Nowoczesne pompy insulinowe od WOŚP dostępne już w szpitalu

  • 14.11.2019, 11:37
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Nowoczesne pompy insulinowe od WOŚP dostępne już w szpitalu
Cukrzyca jest chorobą, która może istotnie utrudniać zajście w ciążę lub stanowić zagrożenie dla pomyślnego jej przebiegu i rozwoju płodu. W trosce o jeszcze nienarodzone dzieci Fundacja WOŚP od kilku lat realizuje Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą typu 1., którego beneficjentem został szpital „Zdroje”, otrzymując pięć zestawów nowoczesnych pomp insulinowych. Pozwolą one istotnie zwiększyć szanse chorujących na cukrzycę typu 1. pacjentek na pozostanie szczęśliwymi mamami zdrowych maluchów. Pierwsza pacjentka z założoną pompą opuściła właśnie szpitalny oddział.

CUKRZYCA – CHOROBA O WIELU TWARZACH

Na świecie co 5 sekund kolejny pacjent słyszy diagnozę: „cukrzyca”. Co 10 sekund ktoś umiera z powodu powikłań z nią związanych. Już w 2006 roku ONZ uznała cukrzycę za pierwszą niezakaźną epidemię XXI wieku. 14 listopada na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy. To ogólnoświatowa kampania poświęcona szerzeniu świadomości o cukrzycy, której symbolem jest niebieski pierścień. Listopadowa data nie jest przypadkowa – to dzień urodzin odkrywcy insuliny dr. Fryderyka Bantinga.

Cukrzyca to ogólnoustrojowa choroba charakteryzująca się podwyższonym poziomem cukru we krwi. Wynika on z nieprawidłowego wydzielania lub działania insuliny, czyli hormonu produkowanego przez trzustkę. Wyróżnia się cztery rodzaje cukrzycy – typu 1. (tzw. cukrzyca młodzieńcza), typu 2., typu 3. (tzw. cukrzyca wtórna) oraz cukrzycę ciążową. Najczęściej występuje cukrzyca typu 2. Stanowi ona blisko 90 procent wszystkich przypadków. Ten typ jest uważany za chorobę cywilizacyjną. Do jego powstania przyczynia się m.in. niewłaściwy tryb życia, spożywanie wysoko przetworzonego i wysokotłuszczowego pożywienia, otyłość, zbyt mała aktywność fizyczna oraz procesy starzenia. Cukrzyca typu 3., zwana wtórną, pojawia się u pacjentów w wyniku istnienia jakichś innych schorzeń. Cukrzyca ciążowa, za której powstanie najczęściej odpowiada rozwijające się łożysko, mija po porodzie, jednak jej przebycie zwiększa ryzyko zachorowania w przyszłości na cukrzycę typu 2. Cukrzyca typu 1. jest zwana młodzieńczą, gdyż jej rozpoznanie zwykle odbywa się w wieku nastoletnim, choć występują też zachorowania wśród dzieci kilkumiesięcznych, kilkuletnich, jak również dorosłych – najczęściej przed ukończeniem 30. roku życia. „Ten typ cukrzycy spowodowany jest niedoborem insuliny, do którego dochodzi między innymi w wyniku zniszczenia przez przeciwciała komórek β wysp trzustkowych. Mamy tu do czynienia ze zjawiskiem autoagresji – czyli niszczenia własnych komórek organizmu. – wyjaśnia dr n. med. Marta Kuczak-Wójtowicz, kierownik Poradni Diabetologicznej szpitala „Zdroje” w Szczecinie - W momencie rozpoznania cukrzycy ok. 80 procent komórek β jest nieaktywnych i w związku z tym znaczny niedobór insuliny wymaga jej podaży z zewnątrz. Typ 1. skazuje pacjenta do dożywotnie przyjmowanie insuliny poprzez wykorzystanie wstrzykiwaczy lub osobistej pompy insulinowej.”

CUKRZYCA TYPU 1 – W OCZEKIWANIU NA MALEŃSTWO

Istotne wahania w poziomie cukrów u wszystkich chorych na typ 1 zwiększają ryzyko powikłań dotyczących wzroku lub pracy nerek. Jednak kobiety z tym typem cukrzycy wymagają szczególnej opieki lekarskiej – przede wszystkim w okresie przygotowań do ciąży jak również podczas 9. miesięcy oczekiwania na narodziny potomka. Nieprawidłowo leczona cukrzyca istotnie zwiększa ryzyko poronienia, wystąpienia wad wrodzonych u dziecka, przedwczesnego porodu, śmierci okołoporodowej lub urodzenia martwego płodu. Zagrożenia te związane są z ciążową burzą hormonalną i szybkimi, dynamicznymi zmianami w zapotrzebowaniu organizmu na insulinę. U tych pacjentek optymalnym rozwiązaniem stabilizującym i normalizującym podaż insuliny jest zastosowanie indywidualnych pomp insulinowych. Uzyskane dzięki nim prawidłowe wartości cukrów podczas ciąży zapewniają prawidłowy rozwój płodu oraz dobre samopoczucie i komfort przyszłej mamy.

OCHRONA I KOMFORT ZAPEWNIONE PRZEZ WOŚP

W ramach Programu Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą typu 1 realizowanego przez WOŚP, Fundacja przekazuje specjalistycznym ośrodkom w Polsce zestawy nowoczesnych pomp insulinowych wraz z sensorami do ciągłego monitorowania poziomu cukrów. Pacjentki, które kwalifikują się do udziału w tej inicjatywie, mogą je wypożyczać nieodpłatnie. Niezbędne do działania pomp zestawy infuzyjne dla kobiet ciężarnych są również w całości refundowane, natomiast dla kobiet planujących ciążę są pokrywane w wysokości 70% kosztów ich zakupu. Zgodnie z założeniami programu pompy są wypożyczane pacjentkom na okres do 12 miesięcy starań o dziecko, następnie na czas ciąży oraz trzy kolejne miesiące po porodzie. Po tym okresie pompa jest zwracana do szpitala i zostaje przygotowana do wypożyczenia kolejnym kobietom. Szpital „Zdroje” otrzymał 5 zestawów takich osobistych pomp insulinowych. Pierwsza pompa została założona 31-letniej Annie, która planuje ciążę i koniecznym u niej jest możliwie optymalne wyrównanie poziomu cukrów. Pacjentka właśnie opuściła Oddział Chorób Wewnętrznych szpitala „Zdroje”.

„Ideą programu WOŚP jest wyrównanie cukrzycy przed ciążą i w trakcie jej trwania, co ma bezpośrednie przełożenie na dobrostan płodu i zwiększa szanse na urodzenie zdrowego dziecka. – wyjaśnia dr n. med. Marta Kuczak-Wójtowicz – Przekazane przez Fundację pompy są „mercedesami” w swojej klasie. To nowoczesne urządzenia, które optymalnie wyrównują pacjentkom poziom cukru we krwi i dają nad nim kontrolę. Funkcja SmartGuard chroni pacjenta przed niedocukrzeniem. Do każdej pompy Fundacja dołącza także system ciągłego monitorowania glikemii. Założony podskórnie sensor dokonuje w ciągu doby 288. pomiarów poziomu cukrów w płynie śródtkankowym i wysyła wyniki do pompy. Dodatkowo na ekranie pompy pacjentka otrzymuje informację, czy stężenie cukru ma tendencję rosnącą czy spadającą. To bardzo pomocne narzędzie, gdyż stosunkowo szybko pozwala choremu podjąć odpowiednie kroki zapobiegające hiper lub hipoglikemii. W przypadku zagrażającego niedocukrzenia pompa całkowicie odcina podaż insuliny, gwarantując pacjentce bezpieczeństwo.”

Terapia przekazanymi pompami insulinowymi uwzględnia zmienne zapotrzebowanie na insulinę w ciągu dnia, nocy i między posiłkami oraz odpowiednie dawkowanie insuliny podczas spożywania różnych pod względem jakości i objętości dań.

Pięć zestawów osobistych pomp insulinowych to kolejna w tym roku darowizna od Fundacji WOŚP dla szpitala „Zdroje” o wartości blisko 50 tys. zł. Ostatnio placówka otrzymała także nowoczesny aparat do hipotermii leczniczej noworodków z niedotlenieniem okołoporodowym, jezdny przyłóżkowy aparat RTG, 6 kardiomonitorów oraz 3 inkubatory zamknięte, a także specjalistyczny aparat USG umożliwiający wykonywanie zabiegów biopsyjnych stawów u najmłodszych pacjentów. Łączna wartość przekazanych przez Orkiestrę urządzeń przekroczyła w tym roku milion złotych.

 

Szczegółowe informacje dotyczące wypożyczania pomp insulinowych przekazanych przez WOŚP można uzyskać w Poradni Diabetologicznej szpitala „Zdroje” przy ul. Mącznej 4 w Szczecinie lub pod nr. tel. 91 88-06-638.

Magdalena Knop, rzecznik prasowy SPSZOZ „Zdroje”

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wniosek
Wniosek 14.11.2019, 20:30
Biedne byłyby te szpitale bez sprzętu Owsiaka.. Ten czlowiek jak żaden dotychczas odwalił kawał dobrej roboty... Wielki szacunek.
Uniwersytet III Wieku
Uniwersytet III Wieku 14.11.2019, 18:46
Czy to od naszej pani Knop?
Sauron
Sauron 14.11.2019, 15:24
Zeby to byla jescze byla wlasnosc szpitala to ok, ale to jest wlasnosc zony owsiaka jak caly sprzet co kupil.
Żenujące
Żenujące 14.11.2019, 20:37
Nie najwazniejsza własność... Najważniejsze, że korzysta z tego masa pacjentów.... i niejednemu uratowano życie.. Ale co niektórych twego typu zawsze będzie zżerać zazdrość.... Sam palcem nie tkniesz żeby drugiemu pomóc i nie mozesz przeżyć ze ktoś odnosi sukcesy...
Do końca świata i jeden dzień dłużej
Do końca świata i jeden dzień dłużej 14.11.2019, 16:48
Gdyby była własnością szpitala to okazałoby się że żona dyrektora szpitala albo jakiś inny lekarz robi prywatę tym sprzętem.
narzeczony saurona
narzeczony saurona 14.11.2019, 15:40
Niebościński musi odejść!
Insuliniarz
Insuliniarz 14.11.2019, 15:16
A tępa chołota z pisu dalej będzie jechać po Owsiaku, bo tak im tvpisowska propagandowa szczujnia mówi, że on jest beee
Magdusia
Magdusia 14.11.2019, 13:24
Świetnie, że można wypożyczyć. Dziękuję za informację.

Pozostałe