Wyjątkowy taras widokowy, gdzie rzeka dzieli się na Odrę Wschodnią i Zachodnią

  • 10.10.2019, 15:30
  • Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie
Wyjątkowy taras widokowy, gdzie rzeka dzieli się na Odrę Wschodnią i Zachodnią
Będzie wysoka na prawie 10 metrów, a jej średnica ma być dwa razy większa. W Widuchowej powstanie platforma widokowa, dzięki której miłośnicy przyrody będą mogli podziwiać rzadkie gatunki ptaków i piękno Doliny Dolnej Odry. Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego podpisał umowę z wykonawcą wartej ponad 1.5 mln zł inwestycji. Zadanie jest częścią wyjątkowego projektu przywracającego piękno w dorzeczu Odry.

-Chcemy by piękno zachodniopomorskiej przyrody odkryło jak najwięcej naszych mieszkańców, by Dolinę Dolnej Odry odwiedzali miłośnicy przyrody spoza naszego regionu, spoza Polski. Taras widokowy w Gminie Widuchowa, który stanie na szczycie Góry Słowiańskiej będzie tak atrakcją. Bliskość naszych tras rowerowych to dodatkowy atut, który może zachęcić do odwiedzenia Widuchowej – powiedział wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa, który wziął udział w uroczystym podpisaniu umowy.

 

Budowa tarasu widokowego w Gminie Widuchowa to jeden z elementów wartego ponad 2,5 mln euro projektu jest właśnie. Platforma powstanie na szczycie Góry Słowiańskiej. Obiekt będzie miał dwa piętra. Dolne, czyli taras wypoczynkowy z miejscem na siedziska, ławki i stoły. Na górny taras widokowy w postaci pierścienia poprowadzą dwa niezależne biegi schodowe. Wykonawcą inwestycji jest Przedsiębiorstwo Budowlane MHM PAECH Sp. z o.o., które ma 12 miesięcy na wykonanie obiektu. Projekt tarasu stworzyło AB Studio Projektowe Marek Antoszczyszyn i Andrzej Buko ze Szczecina. Wartość inwestycji to 1,547 mln zł.

 

Partnerami wartego 2,5 mln euro projektu „Zrównoważona turystyka w Unikalnej Dolinie Dolnej Odry” są niemiecki Park Narodowy Dolina Dolnej Odry, polski Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego i miasto Schwedt jako Partner Wiodący Projektu. Partnerami stowarzyszonymi są Stowarzyszenie Sportów Wodnych PCK Schwedt e.V. oraz MomentUM – Tourismus und Citymanagement der Region Schwedt – Nationalpark Unteres Odertal. Zadanie zakłada, że do końca 2021 r. powstanie nie tylko platforma obserwacyjna w gminie Widuchowa, ale także wieża obserwacyjna w gminie Boleszkowice, 13 miejsc postojowych na łonie przyrody w Stolpe, Criewen, Gatow, Gartz oraz w gminach Kołbaskowo, Gryfino, Widuchowa, Cedynia, Mieszkowice i Boleszkowice. Projekt zakłada także przeprowadzenie kursów dla przewodniczek i przewodników przyrodniczych po całej Dolinie Dolnej Odry, tak dla polskich i niemieckich grup turystów. Zadanie zostało dofinansowane w 85% (2,2 mln euro) ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach programu Interreg Va.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Podpis
Podpis 11.10.2019, 10:30
A kiedy w Gryfinie taka wieża?
Dziadostwo bleee
Dziadostwo bleee 10.10.2019, 20:22
nie lepiej bunkier? chyba ładniejszy ?
Niekompetencja
Niekompetencja 10.10.2019, 19:57
Prawie jak ten punkt widokowy po lewej stronie mostu w Gryfinie. Podobno to już gmina Widuchowa i to nie kompetencja Sawaryna.
skocznia
skocznia 10.10.2019, 18:35
Podobno Małysz będzie tu skakał!
Widoczek
Widoczek 10.10.2019, 17:58
Z tarasu pięknie będzie widać jak Nikoteński musi odejść!
Mnietek
Mnietek 10.10.2019, 17:25
Prawdziwa Energia Międzyodrza!

Pozostałe