Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020

Regiony chcą pomóc w tworzeniu lepszego prawa

  • 09.10.2019, 12:57
  • Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie
Regiony chcą pomóc w tworzeniu lepszego prawa
Prawo europejskie musi być prostsze i czytelniejsze dla obywateli. To wnioski ze sprawozdania nt. „Programu lepszego stanowienia prawa” opracowanego przez marszałka Olgierda Geblewicza. Przyjęty 9 października br. przez Europejski Komitet Regionów dokument wskazuje, że mogą w tym pomóc władze lokalne i regionalne. Powinny móc monitorować nowe przepisy, mieć wpływ na kształtowanie pracy Komisji Europejskiej oraz analizować przepisy tworzone w UE.

Uproszczenie przepisów dla obywateli i zwiększenie skuteczności Unii Europejskiej, to idea lepszego stanowienia prawa. Jest to jeden z priorytetów przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckera. W 2015 r. Komisja utworzyła platformę, która zajęła się doskonaleniem prawodawstwa unijnego, a w 2018 zainicjowano projekt pilotażowy RegHub. W 16 krajach, w 36 administracjach regionalnych, w tym na Pomorzu Zachodnim utworzono „Sieć regionalnych centrów”, które zaczęły analizować unijne reformy w obszarach zamówień publicznych, jakości powietrza i transgranicznej opieki zdrowotnej.

 

- Projekt taki jak "Regional Hubs" wymaga czasu i pieniędzy. Jego efektem powinna być skuteczna polityka oparta o realia lokalne, pokazująca, czy prawodawstwo UE wnosi wartość dodaną. Należy eliminować formalności administracyjne, ograniczenia i obciążenia gospodarcze – powiedział marszałek Olgierd Geblewicz.

 

Propozycje Regionów

W opinii Regionów, Komisja Europejska powinna zwiększyć rolę władz lokalnych i regionalnych w tworzeniu przepisów. Władze lokalne i regionalne już nie tylko powinny mieć możliwość przeglądu, ale i kształtowania programu prac Komisji. Do analizowania przepisów UE powinni być zapraszani eksperci z samorządów. Takie wnioski płyną z opinii zatytułowanej "Lepsze stanowienie prawa: podsumowanie i podtrzymanie naszego zaangażowania" przygotowanej przez marszałka Olgierda Geblewicza.

 

Jakość prawa stanowionego w Europie jest kluczowa. Musi być ono jasne i proste. Jestem dumny, że mogłem być sprawozdawcą tej opinii – wyjaśniał marszałek Olgierd Geblewicz podczas posiedzenia plenarnego Europejskiego Komitetu Regionów.

 

Opinia wskazuje, że dążenie Komisji do osiągnięcia lepszych i skuteczniejszych przepisów jest sprzeczne z rzeczywistością, w której "gęstość regulacji wzrosła, zawężając margines interpretacji, który powinien istnieć przy wdrażaniu dyrektyw". Wśród uczestników prowadzonych przez Olgierda Geblewicza konsultacji „Programu lepszego stanowienia prawa” byli przedstawiciele instytucji europejskich i samorządowcy. Dokument został przyjęty na posiedzeniu plenarnym Komitetu Regionów i zostanie przekazany wszystkim instytucjom UE. Będą to oficjalne wskazówki i zalecenia europejskich samorządów dla unijnych instytucji. Treść opinii można znaleźć pod poniższym linkiem: https://cor.europa.eu/EN/our-work/Pages/OpinionTimeline.aspx?opId=CDR-2579-2019

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

lektura
lektura 09.10.2019, 21:09
Czytam wywiad z Krasowskim który mówi - W 2007 r., kiedy Kaczyński tracił władzę, twierdzono, że państwo zostało przez niego zrujnowane, że prokuratura została całkowicie skolonizowana przez Ziobrę, że CBA jest do likwidacji, a ABW wymaga czystki, bo będzie całkowicie dyspozycyjna wobec ekipy PiS-u. Państwo miało się znajdować w strasznym stanie. Potem przyszedł Donald Tusk, który nie przeprowadził dosłownie żadnej znaczącej zmiany ani w instytucjach, ani w procedurach i nagle państwo – tylko z tego powodu, że na jego czele stanął Donald Tusk – zostało uznane za zdrowe. Teraz pytanie – czy uzdrowił je Tusk, czy nigdy nie było chore?
TW Boleś W.
TW Boleś W. 09.10.2019, 20:28
Towarzyszu Marszale Gablewiczu dwa razy OTWIERAŁEŚ ZAZ , i co ??? Szczyloć się Nienada . Noeumann miał rację byle kto na dyrektora , BYLE z POKO . A tam Bajzel !!!!! A w starostwie bajzel jak w Tczewie .
kod
kod 09.10.2019, 19:57

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

!!!
!!! 09.10.2019, 17:09
Nie wierzę tym lewakom z PO-KO (...)

Nie używaj inwektyw. Część komentarza usunięta.
Przyjmij jeden nick.
administrator
regionalny
regionalny 09.10.2019, 13:57
Nikotański musi odejść zgodnie z prawem!
Pogromca kurwiłbów
Pogromca kurwiłbów 09.10.2019, 18:20
taczką

Pozostałe