Mandaty za blokowanie zatoczki autobusowej

  • 11.10.2019, 18:12
  • KWP Szczecin
Mandaty za blokowanie zatoczki autobusowej KWP Szczecin
Do sklepu, szkoły, do apteki, na pocztę, bo wysadzam dziecko. Tak często tłumaczą się policjantom kierowcy, którzy tylko „na krótką chwilę” zatrzymali się w zatoce autobusowej. Prawo o ruchu drogowym wyraźnie określa zasady zatrzymywania się, parkowania i postoju pojazdów.

Funkcjonariusze wzmożyli działania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa w rejonie przystanków autobusowych na których nagminnie zatrzymują się kierujący samochodami. 

Tłumaczenia jakie słyszeli mundurowi były różne, np.: „spieszę się do pracy, „córka zapomniała zeszytu” a najczęstszym jest: „ja tylko na chwilę”. Taki stan rzeczy nie jest dopuszczalny tym bardziej, że swoim zachowaniem utrudniany nie tylko ruch autobusów lecz również możliwość bezpiecznego wysadzenia i zabrania z przystanku podróżnych.

Policja przypomina: zgodnie z art. 97 KW w zw. z art. 49, ust. 1, pkt. 9 Ustawy Prawo o ruchu drogowym: „zabrania się zatrzymania pojazdu: w odległości mniejszej niż 15 metrów od słupka lub tablicy oznaczającej przystanek, a na przystanku z zatoka – na całej jej długości”. Grzywna w postaci mandatu karnego za takie wykroczenie wynosi 100 pln oraz 1 punkt karny do ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego.

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego będą przede wszystkim uświadamiać kierowców o zagrożeniach związanych z parkowaniem w zatokach autobusowych a podróżujących autobusami i pieszych o zagrożeniach związanych z przechodzeniem w miejscach do tego nieprzystosowanych i nagłym wychodzeniu na jezdnię zza stojącego autobusu.

KWP Szczecin

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

dość cwaniaków
dość cwaniaków 11.10.2019, 21:01
Zatoczki autobusowe jak sama nazwa mówi służą... AUTOBUSOM!
Ja
Ja 13.04.2021, 13:24
Analityczny umysł trzeba mieć żeby na to wpaść
69
69 11.10.2019, 20:32
Brawo . Nareszcie biorą się za cwaniaczków .
geograf
geograf 11.10.2019, 19:42
Zatoka Świń

Pozostałe