Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 17:57
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

O naszych maskach

W najbliższy weekend na scenę Opery na Zamku w Szczecinie wraca spektakl „Pajace/Gianni Schicchi” w reżyserii Michała Znanieckiego. Spektakl ten jest finalistą corocznego konkursu „Bursztynowy Pierścień”.
O naszych maskach

Opis:

„Pajace R. Leoncavalla to jedna z najbardziej poruszających oper. Napisana została pod koniec XIX wieku. To opowieść o wielkich namiętnościach: zawiedzionej miłości, zdradzie, zazdrości. W obecnej realizacji widzowie stają się uczestnikami podwójnego teatru – tego, który przyszli obejrzeć, i tego, który za chwilę odegra wędrowna trupa aktorska. Ujrzymy zakulisowy świat sceny z ciągłą zmianą dekoracji i kostiumów oraz aktorów wychodzących z ról i obnażających prawdziwe oblicza skrywane pod maską.

W powstałej na początku XX wieku operze „Gianni Schicchi” G. Pucciniego odnajdziemy ludzkie wady oraz przywary przerysowane i wyolbrzymione jak w krzywym zwierciadle. Przedstawiona historia wydarzyła się naprawdę w średniowiecznej Florencji. Libretto opisuje relacje rodzinne w obliczu śmierci zamożnego mieszczanina i próbę przejęcia spadku przez chciwych krewnych. Zręczny fortel pociągnie lawinę komicznych zdarzeń, które poprzez satyrę i groteskę zdemaskują obłudę, fałsz i pazerność skupionych wokół umierającego bliskich. W tej operze śmiech będzie najlepszym nauczycielem. „Pajace” i „Gianni Schicchi” łączą wielkie namiętności kierujące życiem i postępowaniem ludzi. Łączy je także żywioł teatru, w którym widzowie są nie tylko obserwatorami, ale również uczestnikami zdarzeń. W szczecińskiej inscenizacji w jednej z ról wystąpi… widz wybrany spośród publiczności.

 

Michał Znaniecki o spektaklu: „Dla mnie najważniejsze było, żeby stworzyć kontekst całości, żebyśmy nie robili dwóch małych niezależnych oper, oddzielonych antraktem, jako że muzycznie i treściowo to dwie różne formy. Pokazanie takiej błahej, śmiesznej historii, która stawia na komizm postaci i sytuacji, to w kontekście „teatru w teatrze” „Pajaców” jest niesamowicie ciekawe dla wykonawców i publiczności. Pokazujemy bowiem cały czas wychodzenie z roli, wchodzenie w rolę. W „Pajacach” już te role są podwójne, ale w „Giannim Schicchim” musiałem to dodać. Na przykład tę część, gdy aktor gra idiotę czy oszusta, a potem idzie do garderoby i jest w depresji. Tutaj jeszcze bardziej widoczna będzie zabawa „teatru w teatrze” i masek. To, co w „Pajacach” jest już wpisane w libretto konsekwentnie musiałem umieścić w „Giannim Schicchim”.

 

Terminy:

2019-11-16 19:00
2019-11-17 18:00

  • Miejsce: Sala główna
  • Czas trwania: ok. 2 godz. 50 min (w tym jedna przerwa)

Ceny biletów: 35-90 zł

 

Realizacja:

Kierownictwo muzyczne Vladimir Kiradjiev

Reżyseria Michał Znaniecki

Scenografia Luigi Scoglio

Kostiumy Adam Królikowski

Reżyseria świateł Dawid Karolak

Choreografia Damian Malvacio

Przygotowanie chóru Małgorzata Bornowska

Przygotowanie chóru dziecięcego Katarzyna Berowska

 

Obsada:

R. Leoncavallo: “Pajace” / G. Puccini: “Gianni Schicchi”

 

  1. 16.11.2019 r. Niedziela, 17.11.2019 r.

Godz. 19.00 Godz. 18.00

 

Canio T. Tóbisz T. Tóbisz

Nedda J. Tylkowska-Drożdż L. Boguszewska

Tonio J. Eleazar J. Eleazar

Silvio Ch. Oldenburg T. Łuczak

Beppo P. Tolstoy P. Tolstoy

Kompan 1 M. Scech M. Scech

Kompan 2 D. Safin D. Safin

Syn Cania M. Zymek A. Karczewski

 

Gianni Schicchi J. Eleazar J. Eleazar

Lauretta L. Boguszewska V. Vatutina

Zita E. Kaczmarzyk-Janczak E. Kaczmarzyk-Janczak

Rinuccio P. Tolstoy P. Tolstoy

Gherardo M. Scech P. Zgorzelski

Nella I. Caban I. Caban

Gherardino M. Zymek A. Karczewski

Betto di Signa D. Dubec R. Pawnuk

Simone J. Lewandowski M. Sobiech

Marco P. Wolski D. Dubec

Ciesca S. K. Januszewska S. K. Januszewska

Mistrz Spineloccio T. Łuczak Ch. Oldenburg

Messer Amantio di Nicolao T. Łuczak Ch. Oldenburg

Pinellino, Guccio D. Safin D. Safin

 

Dyrygent V. Kiradjiev V. Kiradjiev

 

 

Fot. M. Grotowski©Opera na Zamku

 

 

Magdalena Jagiełło-Kmieciak

rzecznik prasowy Opery na Zamku


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: swojakTreść komentarza: Japiszon, to według słownika - to wysoko wykwalifikowana, zwykle młoda, ale już dość zamożna osoba, która rozwija swoją profesjonalną karierę i aspiruje do wyższego statusu ekonomicznego i społecznego, prowadzi aktywny tryb życia (w tym bardzo angażuje się w pracę)... A to jest swój chłop , kompetentny urzędnik i bardzo dobry kandydat na burmistrza. W ostatnich latach nie mieliśmy tak dobrze przygotowanej do tego osoby.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 17:52Źródło komentarza: Sławomir Jasek: Dwa aspekty związane z gospodarką [FILM]Autor komentarza: NIE ZEMNĄ TE NUMERY BRUNER J23 ZNOWU NADAJE HA HA AH UB WIECZOREK I NA PGR KOSZER WOREK PEJSATE GOSPODARSTWO RODZINNE HA HA HATreść komentarza: KTO TO MINUSUJE ZRÓBCIE TEGO BŁAZNA Z RESORTU MINISTREM ZDROWIA UZDROWI SŁUŻBĘ CHORYCH HA HA AH JEDEN DZIEŃ RABÓTKA CAŁY ROK WODKA HA HA AHData dodania komentarza: 28.03.2024, 17:45Źródło komentarza: 32. finał WOŚP znowu z rekordem. Ile tym razem dla pacjentów?Autor komentarza: wesoły czwartekTreść komentarza: W Wielki Czwartek rozpoczyna się Triduum Paschalne, podczas którego wierni wspominają mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. I choć Wielki Piątek to dzień postu ścisłego i zadumy, poprzedzający go Wielki Czwartek wbrew pozorom nie jest wcale dniem żałoby. To szczególny czas, gdy katolicy wspominają ostatnie dni Jezusa na Ziemi.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 17:33Źródło komentarza: Wyjaśniamy, co oznacza każdy dzień Wielkiego TygodniaAutor komentarza: Ha ha ah Polin The Jest haTreść komentarza: Uważa że wszyscy kradną bo sam chciał okraść rodzinę że spadku po dziadku a tu go ciocia z Wakacyjnej wydymała tak że do dzisiaj wylatują z niego niestrawione kartofle w całościData dodania komentarza: 28.03.2024, 17:28Źródło komentarza: 32. finał WOŚP znowu z rekordem. Ile tym razem dla pacjentów?
ReklamaMrówka
Reklama