500+ na pierwsze dziecko – na co rodzice przeznaczają uzyskane środki?

  • 18.09.2019, 12:32
  • Żródło: na podstawie badania zleconego przez IZFiA
500+ na pierwsze dziecko – na co rodzice przeznaczają uzyskane środki? prof. Marcin Dyl z Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami
Zdecydowana większość przeznaczy dodatkowe środki przede wszystkim ogólnie na dziecko i jego edukację. 15 proc. rodziców zaoszczędzi pieniądze z programu 500+ – to wyższy odsetek niż wśród ogółu Polaków

Polacy korzystający z programu 500+ na pierwsze dziecko, planują przeznaczyć dodatkowe fundusze przede wszystkim na życie – zakup ubrań, artykułów szkolnych, zabawek czy jedzenia. Prawie 1/3 badanych wykorzysta te środki na edukację swoich dzieci. Duża część rodziców deklaruje także, że będzie oszczędzać pieniądze uzyskane z programu między innymi na zabezpieczenie przyszłości swoich dzieci. To wyniki badania zrealizowanego na zlecenie Izby Zarządzania Funduszami i Aktywami przez ARC Rynek i Opinia.

Większość beneficjentów drugiej odsłony programu 500+ zamierza przeznaczyć dodatkowe środki na kwestie związane z wychowywaniem dzieci. Najczęściej pieniądze wydamy na edukację (30%), czyli na przykład korepetycje czy artykuły szkolne, ogólne potrzeby dziecka (27%) oraz ubrania i gadżety (18%). W dalszej kolejności fundusze z programu 500+ planujemy przeznaczyć na pokrycie bieżących wydatków (9%), rozrywkę (8%), zakup żywności (7%) oraz sfinansowanie wyjazdów wakacyjnych (6%).

– Pieniądze z programu 500+ na pierwsze dziecko traktujemy jako „bonus”, który pozwala nieco poluzować dyscyplinę finansową, szczególnie w momencie gdy mamy więcej dzieci i już korzystamy z tego programu społecznego. Dlatego rodzice, którzy otrzymali środki także na pierwsze dziecko przeznaczają je głównie na pokrycie bieżących wydatków. Warto jednak zauważyć, że duży odsetek badanych wydaje pieniądze na edukację swoich dzieci, co niewątpliwie może pozytywnie wpłynąć na rozwój naszego przyszłego pokolenia – komentuje prof. Marcin Dyl z Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Co ciekawe, w sumie 15% rodziców planuje odłożyć pozyskane z programu środki między innymi by zabezpieczyć przyszłość finansową swoich pociech. 6% badanych na zlecenie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami zamierza w tym celu odłożyć środki z programu 500+ na lokacie, 5% skorzystać z przysłowiowej skarpety, a kolejne 4% wpłacić fundusze na rachunek oszczędnościowy.

– To zdecydowanie wyższy odsetek niż wśród ogółu Polaków, którzy oszczędzają. Jak podają różne źródła z myślą o przyszłości odkłada jedynie 5-6%z nas. W mojej opinii to swego rodzaju wartość dodana tego programu: coraz więcej Polaków zaczyna myśleć o oszczędzaniu. W tym kontekście warto pamiętać, że zamiast odkładać środki do przysłowiowej skarpety można je bezpiecznie zainwestować. Fundusze inwestycyjne to obecnie jedne z bezpieczniejszych instrumentów finansowych, dające potencjalnie znacznie wyższą stopę zwrotu niż lokata czy rachunek oszczędnościowy. Na rynku dostępnych jest wiele, które różnią się między sobą między innymi osiąganymi wynikami i strategią inwestycyjną - każdy powinien znaleźć coś dla siebie komentuje prof. Marcin Dyl z Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Badanie zostało przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI (Computer-Assisted Web Interview) na reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 20-55 lata, będących beneficjentami modyfikacji programu 500+, rozszerzającej go o pierwsze dziecko. Zebrana próba była reprezentatywna dla populacji Polski ze względu na płeć, wiek, poziom wykształcenia oraz wielkość miejscowości zamieszkania.

 

Michał Michalski

Źródło: na podstawie badania zleconego przez IZFiA

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (28)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Stalkier
Stalkier 22.09.2019, 07:57
Ja pincet + mojego syna odkładam na koncie. Dojdzie kiedyś, nie daj Boże, lewactwo z peło do władzy, albo inne wykolejeńce, to będzie z czego przeżyć przez jakiś czas.
ja
ja 19.09.2019, 16:43
gadacie bzdury wszyscy .Przede wszystkim idzie na żarcie .przejdżcie sie po sklepach i popatrzcie na ceny .przysłowiowa pietrruszka ,a mięso wędliny ziemniaki chleb .w/g TVPis i matouszka wszystko jest cacy .tylko przejedżcie się w powiaty ,gminy
hdjek
hdjek 19.09.2019, 14:47
Tak wszystkim wam nie pasuje 500 plus To dlaczego takie kolejki w OPS Gryfino?? No słucham dlaczego?? no to przestańcie pisać głupoty Prawda taka ze wszyscy biorą !!! i won
przedsiebiorca
przedsiebiorca 19.09.2019, 21:50
bo k--wa pracowac wam sie nie chce i dlatego wygodniej jest isc do mopsu na dziewiata niz do pracy na siodma
Pogromca Lemingow
Pogromca Lemingow 19.09.2019, 13:18
Chociaż teraz dzieci jest miej glodujacych, pierwszy raz pojechaly na wakacje. Dla przypomnienia za Rządów PO biednym dziecia kazali szczaw jeść już nie mówię że nikogo nie było stać na wakacje. A zamiast 500+ była osmiorniczka + i islamista + teraz jeszcze chcą wprowadzić LGBT +.
Polska
Polska 19.09.2019, 16:01
Lgtb to rasistowskie zgromadzenie, bylem swiatkiem jak matka z wózkiem przechodziła a te bydlo krzyczalo do niej patologia 500 plus noz mi sie otworzylem dzieki bogu byli ochraniani przez Policje
33
33 18.09.2019, 21:45
I tak 3mać
Krystyna
Krystyna 18.09.2019, 17:58
Takie 500plus że wszystko idzie na zdrowe żywienie, ubiór dzieci, dodatkowe zajęcia i dalej w budżecie brakuje do wypłaty..
Sąsiad
Sąsiad 19.09.2019, 00:25
Krystyna zdrowe żarcie jest w ogrodzie nie karm go kabanosami bo będzie jak prosie
Gj
Gj 18.09.2019, 20:20
To weź się za robotę!!!!
Haha
Haha 18.09.2019, 14:42
Buehehehehe.. . Cooo??? Wiekszosc ludzi zwolnilo sie z pracy o za to oplacaja rachunki ..robia sobie prawo jazdy.. splacaja dlugi a DZIECI NIE MAJA Z TEGO NIC. i taka jest prawda. Ci co nie pracuja to wlasnie na towydaja a dstaja najwiecej.
W ga mo nie dla wszych dzieci nie będzie pracy w tym kraju
W ga mo nie dla wszych dzieci nie będzie pracy w tym kraju 19.09.2019, 00:21
Dostaje na dwóję dzieci 1000 ale mam to głęboko w d**** bo odkąd nieroby dostali jałmużnę nie przychodzą do pracy zarobki z około 50 tys miesięcznie spadły mi do 7tys .
Wiem teraz , że już nigdy nie zatrudnię Polaka ,szkoda.
Jeszcze jedno wasza radość jest tymczasowa bo ceny towarów i usług rosną szybko, a wartość waszego pieniądza spada.
Kolega mechanik też ma dzieci ale teraz sam zapiernicza więc jak widzi samochód z fotelikami to klient płaci ekstra 500+ od fotelika.
gryf
gryf 19.09.2019, 14:39
Jebn j !!! sie w czoło
sauron
sauron 18.09.2019, 16:25
trudne masz zyce Przykro mi ze nie mozesz miec dzieci
Fu
Fu 18.09.2019, 21:12
Szkoda mi za to.Sauron Twouich dzieci ktore muszs cie utrzymuwac bo nadajesz sie do tarcia chrzanu
Ewa
Ewa 18.09.2019, 17:36
To nie znaczy że ma zachrzaniac na dzieci nierobów.
Olek
Olek 18.09.2019, 21:03
Ty pracujesz ma dzieci swojej ciotki i wuja,tz. Że już wiem kim są.ła
Sauron
Sauron 18.09.2019, 19:00
Wyprowadz sie do rosji lub bialorusi tam chyba jeszcze nie ma socialu
Jojo
Jojo 18.09.2019, 15:50
Tak mi przykro ze nie mozesz miec dzieci
ja
ja 18.09.2019, 15:21
Dokładnie tak jak piszesz:)
Polak
Polak 18.09.2019, 14:25
Nareszcie jest rząd który daje nie odbiera!!! Brawo. Na zachodzie też są dodatki na dzieci i nikt nie krzyczy że to nienormalne. A złodziejska opozycja grzmi, bo się boi o swoje tyłki. A w Gryfinie jest dość dużo ludzi których należy rozliczyć, oj jest!
Jeśli mam teraz sam pracować to Zus i podatki tak ale nie w tym kraju.
Jeśli mam teraz sam pracować to Zus i podatki tak ale nie w tym kraju. 19.09.2019, 10:52
Już ci odebrał w nowych podatkach i wyższych cenach , mam dzieci ale 500+ mam w ***. Niedługo zobaczycie wzrost bezrobocia i bezdomnych na drogach tylko dlatego ,że pracownik nie może więcej zarabiać tylko otrzymuje jałmużnę.
Zatrudnię Ukraińca , Araba , Hindusa ale nie Polaka, paszoł won żebrać o socjal.

gryf
gryf 19.09.2019, 14:45
Jeśli mam teraz sam pracować to Zus i podatki tak ale nie w tym kraju I !!! przez takich ludzi właśnie ja ty!! Polska jest zacofanym krajem. Za granicami naszej śmiesznej Polski kraje maja pomoc od dawien dawno i tam jakoś społeczeństwo nie kłóci się miedzy sobą .Ale Polak Polakowi wrogiem jak widać po tych wypocinach .A co ty łaskę zrobisz ze ty Polaka nie zatrudnisz ? JPR wielka sprawa I LIZAC *** DLA ARABA !!
Tak to wygląda
Tak to wygląda 18.09.2019, 22:42
Daje każdy podatnik. Nie rząd... Rząd rozdaje.. np. 8 miliarfow rocznie tylko na kler. Miliony na Rydzyka, a szpitale sluzba zdrowia właściwie już rozłożona na lopatki.. Chorzy yo wiedzą.
jojoj
jojoj 19.09.2019, 10:48
jak juz pisalem nie pasuje wyprowadz sie do Rosji tam jeszcze nie ma socialu jak Europa nie pasuje
przedsiebiorca