Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 19:21
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wolontariusze świętują!

Mają otwarte serca i chcą bezinteresownie pomagać. Są tam, gdzie potrzebna jest pomocna dłoń, słowo otuchy czy solidarne wsparcie. O swoich działaniach mówią, że tak trzeba. Kto raz spróbuje, na tym nie poprzestaje. 5 grudnia obchodzą swoje święto – Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.
Wolontariusze świętują!

Autor: Archiwum Regionalnego Centrum Wolontariatu

Pomorze Zachodnie to region, który wysoko ceni kapitał społeczny organizacji pozarządowych. Wysokość środków przeznaczanych na współpracę z trzecim sektorem sukcesywnie rośnie. Od ponad dwóch lat to ok. 12 mln zł rocznie.

 

W województwie zachodniopomorskim nie brakuje ludzi społecznie zaangażowanych, którzy chcą zmieniać na lepsze swoje małe ojczyzny. Jest nas coraz więcej. Świetnie pokazuje to sukces Programu Społecznik i zrealizowane do tej pory „społecznikowskie” pomysły. Ten pozytywny kierunek możliwy jest przede wszystkim dzięki wolontariuszkom i wolontariuszom. Dziękuję za waszą dobrą energię, życzliwość i otwartość na potrzeby drugiego człowieka – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

 

Dobra współpraca na linii samorząd – NGO pozwala zrealizować wiele ważnych społecznie inicjatyw, w tym promujących bezinteresowne pomaganie. Z danych Regionalnego Centrum Wolontariatu w Szczecinie wynika, że najczęściej angażujemy się w działania na rzecz innych osób – z niepełnosprawnością, dzieci czy seniorów. Zainteresowanie wolontariatem jest coraz większe, ale wciąż jest wiele do zrobienia. Z raportu Stowarzyszenia Klon Jawor z 2018 r. – „Kondycja organizacji pozarządowych” wynika, że ponad 60% organizacji korzysta z pomocy wolontariuszy. To zadawalający wynik, ale w wolontariat angażuje się zaledwie ok. 20% Polaków.

 

Z tego względu Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego podejmuje działania, by rozwijać wolontariat wśród wszystkich grup – dzieci, młodzieży, osób dorosłych i seniorów. Jednym z takich flagowych przedsięwzięć jest roczny projekt finansowany ze środków budżetu województwa „Pomorze Pomoże?! #Wypróbuj wolontariat”. Dzięki niemu, Regionalne Centrum Wolontariatu przy Stowarzyszeniu POLITES (odpowiadają za realizację przedsięwzięcia) może promować wolontariat w całym województwie.

 

Organizacja przeprowadza na co dzień warsztaty dla wolontariuszy i koordynatorów wolontariatu, organizuje wyjazdy studyjne, wspiera NGO współpracujące z wolontariuszami, prowadzi spotkania z najmłodszymi mieszkańcami regionu oraz wolontariuszami ze Szkolnych Klubów Wolontariusza.

 

Ale to nie wszystko, centrum wolontariatu zachęca mieszkańców regionu, a w szczególności młodych ludzi do angażowania się w społeczne inicjatywy, np. podczas akcji „Godzina dla Szczecina” oraz „Godzina Twojej miejscowości”. W tym roku wzięło w nich udział aż 35 grup, które zakasały rękawy i przez godzinę wykonywały różne prace. Udało się np. uprzątnąć zaniedbane nagrobki czy przeprowadzić zbiórkę książek i udostępnić lektury mieszkańcom osiedla.

 

W ramach projektu „Pomorze Pomoże?! #Wypróbuj wolontariat” realizowany jest także konkurs skierowany do organizacji i instytucji, które współpracują z wolontariuszami „Barwy Wolontariatu 2019”. To świetna okazja, by w sposób szczególny docenić i nagrodzić zaangażowanie i aktywność mieszkańców Pomorza Zachodniego, pokazać różnorodność ich działań. Nagrody będą przyznawane w kategoriach wolontariat indywidualny i grupowy. O tym kto zwycięży dowiemy się podczas finału, który odbędzie się już w najbliższą sobotę, 7 grudnia w sali kameralnej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

 

Ale to nie wszystko „Pomorze Pomoże?! #Wypróbuj wolontariat” widoczne jest także na ulicach za sprawą wykonywanych przez młodzież murali. Możemy je zobaczyć m.in. przy ul. Dworcowej 19 w Szczecinie, w Nowogardzie (Szkoła Podstawowa nr 2), Kołobrzegu (Zespół Szkół nr 1) czy Dobropolu (Sołectwo Dobropole). Łącznie powstanie ich 10.

 
Organizatorem gali jest Regionalne Centrum Wolontariatu przy Stowarzyszeniu POLITES.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: GryfiniankaTreść komentarza: Religia nigdy niewliczała się do średniej. Jeśli chodzi o zadania domowe to powinny zostać bo dzięki temu chociaż dzieci i młodzież musiały by się coś nauczyć a tak to będą jeszcze więcej siedzieć z nosem w telefonach i komputerach. Mogą zlikwidowac muzykę i plastyke bo są niepotrzebne.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 18:20Źródło komentarza: Prace domowe i oceny z religii zniesione po Wielkanocy?Autor komentarza: z pozdrowieniamiTreść komentarza: Sesje były dobrze prowadzone. Dziękujemy panie Konecki!Data dodania komentarza: 28.03.2024, 17:58Źródło komentarza: Burmistrz podsumował swoją kadencję. Były slajdy i... [FILM]Autor komentarza: A. ŻmijewskiTreść komentarza: Pyr pyr pyr zasadniczo jestem na TAKData dodania komentarza: 28.03.2024, 17:55Źródło komentarza: Anna Sobczyńska: Mamy 4 punkty programu [FILM]Autor komentarza: swojakTreść komentarza: Japiszon, to według słownika - to wysoko wykwalifikowana, zwykle młoda, ale już dość zamożna osoba, która rozwija swoją profesjonalną karierę i aspiruje do wyższego statusu ekonomicznego i społecznego, prowadzi aktywny tryb życia (w tym bardzo angażuje się w pracę)... A to jest swój chłop , kompetentny urzędnik i bardzo dobry kandydat na burmistrza. W ostatnich latach nie mieliśmy tak dobrze przygotowanej do tego osoby.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 17:52Źródło komentarza: Sławomir Jasek: Dwa aspekty związane z gospodarką [FILM]
ReklamaMrówka
Reklama