Powojenny pamiętnik gryfinianina. Zapraszamy na wyjątkową podróż do przeszłości

  • 19.11.2019, 17:44
  • Żródło: Biblioteka Publiczna w Gryfinie
Powojenny pamiętnik gryfinianina. Zapraszamy na wyjątkową podróż do przeszłości fot. TWS
Na placu Księcia Barnima pracownicy Biblioteki Publicznej w Gryfinie zakończyli właśnie montaż wystawy fotograficznej prezentującej powojenne Gryfino. Wielu mieszkańców jeszcze pamięta zburzony most, budynki i ulice, których dzisiaj już nie ma. Pan Czesław Kuczyński mieszka w Gryfinie od 1950 roku i mógłby wiele opowiedzieć o powojennym mieście. Wystawa to wspomnienia o dawnym Gryfinie. Jedni pamiętają, inni zobaczą po raz pierwszy. Wystawa, której oficjalne otwarcie odbędzie się w środę, 20 listopada 2019 r. o godzinie 10.00, została przygotowana przez Bibliotekę Publiczną w Gryfinie. Jej zawartość to zdjęcia, kawałki wspomnień i dokumenty wykonane po 1945 r.

Po raz pierwszy wystawa wyjdzie do mieszkańców, oczekując na nich na pl. Barnima. Znajdują się tam dokumenty z pierwszych miesięcy po wojnie oraz plakaty informacyjne, drukowane jeszcze niemiecką czcionką przy ul. Kościuszki.

Koncepcja wystawy to wyimaginowany pamiętnik gryfinianina, z wklejonymi wspomnieniami. Blisko 100 zdjęć przedstawia Gryfino, jakie zapamiętali pierwsi jego mieszkańcy, osiedli tu pracownicy elektrowni „Dolna Odra” oraz przybyłe z nimi rodziny. Są tam więc dwie pierwsze szkoły, pierwsze zakłady pracy, pierwsze zbudowane po wojnie osiedle mieszkaniowe oraz miejsca i wydarzenia magiczne jak plaża, kino „Gryf”, czy odbudowa mostu na Regalicy. Nie brakuje również pamiątek gryfińskiej opozycji antykomunistycznej, powstałej jeszcze przed rokiem 1980.

Opisy zdjęć i dokumentów zostały przetłumaczone na język niemiecki, ukraiński i gruziński w celu przybliżenia historii powojennej naszym zachodnim sąsiadom, licznej wspólnocie ukraińskiej, zamieszkującej nasze miasto oraz odwiedzających nas gości z współpracującej z Gryfinem Gruzji. Wystawa po ekspozycji na pl. Barnima, gdzie pozostanie do 3 grudnia 2019 r., zostanie zaprezentowana na Górnym Tarasie i nabrzeżu.

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Krzysztofa Sikory, Krzysztofa i Felicji Serdakowskich, Aleksandra Dąbkiewicza, Włodzimierza Wesołowskiego, Aleksandry Ogrodnik, Marii Dobromilskiej, Mirosława Witkowkiego, Elektrowni Dolna Odra, Archiwum Państwowego w Szczecinie, Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie, RSW „Prasa Książka Ruch” oraz Biblioteki Publicznej w Gryfinie.

Wystawa powstała dzięki wsparciu finansowym gminy Gryfino oraz środkom programu „Patriotyzm jutra” zarządzanemu przez Muzeum Historii Polski.

 

Źródło: Biblioteka Publiczna w Gryfinie

Zdjęcia (12)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (57)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Gość
Gość 23.11.2019, 21:36
Wśród nas jest sporo" nadludzi", powtarzających na lokalnych portalach treści nazistowskie o utylizacji ludzi" gorszych". Widać więc, jak łatwo sparszywieć, wbijając się w dumę, że się ma mieszkanie i samochód, a bezdomny jest" podczłowiekiem". Nie dziwi wobec takiej mentalności także pogarda wobec innych słabych istot w społeczeństwie - np.wobec dzieci z Zesp.Downa, które skazuje się na aborcję, bo podlegają szokującej kwalifikacji jako osoby chore, mające poważne wady rozwojowe. Czyli: skrócić życie, jeśli ktoś sprawia tak zwany kłopot... Stąd mamy karalne nawoływania do przemocy czy unicestwienia bezdomnych, płynące z anonimowych kont w internecie.
sztukmistrz z Gryfina
sztukmistrz z Gryfina 23.11.2019, 20:40
A może po prostu istnieją ludzie, którym Sztuka potrzebna jest do życia, tak jak innym Chleb...
haha
haha 23.11.2019, 10:28
I krew zalała trolle.
Nie cierpię ***i.
Nie cierpię ***i. 23.11.2019, 02:01
Znany dziad z Piastów i placu Barnima. Wiele spędził za #####. I ma trochę ponad 60 lat. Dla Akora wystąpił jako ekspert.
...
... 23.11.2019, 11:33
dziady to w gminie. Gorzej ubrane, mówią bez sensu. Tylko kasy maja więcej...
Pogromca
Pogromca 23.11.2019, 03:43
*** skórzany zwyrol i zlodziej je.... w pysk i caly jego pomiot
wspomnienia
wspomnienia 21.11.2019, 22:55
To były czasy... bez telefonów komórkowych, bez internetu, bez stresu. Żyło się na pewno skromniej, ale o ile spokojniej!
AJWAJ ALELUJA I DO PRZOPDU
AJWAJ ALELUJA I DO PRZOPDU 21.11.2019, 21:06
https://youtu.be/ZALhttps://yo… H HA AH AHtzTmPz-E ALE KARPATY ROBIĄ SWOJE HA HAAH H
TERAZ WESZŁO HA HA HA AH
TERAZ WESZŁO HA HA HA AH 21.11.2019, 21:07

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

PLAC HUIMA  H AA A
PLAC HUIMA H AA A 21.11.2019, 20:54

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

***  ZYDOWSKA  GRYFINA H AH AHA
*** ZYDOWSKA GRYFINA H AH AHA 21.11.2019, 20:45

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

KARABIN TO ZA MAŁO
KARABIN TO ZA MAŁO 21.11.2019, 20:14

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

tylko pytam
tylko pytam 20.11.2019, 21:57
He he na WROTACH GRYFINA też jest art i fotki. Uwaga : burmistrza ,wicka i pracowników biblioteki i chyba urzędu. Czy wogóle nie było na tej wystawie mieszkańców miasta ? ,a może wrota są zarezerwowane TYLKO dla pracowników urzędu ?
lustro
lustro 20.11.2019, 23:04
Zrobili sobie dziś propagandę. NAwet Nikitiński chciał przemawiać ale nie miał do kogo.
wodolejstwo
wodolejstwo 20.11.2019, 23:33
Przecież on zawsze przemawia i wcale nie jest mu do tego potrzebny nawet jeden słuchacz :-)
a najciekawsze, co ma to wspólnego z tematem artykułu....
a najciekawsze, co ma to wspólnego z tematem artykułu.... 20.11.2019, 20:07
Zastanawiam się, co w ludziach siedzi, żeby człowieka biednego (dosłownie lub w przenośni) wyzywać. Tylko za to, że ośmielił się okazać wcale nie takim "śmieciem".
Bo łatwiej mijać z pogardą takiego "śmiecia" niż mieć niespokojne sumienie, gdy okazuje się, że ten "śmieć" wcale nie jest gorszy od nich...
I że całkiem łatwo każdemu znaleźć się w podobnej sytuacji.
Kilka złych decyzji w życiu - jakaś choroba - i już....
Ten jest agresywny
Ten jest agresywny 23.11.2019, 02:03
Jak menel nie zaczepia innych to i inni go nie zaczepiają.
nienawiść
nienawiść 23.11.2019, 11:31
"menel nie zaczepia innych" - tu cię gryzie, że "menel" okazał się inteligentniejszy od ciebie?
Mieszkaniec
Mieszkaniec 21.11.2019, 05:57
Ty, obrońca uciśnionych, walnij się w łeb. Ten facet nie jest bezdomny. Ma mieszkanie 30 metrów dalej
Knagulec
Knagulec 23.11.2019, 03:45
To czemu siedzi w polonezie jak ku... dziad
do walniętego w pusty łeb
do walniętego w pusty łeb 21.11.2019, 06:24
Sam się walnij - to jest artykuł o wystawie, o której miał pecha wypowiedzieć się jakiś człowiek - i teraz wszyscy jego wyzywają od dziadów dziadygów a nie mówią o temacie artykułu.
To się nazywa hejt.
Jak ktoś się wypowie na temat wystawy o historii prześwietlić jego życie.....
Aga
Aga 20.11.2019, 16:49
Czytam ten artykuł, czytam informacje o wystawie i zastanawiam się co ten dziadyga na zdjęciu ma wspólnego z tą wystawą. Niech lepiej ktoś się weźmie za ten syf i malarię, którą zrobił wokół czerwonego poloneza na ul. Kościuszki, w którym de facto mieszka. Rzucisz peta albo papierek na chodniku i dostaniesz mandat, a ten robi syf w biały dzień w publicznym miejscu i nikt nie reaguje. Jestem ciekawa, czy polonez ma ważny przegląd i OC. Gdzie ta zgraja z poloneza, ktora tam z nim przebywa załatwia swoje potrzeby fizjologiczne? Obok jest, o zgrozo, przedszkole gminne. Nikt tego nie widzi? Czy ten pan płaci za śmieci, ktore produkuje, jak pozostali mieszkańcy?Czy naprawdę nic nie można z tym zrobić? Sory, ale nie wierzę. Piękna wizytówka w centrum miasta. Nie ma co.
dopieszczona Ula
dopieszczona Ula 20.11.2019, 19:56
Niepieściński musi też odejść do poloneza!
do obrzydliwego babska Agi
do obrzydliwego babska Agi 20.11.2019, 18:38
Wielka w tobie pogarda wobec drugiego człowieka. To "dziadyga" nie ma prawa do własnego istnienia? Bo nie ma milionów na koncie?
Bo ma inny styl życia?
Janusz
Janusz 20.11.2019, 19:26
Idź sie lepiej przejdź i zobacz ten styl życia. Chyba, że sam masz podobny to ci to nie przeszkadza
a to ci nie przeszkadza?
a to ci nie przeszkadza? 20.11.2019, 19:49
Bardziej mi przeszkadza Łużycka - i do przejścia i do przejechania. To ci flejtuchu nie przeszkadza a czepiasz się człowieka, co ośmielił się coś powiedzieć i nie okazał się "masą"?
Do flejtucha
Do flejtucha 20.11.2019, 19:24
Ale żeś odleciał/ odleciała...
Przejdź się lepiej ul. Kościuszki i zobacz ten syf, który ten szanowny pan robi ze swoimi szanownymi kolegami już od kilku dobrych miesięcy. W imię czego mieszkańcy okolicznych bloków, dzieci z przedszkola i ich rodzice mają oglądać ten chlew?
do do flejtucha
do do flejtucha 20.11.2019, 19:53
Przejdź się koło komendy policji na Grunwaldzkiej, koło "ściany wstydu" z odpadającymi herbami i tablicą popsutą od miesięcy. O Łużyckiej flejtuchu nie piszesz?
Tam jest żłobek, dwie szkoły - to dopiero dla nich codzienna gehenna ani przejść ani przejechać....

A tobie w mieście najbardziej przeszkadza bezdomny (obojętnie, z jakiego powodu ta bezdomność).

A właściwie przeszkadza ci, że nagle ten człowiek okazało się, że ma coś do powiedzenia, nie jest "anonimowym menelem".....
Leibnitz
Leibnitz 20.11.2019, 13:48
A dlaczego jest raczej coś niż
nic?
Ludmiła
Ludmiła 20.11.2019, 09:40
Wspaniały pomysł. Gratulacje dla Pana Czesława Kuczyńskiego i Biblioteki .

88
88 20.11.2019, 09:15
Fajna wystawa. Rozumiem tłumaczenie na niemiecki, rosyjski , ale na gruziński czy ukraiński to już fanaberia . Przecież wielu Ukraińców porozumiewa się tylko po rosyjsku. Poza tym, jak emigranci zarobkowi z Ukrainy chcą się integrować, to niech się uczą alfabetu łacińskiego i języka polskiego.
Jaka Wspólnota Ukraińska, co wy wymyślacie ? to najwyżej ukryta opcja banderowska. Przesiedleni w ramach akcji 'Wisła" byli osiedlani tylko na wsiach żeby nie drażnić przesiedleńców polskich zza Buga. Największą obelgą dla Polaka, było nazwanie go Ukraińcem. Co niektórzy Polacy którzy zasiadaja w lokalnych samorzadach, wcześniej nie przyznawali się do swojego pochodzenia, choć ich nazwiska jednoznacznie mówia o ich pochodzeniu, zaczynaja nam w Polsce robić V kolumnę ukraińska.
Czyżby, młode pokolenie byłych ukraińskiech przesiedleńców zaczyna wracać do korzeni? Za chwilę zarządają ukraińskiej szkoły, cerkwi i dwujęzycznych napisów. Szanujmy emigrantów, ale bez przesady z wchodzeniem im do d... Niemcy za swoje zbrodnie przeprosili i wstydza się za swoich przodków. Ukraińcy nie przeprosili, a swoich przodków z SS i UPA czczą jak bohaterów. Z drugiej strony, polska patologia czczi bandytów przeklętych. Co za czasy, bez flaszki nie człowiek nie pojmie o co tu chodzi.
pralnia
pralnia 20.11.2019, 23:36
Pomyśl lepiej 88 ile naszej wspólnej kasy można było wyprowadzić z budżetu na te tak "istotne tłumaczenia"
88
88 21.11.2019, 07:18
nad tym nie trzeba mysleś, to jest oczywista oczywistość jak to dawniej mówiono. To akurat nie moja kasa, więc mogę się tylko poirytowany przyglądać się temu strzyżeniu baranów.
Histeryk prądu gruzińskiego
Histeryk prądu gruzińskiego 20.11.2019, 10:30
Niebotyński musi odejść!
smutne
smutne 20.11.2019, 00:59
Smutne to jest, gdy ludzie najbardziej skupiają się na stylu życia człowieka i jego wyglądzie a nie na tym, co ma do powiedzenia.
Ale skrytykować burmistrza za niechlujny wygląd na sesji rady - to obraza wielka "majestatu"...

Różnica między urzędnikiem w czasie pełnienia obowiązków a osobą prywatną jest duża.
Widać niektórym odbija - albo przysłowiowa słoma z butów wyszła.
Butów niedoczyszczonych zresztą...
buty
buty 20.11.2019, 01:08
smutne jak widze pijesz do Sawaryna
znajomy
znajomy 19.11.2019, 23:52
Pan ma mieszkanie, Zona miłośniczka psów. Jest na emeryturze,byla architektem, Pracowała i Urzędzie, Facet to inteligentny gość.
Do znajomego
Do znajomego 20.11.2019, 08:19
No to gdzie tkwi problem? Wszyscy wykształceni i inteligentni,a człowiek mieszka w starym samochodzie ?! To tak jak z Poldkiem z biblioteki. Zaproś gościa do siebie i będzie git.
########### kolega
########### kolega 19.11.2019, 23:40
Akor znalazł dziada z Piastów za przewodnika.
do pogardliwca
do pogardliwca 20.11.2019, 01:05
"dziada" co ani zachować się nie umie, ani ubrać odpowiednio do sytuacji ani zadbać o schludny wygląd masz tu pogardliwcu...
https://www.igryfino.pl/wiadom…
buhaha
buhaha 20.11.2019, 00:34
Znalazł swój swego :))))
Knagulec
Knagulec 19.11.2019, 20:53
Widuje czasem tego dziada na mieście
zszokowana
zszokowana 20.11.2019, 00:36
Czy niektórzy są naprawdę tacy prymitywni, ze oceniają ludzi po wyglądzie?
🦍
🦍 20.11.2019, 11:37
...i po zapachu "p zszokowana" i to ci nie przeszkadza? To jest dopiero prymitywne
...
... 20.11.2019, 01:06
zazwyczaj sami nie oglądają się w lustrze...
obiwatel
obiwatel 19.11.2019, 19:42
Wreszcie pal służy takim celom jakim powinien służyć w szanującym się mieście.
szafot
szafot 19.11.2019, 20:29
Oprócz pala warto zainstalować tam jeszcze pręgierz i gilotynę

Pozostałe