Życzenia na DEN - 13-15.10.2019
Życzenia na DEN - 13-15.10.2019
Życzenia na DEN - 13-15.10.2019
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020

Mandaty za trzymanie telefonu w ręku podczas jazdy

  • 15.09.2019, 13:01
  • Policja
Mandaty za trzymanie telefonu w ręku podczas jazdy Policja
16 września 2019 roku policjanci ruchu drogowego w całym kraju przeprowadzą działania kontrolno-prewencyjne pn. „TELEFONY", pod patronatem Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego TISPOL. Ich celem jest egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku, niemniej jednak policjanci będą reagować na każde zachowanie niezgodne z prawem.

Wybieranie numeru telefonu czy pisanie wiadomości tekstowych sprawia, że kierujący pojazdem, nawet przez kilka sekund nie patrzy na drogę. Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na drodze oraz duże natężenie ruchu powoduje, że zagrożenie powstaje zwykle w bardzo krótkim czasie. Dlatego też telefon może być tzw. „rozpraszaczem” dekoncentrującym kierowcę. Niższy poziom koncentracji powoduje wydłużenie czasu reakcji i ma wpływ na podejmowane decyzje. Niewłaściwe zachowania uczestników ruchu drogowego mogą mieć katastrofalne w skutkach konsekwencje.

Zakaz korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku dotyczy wszystkich kierujących pojazdami, również rowerzystów. Przy czym „korzystanie z telefonu” to nie tylko rozmowa, zabronione jest również pisanie wiadomości, przeglądanie Internetu, przewijanie menu, itp.

W sytuacji, gdy kierujący pojazdem nie może obejść się bez telefonu, bo np. jest on narzędziem pracy, powinien wyposażyć się w tzw. zestaw słuchawkowy lub głośnomówiący. Tego typu sprzęt umożliwia prowadzenie rozmowy telefonicznej i kierowanie pojazdem bez potrzeby odrywania wzroku od drogi.

Przestrzeganie przepisów, koncentracja, obserwacja drogi i jej otoczenia, nawiązanie kontaktu wzrokowego kierowca- pieszy, wzajemny szacunek i życzliwość to czynniki, które z pewnością mają istotny wpływ na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.

Działania Policji będą wspierane emisją na ekranach firmy Screen Network S.A. spotu skierowanego do kierujących pojazdami pn. „Nie używaj telefonu w trakcie jazdy”.

Apelujemy do kierujących pojazdami o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

Policja
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

siostra wielokrotnie przełożona
siostra wielokrotnie przełożona 15.09.2019, 13:31
A ja trzymam między nogami i co mi zrobicie,pytam co mi zrobicie
telefon z wibratorem
telefon z wibratorem 17.09.2019, 13:05
Nietetyński musi odejść!!!!!!!!
Seba
Seba 15.09.2019, 13:21
A jak rozmawia przez głośnomówiący to niby lepiej. I tak musi właczyć, wybrac numer, to tez rozprasza.
hehehe
hehehe 15.09.2019, 23:43
Przecież możesz głosem wybrać połączenie chyba , że masz starodawny telefon ?

Pozostałe