"Siłaczki" dalej w kinie

  • 13.11.2019, 09:41
  • Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie
"Siłaczki" dalej w kinie
Fabularyzowany dokument o polskich sufrażystkach Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego zobaczymy 22 listopada w Pyrzyckim Domu Kultury oraz 29 listopada w Czaplineckim Ośrodku Kultury. Bezpłatne projekcje „Siłaczek” poprzedzone będą spotkaniem z Iwoną Lech–Kamińską, jedną z aktorek.

„Siłaczki” to pierwszy w historii polskiej kinematografii film opowiadający o sufrażystkach, które na przełomie XIX i XX wieku na ziemiach polskich walczyły o prawa dla kobiet. To opowieść o naszych prababkach, dzięki którym dziś kobiety mają prawo głosu. Mówiono im: „teraz nie pora na walkę o prawa kobiet”, ale one nie chciały niepodległej Polski bez wolnych Polek. Nie dały za wygraną i jak krzyczała Zofia Daszyńska-Golińska w 1911 roku podczas marszu krakowskich emancypantek: „Praw się nie dostaje! Prawa się zdobywa w walce”. – Chcieliśmy przedstawić kluczowe wydarzenia, które działy się na przełomie XIX i XX wieku. Skupiliśmy się na pokazaniu nie tylko walki o prawa wyborcze, ale i prawa do edukacji, samostanowienia, decydowania o tym, w jaki sposób żyć, gdzie pracować – mówiła w grudniu 2018 r. przed pokazem filmu w Szczecinie Marta Dzido.

 

Film zobaczymy 22 listopada 2019 r. w Pyrzyckim Domu Kultury (ul. Plac Wolności 3) oraz 29 listopada 2019 r. Czaplineckim Ośrodku Kultury (ul. Pławieńska 1a). Początek spotkań o godzinie 17. Podczas pokazów mile widziane stroje z dwudziestolecia międzywojennego.

 

Pokazy filmu „Siłaczki” odbywają się dzięki dofinansowaniu z budżetu Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego.

W Gryfinie emisja odbyłą się rok temu o czym pisaliśmy tu:

https://www.igryfino.pl/wiadomosci/30507,kino-bylo-pelne-kobiet

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (47)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

BASIA
BASIA 16.11.2019, 18:22
BARDZO ŁADNIE WYSZŁY PANIE NA TYM ZDJĘCIU, BARDZO.
Brawo dziewczyny.
Brawo dziewczyny. 15.11.2019, 18:25
Prymityw.. tu komentujących jest porażający...Dzieki Bogu to tylko nieznaczny ułamek mieszkańców Gryfina... O dziwo tylko tu mają coś do powiedzenia... bo nie sądzę żeby tego rodzaju jednokomórkowców... ktoś chciał słuchać.
myślę....
myślę.... 15.11.2019, 19:15
A za kogo Ty się uważasz, skąd wiesz co myślą inni, ci którzy tu nie piszą?
Jesteś hipokrytką, obrażasz ludzi tu komentujących, bo czujesz się urażona,a może komentujący mają rację i Cię zabolało ?
I wreszcie ,co TY tu robisz ?
Pojmuję,że Ty też z tych jednokomórkowców ? Pantofelek może ?
₩
15.11.2019, 09:00
Pani radna,wiem,że czytanie tych komentarzy to nic fajnego,ale jak Kuba Bogu...,albo wraca do pani to co sama pani dawała jako "przyjaciółka" ?
taka życiowa zasada
taka życiowa zasada 16.11.2019, 18:26
Najważniejsze to mieć więcej przyjaciół niż wrogów.
aha
aha 15.11.2019, 09:08
Czyli to zemsta dawnej "przyjaciółki"?
Oj.......
Oj....... 15.11.2019, 09:20
Rozumiesz to co czytasz ? Upraszczasz,bo tak ci wygodnie ? Ta pani ma wielu wrogów, co mnie nie dziwi
sąsiadka
sąsiadka 15.11.2019, 07:59
jak patrze na niektóre "ambitne" Panie to .... się w kieszeni
SAURON
SAURON 14.11.2019, 20:11
do tej pory uważałem komuchów za złodzieji ,ale żeby pederaści ,szok.
ludzie z prymitywizmem,chodzą w głowie i plecaku!!!
ludzie z prymitywizmem,chodzą w głowie i plecaku!!! 14.11.2019, 19:46
Proszę Was,przeczytajcie wywiad z panią w białych lokach,którego udzieliła przed wyborami w radiu szczecin,wstyd,wstyd,wstyd, mam wrażenie,że ta pani nie wie gdzie znajduje się dolna odra-czy ta pani jest po 7-miu klasach?
my siłacze z bartkowa ha ha ah   wieczorek nas rozprawiczył ah aha h
my siłacze z bartkowa ha ha ah wieczorek nas rozprawiczył ah aha h 14.11.2019, 18:11
a teraz wpadną siłacze z koszer hojem w odbycie ah ah ah ich łojcy ha haah jak to w obrzydłówku ha ha ha
farmazon
farmazon 14.11.2019, 12:04
Radna to wielka ***
Z kim ona właściwie gra ?
Z kim ona właściwie gra ? 15.11.2019, 02:20
Masz rację. WIELKA i ma ze czterdziestkę. Na dzieci za późno, na naukę za późno, na politykę też. Ostatnie balety. Trzeba się na coś zdecydować.
cóż
cóż 13.11.2019, 22:38
Kołtunizm wychodzi z niektórych wpisów.
ajwaj aleluja i do przodu
ajwaj aleluja i do przodu 14.11.2019, 18:53
TY SPRAWDZ CO TO JEST KOŁTUNIZM HA HA AH 
hrabia
hrabia 14.11.2019, 12:19
słów,których znaczenia nie rozumiesz,nie używaj!
POPRAW MNIE JESZCZE SIE MYLE
POPRAW MNIE JESZCZE SIE MYLE 14.11.2019, 19:36
HRABIA PO TAKIM HRABI JAK TY TO MÓJ DZIAD NA KONIA WSIADAŁ HA HA AH PS GRA SŁOW JEST ZAWSZE ODWROTNA HA HA AH
Baba ze wsi
Baba ze wsi 13.11.2019, 21:06
Pani Magdalenie już dziękujemy. Za podwyżki podatków. Łatwo się podnosi komuś podatki samej mieszkając u mamusi gdzie zawsze ugotowane wyprane i o nic nie trzeba się martwić... Wtedy można być i feministką!!! Z nudów w d....się przewraca.
Ten typ dużej baby tak ma i gra dla pieniedzy
Ten typ dużej baby tak ma i gra dla pieniedzy 15.11.2019, 02:09
Niech znajdzie ksiundza z kropidłem i wargi jej namaści oleum świętym. Kropidło do boju po oleum a my będziem mieć niskie podatki. Na następnej sesji kolejne podatki. A opłatę za wodę i ścieki podnieśli po cichu w międzyczasie. W której drużynie ty grasz ?
Do baby ze wsi
Do baby ze wsi 14.11.2019, 11:37
Pewnie i żyje wygodnie,ale czy szczęśliwie (....) ?
Część komentarza usunięta.
administrato
r
i tyle
i tyle 14.11.2019, 12:05
Wywlekanie spraw osobistych to jest zwykłe chamstwo! Gdzie jest administrator
miszmasz
miszmasz 13.11.2019, 18:41
Jakie one siłaczki.Przecież to KODowitki spod sądu te ze świeczkami.To fanki Timermansa oraz tej z niemieckim nazwiskiem.co jej 10 000tyś złotych miesięcznie to mało i nie starcza jej do 10-tego.Jak jej tam było....Gelsdorf.
Wniosek
Wniosek 13.11.2019, 18:03
Kraje w ktorych kobiety nie mają żadnych praw, pozostają zacofane..i prymitywne. ( np.
kraje arabskie).. nie rozwijają się, a przemoc i bezprawie są na porządku dziennym...Kraje w których panuje calkowite rownouprawnienie nalezą do najbardziej rozwiniętych, najmniej w nich agresji i przemocy. (np. Skandynawia)
SAURONIK
SAURONIK 14.11.2019, 20:26
TO SKANDYNAWIA JEST POZA UNIA EUROPEJSKA JASNA SPRAWA I JEST BARDZO ROZWINIETA HAHAH.NO TO UNIA ZALATWILA EUROPE ZACHODNIA ARABAMI HAHHA TYLKO POLSKA JESZCZE JEST PANSTWEM NARODOWYM W UNI BRAWO TO JAKI WNIOSEK?UNIA UPADA
Sauna sucha
Sauna sucha 14.11.2019, 19:51
No to Niemcy odpadają i Szwecja Dania to kraje juz Arabskie
zły
zły 13.11.2019, 18:35
Hmmmm
Ciekawe,a nasza mała ojczyzna Gryfino ? Jeden gostek na sesji robi co chce z całą radą !! A radni zachowują się jak te barany i robią co burmistrz chce. Więc co piszesz o równouprawnieniu na świecie ? Zacznijcie robić porządek na własnym podwórku,a nie z motyką na księżyc.
POKO kaput
POKO kaput 13.11.2019, 16:58
A gary i POdłogi POmyte ??? i Wykapać mi się !!!! i to już bo wali .
Wyrazy współczucia
Wyrazy współczucia 13.11.2019, 18:13
A ciebie biedaku żadna nie zechciała? Czy może tylko tu masz możliwość gębę otworzyć bo... w domku cichutko pod laczkiem na swoim miejscu..
do tej odrzuconej z 18.13
do tej odrzuconej z 18.13 13.11.2019, 18:38
a ciebie to już żaden nie chce i tylko złość została?
gościu
gościu 13.11.2019, 15:08
Do tych dwóch Pań z prawej - precz z feminizmem, precz z marszami tęczowych dziwolągów.
Do gościu
Do gościu 14.11.2019, 07:19
Przecież to te trzy. Pieczyńska była organizatorką
gościu
gościu 14.11.2019, 15:20
no to do trzech
stefan zeromski ha ha ah
stefan zeromski ha ha ah 13.11.2019, 13:33
siłaczka z wiejskiej z gryfińskiego obrzydłówka ha ha ah elita ha ha ah bedzie was nauczać ciemniaki gryfińskie jak sie kosi szmal ha ha ah jak się nie zeszmacisz to sie nie wzbogacisz ha ha h
tak
tak 13.11.2019, 14:45
trafione w punkt!
ajwaj aleluja i do przodu
ajwaj aleluja i do przodu 13.11.2019, 13:28
kabaretu ciąg dalszy haha ah e to teraz z wieczorkiem fundusze załatwi na ten teatrzyk ha 
@
@ 13.11.2019, 12:33
P Pieczyńska nie wymyśliła nic nowego,podgrzewa stare kotlety ? Do roboty p radna ! Daliście ciała.Podnieśliście nam ceny na maksa. Mieszkańcy nie zapomną i podziękują.
wstyd
wstyd 13.11.2019, 11:28
szczególnie ta barbie z gryfina walczy o aborcję i niszczenie godności kobiety
brawo
brawo 13.11.2019, 14:46
trafione w punkt!!
normalna
normalna 13.11.2019, 12:16
godność kobiety polega m.in. na posiadaniu prawa do decydowania o swoim własnym ciele!!!
słabe to
słabe to 13.11.2019, 14:47
beznadziejnie prymitywny wpis!!
Ziggy
Ziggy 13.11.2019, 14:33
A co z ciałem abortowanego dziecka? Feministki promuja też mordowanie kobiet,bo połowa zabitych dzieci to dziewczynki
Tak to wygląda
Tak to wygląda 13.11.2019, 18:08
A moze mają dość martwych niechcianych dzieci na smietnikach... . W Polsce to już plaga.. . Z dwojga złego lepsza aborcja na embrionie.
Anty psi
Anty psi 13.11.2019, 11:24
Zaproście do współpracy bufetową i BB. Przecież to kobiety pracujące i do tego bardzo aktywne politycznie. Ucha, cha, cha, cha, cha.
tak tak
tak tak 13.11.2019, 11:08
z spalonego teatru!!

Pozostałe