Ewakuacja w ZEDO. Ćwiczenia reagowania na zagrożenia

  • 15.11.2019, 13:42
  • Centrum Prasowe Wojewody Zachodniopomorskiego
Ewakuacja w ZEDO. Ćwiczenia reagowania na zagrożenia
Epizootia ASF u dzików, ewakuacja ZUW i ZEDO spowodowana zagrożeniem terrorystycznym, katastrofa w ruchu lądowym – to kolejne epizody ćwiczenia z zakresu reagowania kryzysowego „Gniazdo-19”, które w przyszłym tygodniu będą realizowane na terenie naszego województwa.

Pierwszy etap ćwiczeń „Gniazdo-19” odbył się 24 września w Mrzeżynie. Służby ćwiczyły wówczas reagowanie w sytuacji skażenia chemicznego na morzu. Kolejne epizody w ramach ćwiczeń potrwają trzy dni, od 19 do 21 listopada.

- Podczas ćwiczeń służby mają okazję sprawdzić, jak działa praktyczne uruchomienie procedur systemu zarządzania kryzysowego w sytuacji, kiedy do czynienia mamy z kilkoma groźnymi wydarzeniami niemalże jednocześnie – mówi wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc – Sprawdzamy między innymi, jak działa łączność i poszczególne ogniwa systemu bezpieczeństwa wewnętrznego.

19 listopada, we wtorek, służby pod kierownictwem Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii będą ćwiczyć reagowanie w sytuacji zagrożenia wystąpieniem ogniska ASF u dzików w powiecie stargardzkim (nadleśnictwo Dobrzany).

20 listopada, w środę, przećwiczona zostanie ewakuacja pracowników i klientów Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w związku z możliwością wystąpienia na terenie urzędu zagrożenia o charakterze terrorystycznym (znalezienie w jednej z sal urzędu podejrzanego pakunku, zaklasyfikowanego jako potencjalnie niebezpieczny). Podobne zagrożenie w tym samym czasie wystąpi w Zespole Elektrowni Dolna Odra. W obu przypadkach akcją reagowania kryzysowego i ewakuacją kierować będzie komendant wojewódzki policji.

Trzeci dzień ćwiczeń, 21 listopada, to zdarzenie drogowe w miejscowości Dargobądź połączone z rozlaniem niebezpiecznej substancji i towarzyszący mu wypadek drogowy z udziałem wielu pojazdów. Wiodącą rolę w tym ćwiczeniu będzie pełnić komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie.

- Wspólny tematem wszystkich epizodów jest reagowanie na zagrożenia w ramach zakrojonych na szeroka skalę działań hybrydowych prowadzonych na terenie Pomorza Zachodniego – dodaje Paweł Rodzoś, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania kryzysowego, koordynator ćwiczeń.

W ćwiczeniach udział wezmą m.in: KWP w Szczecinie, KW PSP w Szczecin, Wojewódzki Sztab Wojskowy, wydzielone siły i środki z jednostek 12 DZ w Szczecinie, Inspektorat Ochrony Środowiska, Inspektorat Weterynarii, Inspektorat Transportu Drogowego, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, oddział ABW w Szczecinie, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego oraz Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego ZUW.

Centrum Prasowe Wojewody Zachodniopomorskiego

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

leń z UMiG
leń z UMiG 17.11.2019, 21:23
Ja nawet nie zareaguję!
psp
psp 17.11.2019, 16:09
Henryk Cegiełka w ZEDO tym kieruje?
histeryk prądu
histeryk prądu 15.11.2019, 14:24
Nikotański musi odejść!
Mieszkaniec
Mieszkaniec 16.11.2019, 08:53
Na Wojewodę ;)
mix
mix 17.11.2019, 16:09
poważnie?taki awans

Pozostałe