Ujawnili, co będą robili na rzece Odrze. Inwestycja przyniesie zmiany

  • 05.12.2019, 23:39
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Ujawnili, co będą robili na rzece Odrze. Inwestycja przyniesie zmiany
Prace na rzece będą miały daleko idące konsekwencje. Żeglowne koryto Odry będzie węższe! Odra się pogłębi. Sama!

Eksperci Sweco Consulting Sp. z o.o., przygotowujący dokumentację projektową inwestycji mającej zmodernizować graniczną rzekę Odrę, zorganizowali dziś 5 grudnia 2019 r. w Starym Kostrzynku spotkanie. Były to swoiste konsultacje przed tym, co zamierzają dokonać już w połowie 2021 r.

Nowe ostrogi mają cel

Prace mają odtworzyć brzeg poprzez położenie nowych kamiennych ostróg. Przez to rzeka będzie płynęła szybciej. To z kolei doprowadzi do samoistnego pogłębienia się Odry. Główną ideą tego przedsięwzięcia jest działanie przeciwpowodziowe. Głębsza Odra, nawet zmarznięta, pozwoli przypłynąć lodołamaczom.

Trwałość projektu to 50 lat, więc uwzględniać też musi podniesienie się poziomu wód.

Ważny fragment ujścia Odry

Na Odrze wyznaczono 9 odcinków. Znajdują się ona na 54-kilometrowym odcinku Odry. To odcinek Odry od Słubic po wysokość Cedyni. Na 24 kilometrach rzeki wyciągnięte zostaną dotychczasowe kamienne ostrogi i położone będą nowe, wyższe, kompletne.

Projekt ten nie ma nic wspólnego z niedawno promowanymi w naszym regionie progami wodnymi na Odrze (m.in. w okolicy Bielinka).

Specjaliści z obu brzegów Odry

Program opracowany jest ze stroną niemiecką. Dostał już finansowanie z Banku Światowego. Sweco Consulting Sp. z o.o. jest projektantem. Potem będzie nadzorować wykonanie inwestycji, na którą ogłoszony zostanie jeszcze przetarg. Projekt jest na etapie decyzji środowiskowych i konsultacji społecznych. Stąd spotkanie w gminie Cedynia.

Konsultacje prowadzili Joanna Grabowicz i Mariusz Gontarz ze wspomnianego wcześniej Sweco Consulting.

Istotne uwagi mieszkańców

Spotkanie miało w dużej mierze charakter informacyjny, ale mieszkańcy oprócz pytań dotyczących samej inwestycji, wyrazili też swoje obawy głównie co do stanu brzegu i Rozlewiska Kostrzyneckiego. Zdziwienie wywołała informacja, że projekt nie przewiduje zabudowania dwóch wyrw w brzegu w okolicy Starego Kostrzynka. W związku z tym tę sprawę z Wodami Polskimi obiecał załatwić burmistrz Adam Zarzycki. Poruszano też sprawy przyrodnicze. Ważną uwagą, wskazaną przez kilku uczestników spotkania było, żeby przy ewentualnym zasypywaniu wyrw w brzegu, mieć na uwadze przelewanie się wody z Odry do Kanału Kostrzyneckiego. Chodzi o też o to aby nie wysechł użytek ekologiczny Rozlewisko Kostrzyneckie. To nasz ważny przyrodniczy skarb.

Zapraszamy do krótkiej relacji filmowej ze spotkania:

loadingŁaduję odtwarzacz...

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (16)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Łodziarz
Łodziarz 09.12.2019, 22:04
Co za debil reguluje rzekę od środkowego a raczej prawie końcowego jej biegu ! Już za Gierka regulowano tak Wisłę ( Włocławek) . Życzę powodzenia ,pieniądze wyrzucone w błoto - dosłownie !!!!!!!
Kaźmirz
Kaźmirz 08.12.2019, 19:06
Albo taki bober. Toż to rybak! Łapał ryby, łapał, cały kosz nałapał… A dziad idzie, prosi: „Daj rybkę mnie, głodnemu”. A rybak klepnął sie po ***, „O tu dla ciebie ryba, darmozjadu” – mówi. I jeszcze piernuł. I co? Od razu jemu chwost rybięcy wyrasta i szerść, i odtąd bobry w wodzie kisno i z zimna popierdujo…
Gość
Gość 06.12.2019, 16:11
Wystarczy jak za dawnych czasów puścić piglebiarki i będzie po sprawie, a nie wymyslacue jakieś progi. Chcą kasy się nachapac pseudo specjaliści? to niech się wezmą za pracę a nie ludziom oczy mydlą
uważam, że
uważam, że 06.12.2019, 16:15
Tylko wtedy za ileś miesięcy znowu się zamuli a tak będzie samoistnie się pogłębiać. To jest według mnie pomyślane.
88
88 06.12.2019, 11:07

Jednym z punktów umowy na dofinansowanie z UE jest przeprowadzenie konsultacji w sprawie projektu z władzami i osobami zamieszkałą i związanymi zawodowo. z rzeka.w pobliżu. Zauważcie krążącą wśród przybyłych listę obecności. To zabezpieczenie i otwarcie zamka kasy z unijną forsą.Konsultacje prowadzili Joanna Grabowicz i Mariusz Gontarz ze wspomnianego wcześniej Sweco Consulting.- he,he,he . Spróbujcie znaleźć informację kto jest założycielem i gdzie się znajduje siedziba główna tej firmy. Kim z wykształcenia i czym generalnie oprócz pogadanek zajmują się prowadzący te niby konsultacje.
Kiedyś,na miano 'specjalisty' trzeba było sobie zasłużyć tak określany był fachowiec, fachman, fachura, technik, profesjonalista, profesjonał, ekspert, spec, majster, znawca, praktyk, rzemiecha, macher, szpenio, wyga, wyjadacz, rutyniarz, artysta, magik, złota rączka, fachowa dłoń/ręka,
Dzisiaj, specjalista, to osoba biegła w konkretnej dziedzinie, np. w: HR, IT, obsłudze klienta, ochronie środowiska, kwestiach związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy itd. Aby zdobyć gruntowną wiedzę, należy podejmować naukę na studiach i uczestniczyć w szkoleniach oraz kursach. Dogłębne poznanie konkretnego zagadnienia umożliwia świadczenie usług na najwyższym poziomie. Niezbędne jest również doświadczenie - zdobywane w trakcie praktyk i podczas pracy na stanowisku asystenta, młodszego specjalisty itd.-
Nie potrzebnie czytałem i słuchałem tego gledzenia.
To, że spotkanie miało w dużej mierze charakter informacyjny, zostało napisane na samym końcu artykułu. Ludzie w trakcie spotkania mieli uwagi pytania w sprawie inwestycji, ale nie dostali żadnych konkretnych odpowiedzi, do ich spostrzeżeń i uwag nikt nie nie miał zamiaru się do nich odnieść. Ciekawe, ile kosztuje przygotowanie takiej dokumentacji projektowej inwestycji. Jaka gwarancja ,że w ogóle do niej dojdzie i dlaczego nie podano żadnych terminów realizacji tego przedsięwziecia ?
Wydaje się miliony na projekty które nigdy nie zostaną zrealizowane.
Ale każdy zleceniodawca projektu, lewymi kanałami zawsze gratyfikację finansowa w podziece dostanie. Senator Gawłowski rewitalizował nam w planach dolny bieg Odry od Cedyni. Teraz widać chcą uszczknąć miodu z ulu w Lubuskim. https://dziennikpolski24.pl/mi…
morynak
morynak 06.12.2019, 11:17
Święta racja.
Denis
Denis 06.12.2019, 09:26
Czy będą kary za zaniedbanie nabrzeża?
Rumcajs
Rumcajs 06.12.2019, 08:20
Eksperci od 7 boleści sama odra się oczyści ,, a jedzie mi tu czołg ''jak zwykle polaków dymają niemcy się nie piepszą pogłębiają ćągle coś robią a ekolodzy to wielkie gówno do gadania mają lepiej niech zaleje 20 tyś ludzi i ich dobytek bo tam jest 30 gniaz ptaków i to jest zagrożenie co się z nimi stanie.Odra musi zostać pogłebiona mechanicznie dlatego że na odcinku od Cedyni do Słubic jest od 3 do 4 metrów zamulona to jakim cudem taka gruba warstwa ma się oczyścić wciskacie tylko dla ludzi kit. No i kasa pujdzie w Błoto
Cypisek
Cypisek 06.12.2019, 09:05
Ze starości to już ci zardzewiały zwoje mózgowe. Przecież tu nie chodzi o "oczyszczenie". Pogłębianie rzeki, która naturalnie płynie to dopiero wyrzucanie pieniędzy w błoto. A juz pornwaie 20 tys. jakiś ludzi do wyimaginowanych 30 gniazd to już jakaś głupota do kwadratu.
Zwoje sobie oczyść stary!
Cyna
Cyna 06.12.2019, 01:48
Bardzo pouczające spotkanie.
Odrzak
Odrzak 06.12.2019, 01:40
To chyba cud, że Niemcami się dogadali!
Bizon
Bizon 06.12.2019, 01:30
*** W Kostrzyniu pogłębią i co w Gryfinie jest powiedzmy mniejsza przepustowość rzeki. Co wtedy będzie dziadu?
rada
rada 06.12.2019, 01:43
Bierz gaśnicę i do roboty!
Bizon
Bizon 06.12.2019, 01:47
Wieśniakiem od zawsze byłem i na zawsze pozostanę. Zrozumcie to w końcu: z czereśniaka chłopka nie usunę.
logika
logika 06.12.2019, 01:35
Piłeś? Nie dyskutuj!Jak mniejsza "przepustowość"? Czego? Przepływu twojej mózgownicy?
ryba
ryba 06.12.2019, 00:54
Będę szybciej śmigać!

Pozostałe