Skandale z gryfińskim budżetem obywatelskim

  • 03.12.2019, 13:51
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Skandale z gryfińskim budżetem obywatelskim Magdalena Pieczyńska Magdalena Pieczyńska promuje w ramach budżetu obywatelskiego Strefę Aktywności Społecznej.
-Nie potrafią gospodarować publicznym groszem, więc kombinują jak tu się wycofać z budżetu obywatelskiego. Nie mają pieniędzy, więc szukają kozłów ofiarnych - mówi nam mieszkaniec Gryfina. Za politykę finansową krytykują władze Gryfina radni. A tu nagle burmistrz Mieczysław Sawaryn papiery w sprawie budżetu obywatelskiego kieruje do prokuratury.

Wokół budżetu obywatelskiego w Gryfinie od początku było zamieszanie. Sprawy nie były przejrzyste. O informacje dopominali się nawet radni! Władze nie udzielały nawet odpowiedzi na zadane pytania. Dochodziły do nas skargi, że projekty mieszkańców, mimo zatwierdzenia, nie są realizowane. Natomiast niejednokrotnie podejmowano działania, które powinny być raczej zadaniami własnymi gminy

Co na to radni?

Radni związani z burmistrzem tworzyli własne projekty, ale nie otrzymały one odpowiedniej liczby głosów. Natomiast radni opozycyjni wypowiadają się ostrożnie.

-Widać jak władza wywiera różnego rodzaju naciski. A jak się nie udaje to próbują jeszcze innych metod. Dla mnie ewidentnie od dłuższego czasu szukają pretekstu aby wycofać się z finansowania pomysłów obywatelskich - mówi nam jeden z radnych, który prosi o anonimowość, bo „władza ma długie ręce”.

-Dla mnie to, co się dzieje wokół budżetu obywatelskiego, to niepoważna rzecz. To wygląda, jakby władze chciały storpedować niektóre inicjatywy. Zdaje się, że tylnymi drzwiami chcą się wycofać z finansowania budżetu obywatelskiego – mówi otwarcie radny Marek Sanecki.-Jeśli ktoś postawił krzyżyki w różnych kolorach, to powstaje pytanie kto, w którym momencie i po co to zrobił? – dodaje radny.

Co na to radna Pieczyńska?

W sprawę budżetu obywatelskiego zaangażowana jest radna Magdalena Pieczyńska.

-Chciałabym się mylić, jednak odnoszę nieodparte wrażenie, że od samego początku zawiązane przez SAS porozumienie z "kajakarzami" nie wszystkim było po myśli. Że to tak trochę jak przysłowiowe szukanie „haka”, bo w tej całej sytuacji jest więcej znaków zapytania i niejasności niż złożonych wniosków – uważa Magdalena Pieczyńska. Oto co dalej pisze radna na swoim profilu Facebooka:

Nie komentuję plotek, czekam na fakty, a one na ten moment przedstawiają się następująco:

-20 października br. zakończyło się głosowanie na projekty GBO na 2020 rok

- informację o nierozstrzygnięciu BO i jego wstępnych powodach oficjalnie członkinie i członkowie Zespołu ds. budżetu - przynajmniej nasz przedstawiciel z Klubu Radnych KO - otrzymują dopiero 27 listopada br., choć już wcześniej pojawiały się głosy osób, które twierdziły, że nie wierzą w realizację zwycięskich projektów, mimo wyraźnej woli mieszkańców naszej gminy

-pytania radnego z Klubu GIS do skarbnik gminy na ostatniej (26.11.19) Komisji Budżetu czy prawdą jest, że nie będzie zrealizowany BO w 2020 roku

- ja, jako jedna z wnioskodawczyń oficjalnie informację otrzymuję dzień później, 28 listopada br. podczas sesji Rady Miejskiej w Gryfinie

- nikt z Urzędu nie informował na bieżąco ani Zespół ds. budżetu ani wnioskodawców o pojawiających się nieprawidłowościach i tak naprawdę Ja-My jako wnioskodawcy nadal oficjalnie nic więcej nie wiemy, m.in jaka jest skala nieprawidłowości? Czy jest na tyle duża, by pozwalała na rezygnację z projektów, które w olbrzymiej liczbie poparli mieszkańcy naszej gminy? Których wniosków nieprawidłowości dotyczą?

- zgłoszenia do właściwych organów dokonano w okolicach 18 listopada br. czyli prawie miesiąc po zakończeniu głosowania

-brak rozstrzygnięcia BO to 600 tys. zł, które być może zostanie uwolnione do rozdysponowania na inne, niż na wskazane przez mieszkańców potrzeby, co w obecnej trudnej sytuacji samorządu, spowodowanej m.in. polityce rządu, braku pieniędzy na wiele zadań i planów na zaciągniecie kredytu jest dobrą wiadomością dla włodarzy, ale czy dla mieszkańców?

Co na to urzędnik Nikitiński?

Informuję, że Gryfiński Budżet Obywatelski na rok 2020 został rozstrzygnięty w części dotyczącej małych projektów. Zespół ds. budżetu obywatelskiego zweryfikował pozytywnie siedem projektów, na które nie było konieczności przeprowadzenia głosowania, ponieważ kwota ich realizacji nie przekroczyła kwoty zaplanowanej w budżecie obywatelskim na 2020 rok – informuje Paweł Nikitiński, zastępca burmistrza Mieczysława Sawaryna.

-Ze względu na czynności podjęte przez Przewodniczącą Zespołu ds. budżetu obywatelskiego, budżet obywatelski w części dotyczącej zadań wiejskich i miejskich, do czasu wypowiedzenia się właściwych organów pozostaje nierozstrzygnięty – dodaje Paweł Nikitiński.

Tymi właściwymi organami jest dla burmistrza Mieczysława Sawaryna prokuratura.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (85)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Kamil
Kamil 05.12.2019, 11:47
Radni szykują nam podwyższenie. ,, Opłata adiacencka,, Drodzy państwo proszę dokładnie śledzić temat. Dolna Odra największy płatnik podatku, a zaczęli sięgać do mieszkańców .
Zdzichu
Zdzichu 05.12.2019, 09:44
Szlag mnie jasny trafia, bo akurat głosowałem na SAS i przystań. Obiecuję, że w przyszłym roku zagłosuję na projekty przy***sów naszego burmistrza. Każda z kresek w każdym z krzyżyków będzie w innym kolorze. Jak zadzwonią do mnie z urzędu to powiem, że nie głosowałem na żaden projekt i ktoś zostawił kolorowe krzyżyki. Tak ich załatwię!
...
... 06.12.2019, 15:49
ale przecież nie zadzwonią.....
Jak było z projektem z największą liczbą głosów w glosowaniu z 2016 - do tej pory nie ma....
Kamil
Kamil 05.12.2019, 07:00
Pani Pieczyńska proszę napisać jak to było z tym sojuszem?
szok i niedowierzanie
szok i niedowierzanie 04.12.2019, 14:00
Burmistrz i urząd prezentują zdziczenie obyczajów urzędniczych.
tytuł dziwny
tytuł dziwny 04.12.2019, 12:54
A ja nie jestem idiotką!
do 12.54
do 12.54 04.12.2019, 13:19
A co Cię Basiu tak dziwi ? Że nie jesteś idiotką.... ?
Elka
Elka 04.12.2019, 11:20
Magda trzymaj się!
500 $ +
500 $ + 04.12.2019, 11:10
Od dłuższego czasu szukają pretekstu aby wycofać się z finansowania pomysłów obywatelskich - mówi nam jeden z radnych, który prosi o anonimowość, bo „władza ma długie ręce”. --- Zawsze było że ZATROSKANY CZYTELNIK - Andrzej Sz . Komu te kity redaktorku ???
do wiedzącego wszystko wicka:):):)
do wiedzącego wszystko wicka:):):) 04.12.2019, 19:40
"redaktorku" - ty się wicku nie przyzwyczajaj - nie każdy redaktor jest na usługach władzy. A ze wzrostu się nie wyśmiewaj - to chamskie...
500$+
500$+ 04.12.2019, 10:39
Że tylnymi drzwiami chcą się wycofać z finansowania budżetu obywatelskiego – mówi otwarcie radny Marek Sanecki. I nowiuśkiego Zegareczka córcia nie dostanie ???
potencjalny przestępca
potencjalny przestępca 04.12.2019, 10:17
Po tej sytuacji widać jak burmistrz Sawaryn traktuje swoich mieszkańców.
kulas
kulas 04.12.2019, 10:31
Jak był w opozycji do Piłata podejmował podobne działania. Wygląda na na jakieś skrzywienie zawodowe. Nie można we wszystkim wietrzyć podstępu i przekrętów.
do potencjalnego przestępcy
do potencjalnego przestępcy 04.12.2019, 10:24
Dobre! Bardzo dobre, bo celne.
Chichot chwili
Chichot chwili 04.12.2019, 10:04
Czy to możliwe by listy poparcia dla Budżetu Obywatelskiego fałszowała ta sama ekipa co podobną usługę wykonała dla "Zespołu Wstydu" przy listach poparcia o odwołanie prezesa S.M. "Regalica"? Jeżeli tak to gryfińska prokuratura z tym problemem nie poradzi sobie. Sprawa fałszowania list poparcia dostarczonych do Spółdzielni - "z powodu nie wykrycia sprawców umorzono".
I zlikwidowalibudżet obywatelski bo to nie projekty gisiorów i nie ich…
I zlikwidowalibudżet obywatelski bo to nie projekty gisiorów i nie ich obligatoryjne zadania. 04.12.2019, 13:23
Prokuratura nawet nie ustaliła kto przygotował czyste tabele albo przyniósł listy na spotkania. Samo się bufetowej robiło i to we dwóch spółdzielniach a prokuratura nico nie ustalili my Tyle, że teraz mamy inny przypadek. Nikotyńskiemu się tylko wydaje.
wylewnik
wylewnik 04.12.2019, 10:24
Ktoś tu żale wylewa.
On
On 04.12.2019, 09:46
Jeśli pan burmistrz jest przekonany ze w związku z wystąpieniem nieprawidłowości i możliwości popełnienia sfałszowania kart „inne odcienie długopisu hehe” to powinien powiadomić prokuraturę. Moim zdaniem przy okazji kontroli może warto skontrolować poprzednie BO „ jak były pisane przez zwolenników burmistrza”
Od początku objęcia przez obecnych burmistrzów władzy Dofinansowania dostają tylko „swoi”
trop
trop 04.12.2019, 10:25
A jeśli tych czynności dokonano w urzędzie?
a mnie to nie dziwi....
a mnie to nie dziwi.... 04.12.2019, 07:22
Czy jest coś, czego tknął się tercet i nie zepsuł nie zmarnował, nie zniszczył niczego wokół?
Łużycka, sala w centrum miasta, organizacje pozarządowe z dworca, nabrzeże, budynek komendy policji, pałacyk pod lwami, zabytki miejskie (świeckie), kaplica na cmentarzu (gminna), cmentarz, "schody Milera" górka miłości, park, korty, laguna...
Można by jeszcze pisać, tylko po co?

Radni uchwalają co tercet chce - potem "zdziwieni" że tercet ma ich gdzieś.

A obiektywnie mówiąc - tercet ma ich dokładnie TAM, GDZIE SAMI ZASŁUŻYLI, ZEBY BYĆ...
zażenowany
zażenowany 04.12.2019, 10:26
Lista wstydu jest długa!
Bartolomelo
Bartolomelo 04.12.2019, 00:34
Poczekał aż radni klepną mu podatki i już się nie kryje ze swoimi zamiarami.
prawdopodobny ciąg wydarzeń
prawdopodobny ciąg wydarzeń 04.12.2019, 10:27
Jeśli ułożyć zdarzenia chronologicznie to tak to właśnie wygląda.
Nie bądź taka XXXXXXXL
Nie bądź taka XXXXXXXL 03.12.2019, 23:25
Magdo naiwna - to odpłata za współpracę z Sawarynem przy uchwalaniu ubiegłorocznego budżetu bez czytania i wielu innych uchwał podwyższających podatki. Zrewanżowali się tobie a ty jak byłaś taka jesteś. Czyli Polka przed szkodą i po szkodzie głupia parafrazując mistrza Jana Kochanowskiego.
gog
gog 03.12.2019, 21:33
Dzięki igryfino za pieczę nad tym tematem. Trzeba jasno alarmować i informować społeczność lokalną kto odpowiada personalnie za tą próbę rabunku na mieszkańcach. Mam nadzieję, że choć część mieszkańców przyswoi sobie tą wiedzę i wyciągnie wnioski.
poborcy haraczu
poborcy haraczu 03.12.2019, 21:53
Rabunek to trzydziestokrotna podwyżka haraczu za to, że gmina coś zrobi koło czyjejś nieruchomości.
Przy okazji za to że gmina dziesięciolecia NIE ROBI nic koło czyjejś nieruchomości to w drugą stronę gmina odszkodowań nie płaci...
WALCIE SIĘ SAMI
WALCIE SIĘ SAMI 03.12.2019, 21:26
WAS *** WŁASNE ego HA HA AH to jest wasz problem jeszcze zwykłych ludzi wkręcacie w te zydowskie rozgrywki ha ha ah
Camil
Camil 03.12.2019, 21:26
Nasza gmina na skraju bankructwa? Jest zadłużone na 5-6 % a np : Kraków na 96, 7%, Poznań na 74, 8%. Nawet nasze miastowe nieudaczniki mają inne zdanie w zakresie naszego zadłużenia.
zgr-edo
zgr-edo 04.12.2019, 00:50
? no,no, porównać Gryfino do Krakowa. Mistrzostwo świata. Akurat ja, mogę to sobie porównać w realu, bo mieszkam tutaj już 35 lat.
Zadłużenie Krakowa wynika z wykorzystania dopłat UE do inwestycji do których trzeba było mieć wkład własny, remontów i niespodziewanych wydatków np. na podwyżki dla nauczycieli, czy np.
organizację Światowych Dni MłodZieży Katolickiej które bez zgody władz miasta zafundował jeden taki pedrylowaty wdowiec w sutannie .
Nie wszystkie inwestycje były i są trafione, ale tutaj widać zmiany każdego dnia. Gryfino w III RP zainwestowało tylko w Lagunę, remont nabrzeża i strefę w Gardnie. Miasto 30 lat od upadku PRL w niczym się nie zmieniło oprócz nazw ulic i rozkopanej od kilku lat Łużyckiej, tak jakby tam prowadzono prace archeologiczne.
https://www.krakow.pl/biznes/1…

zniszczona Łuzycka
zniszczona Łuzycka 04.12.2019, 01:00
Z zewnątrz dopiero dobrze widać jak ostanie 5 lat zmarnował Sawaryn!
dawny proj
dawny proj 03.12.2019, 21:20
Ile jeszcze przetargów trzeba ogłosić żeby wszyscy się napaśli?
pełna sexu
pełna sexu 03.12.2019, 20:58
z panią, to bym na kawkę się umówił!!!!te sexowne nóżki niesamowite są!!!!
:(
:( 03.12.2019, 22:30
Ty już 3 dziecko zrobiłeś, więc zwolnij...
H.Pilat
H.Pilat 03.12.2019, 20:42
Niektórzy donosicielstwo mają we krwi.

Pozostałe