Co dalej z salą i ogólniakiem przy Niepodległości

 • 15.09.2019, 14:00
 • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Co dalej z salą i ogólniakiem przy Niepodległości
Nie wiadomo czy w ciągu najbliższych miesięcy I Liceum Ogólnokształcące im. Aleksandra Omieczyńskiego” przy ul. Niepodległości 16 w Gryfinie będzie prowadziła gmina czy powiat. Kończy się umowa między gminą a powiatem, a starosta wyrażał chęć przejęcia obiektu. Co w takim razie z budową sali gimnastycznej, która wkrótce bedzie na gruncie powiatu, a inwestycję wykonuje gmina?

Niepokój o przyszłość szkoły i obiektu sportowego wyrażają radni Rady Miejskiej w Gryfinie i Rady Powiatu w Gryfinie. Właśnie na ostatniej, piątkowej sesji interpelację złożył radny Wojciech Długoborski. Poniżej jego pytania
 

Interpelacja dotyczy:

Udzielenia kompleksowej informacji na temat przyszłości I Liceum Ogólnokształcącego im. Aleksandra Omieczyńskiego przy ul. Niepodległości 16 w Gryfinie oraz budowy sali sportowej przy tej szkole średniej.

Treść interpelacji:

 

Dnia 2 września 2019 rozpoczął się nowy rok szkolny 2019/2020. Rok szkolny zakończy się 31 sierpnia 2020r. Rozpoczęły się także prace nad projektem budżetu powiatu na rok budżetowy 2020, który zakończy się 31 grudnia 2020r.

Nie ma już Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Gryfinie, bo placówka od września br. nosi nazwę „I Liceum Ogólnokształcące im. Aleksandra Omieczyńskiego” przy ul. Niepodległości 16 w Gryfinie. Organem prowadzącym dla tej szkoły średniej - na mocy porozumienia z dnia 29 lutego 2008r. między powiatem a gminą - od dn.1 września 2008r. - jest Gmina Gryfino.

 1. wykonawcze powiatu – uchwałą Zarządu Powiatu nr 353/2017 z dnia 16.03.2017r. ( posiedzenie nr 114 Zarządu Powiatu) - wypowiedziały Gminie Gryfino porozumienie ws. prowadzenia szkoły i realizacji zadania oświatowego - ze skutkiem od dnia 1 września 2020r.

Proszę o udzielenie informacji:

1.Porozumienie między Powiatem a Gminą, którego treść uchwaliła dwustronnie Rada Powiatu i Rada Miejska w Gryfinie, jest aktem prawa miejscowego i zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego. Czy porozumienie - może być skutecznie wypowiedziane przez Zarząd Powiatu bez uprzedniej uchwały/ upoważnienia Rady Powiatu? Czy uchwała Zarządu Powiatu w ogóle jest prawnie skuteczna? Czy - jeśli to Rada Powiatu w formie uchwały wyrażała zgodę na przekazanie gminie zadania własnego powiatu i podpisanie porozumienia z Gminą, to czy Zarząd Powiatu może własną uchwałą uchylać uchwały Rady Powiatu, które są w randze prawa miejscowego 16 (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2008 r. Nr 36 poz. 78 z późn. zm.) ?

 

W mojej opinii - Zarząd Powiatu nie zachował takiej samej formy prawnej dla zawarcia i wypowiedzenia porozumienia, a nie ma możliwości zmieniania aktów prawa miejscowego podejmowanych przez organy uchwałodawcze – przez organy wykonawcze jednostki samorządu terytorialnego .

Czy takie postępowanie Zarządu zostało zaopiniowane przez prawników ? Jeśli tak - chciałbym otrzymać informację o treści i autorze takiej opinii prawnej.

 1. Co dalej z prowadzeniem i utrzymaniem I LO w Gryfinie po 31.08.2020r. Jaki podmiot – gmina czy powiat - będzie organem prowadzącym szkołę ?
 2. Czy są prowadzone rozmowy z władzami Gminy Gryfino o przyszłości szkoły, jeśli tak – to na jakim są etapie i jakie jest w tej sprawie stanowisko władz gminy Gryfino?
 3. Czy Gmina Gryfino posiada własne opinie prawne na temat trybu dopuszczalności i ew. skuteczności wypowiedzenia porozumienia przez zarząd powiatu?
 4. Czy właścicielem nieruchomości, na których znajduje się I LO i sala/hala sportowa jest nadal Gmina Gryfino? Nieruchomości należące do powiatu ( działka nr 258 o pow. 1.1254 ha ) zostały w 2008r. notarialnie przekazane przez powiat - gminie Gryfino w związku z realizacją porozumienia ws. przekazania zadania prowadzenia szkoły.
 5. Czy Zarząd Powiatu bez uchwały Rady Powiatu zamierza odwołać darowiznę nieruchomości na rzecz gminy, jeśli tak to na jakiej podstawie prawnej?
 6. Jakie jest stanowisko Dyrekcji, Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Uczniów I LO w Gryfinie - ws. przyszłości szkoły, czy były w tej sprawie prowadzone konsultacje?
 7. Czy prawdą są pogłoski, że zamiarem władz wykonawczych powiatu – po ponownym przejęciu placówki jest :

a/ włączenie I LO do struktur Zespołu Szkół nr 2 przy ul. Łużyckiej ?

b/ likwidacja szkoły lub/i zbycie budynku lub jego wykorzystanie w innych celach niż oświatowe?

 1. Czy porozumienie między powiatem a gminą w części dotyczącej współfinansowania budowy hali ze strony powiatu – zostało zrealizowane? Jeśli tak, to w jakim zakresie ( rzeczowym, finansowym) ?
 2. Czy Przewodniczący Zarządu Powiatu w Gryfinie i Starosta Gryfiński, który jest jednocześnie organem administracji architektoniczno-budowlanej w powiecie - wydał pozwolenie na budowę obiektu sportowego przy I LO w Gryfinie, tzn. wydał decyzję administracyjną pozwolenie na budowę : „hali sportowej”, „hali widowiskowo-sportowej” czy „sali sportowej”? Bo jest oczywiste, że wydając pozwolenie musiał mieć w pamięci, że pozwolenie to stanowi realizację paragrafu 6 Porozumienia zawartego przez powiat i gminę 29.02.2008r.
igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (16)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ja
ja 17.09.2019, 06:37
to pytanie do twórców "reformy oświaty" Przede wszystkim do pani Zaleskiej i jej pryncypała bezdzietnego Kaczyńskiego
Kazik
Kazik 15.09.2019, 15:47
To który z tych radnych chciał przejść na stronę Mieeecia żeby odwołać Gugę? HAHAHAHAHAHAHA!!!!
Z szacunkiem Pikuś
Z szacunkiem Pikuś 15.09.2019, 15:09
Panie Długoborski, z całym szacunkiem do Pana. Po pierwsze nie określił Pan do którego z burmistrzów kierowana jest interpelacja. Przecież doskonale Pan wie i widział Pan nie raz podczas sesji Rady gminy,że kompetencje nie są jasno określone który z tych baranów za co odpowiada i sami nie wiedzą z czego ma się który tłumaczyć.Po drugie, na tak zadane dziesięć pytań, będzie Pan czekał na odpowiedź lat...trzy. A dlatego lat trzy, a może więcej jeśli pis wygra w sejmie, ponieważ teraz będą dorabiane stosowne porozumienia, aneksy itd. A po trzecie Panie Wojciechu Długoborski, natychmiast powinno do budynku gminy wjechać ABW oraz CBŚ i zabezpieczyć wszystkie dokumenty, żeby cokolwiek można było określić kto z kim i za ile z publicznych pieniędzy podpisywał umowy. To jest w Pana kompetencji!
czytanka
czytanka 15.09.2019, 21:06
ta interpelacja jest do starosty
Pikuś
Pikuś 16.09.2019, 06:41
Oczywiście że do starosty. Przecież gdyby była skierowana bezpośrednio do burmistrza nigdy nie otrzymałby odpowiedzi. A tak przynajmniej czegoś się dowiemy.
do Pikusia
do Pikusia 15.09.2019, 15:41
Zgoda P Pikuś z jedną poprawką , burmistrz jest jeden. Dobrał sobie TAKICH zastępców i cały czas za nich i za siebie zbiera cięgi. Widać tak lubi
Pikuś
Pikuś 15.09.2019, 15:51
Oj. No biedny burmistrz...no popatrz, lepszych zastępców za 12,5 tysi na miesiąc nie znalazł....To mógł wziąć czterech po 6!! Większe szanse że który nie będzie idiotą. A może musiał ich wziąć??? Nie pomyślałeś???
do Pikusia
do Pikusia 15.09.2019, 17:41
Z jakiegoś powodu wziął Tych,no i wcale nie uważam,że jest biedny ( czytaj ze zrozumieniem) bo też sądzę ,że cała trójka to poraźka i to pod każdym względem.
Fakt
Fakt 15.09.2019, 23:01
Biedny nie jest ale jest mu smutno bo za grosz nie rozumie przepisów.
co za kabaret
co za kabaret 15.09.2019, 14:37
BAREJA przy was to cienki bolek jest ha ha aha wy jude cyrkowcy ha ha ah
urząd
urząd 15.09.2019, 14:35
Gmina od początku nie liczyła się z opinią mieszkańców. Przed wyborami starosta i burmistrz,to byli koledzy,z dziobków sobie spijali....Ciekawe,jak to teraz się skończy Pójdą do sądu ?
Lulek
Lulek 15.09.2019, 14:34
Powiat zlikwidowac i po problemnie!
nie zajarzyli
nie zajarzyli 15.09.2019, 14:33
sale dla SWOICH szkół inne samorządy stawiały za 3-6 mln.
Ale tercet nie zauważył ustawy likwidującej gimnazja, która zlikwidowała jakąkolwiek podstawę do prowadzenia przez gminę szkoły średniej (zadanie powiatu)...
ajwaj aleluja i do przodu
ajwaj aleluja i do przodu 15.09.2019, 14:28
https://youtu.be/r2PWvh2NvBE służba polsce odcinek gryfino ah ah ah ytrwają przepychanki co z ta szkołą ha ha ah powiat kontra gmina taki jude circus
czyt.
czyt. 15.09.2019, 14:06
Pnie się hala do góry!
Fakt
Fakt 15.09.2019, 23:03
Stodoła

Pozostałe