Opłata za śmieci ma być uzależniona od zużycia wody

  • 20.11.2019, 21:51
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Opłata za śmieci ma być uzależniona od zużycia wody
-Według mnie to jest była ustawa, ale my samorządowcy musimy ją realizować - powiedział jeden z burmistrzów należący wraz ze swoją gminą do Związku Gmin Dolnej Odry. -Ceny rosną w bardzo szybkim tempie, a ustawodawca zrzucił to na gminę – burmistrz odniósł się w ten sposób do lipcowej uchwały, zgodnie z którą wszyscy właściciele nieruchomości mają obowiązek gromadzenia i wyrzucania śmieci w sposób selektywny (czyli rozdzielając plastik, szkło, papier itd.). Gdy obowiązek ten nie będzie wypełniany, naliczona ma być opłata podwyższona w wysokości nie niższej niż dwukrotność standardowej stawki i nie wyższej od jej czterokrotności.

Do ZGDO z naszego powiatu należą gminy Banie, Cedynia, Stare Czarnowo i Moryń. I właśnie w tej ostatniej gminie burmistrz Józef Piątek spotkał się z mieszkańcami. Na zebraniu był obecny Jan Krzywicki, wójt gminy Boleszkowice i jednocześnie przewodniczący zarządu ZGDO.

Dlaczego wg zużycia wody?

Mieszkańcy wyrażali swoje wątpliwości co do podwyżek i pomysłu, żeby opłata za śmieci była uzależniona od zużycia wody.

-Decyzję tę podjęliśmy wspólnie jako burmistrzowie, bo chcieliśmy uszczelnić system. Każdy system można krytykować bo to, bo tamto. Myślę, że ten w oparciu o zużycie wody jest sprawiedliwy. Jeśli zużywa się wodę, to znaczy, że ktoś mieszka. Są ludzie, którzy mieszkania wynajmują, a nie płacą. Są domy, gdzie ludzie na wakacje przyjeżdżają – mówił dziś burmistrz Józef Piątek.

Słaba ściągalność

Burmistrz Józef Piątek przedstawił też informację, jaka jest ściągalność opłat za śmieci.

-W naszej gminie mieszka 4300 mieszkańców, a deklarację złożyło 3300 osób – ujawnił burmistrz Józef Piątek. -Do każdej wywózki dokładaliśmy 79 tys. zł. A dodatkowo z tych co się zadeklarowali, 8 procent nie płaci systematycznie – dodał burmistrz.

Za te osoby też dopłaca gmina. Pieniądze są powoli ściągane, ale doraźnie trzeba sięgnąć do budżetu gminy.

Wyszli i zostawili nas z długami

Okazuje się, że niektóre gminy wyszły ze Związku Gmin Dolnej Odry, a długi zostały. Ostatnio wyszły Chojna i Widuchowa.

-Gmina Chojna wyszła z ZGDO. Zaległości wynoszą 500 tys. zł. Do dziś ściągnięto tylko dwa procent – ujawnił burmistrz Józef Piątek.- W tym roku Chojna tylko do listopada dopłaciła 319 tys. zł. Więc problem jest dla wszystkich – dodał burmistrz.

-Gmina Stargard ma 1,5 mln zł długu względem ZGDO – powiedział Jan Krzywicki, wójt gminy Boleszkowice.

Ile za śmieci

Jakie będą stawki za śmieci i w jakim systemie płacone – to muszą zaakceptować radni poszczególnych gmin. Zaproponowano, aby w gospodarstwach selekcjonujących śmieci miesięczna stawka liczona od metra sześciennego wody wyniosła 6,70 zł. Natomiast w nieselekcjonujących stawka wynosiłaby 28,40 zł. Budynki jednorodzinne kompostujące bioodpady w przydomowym kompostowniku skorzystać mają z 40-groszowej obniżki za każdy kubik wody.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (12)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (169)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

eMERYT
eMERYT 03.12.2019, 17:54
Pytanie do gminnych ,, decydentów ,,w sprawie haraczu śmieciowego nażuconego przez MAFIĘ ŚMIECIOWĄ .Żądacie żeby ludzie segregowali śmieci za darmo i jeszcze płacili za to , a Firma ktura jest do tego powołana i bieże za to pieniądze jeszcze żąda sum wziętych z sufitu dodatkowo .To jest wymuszenie.tłumaczą że Unia tak nakazuje.Niedawno słyszeliśmy że Unia niech nam nie mówi jak mamy żądzić ,ale nakładać haracze na ludzi to unia cacy ???, bo brakóje kasy na obiecanki co? kraj w rozkwicie ? KALEMU UKRAŚĆ KROWĘ TO ZLE,ALE KALI UKRAŚĆ KROWĘ TO DOBRZE ,super .
odpowiadam
odpowiadam 26.11.2019, 21:22
Jak ktoś wynajmuje panie burmistrzu to płaci za wodę tyle ile licznik naciagnie. Ale czemu mamy znowu płacić drugi raz za wodę. Same śmieci tyle nie kosztują a jak jest segregacja to ponoć się zyska a nie traci, bo są śmieci przetwarzane. A kto na tych butelkach i puszkach zarabia chyba remondis się dzieli forsa jak sprzeda, to dlaczego ludzie mają tyle płacić i, co mam kogoś obrabowac?
Idioci
Idioci 25.11.2019, 00:53
Podatek od śmieci będzie naliczany od zużycia wody a ten od zużycia wody od ilości śmieci a VAT od długości członka.
zawsze jakaś pociecha
zawsze jakaś pociecha 25.11.2019, 18:07
uwiąd premiowany - może coś w tym jest? jak się nie ma jednego, to przynajmniej pociecha w drugim?
smieciarz
smieciarz 24.11.2019, 12:10
Dlaczego gmina nie chce sama wywozić śmieci było by najtaniej bo płaci się za wagę a firma zewnętrzna musi na tym zarobić prezes i cała swita z biura smieciarka plus 3 osoby 2razy w miesiącu przejazd przez gminę i sprawa załatwiona wiem coś na ten temat bo jezdziłem w remondisie tylko niewiem czy gmina może prowadzić taką działalność uwierzcie tak było by najtaniej
przelicznik
przelicznik 24.11.2019, 21:11
To trzeba co najmniej 2 ludzi zatrudnić. W ZGDO jest 0,7 pracownika na gminę.
?
? 25.11.2019, 18:09
Pytanie tylko, czy te "0,7 pracownika na gminę" to według stawek jak asystentki prezesa enbepu?
Albo jesteście uczciwi albo będą wam się du pu paliły
Albo jesteście uczciwi albo będą wam się du pu paliły 24.11.2019, 18:37
Właśnie jak płaci się za wagę odebranych śmieci to dlaczego jakiś oszust próbuje ustalić cennik według wskazań licznika wody ?
Bez problemu mogę ważyć swoje odchody każdy sąd przyzna mi rację.
racja
racja 24.11.2019, 17:41
Przecież są gminne przedsiębiorstwa komunalne - i faktycznie wszystkie pieniądze zostają w gminie a nie wychodzą na zewnątrz...
krótko i na temat
krótko i na temat 24.11.2019, 11:25
CIEMNOGRODZIE, zanim coś napiszecie to przyjrzyjcie się najpierw i to dokładnie dokumentom ! To nie burmistrz szykuje podwyżkę a Rada Miejska wybrana demokratycznie przez mieszkańców miasta !I kolejny temacik, jeżeli wyciąga się łapska po 500+i kolejne plusy Kaczyńskiego to nie dziwcie się podwyżkom ?Pamietajcie, że, , śmieciarz " to też człowiek i chce godnie zarabiać ! A segregacja śmieci też kosztuje ! A składowisko w Myśliborzu jest odgórnie zatwierdzone i ceny też.
I tyle w temacie
I tyle w temacie 25.11.2019, 00:48
Burmistrz przedkłada projekty uchwał nieuku.
Administracja
Administracja 24.11.2019, 18:41
śmieciarz nie powinien zarabiać godnie tylko tyle co na jedzenie i porządną pralnie z dezynsekcją.
Chyba to urzędnik powinien zarabiać najwięcej bo jest na najwyższym szczeblu łańcucha pokarmowego no prawie przy korycie.
?
? 24.11.2019, 17:43
taka segregacja co później trafia do jednej śmieciarki - to po to, żeby "koszty nabić"?
zanuim napiszesz to sprawdź
zanuim napiszesz to sprawdź 24.11.2019, 18:02
? a czy ty wiesz, że taka jedna śmieciara ma różne komory? To że tobie się wydaje,z e wszystko "trafia do jednej śmieciarki" , to nie znaczy, ze si.e mieszają śmieci.
krasnoludek:)
krasnoludek:) 24.11.2019, 21:08
Ta, a w środku już od razu krasnoludki rozdzielają - szkoda cię bardzo....
sprawdzone
sprawdzone 24.11.2019, 18:42
bzdury klepiesz mieszańcu
dalej głosujcie na te cioty  ha ha ah a
dalej głosujcie na te cioty ha ha ah a 24.11.2019, 00:06
fakt jest taki że ci co segregują zapłacą 250% więcej a ci co nie 500% więcej i to nie jest śmieszne
Brak slow
Brak slow 24.11.2019, 10:00
Przed wyborami to sa tacy mili..podaja ludzią reke ..znaja slowo DZIEN DOBRY ...obiecuja ze z kazdym problemem mozna do nich przyjsc..Po wyborach robia co chca i nie licza sie z ludzmi....traktuja jak podwladnych...ja mam czyste sumienie...mojego glosu oni nie dostali...zbyt dobrze zna sie to otoczenie i to jacy sa falszywi i obłudni!!!!
Brak słów
Brak słów 23.11.2019, 23:38
Ktos kto to wymyslił byl chyba pijany albo naćpany....Mysle ze nie skończył nawet szkoly podstawowej skoro nie umie liczyc....myjac ,piorac itd to co wode do kubla wylewa sie...co ma woda do smieci....Ludzie zaczna oszczedzac wode....ciekawe co w tedy nasze wladze wymysla bo za malo wpływac bedzie pieniedzy....moze wode od pradu zaczna liczyc....skoro smieci mozna od wody to juz nic mnie nie zdziwi....A jeszcze tak na marginesie w pewnej miejscowosci w naszej gminie podjechal samochod zabrac segregowane smieci z kublow....i tu ups.Wszystko poszlo do jednej smieciary....Segregowane zostaly zmieszanymi...
takie są fakty
takie są fakty 23.11.2019, 21:44
Każdy przelicznik ma wady, ale ten przeliczający na wodą ma najmniej.
umiesz liczyć to se policz ile zurzywasz wody i ile zapłacisz TO SĄ FAKTY…
umiesz liczyć to se policz ile zurzywasz wody i ile zapłacisz TO SĄ FAKTY HA HA AH 23.11.2019, 23:00
chyba och ujałeś ha ha ah a jak podlewasz ogródek jak masz np drób i nie segregujesz śmieci to kosmos wychodzi nawet jak segreguje to też tu chyba chodzi o to żeby wszyscy zaczęli segregować odpady ha ha ah stawka bez segregacji teraz jest 18 zł a bez segregacji 16 zł od mieszkańca na miesiac KU RWA TO JEST JAWNE ZŁODZIEJSTWO JAK SEGREGUJESZ ZAPŁACISZ 2,5 RAZA WIECEJ przy zurzyciu 10 m/3 na dwa miesiące a jak nie segregujesz to 5 razy więcej ha ha ah
bzdura a nie fakty!
bzdura a nie fakty! 23.11.2019, 21:58
Uczciwe jest jedynie przeliczanie na liczbę osób. Płacenie za śmieci według stawek za prąd czy za wodę, czy za gaz to debilizm w czystej postaci.
Wystarczy zerknąć na zużycie wody w mieszkaniach w jednym bloku - jak różne ilości zużywają różni ludzie!
I co to ma wspólnego ze śmieciami?

Jeśli wprowadzono PODATEK śmieciowy a nie płaci się za FAKTYCZNIE wytworzone śmieci - to ten podatek powinien być przeliczany na osobę.

Jak każdy podatek - przecież drogi chodniki, oświetlenie itp gminy robią z pieniędzy wszystkich podatników - a nie tylko tych, którzy z danej ulicy korzystają!!!
tak, ale...
tak, ale... 23.11.2019, 22:01
bzdura ale tylko teoretycznie, bo nie ma takiego, który policzy. Do domu nie wjedziesz a meldunek nie jest konieczny do mieszkania. A do tego Polacy to kombinatorzy.
bzdura a nie fakty!
bzdura a nie fakty! 23.11.2019, 23:32
Sam jesteś złodziej i kombinator! Dlaczego w złodziejskich gminach nie ma stawki, żeby uczciwie płacić za śmieci na przykład od studenta, co się w domu pojawia raz na tydzień?
Albo od pracującego za granicą co zjeżdża raz na miesiąc?

To jest złodziejstwo - żądać od nich ZA ŚMIECI stawki takiej samej jak od tych, co mieszkają codziennie!

I nie mów, że liczenie śmieci od zużycia wody jest sprawiedliwe - bo jak przyjeżdżają, to piorą ciuchy - zużywają wodę za ileś dni - i co?
To będzie sprawiedliwe?
won
won 23.11.2019, 21:46
ale ma wady więc do du py albo do sądu pójdziemy
Złodziejskie pomysły mógł mieć tylko jakiś stary komuch
Złodziejskie pomysły mógł mieć tylko jakiś stary komuch 23.11.2019, 21:25
To myjnia samochodowa , firma która zużywa wodę do produkcji , czy basen Laguna ile zapłaci za śmieci.
Jak można płacić za coś według wskazań czegoś innego co za debil do wymyślił , proszę o nazwiska.
Śmieci to śmieci zabierajcie według wagi lub objętości worka , za metale zwykłe i kolorowe plus szkło i opakowania do powtórnego wykorzystania powinniście mi zapłacić .
Ludzie nie płacą i nie będą płacić jak jest pusty kosz to za co mam zapłacić jestem uczciwy wobec swojej rodziny nie będe ich oszukiwal.
>>>
>>> 23.11.2019, 21:40
To może od obwodu w pasie najgrubszy rolnik razy inwentarz,
albo od prędkości wiatru z tyłka
oraz inwestycja w wysypisko  nawet w te po kopalni zwiru
oraz inwestycja w wysypisko nawet w te po kopalni zwiru 23.11.2019, 21:20
najlepiej opłata od numeru domu mieszkania plus ilość osób zameldowanych proste i skuteczne ha haah
puknij się w czoło
puknij się w czoło 23.11.2019, 21:22
A ci co nie są zameldowani to niby śmieci nie produkują?
i to jest fakt
i to jest fakt 23.11.2019, 21:39
firmy to inna bajka tam powinni naliczać od pojemnika w firmach własnie jest patologia to oni niejednokrotnie lasy zaśmiecaja szczególnie te pseudo budowlane
Idź zobacz
Idź zobacz 23.11.2019, 21:48
piep szysz jak firma budowlana przywozi śmieci z budowy do domu a potem do lasu ?
Widać co leży w lesie , po rolnikach po myśliwych.
Powieś się
Powieś się 23.11.2019, 21:37
No nie , no bo jak durniu jak ich nie ma ?
znasz jakiś ???
znasz jakiś ??? 23.11.2019, 21:34
musisz mieć meldunek nie ważne gdzie i tak zapłacisz znasz jakiś niezameldowanych no chyba bezdomnych ale oni nie mają raczej licznika z wodą ha ha ah chyba ze im naliczą od przepływu odry ha ha ah
widziałeś ???
widziałeś ??? 23.11.2019, 21:50
bezdomni to śmieci zbierają a nie wyrzucają
paradoks
paradoks 23.11.2019, 23:43
Już nawet po śmietnikach nie mogą złomu czy puszek powybierać, bo przy blokach robią klatki zamykane na klucz!
I to jest paradoks - biedni ludzie dorabiali sobie zbierając puszki - przy okazji ODZYSKUJĄC SUROWCE WTÓRNE - a polityka włodarzy gminnych uniemożliwia to!!!
Armia poborców danin
Armia poborców danin 23.11.2019, 21:15
Sprawiedliwe względem kogo ???
Wody zużywam średnio 7 kubików na miesiąc i uważam że opłata za wodę jest OK !
Natomiast dlaczego za śmieci mam zapłacić 60 zł mies, a rocznie 720 zł skoro mam ciągle pusty kubeł i worki .
Przynajmniej cztery razy w tygodniu jemy w restauracji , ciągle wyjeżdżamy, pijakiem nie jestem i nigdy nawet piwa nie kupiłem w butelce.
Bujajcie się od dzisiaj nie płacę a jutro jestem w gminie i wypełniam deklaracje , że dom stoi pusty do wiosny jak zrobi się ciepło wracamy.

Tępić pasożyty
Tępić pasożyty 23.11.2019, 20:54
Wystarczy , że rolnicy nie płacą podatków tylko my za nich do tego mają całe rodziny lipnych rolników a na domiar tego wyżerają z przydomowych chlewni i ogrodów pędzą wino i bimber więc nawet podatków w sklepach nie odprowadzają , co drugi jest myśliwym dodatkowo wyżera z lasu.
Pracują może przez 30 dni w roku reszta to siedzi taki przed telewizorem i się kłóci z nim.
śmieci oczywiście do lasu bo tylko rolnik ma ciągnik żeby je tam dowieźć.
Dowalmy im niech płacą od zużycia wody, przynajmniej tyle dla tych co degradują lasy i przyrodę.
i taka jest prawda ha ahah
i taka jest prawda ha ahah 23.11.2019, 21:12
rolnik każdy ma studnię a jak nie to se moze wykopać po tyłku dostaną ci co są w blokach i mają małe działki ha ha ah wyzera z lasu i jeszcze smieci tam wozi gdzie tu logika ha ah ah
Nie podoba mi się to czuje , że to będzie bandytka
Nie podoba mi się to czuje , że to będzie bandytka 23.11.2019, 21:35
W obecnych czasach w studni to jest tyle wody ,żeby co najwyżej gębę opłukać , jak przychodzi susza to jest sucho i jej nie ma , do tego filtry pompy to wszystko kosztuje.
Nawet w dawnych czasach krowa rolnika nie piła wody ze studni bo było jej mało , krowa piła ze stawu lub z jeziora albo rzeki.
tylko czy masz odpowiednią działkę
tylko czy masz odpowiednią działkę 23.11.2019, 21:58
8 koła i masz studnię pierwsza liga firmy az się proszą https://www.prawokonsumenckie.…
Puk puk
Puk puk 24.11.2019, 15:42
a po kilku miesiącach albo wody już nie ma i kopiesz następną dziurę za 8 tys , za rok następni sąsiedzi kopią studnie i wody już nie masz przynajmniej zdatnej do picia
kto pomyśli i zainwestuje w studnię to i tak to obejdzie ha ha ah
kto pomyśli i zainwestuje w studnię to i tak to obejdzie ha ha ah 23.11.2019, 20:48
tu jest brak złotego środka ha aha h NORWEG podał dobry przykład ale nie na polin bo tu sitwa zwolniona jest z podatku od nieruchomości na 10 lat ha ha ah ten pomysł z wodą jest tak po *** jak ta rada tylko PUR ZA GROSZ ROZWIĄŻE TEN PROBLEM HA HA AH https://www.dailymotion.com/vi… dlaczego bo niejednokrotnie ci co sa zwolnieni z podatków od nieruchomości maja własne studnie ha ha ah TO NIE MA ZNACZENIA DO CZEGO TO PRZYPNĄ skarbnik założył już na ile ma wydy mać mieszkańców i tak będzie ta demokracja talmudyczna to fikcja ha ha ah
racjonalny
racjonalny 23.11.2019, 20:10
Czytam te komentarze i zastanawiam się ile tu racjonalnego argumentowania, a ile płaskiego myślenia. Nie wystarczy być na nie. Trzeba podać jak rozwiązać problem.
trzeba wiedzieć, za co się bierze pensje....
trzeba wiedzieć, za co się bierze pensje.... 23.11.2019, 21:46
Po to urzędnik bierze co miesiąc kasę, żeby nie piszczał "ludzie się nie zgłaszają" - kiedy w tym samym komputerze ma dane od 500plus, obowiązku szkolnego itp - wystarczy sprawdzić siedząc za biurkiem - bo pewnie dla niejednego wstać i przejść do drugiego pokoju, nie mówiąc o przejściu po miejscowości to zbyt trudne....
Drygent
Drygent 23.11.2019, 20:46
Uważasz , że urzędnik to sam wpadnie na dobry pomysł ?
Dlaczego takie rozwiązanie nie przejdzie ? Bo użędasy mają już kwotę i…
Dlaczego takie rozwiązanie nie przejdzie ? Bo użędasy mają już kwotę i taką chcą osiągnąć 23.11.2019, 17:49
Najsensowniejsze rozwiązanie podał " Norweg" poniżej w komentarzu,
Opłata za śmieci w Norwegii jest wliczona z podatku od nieruchomości ja płacę 2000zł rocznie i moim zdanie to już za dużo bo reszta wiochy nie płaci ani grosza tylko ja, jeśli miałbym więcej śmieci niż norma to wykupuję specjalny worek w gminie i za niego dopłacam .
To doprowadziło by do tego , że każdy miałby w interesie segregowanie tych śmieci aby zmieściły się w worki.
dobry pomysł
dobry pomysł 23.11.2019, 12:29
W Gryfinie wiele rodzin NIE PŁACI za śmieci, a jak będzie przy rozliczeniu z wodą to" wypłyną" cwaniacy.
wypłynęło g... i śmierdzi...
wypłynęło g... i śmierdzi... 23.11.2019, 16:51
Cwaniaki to w Gryfinie nie płacą podatków od nieruchomości a gmina z podatków innych buduje drogi przy ich domach...

Co ma zużycie wody do ilości śmieci?
Dlaczego ktoś kto ma ogródek albo kwiaty w domu i na balkonie ma płacić więcej za śmieci?
popieram
popieram 23.11.2019, 13:12
I o to właśnie chodzi! Trzeba się zabrać za cwaniaków.
w....
w.... 23.11.2019, 16:52
To rusz urzędasie tyłek z urzędu - skoro wiesz że "całe rodziny nie płacą" - to dlaczego to tolerujesz?
VT
VT 23.11.2019, 11:50
i wyszło faktyczna liczba stale przebywających i płacących za śmieci mieszkańców gminy Moryń to ok. 3300 osób, czyli 1000 mniej niż podają statystyki! jeśli nawet ta liczba, która powinna płacić ma być większa to gmina Moryń liczy niecałe 4000 tys. osób. Co dalej .....
w....
w.... 23.11.2019, 16:56
No to niech policzą! A poza tym mało pracuje za granicą? Mało młodzieży po internatach i akademikach? Urzędasy dowalą rodzinom, co kilka razy pralkę dzieciakom w weekend włączą....

A dzieci przez tydzień w domu nie ma.

A swoją drogą dlaczego w taryfie nie ma na przykład "pobyt weekendowy"?

Według jakiej taryfy ma płacić człowiek pracujący w Szczecinie na budowie i zjeżdżający raz na jakiś czas?
moryniak
moryniak 23.11.2019, 11:17
kiedy będzie można się podpiąć do gazu bo na zebraniu facet coś bredził ale terminu nie podał i kto ostatecznie zapłaci za siodełko jeżeli się nie podłącze
zbyniu
zbyniu 23.11.2019, 11:43
dobre pytanie na temat gazu w moryniu
jestem za
jestem za 23.11.2019, 10:35
Ci co kombinują nie mają już szans. Teraz wszyscy zapłacą co korzystają, bo jak wodę ciągną to znaczy że w mieszkaniu są.
jestem przeciw, brudasie!
jestem przeciw, brudasie! 23.11.2019, 11:25
A jak przyjeżdża tylko na weekend za to z praniem z całego tygodnia? Wody zużyje za cały tydzień ale naśmieci za dwa dni - i to jest według ciebie sprawiedliwe?
To nie władzegminne tylko teatr absurdu. A rada i burmistrztego nie widzą…
To nie władzegminne tylko teatr absurdu. A rada i burmistrztego nie widzą ? 23.11.2019, 01:31
Normalne to nie jest. Raczej coś z Mrożka lub Różewicza. Za odpady płacić według zużycia wody. A co ma piernik do wiatraka ?!
...
... 23.11.2019, 11:28
Zużycie wody do zużycia śmieci ma tyle, co urzędas do uczciwej pracy - niewiele. (nie mulić urzędasa z urzędnikiem)
Argument, że "nie rejestrują dzieci" - ale przecież w gminie jest rejestr dzieci na 500plus - i co? I urzędasom łatwiej dowalić ludziom opłaty...

Pozostałe