Nie głosowaliśmy bezrefleksyjnie: obniżyliśmy stawki i powstrzymaliśmy zapędy burmistrza - mówi Andrzej Urbański

  • 06.11.2019, 10:08
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Nie głosowaliśmy bezrefleksyjnie: obniżyliśmy stawki i powstrzymaliśmy zapędy burmistrza - mówi Andrzej Urbański
O zachowaniu opozycji podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej oraz o wysokości uchwalonych stawek w kontekście planowania budżetu gminy Gryfino na 2020 r. rozmawiamy z radnym Andrzejem Urbańskim.

igryfino: -Burmistrz Mieczysław Sawaryn, mimo zgłaszanych przez Was wątpliwości, nie powiedział na czym będzie oszczędzał, a Wy "w ciemno" zgodziliście się na podwyżkę podatków dla mieszkańców. Czy jako opozycja jeszcze patrzycie władzy na ręce, czy postanowiliście ślepo zaufać władzy wykonawczej?

Andrzej Urbański: -Proces równoważenia wydatków bieżących dochodami bieżącymi nie jest procesem łatwym w procedurze planowania budżetowego. Jednym z możliwych, a niekiedy koniecznym działaniem jest podnoszenie dochodów poprzez wzrost podatków i opłat lokalnych. Budżet na rok 2020 jest szczególnie trudny do zrównoważenia ze względów nie zawsze zawinionych przez samorząd. I nie jest to próba usprawiedliwienia naszej gminy przed wzrostem podatków, ale zwrócenie uwagi na zarządzone przez polski rząd podwyżki: płacy minimalnej (o 1,5 mln), malejących wpływów z tytułu spadku udziału dochodów z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT o 3,2 mln) i podatku od osób prawnych (CIT o 0,5 mln). Zaplanowane przez burmistrza nowe stawki w podatku od nieruchomości skutkowały wzrostem dochodów o 1,5 mln zł. I mogliśmy jako opozycja sprzeciwić się im, oczywiście nie mając pewności, że 7-9 głosami i tak by zostały przyjęte.

Podjęliśmy próbę ich zmniejszenia w stosunku do osób głównie tych, które nie konieczne korzystają z „dobrodziejstw” rządu w postaci choćby 500+. Udało się obniżyć stawkę od „gruntów pozostałych” na terenach wiejskich z proponowanej 0,45 zł/m2 na obszarze całej gminy na 0,42 zł/m2,na terenie wiejskim, a od „budynków pozostałych” na tym terenie z 6,00 zł/m2 na 4,25 zł/m2 (wzrost o 0,65 zł/m2). Spowodowało to obniżenie podatków o 0,3 mln zł (20%).

Wynika z tego, że nie głosowaliśmy bezrefleksyjnie, obniżyliśmy stawki, powstrzymaliśmy zapędy burmistrza, a patrząc przyszłościowo podwyżki te pomogą choćby zrealizować najważniejsze rozpoczęte i dofinansowane z UE projekty.

Proces uchwalania budżetu jeszcze nie zakończył się. Daliśmy sygnał jak ważny jest dla nas budżet na 2020 rok. I to on będzie najważniejszym dokumentem, zarówno dla nas jak i dla mieszkańców gminy. Zapewniamy, że na pewno nie będziemy ślepo wierzyć władzy wykonawczej. Z niecierpliwością i nadzieją czekamy jednak na wskazanie w projekcie budżetu zasadniczych, milionowych oszczędności w wydatkach bieżących. Od tego uzależniamy jego przyjęcie.

 

-Dlaczego na ostatniej sesji, czyli jeszcze w październiku, pozwoliliście na usunięcie z planu budżetowego szeregu inwestycji? Pozwalacie w ten sposób burmistrzowi Sawarynowi na nierealizowanie budżetu jego własnego autorstwa i rezygnację z inwestycji?

Andrzej Urbański: -Po pierwsze nie głosowaliśmy za zmianami w budżecie. Jesteśmy opozycją, ale nie totalną lecz konstruktywną. Pokazaliśmy, że jesteśmy odpowiedzialni za gminę i zależy nam na realizacji już rozpoczętych i ważnych projektów, bo nie ma nic gorszego jak nieinwestowanie w przyszłość.

Realnie patrząc, inwestycje te i tak nie byłyby możliwe do zrealizowania w ciągu dwóch ostatnich miesięcy 2019 r., szkoda, że zmarnowano 10 miesięcy na nicnierobienie.

 

-Czy to prawda, że gryfińscy nauczyciele jeszcze nie otrzymali podwyżek, które należą im się od września?
 
Andrzej Urbański: - Nie mamy informacji na ten temat. Rada Miejska zapewniła środki na podwyżki.
igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (70)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kwadrat
kwadrat 09.11.2019, 01:45
Ocena moja zależy od tego jak dalej potoczą się sprawy. A może być różnie!
     BAWICIE MIE DO ŁEZ   HA HA HA A     A   TO JEST
BAWICIE MIE DO ŁEZ HA HA HA A A TO JEST 08.11.2019, 12:38
https://youtu.be/KymgJPVQphk I WŁASNEJ WOLI SAM SIE ZBAW HA HA AH AH AH OPOWIEŚĆ JAK CHAM SATAŁ SIE KUŁAKIEM HA HA AH AH https://youtu.be/UEz-0RN1138 HA HA AH
zły
zły 08.11.2019, 10:12
Taaaa burmistrz i odpowiedzialność,to są dwa różne bieguny.( a dlaczego piszesz Burmistrz ?)
No i dla takiego gospodarza to chyba też żal naszej kasy.
wkur...
wkur... 08.11.2019, 10:19
Zły, takie mają o sobie mniemanie i tak o sobie piszą. Ja to zastanawiam się czy "Sawaryn" nie pisać jeszcze małą literą.
POKO kaput
POKO kaput 08.11.2019, 08:37
Skoro Burmistrz jest OPOWIEDZIALNY za wszystko , to po jaką cholerę są tzw. radni ??? Dorobić do pensji ???? Szkoda kasy .
do autokraty
do autokraty 08.11.2019, 08:53
Ale się ujawniłeś! :)))))

Przeciecież słyszeliśmy te słowa: "Abo ja , albo rada!

Panie Sawaryn przede wszystkim DEMOKRACJA i KONSTYTUCJA, a pańskie ambicje przy tym lenistwie są niczym!
mina leniwca
mina leniwca 07.11.2019, 22:50
Jak niedługo CBA wjedzie to minę będzie miał jeszcze fajniejszą. I runie w końcu mit wszechmogącego i wszystkich za morde trzymającego. To o czym pół miasta mówi po cichu w końcu wyjdzie na światło dzienne bo ludzie maja już dość układzików.
 do miny leniwca
do miny leniwca 08.11.2019, 08:13
A to piszesz o leźącym na sesji burmistrzu ? Trafnie ujęte. Będzie co rozliczać i z czego się tłumaczyç.Tylko pomyliłaś artykuły.
trafne ujęcie
trafne ujęcie 08.11.2019, 08:54
H.j wie kogo ma na myśli,
ale wiadomo do kogo opis pasuje.
do cudaka Kamila
do cudaka Kamila 07.11.2019, 19:59
A ty niemoto wiesz co piszesz ? P Urbański jest po to by patrzeć,kontrolować i rozliczać burmistrza jako władzę wykonawczą P Andrzej jest szefem komisji rewizyjnej i teraz rozlicza TEGO burmistrza ,a tobie historia się przypomniała ? Czy ci kazali , bo p Andrzej jest niewygodny ?
ZROZUMIANO ???
Tomek
Tomek 08.11.2019, 18:53
Urzędnik Miler nie dorasta do pięt pana Urbańskiego. Miler nie nadaje się na ogrodnika Wiejskiego pognać dziadygę.
Kamil
Kamil 07.11.2019, 20:25
Pan Urbanski opozycja he he. Dobre. Niech patrzy na swoje rece. Kiedy pan rozliczy swoje działania jako burmstrza z pamiętnych lat ?
che che...
che che... 07.11.2019, 20:32
Kamil - a nabrzeże już nie pęka, czy na widok tercetu cudownie się zrosło?
"pamiętne lata" TKM - a potem to tylko degeneracja.....
Kamil
Kamil 07.11.2019, 20:37
NOO pięknie gdzieś się pali ale nie wiesz gdzie? Zapytaj p Urbańskiego to zrobi ci wykładnię i nawet tabelaryczne wyłoży
gadzinówka
gadzinówka 07.11.2019, 20:51
Chyba jak Miler miał siedzibę redakcji u Sawaryna to pisał, że nabrzeże "pęka".
Jakoś nie pękło....
Oczernianie i insynuacje to ich stara metoda.....
Prawda
Prawda 08.11.2019, 05:22
Millerowi pęka głowa z niewiedzy nabrzeże ma się dobrze tylko bardzo zaniedbane.
Kamil
Kamil 07.11.2019, 19:15
Panie Urbański wszystkich pan wkoło rozlicza. Moze już czas rozliczyć samego siebie za okres kiedy kierował pan jako burmistrz gminą ?
Ted
Ted 08.11.2019, 18:34
Pan Urbański kierował gminą to inwestycję funkcjonowały bardzo dobrze. Natomiast urzędnik Miler odpowiedzialny za inwestycję to jest kompletna zapaść to jest taka prawda.
che che rykoszet terceciarza:)
che che rykoszet terceciarza:) 07.11.2019, 20:35
On się ma czego wstydzić - sam Sawaryn jako radny, przewodniczący, w komisji rewizyjnej (Nikitińscy i Sawaryn też chyba byli).
To jakie masz zarzuty wobec Sawaryna i reszty tercetu?
No bo skoro oni tyle lat nic nie mówili, to teraz trochę dziwne, prawda?
zrozumiał próbujący odwórcić od meritum sprawy?!
zrozumiał próbujący odwórcić od meritum sprawy?! 07.11.2019, 19:29
Sawaryniarzu zrozum, że opozycja jest od patrzenia władzy na ręce a wy do pokazywania czy macie czyste.
tercet tak ma....
tercet tak ma.... 07.11.2019, 20:38
Przecież wiele razy stosowali taktykę ataku, zastraszania, oczerniania - w dodatku ataku na pracę zawodową i życie prywatne - jak przy pytaniu o pensje prezesów PUK....

Nawet jeden z nich wpisy na fejsie robił - oczywiście nie miał czasu dowiedzieć się o wysokość pensji prezesów PUK - ale wpisy miał czas robić....
Morał
Morał 07.11.2019, 16:16
PiS obniża podatki i podwyższa pensje! Gdyby to rudy Donald robił, wszystkie lewackie media piałyby z zachwytu.
Czyli mam rozumieć morał, państwo powinno podwyższać podatki obywatelom dla dobra samorządów?
lepszy przekręt z OFE i IKE....
lepszy przekręt z OFE i IKE.... 07.11.2019, 17:10
Bezzębny Kaczor kradnie pieniądze z OFE ("opłata manipulacyjna" kacza ich....). Jak PO przenosiła pieniądze z OFE do ZUS był wrzask pisowców.
Jak PiS "obniża podatki i podwyższa pensje" - to nie ma siły, żeby nie wzrosły opłaty i ceny.
Tym bardziej, że dziwnym trafem obniża te podatki, które zasilają samorządy.
A zadań samorządom dokładają....
cierpliwy
cierpliwy 07.11.2019, 09:29
Zobaczymy jaki ułożą budżet. Czekam, a potem powiem SPRAWDZAM!
POKO kaput
POKO kaput 07.11.2019, 09:14
Samorządy do LIKWIDACJI !!!!!!!!!!! Uczyciele do Szkoły , a nie lenić się na Sesjach !!!
do ruskiego trolla
do ruskiego trolla 07.11.2019, 14:11
Ruski trollu naucz się po polsku pisać zamiast wciskać rusycyzmy. W tercecie dwóch nauczycieli....
o 9.14
o 9.14 07.11.2019, 09:22
Następny dzban chce niszczyć państwo.
...
... 07.11.2019, 14:12
Już było "pisarze do piór, studenci do nauki" - dajcie rządzić bez kontroli "wadzy ludowej"...
Wieslaw W.
Wieslaw W. 07.11.2019, 08:54
PiS zabija samorządność, ograniczając dochody, a Sawaryn klaszcze. I to jest żałosne.
leniowi to pasuje
leniowi to pasuje 07.11.2019, 08:44
Przecież dobrze że rząd zabrał pieniądze samorządowcom jak mówił Sawaryn. Ja go rozumiem przez to będzie mógł się jeszcze bardziej lenić.
ufoludek
ufoludek 06.11.2019, 23:11
Panie Andrzeju - czy w styczniu Sawaryn powie, że zrealizował "UCHWALONY PRZEZ RADNYCH" budżet w 95%?
Jak ktoś podejmuje się pracy (realizacji budżetu) to niech przedstawi wyniki.
Co szkodziło pozostawić budżet bez zmian do 31 grudnia?
Proszę wytłumaczyć.
Tylko może trochę bardziej przejrzyście niż "nie głosowaliśmy za zmianami budżetu" - czyli ten budżet się zmienił, czy nie zmienił?
Zmieniali radni, czy ufoludki?
cisza
cisza 06.11.2019, 22:34
a dlaczego burmistrz ni powiedział na sesji publicznie że od 4 listopada PUK podniósł nam cenę wody o 58 gr za metr i cenę ścieków o 50 gr od metra i dlaczego milczy sie o podatku rolnym gdzie wzrasta o 10 zl od hektara???? nie należy się to głupiej gawiedzi??
do odpalenia  natychmiast
do odpalenia natychmiast 06.11.2019, 21:03
Muszę napisać ,że Urbański to wyjątkowo prymitywny człowiek-no cóż tak,to jest{{{{
mieszkaniec
mieszkaniec 07.11.2019, 15:26
Emeryt na emeryturę a nie do rządzenia
do odpalenia natychmiast
do odpalenia natychmiast 07.11.2019, 15:15
oczywiście ten z tvn!!
pełowiec
pełowiec 07.11.2019, 08:02
umiejętność przypisywania sobie cudzych pomysłów nie zna granic!autopoprawka zgłoszona przez burmistrza była wynikiem wniosków głównie z GIS, które padły na forum komisji. ale co tam, ważne że można wypiąć klatę i POwiedzieć jacy to jesteśmy merytoryczni i wspaniali , wsłu***emy się w głos mieszkańców i inne ***rele . szkoda że tej merytoryki zabrakło w czerwcu przy absolutorium :-)
Epan
Epan 06.11.2019, 20:49
Potwierdzam co pisze ZROZUM. Komisja rewizyjna wnioskowała obniżki.
Zdumiony
Zdumiony 06.11.2019, 20:17
Nie głosowaliśmy bezrefleksyjnie: obniżyliśmy stawki i powstrzymaliśmy zapędy burmistrza - mówi Andrzej Urbański

Co czytam następny wywiad to jestem coraz bardziej zdumiony. Czy Pan Urbański był myslami obecny na tej sesji ? Zdaje mi się że chyba nie.
To co opowiada w wywiadzie nijak nie pokrywa się z rzeczywistością.
Gdybym nie ogladał tej sesji może bym i w to uwierzył ale na Boga jest nagranie i sesja była transmitowana na żywo.
Żaden z radnych nie zadał burmistrzowi pytania o oszczędnościach co tu ktoś sugeruje. Powstrzymaliśmy burmistrza zapędy? Jakie zapędy ? Nikt nie zgłosił żadnych swoich propozycji.
Zaczynam coraz bardziej się zastanawiać na kogo my głosowaliśmy i po co ci państwo startowali na radnych? Jak na razie to ich praca polega tylko na głosowaniu albo za albo przeciw. Żadnych wniosków nie składają, nie wypracowali i nie zgłosili żadnej własnej uchwały, no tak żeby zgłosić swoją uchwałę to trzeba nad nia popracować a tu najwyraźniej nikt nie ma na to ochoty bo i po co jak diete i tak się weźmie. Tylko na te diety to idą pieniadze z naszych podatków. Nie widać żadnej woli współpracy z zarządem i to napawa mnie wielkim smutkiem. Zmarnowana kadencja tylko współczuć burmistrzowi takiej rady. Ale do udzielania wywiadów to widzę stoją w kolejce i żeby chociaż mieli trochę pokory i mówili prawdę.
zrozum
zrozum 06.11.2019, 20:45
to posłuchaj o co wnioskowała komisja rewizyjna przy tej uchwale sam początek przy stanowiskach komisji, burmistrz wiedział o wniosku i miał już nowy projekt
powstrzymane za pędy
powstrzymane za pędy 06.11.2019, 20:42
Niketoński musi odejść bezrefleksyjnie!
Pęd
Pęd 07.11.2019, 08:10
Miler musi odejść z przytupem (szkodnik)
wkurzony
wkurzony 06.11.2019, 19:43
Taaaak, burmistrz stracił 10 miesięcy na nicnierobienie, ( dzień przed sesją Miler ponoć ogłosił konkurs na przetarg,ale stwierdził,że i tak w tym roku nie zdążą nic zrobić ) kolejny rok ślizgania się,żeby się tylko nachapać, taka jest prawda i mówimy STOP
Może tak p Urbański ze swoimi radnymi obudzi się ?
Kacper
Kacper 06.11.2019, 20:50
Po prostu LENIWE TRIO i wszystko jasne!
przypomnijmy
przypomnijmy 06.11.2019, 19:04
Panie radny a jak Sawaryn wyrolował was w sprawie podwyżki podatków?
pyza
pyza 06.11.2019, 18:33
A żona nie powiedziała, że nie ma pieniędzy dla nauczycieli?

Pozostałe