 12:59
Powiedz o tych fobiach ludziom z tatułazami na przedramieniu. Zrobili im je mili niemcy z trupimi czaszkami na czapeczkach.
GG
GG 12.09.2019, 14:11
Dobre bo szczera prawda.
do trolla Piżmaka
do trolla Piżmaka 11.09.2019, 22:41
Piżmak, śmierdzi twoje piżmo z daleka. Znowu będziecie straszyć opcją niemiecką?
Piżmak
Piżmak 11.09.2019, 22:08
Próba sprzedania Szczecina i okolic.
gosc
gosc 11.09.2019, 22:19
co to za idiotyzm ?
ten co liczy
ten co liczy 11.09.2019, 20:12
Czy ten marszałek jest za tym, aby niemcy zapłacili nam reparacje za II wojnę światową ?
Mozemy się doigrać.
Mozemy się doigrać. 11.09.2019, 21:20
Żeby nam nie wystawili faktury za zużytą amunicję.
Jak tak dalej pójdzie to my będziemy placić przez ten pisowski reżym.
Jak tak dalej pójdzie to my będziemy placić przez ten pisowski reżym. 11.09.2019, 20:24
Żadnych roszczeń nie będzie. To Polacy po części wywołali konflikt. Niemcy mieli więcej ofiar śmiertelnych. Oskubaliśmy ich i tak z odwiecznych germańskich ziem.
Wiem , że jestem polakiem a wy ?
Wiem , że jestem polakiem a wy ? 11.09.2019, 22:53
Odwieczna niemiecka ziemia ? Ale piepsz noł , poczytaj sobie trochę historii , badań archeologów, Niemcy to tu byli ale najkrócej.
Najciekawsze są badania DNA i Haplogrupa R1a1 (Y-DNA) – Wikipedia.
Po co jątrzyć
Po co jątrzyć 12.09.2019, 05:33
Tak nie można mówić, po co o tym wspominać.
Czytaj a nie tvn
Czytaj a nie tvn 11.09.2019, 21:07
Ja ale brednie.ukryta opcja niemiecka.
poznaję go
poznaję go 11.09.2019, 19:00
Na pierwszym planie siedzi Krause!
Pierwszy plan
Pierwszy plan 11.09.2019, 19:13
A tle nikotyński który musi odejść!
!
! 12.09.2019, 02:19
Poznałem po widocznym żółtym paluchu.

Pozostałe