Cienie zapomnianych kultur w dawnym opactwie cystersów w Kołbaczu już 19 października

  • 20.09.2019, 11:22
  • Żródło: Organizator
Cienie zapomnianych kultur w dawnym opactwie cystersów w Kołbaczu już 19 października
Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki zaprasza 19 października do Kołbacza na kolejną, 12 edycję projektu „Cienie zapomnianych kultur”.

W PROGRAMIE:

godz. 19.00
Spotkanie z Moniką Sznajderman,
pisarką, założycielką wydawnictwa Czarne
świetlica w Kołbaczu, ul. Warcisława 7

(obok kościoła pocysterskiego)

Monika Sznajderman jest antropologiem kultury, pisarką, założycielką i szefową wydawnictwa Czarne. Urodzona w Warszawie od ponad 30 lat mieszka w Wołowcu w Beskidzie Niskim wraz z mężem Andrzejem Stasiukiem. Jest m.in. finalistką Nagrody Literackiej „Nike” 2017 za rodzinną historię pt. „Fałszerze pieprzu”. Okazją do spotkania w Kołbaczu będzie najnowsza książka autorki – „Pusty las”.

 

„Pusty las” to książka o życiu „wśród zrujnowanych cerkwi i zdziczałych sadów”, o wrastaniu w osierocony krajobraz i o czytaniu świata, który trwa już tylko w powidokach czegoś, czego „nie wolno przeoczyć” – jak pisze prof. Paweł Próchniak


„Pusty las” to opowieść, która prowokuje do stawiania uniwersalnych pytań wobec śladów po nieobecnych i podejmowania próby zakorzeniania się na nieswoim – na „połemkowskim”, „pożydowskim”, czy jak w naszym regionie - na „poniemieckim”.
Podczas spotkania będzie można kupić książki autorki.

Spotkanie poprzedzi wystawa fotografii dokumentująca 10 lat działań stowarzyszenia Spichlerz Sztuki w przestrzeni pocysterskiego Kołbacza.


 


godz. 20.30
Koncert „RESINA” – Subtelność i niepokój
kościół pocysterski w Kołbaczu


---

www.spichlerz-sztuki.plszczegóły:

WSTĘP WOLNY

W projekt mappingu zaangażowani są artyści: animator Patryk Stępniak-Pater, Artur Sosen Klimaszewski - kompozytor, związany przez lata m.in. z poznańskim Teatrem Strefa Ciszy oraz szczecińskie studio filmowe TwoShots.

Kolejna odsłona MAPPINGU 3D na ścianie nawy głównej kościoła pocysterskiego. Barwne widowisko multimedialne, które połączy światło, dźwięk i architekturę. Animacje inspirowane legendami cysterskimi, pionierską działalnością gospodarczą cystersów (m.in. agrarną, sadowniczą i hydrotechniczną), burzliwą historią i przyszłością obiektu. W tym roku pojawią się także wątki związane z późniejszą historią Kołbacza.

ok. godz. 21:30
MAPPING 3D na elewacji kościoła pocysterskiego
kontynuacja multimedialnej opowieści

zaraz po koncercieResina jest pierwszą polską artystką, która podpisała kontrakt płytowy z legendarną brytyjską wytwórnią FatCat Records. Koncertowi towarzyszyć będą wizualizacje.

Płyta przynosi kompozycje pełne napięcia, dramatyzmu, ale i subtelności. Swoje inspiracje Resina czerpie ze swoistej obsesji na punkcie ruin obiektów sakralnych, obserwowanych uważnie wspomnień, świadectw ocalałych z przemocy i spustoszeń spowodowanych przez czas – wszelkich zjawisk związanych z pominięciem lub deformacją.

W Kołbaczu usłyszymy muzykę z jej drugiego albumu „Traces”. Resina twórczo przetwarza brzmienia wiolonczeli z użyciem prostej elektroniki, okrasza je motywami wokalnymi i perkusyjnymi, zapętla, pozwalając słuchaczowi zasłuchać się w nałożonych na siebie warstwach.
Resina to solowy projekt Karoliny Rec. Kompozytorka i wiolonczelistka znana jest polskiej publiczności ze współpracy z długą listą różnorodnych artystów ze sceny alternatywnej.

„Cienie zapomnianych kultur” to projekt realizowany od 2008 roku przez stowarzyszenie Spichlerz Sztuki, który ma na celu prezentowanie tematów kulturowych, etnograficznych i historycznych zacieranych przez czas, a wartych ocalenia i skonfrontowania ze współczesnością. Wydarzenie jest okazją do stawiana pytań o naszą kulturową pamięć i tożsamość. W Kołbaczu goszczą cenieni artyści, muzycy, etnografowie i społecznicy. Niezwykłą atmosferę wydarzenia współtworzy przestrzeń najstarszego na Pomorzu cysterskiego opactwa w Kołbaczu, uznanego w 2014 roku za Pomnik Historii.


  • Projekt „Cienie zapomnianych kultur” współfinansowany jest ze środków z budżetu Powiatu Gryfińskiego, Województwa Zachodniopomorskiego, dzięki wsparciu sieci sklepów Netto, firmy Asko-Tech, Elte, Odra Land, Spółki Wodnej Kołbacz, MN Sport, Apteki Karotka, SGB Bank Spółdzielczy w Chojnie i prywatnych darczyńców.
Źródło: Organizator

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Pietrek
Pietrek 20.09.2019, 12:46
Cienie zapomnianych kultur to moja Zośka kładzie pod oczy!
Gabinet cieni
Gabinet cieni 20.09.2019, 12:40
Wszystko kiedyś wraca a jedynie Nikoteński musi odejść!

Pozostałe