Dziś uroczystość Wszystkich Świętych, nie tylko kanonizowanych

  • 01.11.2019, 11:51
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Dziś uroczystość Wszystkich Świętych, nie tylko kanonizowanych
Z jednej strony to dzień radosny, a z drugiej jednak zadumy. Zadumy nad życiem i śmiercią. Tęsknota za zmarłymi może tłumić radość na przyszłe spotkanie. Krzyż na każdym grobie jest przecież symbolem zwycięstwa nad śmiercią!

1 listopada według katolickiego zwyczaju obchodzimy święto ludzi zbawionych. Dziś jest przecież uroczystość Wszystkich Świętych! Wszystkich, a to znaczy nie tylko kanonizowanych, lecz i wielu spośród tych, których szczątki doczesne są na naszym cmentarzu, a którzy są już zbawieni, są w Niebie u Boga.

Jednak po zmarłych odczucia straty trudno uniknąć. Jeśli jednak smucimy się po śmierci bliskich, to miejmy nadzieję na spotkanie z nimi w przyszłości…

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (54)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ja
ja 04.11.2019, 06:08
przecież "wszystkich świętych"przekształciło sie z koscielnego świętowania na ogólnopolski obyczaj .W dodatku (o zgrozo)wywodzi sie z przedchrześcijańskich pogańskich "dziadów"obchodzonych przez słowian.tak więc sauron "nie przyzywaj imienia boga swego nadaremno.
przechodzień
przechodzień 02.11.2019, 10:13
Stwierdzam ogólnie brak dbałości o cmentarz.
xxl
xxl 04.11.2019, 19:46
Na cmentarzu w Gryfinie najgorsze są alejki /cięzko przejść po tych wybojach/Czy naprawdę nikt z włodarzy tego nie widzi???Proponuję odwiedzić cmentarz w Świnoujściu ,można potraktować jako wzór.
Amelka
Amelka 02.11.2019, 09:17
"Znicz ', kościółkowy się odezwał akurat na poziomie tego tekstu
wykonali normę
wykonali normę 02.11.2019, 10:11
A jak się ma odzywać ksiądz? I to jeszcze w taki dzień?
gosc
gosc 02.11.2019, 01:01
Nie powinno być cmentarzy, zwłoki powinno się palić a popiół wysypywać w jakimś nieznanym miejscu. Za zmarłego można się pomodlić w kościele, w domu lub gdziekolwiek, ale po co ten cyrk cmentarny i ogromna kasa, którą płacimy za groby, znicze i lizaki sprzedawane przy bramach kościołów. Zmarłemu to nie pomoże a tę kasę można przeznaczyć na pomoc ludziom potrzebującym, dzięki niej uratowano by nie jedno życie. A tak co, nas już nie będzie a groby naszych bliskich zaorzą, nasz grób też.....
Przepraszam mogą się Państwo nieco przesunąć ?
Przepraszam mogą się Państwo nieco przesunąć ? 01.11.2019, 21:52
Za chwilę skończy się miejsce na pochówki na nowej kwaterze , i co dalej ? Miało być kolumbarium i jak zwykle na gadaniu i okłamywaniu się skończyło i tylko patrzeć jak będzie ,,przymusowe dokwaterowywanie ,, bo miejsca jest dramatycznie mało ! Cmentarz w Gryfinie pęka w szwach !
pekaes
pekaes 02.11.2019, 10:12
Ś.P. wyznaczył im miejsce i drogę, ale nie chcą nią pójść!
Bigos
Bigos 01.11.2019, 20:04
Sauron pederasci mieli zjazdy narkotykowe po haloowen walili sie bez oporów dzisiaj zdychali po polskiej amfie bo na koks to tylko celebrytow tvn owski stac reszta to kocmoluchy w podartych rajtach. Lewica dzisiaj zdycha więc odpuscili sobie spendy pederastow
tabletka po
tabletka po 02.11.2019, 10:13
Bigos masz w głowie, lecz się.
pancerny
pancerny 01.11.2019, 19:51
Brama zardzewiała na cmentarz? Chodniki rozwalone? Kaplica się sypie?
Zadzwońcie do Banasia, może pomoże.
Miało być lepiej, a jest jeszcze gorzej.
mis
mis 01.11.2019, 19:59
Straszne się tu chamstwo zjeżdża z całego świata. Kasza niedogotowana. Jedziemy do redakcji.
Cześć
Cześć 01.11.2019, 19:56
Burmistrzowie warszawscy na sek shopy i Ferrari wydaja komuchy i na pederastow
zaspokój sie gdzie indziej!
zaspokój sie gdzie indziej! 01.11.2019, 20:03
A prezesi na sutenerstwie zarabiają. Weź się z tymi fobiami wynieś - chociaż z tego tematu, debilowaty trollu!
Przepraszam wszystkich za ten komentarz, ale wkurza brak szacunku dla Wszystkich Świętych.
znicz
znicz 01.11.2019, 19:27
pierwszy raz porządny, solidny tekst, który warto pochwalić..oby tak dalej
SAURONOO
SAURONOO 01.11.2019, 19:25
Dziękujemy, pederasc nie wyszli na cmentarze z flagami teczy i nie prowokowali chyba sie bali szybkiej reakcji obicia twarzowej albo przelew nie doszedł od pederastow z Berlina.
Jak co roku
Jak co roku 01.11.2019, 23:27
Ale kiecmani byli. Myto od owieczek brali.
kod
kod 02.11.2019, 07:05
lecz się
do kryptogeja - zaspokój się!
do kryptogeja - zaspokój się! 01.11.2019, 20:01
Jak masz taką chc.icę sauron na zaspokojenie swoich homoseksualnych fantazji, to pojedź sobie do kurortu i zaszalej!
Bo twoja chorobliwie niezaspokojona chc.ica jest obrzydliwa - nawet Wszystkich Świętych cię nie powstrzymuje!

Przepraszam wszystkich.
koks
koks 01.11.2019, 19:27
SAURANOO juz nie pij, bo robisz się obrzydliwy.
johny
johny 01.11.2019, 19:13
Kiedy remont chodników na cmentarzu w Gryfinie przecież nawet młodzi mają problem żeby nogi nie wykręcić.
fiu fiu
fiu fiu 01.11.2019, 19:17
Jak Sawaryna wezma do Bełchatowa iu zmieni się burmistrz na gospodarnego.
Adams
Adams 01.11.2019, 18:06
Sauron już nie kwestuje pod cmentarzem. Liczy łupy. Jutro będzie fotorelacja z patriotycznych działań przebierańców z jego weszpolskiej drużyny.
sauron
sauron 01.11.2019, 17:34
Kłamstwo ma podstawowe znaczenie dla lewackich haseł głoszonych przez Panią biedronko. Kościół jest dla nawracających się grzeszników. Jak ktoś nie spełnia zasad na drodze to dostaje mandat karny i od tego jest państwo, aby egzekwować te ustalone zasady. Jak ktoś uporczywie je nie przestrzega to idzie do więzienia, Czyli jest izolowany od społeczeństwa. Tak samo jest w Kościele Katolickim, Jak komuś nie odpowiadają zasady to nie jest w Tym Kościele. Czyli wniosek SAM się WYKLUCZA, bo nie jest obowiązkiem w Nim Być. Mamy WOLNĄ WOLĘ. Więc proszę nie uprawiać w tak jawny sposób fałszywej propagandy opartej na KŁAMSTWIE. Pozdrawiam samodzielnie myślących i analizujących wiadomości, Wszystkich Chrześcijan i Patriotów. KRÓLUJ nam CHRYSTE!
idź się zaspokój gdzie indziej!
idź się zaspokój gdzie indziej! 01.11.2019, 20:05
Sauron - twoje wezwanie Chrystusa ma tyle samo wspólnego z Miłosierdziem, co Gott mit uns na klamrach hitlerowców.....
pod wrażeniem
pod wrażeniem 01.11.2019, 20:08
Bardzo dobre porównanie z tą klamrą!
88
88 01.11.2019, 17:09
Liberte- Pogańskie korzenie chrześcijańskiego święta Wszystkich Świętych.
" Polscy fundamentaliści katoliccy krytykują jedne zwyczaje o pogańskim pochodzeniu, przeciwstawiając im inne o podobnej genezie.

Tradycyjnie w końcu października katolicy krytykują świętowanie Halloween jako nowego zwyczaju, który nie dość że przyszedł ze komercjalizowanej Ameryki, to jeszcze ma pogańskie korzenie. Zarzucają osobom bawiącym się na zabawach halloweenowych satanizm i uleganie pogańskim zwyczajom. Przeciwstawiają oni Halloween katolicką tradycję świętowania dnia Wszystkich Świętych. Co jest najzabawniejszej w katolickiej narracji, to kompletny brak wiedzy o genezie święta wszystkich świętych. Ma ono jak najbardziej pogańskie korzenie i nie jest bardziej chrześcijańskie niż Halloween. Także zwyczaj palenia zniczy zmarłym ma pogańską genezę. Innymi słowy polscy fundamentaliści katoliccy krytykują jedne zwyczaje o pogańskim pochodzeniu, przeciwstawiając im inne o podobnej genezie.

Święto wszystkich zmarłych męczenników w Rzymie zostało oficjalnie ustanowiono w 609 lub 610 roku przez papieża Bonifacego IV (608-615). Odbyło się to przy okazji konsekracji Panteonu, który został poświęcony w kościół Matki Bożej Męczenników. Bizantyjski cesarz Fokas przekazał dawny pogański przybytek katolikom. Przy czym ustanowione przez Bonifacego IV święto przypadało nie 1 listopada, a 13 maja. Ten dzień w oczywisty sposób kojarzył się w Rzymie ze świętem duchów. Tego dnia przypadały jedne z najstarszych rzymskich świąt, czyli lemuria. Były one jednym z kilku, podczas których wspominano zmarłych w Rzymie (obok Parentalia, Feralia, Caristia). Według Owidiusza ustanowiono je zanim powstały Feralia. Praktycznie wszystko, co wiemy o tym święcie zawdzięczamy temu autorowi. Lemuria byłym świętem zarówno publicznym jak prywatnym. Niestety nie wiemy, na czym polegał kult publiczny, gdyż Owidiusz go nie opisał. Ułożył on jedynie kilkanaście wersów dotyczących prywatnego obchodzenia tych świąt. Wymienione przez niego ryty miały charakter atropaiczny i ich rola polegała na odpędzeniu złych duchów. Były to cienie ludzi, którzy zginęli gwałtowną śmiercią (umbras vagantes), nazywane albo Larvae, lub Lemures. Według św. Augustyna traktuje on Larvae i Lemures jako synonimy, ale mogło to wynikać z jego ignorancji. Starsi autorzy przedstawiali Larvae jako blade potwory o ściągniętej twarzy, lub szkielety lub groteskowe marionetki. Zarówno Lemures jak Larvae były groźnymi nocnymi duchami, które polowały na ludzi. Nazywano je powracającymi.

Część badaczy doszukuje się w Larvae i Lemures pierwowzorów średniowiecznych i nowożytnych wampirów. Kiedy odkryto Madagaskar, to łacińska nazwa złowrogich duchów posłużyła dla nazwania występujących tam rodziny małpiatek. Aby odegnać rzymskie Lemures to ojciec rodziny, pan domu (pater familias) o północy czynili znak kciukiem i środkowym palcem, myje potem ręce w źródlanej wodzie, odwraca się i rzuca czarny bób, mówiąc dziewięć razy, że wykupuje siebie i bliskich, przed Lemures. W przeciwnym wypadku złe duchy mogłyby zaatakować jego rodzinę. Tak więc tworząc nowe święto dotyczące zmarłych męczenników papież ustanowił je w dniu odpędzania złych duchów. Być może zawdzięczamy więc nasze święta zmarłych strachowi Rzymian przed duchami zmarłych, które przyczyniły się do stworzenia legend o wampirach.

http://aawiccan.wordpress.com/
http://aawiccan.wordpress.com/
Dzień zmarłych męczenników 13 maja świętowany był ponad wiek. W 731 roku Grzegorz III przeniósł je na 1 listopada. Powód był bardzo prozaiczny. Na święto przybywało do Rzymu sporo pielgrzymów i na przednówku był problem z ich wykarmieniem. W 835 roku Grzegorz IV na prośbę (czyli rozkaz) cesarza Ludwika Pobożnego rozszerzył święto męczenników w Rzymie na wszystkich świętych i cały świat chrześcijański. Dzień zaduszny obchodzony dziś 2 listopada ma młodszą genezę. Związany był on Odilonem opatem Cluny (zm. 1048) i rozpowszechnił się po świecie chrześcijańskim dzięki mnichom. Na jego obchodzenie nałożyły się dawne lokalne pogańskie obyczaje dotyczące zmarłych i ich powrotów na ziemie. Tak zwyczaj palenia świec zmarłym 2 listopada nie jest powszechny w chrześcijaństwie a dotyczy terenów, w których w czasach przedchrześcijańskich palono ogniska, które miały pomóc odegnać złe duchy (ziemie germańskie i słowiańskie).

W jednym zapewne katoliccy fundamentaliści mają rację. Co prawda nie jest oczywiste jaka była geneza Halloween (widzi się w nich pozostałość po świętowaniu Parentaliów przez Rzymian, czy obyczaj czysto chrześcijański, ale najczęściej postrzega się je jako schrystianizowano celtyckie święto Samhain). Kiedy się jednak krytykuje Halloween to nie można zapominać, że dzień wszystkich świętych i zaduszny także nie był częścią dawnej tradycji, a palenie świec i dzień wszystkich świętych ma pogańską genezę.

Big
Big 01.11.2019, 17:29
Halloween? Co ty taki wczorajszy?
sauron
sauron 01.11.2019, 17:35
to cpun komunistyczny 88
Ekolog z Gazet Wyborczej
Ekolog z Gazet Wyborczej 01.11.2019, 16:27
Znicze są dobre tylko jak zapala ją szary obywatel w koszulce KONSTYTUCJA w intencji obrony sądów.
pamiętam
pamiętam 01.11.2019, 15:30
Za czasów otwartego ognia i zapachu palących się i dających łunę świeczek było jednak inaczej, do tego obawy czy deszcz wiatr nie zgasi ognia no i dochodziło zmartwienie czy parafina nie zaleje nagrobka ale to wszystko dawało magie święta zmarłych
przeor
przeor 01.11.2019, 15:28
I co z tego Święta Zmarłych jak Polacy skłóceni i podzieleni.
znicz
znicz 01.11.2019, 19:28
nie ma świeta zmarłych!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! jest 2 listopada!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
lampka oliwna
lampka oliwna 01.11.2019, 20:09
Jest Święto Zmarłych! Podobnie jak Wszystkich Świętych!
15 sierpnia też masz w Kościele Wniebowzięcie a państwie Dzień Żołnierza...

Jedno drugiemu nie przeszkadza....

Tym bardziej, że nawiedzając dziś cmentarz NIE WIESZ, w którym grobie spoczywają święci....
Jasmina ..
Jasmina .. 01.11.2019, 15:04
...matko kochana !...komu to potrzebne ?grób "na bogato"..komu?
tak
tak 01.11.2019, 15:29
Ludziom. Żywym ludziom!
cytata
cytata 01.11.2019, 14:38
"Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą zostaną po nich buty i telefon głuchy" ks. Jan Twardowski
zwykła ściema
zwykła ściema 01.11.2019, 14:35
Jakoś nie czytałem aby Jezus odwiedzał groby swoich przodków
Historyk
Historyk 02.11.2019, 15:27
Jak jego matka zmarła w Efezie to on już nie żył. Ale do synagogi do ojca czasami chodził. Tyle, że widać był małowierzący.
biblista
biblista 01.11.2019, 14:38
Bo jego przodkiem był Bóg!
Nic co ludzkie nie jest nam obce mawiają bogowie
Nic co ludzkie nie jest nam obce mawiają bogowie 01.11.2019, 19:59
I Żydówka Maria. Jezus to było coś jak grecki heros. Pół bóg pół człowiek. Tyle, że Zeus się nie cykał i pod różnymi postaciami odbywał stosunki płciowe z kobietami. AJ ahwe jakoby miał to zrobić niepokalanie. Choć znane są takie przypadki u dziadków, którym już nie staje. Spuścili si na brzuch albo nawet wargi a malutkie plemniczki poszły w las za jajeczkiem młódki.
jakie to płytkie
jakie to płytkie 01.11.2019, 14:29
Kurde, wszystko na pokaz zero skromnosci mogiły od kwiatow się uginają a wkoło tyle zaniedbanych grobow, Masakra gratuluje ludziom co chodzą na groby znajomych patrzec jakie kwiaty stoją i znicze się palą

Pozostałe