Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 07:02
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Powojenny pamiętnik gryfinianina. Zapraszamy na wyjątkową podróż do przeszłości

Na placu Księcia Barnima pracownicy Biblioteki Publicznej w Gryfinie zakończyli właśnie montaż wystawy fotograficznej prezentującej powojenne Gryfino. Wielu mieszkańców jeszcze pamięta zburzony most, budynki i ulice, których dzisiaj już nie ma. Pan Czesław Kuczyński mieszka w Gryfinie od 1950 roku i mógłby wiele opowiedzieć o powojennym mieście. Wystawa to wspomnienia o dawnym Gryfinie. Jedni pamiętają, inni zobaczą po raz pierwszy. Wystawa, której oficjalne otwarcie odbędzie się w środę, 20 listopada 2019 r. o godzinie 10.00, została przygotowana przez Bibliotekę Publiczną w Gryfinie. Jej zawartość to zdjęcia, kawałki wspomnień i dokumenty wykonane po 1945 r.
  • Źródło: Biblioteka Publiczna w Gryfinie
Powojenny pamiętnik gryfinianina. Zapraszamy na wyjątkową podróż do przeszłości

Autor: fot. TWS

Po raz pierwszy wystawa wyjdzie do mieszkańców, oczekując na nich na pl. Barnima. Znajdują się tam dokumenty z pierwszych miesięcy po wojnie oraz plakaty informacyjne, drukowane jeszcze niemiecką czcionką przy ul. Kościuszki.

Koncepcja wystawy to wyimaginowany pamiętnik gryfinianina, z wklejonymi wspomnieniami. Blisko 100 zdjęć przedstawia Gryfino, jakie zapamiętali pierwsi jego mieszkańcy, osiedli tu pracownicy elektrowni „Dolna Odra” oraz przybyłe z nimi rodziny. Są tam więc dwie pierwsze szkoły, pierwsze zakłady pracy, pierwsze zbudowane po wojnie osiedle mieszkaniowe oraz miejsca i wydarzenia magiczne jak plaża, kino „Gryf”, czy odbudowa mostu na Regalicy. Nie brakuje również pamiątek gryfińskiej opozycji antykomunistycznej, powstałej jeszcze przed rokiem 1980.

Opisy zdjęć i dokumentów zostały przetłumaczone na język niemiecki, ukraiński i gruziński w celu przybliżenia historii powojennej naszym zachodnim sąsiadom, licznej wspólnocie ukraińskiej, zamieszkującej nasze miasto oraz odwiedzających nas gości z współpracującej z Gryfinem Gruzji. Wystawa po ekspozycji na pl. Barnima, gdzie pozostanie do 3 grudnia 2019 r., zostanie zaprezentowana na Górnym Tarasie i nabrzeżu.

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Krzysztofa Sikory, Krzysztofa i Felicji Serdakowskich, Aleksandra Dąbkiewicza, Włodzimierza Wesołowskiego, Aleksandry Ogrodnik, Marii Dobromilskiej, Mirosława Witkowkiego, Elektrowni Dolna Odra, Archiwum Państwowego w Szczecinie, Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie, RSW „Prasa Książka Ruch” oraz Biblioteki Publicznej w Gryfinie.

Wystawa powstała dzięki wsparciu finansowym gminy Gryfino oraz środkom programu „Patriotyzm jutra” zarządzanemu przez Muzeum Historii Polski.

 


6.2 Aleksandra Ogrodnik klasa II, rok 1947 SP1 fot. nieznany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama