Odsłonili tablicę na... wieżowcu. Ważne święto w Gryfinie

  • 11.10.2019, 10:09
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Odsłonili tablicę na... wieżowcu. Ważne święto w Gryfinie
Dziś rano na jednym z wieżowców z lat 70. przy ul. Słowiańskiej w Gryfinie odsłonięto tablicę upamiętniającą powstanie Wolnych Związków Zawodowych Pomorza Zachodniego. Przyjechał Henryk Wujec, a w uroczystości uczestniczył też gryfinianin Miroslaw Witkowski. Inicjatorem akcji jest Instytut Pamięci Narodowej. Wszystko to z uwagi na 40. rocznicę utworzenia Wolnych Związków Zawodowych Pomorza Zachodniego – Gryfino.
Warto przypomnieć, że Wolne Związki Zawodowe Pomorza Zachodniego były trzecią, po Śląsku i Gdańsku, udaną inicjatywą utworzenia niezależnych od władz związków zawodowych. To właśnie 40 lat temu, a dokładnie 11 października 1979 r. Deklarację Założycielską podpisało 10 osób ze środowiska gryfińsko-szczecińskiego. Walczyli o prawa pracownicze. Odważyli się podać swoje imiona i nazwiska oraz miejsce zamieszkania, w ten sposób narażając się na represje aparatu bezpieczeństwa . Wśród nich byli m.in. Danuta Grajek, Stefan K. Kozłowski, Zdzisław Podolski, Jan Witkowski, Mirosław Witkowski.
 
 
Impreza przeniosła się do budynku starostwa przy ul. Sprzymierzonych:
10.00–11.00: panel historyczny z udziałem:
 
dr. Jarosława Nei,
dr. Arkadiusza Kazańskiego,
dr. Marcina Stefaniaka,
dr. Michała Paziewskiego
dr Marty Marcinkiewicz - moderator dyskusji
11.00–11.30: przedpremierowy pokaz filmu Przebudzenie (IPN Oddział Szczecin/TVP Szczecin)
 
11.45–13.00: dyskusja z przedstawicielami opozycji w PRL m.in z:
 
Stefanem K. Kozłowskim,
Janem Witkowskim,
Mirosławem Witkowskim,
Ludwiką Wujec,
Henrykiem Wujcem,
Zbigniewem Jakubcewiczem
igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (8)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (50)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

aga
aga 13.10.2019, 17:12
Jeszcze jedna tablica, pomnik ,głaz. Po co ?
agat
agat 15.10.2019, 10:44
Ku pamięci! A naprawde jest co pamiętać!
sałdat
sałdat 12.10.2019, 14:24
Dziś 76 rocznica bitwy pod Lenino i święto żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego.
CHWAŁA PRAWDZIWYM BOHATEROM !
ja
ja 13.10.2019, 18:02
Mój teść jest pochowany na cmentarzu pod lenino .wcale nie był komunistą .Przed wojną służył w KOPie na wschodniej granicy .KoPowcy raczej nie byli z bajki ZSRR.Ale walczył bo chciał do Polski.Teraz o nich cisza .teraz czci sie żołnierzy przeklętychy .Bo oni nie Bili niemca tylko polaków.Takie to czasy
CZYLI PIS  PAKUJPROKREAKUJ  I ***
CZYLI PIS PAKUJPROKREAKUJ I *** 11.10.2019, 23:14
piszcie se dalej bzdury ha ha aha ha JHWH to tentagram swiata tego nad i pod J to junona H to hades itd bydło się tłoczy w tym ju de cyrku i co i NIC HA HA AH KOPULACJA ŻARCIE I WYDALAMIE HA AH AH
Jakieświęto takie obchody.
Jakieświęto takie obchody. 11.10.2019, 22:59
Najlepsze jest to pranie na balkonie na parterze. Jak święto to uczciliśmy.
Polak z PiS
Polak z PiS 11.10.2019, 22:49
Rozniesiemy wszystkich po wyborach.
nihil novi sub sole
nihil novi sub sole 11.10.2019, 22:53
Tak zrobiło NSDAP w latach 30tych XX wieku

PiS Dzisiaj, 22:49 Rozniesiemy wszystkich po wyborach.
DENIS  MOORE HA HA AH AH
DENIS MOORE HA HA AH AH 11.10.2019, 23:16
RERUM NOVARUM HA HA AH AHA
Pindol
Pindol 11.10.2019, 20:09
Ajwaj Gumowiec i inne dzbany dawać pod wiezowce straszne swedzenia mamyn trza złapać pindola
Kamil
Kamil 11.10.2019, 22:03
Ryj przy ziemi c w e l u przećpany
Pindol
Pindol 12.10.2019, 12:37

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Pindol
Pindol 12.10.2019, 06:12

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Pindol
Pindol 11.10.2019, 23:37

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

XX
XX 11.10.2019, 16:47
Rafała Muchy oczywiście nie było. Facet ma w nosie takie ważne wydarzenia. Uczestniczy tylko w tym, co mu się opłaca....
do durnia
do durnia 11.10.2019, 18:26

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

blast
blast 11.10.2019, 18:34
do durnia: i po co te inwektywy? Nie umiesz dyskutować, to sie nie odzywaj. Zgłaszam twój "komentarz" do administratora.
teraz-wcześniej do durnia
teraz-wcześniej do durnia 11.10.2019, 21:32
inwektyw nie było ,tylko stwierdzenie faktu i komentarz do głupoty napisanej przez d.....ia,post bez sensu usunięty-pozdrawiam!!
Pogromca kurwiłbów
Pogromca kurwiłbów 11.10.2019, 20:01
Zgłaszaj i co z tego pajacu na gumie
łżesz
łżesz 11.10.2019, 18:16
Jak go nie było jak widac go na 6 zdjęciu w fotogalerii?!
Elektryk
Elektryk 11.10.2019, 16:08
Po co te kwiaty pod skrzynkę elektryczną postawili ?
Baczność !
Baczność ! 11.10.2019, 15:50
Na prawo patrz ! A tam brudne gacie na parapecie zwisają , a gdyby komuś na głowę pofrunęły podczas uroczystości upamiętnienia ucisku robotników klasy niższej przez inteligencję.
cacko
cacko 11.10.2019, 15:27
W każdym ustroju są ludzie łachudry i porządni. Taka jest natura człowieka i to są odpowiedzina wasze poniższe przemyślenia. Dzisiaj też trzeba walczyc o uczciwość o szarych ludzi. I dlatego tacy jak ci wymienieni w artykule są godni szacunku. Walczyli o wolność, o którą trzeba walczyć cały czas!
Knagulec
Knagulec 11.10.2019, 15:22
Miejscówka dzbana Ajwaja na kukurydze
pamięć
pamięć 11.10.2019, 15:18
Jacku a takie partyjne gazety istnieją do dziś. Dostają od swojego partyjnego patrona lokal, za który tak naprawde płaci społeczeństwo. I robia nagonki jak za komuny. Doprowadzja nawet do śmierci. Weźmy na przykład sprawe tego radnego co w totolotku pracował. Weźmy chociaz jak dojeżdżali heńka gdy był chory. Sk urw.... nów ni gdy nie brakowało.
Jacek
Jacek 11.10.2019, 15:00
Wolne związki, wolne media, a dziś jak jest. czy nie ma podobnej sytuacji że władza gnebi każdego kto ma inne zdanie. A czy nie ma mediów, które spijaja s łowa z ust władzy i atakują wolną myśl?
Dzialacz
Dzialacz 11.10.2019, 14:36
A co tam pod tablica robi przewodniczacy komunistycznego zwiazku zawodowego z ZEDO?
Dyl
Dyl 11.10.2019, 18:23
Kiedyś był w Solidarności, ale zmądrzał.
ojciecprać
ojciecprać 11.10.2019, 14:21
zara tablica bedzie zniszczona. i te kwiaty po nią. trza bylo nią powiesić na wejsciem do zsypu. wielkie lol. co ciekawe nie zauwazylem sukienkowego szamana. to aż niesłychane.
śmiech
śmiech 11.10.2019, 13:38
Przeciez burmistrz już dawno na delegacji hahahah
V
V 11.10.2019, 15:28
No i co z tego? Myślisz,że nie czyta ? Ten gostek jest ciągle na delegacjach albo na urlopie
88
88 11.10.2019, 13:18
Inicjatorem powstania tablicy był I nstytut P rzekłamania N arodowego, a kto był fundatorem jej wykonania ?
Robotnik uciśniony
Robotnik uciśniony 11.10.2019, 15:52
Klasa robotnicza i ręka mistrz Maliniaka wyrżnęła w kamieniu poezję.
zomo
zomo 11.10.2019, 12:52
ale popelina a co ma wieżowiec do tego
Nawet nie wiecie kto was ciśnie
Nawet nie wiecie kto was ciśnie 11.10.2019, 15:54
No że tu mieszkają robole , wszyscy w jednej klatce podzielonej betonem.
Patrole że słowiańskiej
Patrole że słowiańskiej 11.10.2019, 12:50
No Knagulec za garażami kukurydzy nie połupie już
Pindol
Pindol 11.10.2019, 20:06

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Knagulec
Knagulec 11.10.2019, 20:03
Podszywasz sie pajacu na gumie pod Pana swego i wladce Knagulca
Knagulec