Jazda na suwak usprawni jazdę na ulicy Flisaczej

  • 08.12.2019, 12:57
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Jazda na suwak usprawni jazdę na ulicy Flisaczej
-Wprowadzenie od 6 grudnia nowego przepisu na tzw. suwak usprawnić może jazdę ulicą Flisaczą w Gryfinie. Teraz ruch będzie mógł się odbywać w miarę płynnie dwoma pasami do końca. Przy rondzie kierowca z lewego pasa powinien być wpuszczony na prawy pas – informuje zapytany przez nas starszy sierżant Jakub Kuźmowicz, rzecznik prasowy powiatowego komendanta policji w Gryfinie.

Jak jazdę zgodnie z zasadą zamka błyskawicznego interpretuje Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie?

KWP w Szczecinie: Przepisy dot. "jazdy na suwak” precyzują sposób zachowania kierowców w sytuacji występowania zatoru na drodze, przy jednoczesnym zanikaniu pasa ruchu lub występującej na nim przeszkodzie.

 

Zgodnie z nowymi przepisami (art. 22 ust. 4a i 4b ustawy – Prawo o ruchu drogowym) w warunkach znacznego zmniejszenia prędkości na jezdni z kilkoma pasami ruchu w tym samym kierunku jazdy, w przypadku gdy nie ma możliwości kontynuacji jazdy pasem ruchu z powodu wystąpienia przeszkody na tym pasie ruchu lub jego zanikania, kierujący pojazdem poruszający się tym pasem ruchu nie będzie miał (jak dotychczas) obowiązku ustępowania pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu (mającym kontynuację), na który zamierza wjechać.

 

Przepis art. 22 ust. 4a ustawy wskazuje, że w takiej wyjątkowej sytuacji drogowej kierujący pojazdem poruszający się sąsiednim pasem ruchu (mającym kontynuację) jest obowiązany bezpośrednio przed miejscem wystąpienia przeszkody lub miejscem zanikania pasa ruchu, umożliwić jednemu pojazdowi lub jednemu zespołowi pojazdów, znajdującym się na takim pasie ruchu, zmianę tego pasa ruchu na pas sąsiedni, na którym istnieje możliwość kontynuacji jazdy.

 

Przywołany wyżej przepis należy czytać zgodnie z intencją ustawodawcy, który miał na celu przede wszystkim zapewnienie większej płynności ruchu na całym przekroju (szerokości) jezdni. Tym samym należy uznać, że kierujący pojazdem znajdujący się na pasie, na którym z różnych względów (zanikanie, przeszkoda) nie można kontynuować jazdy, jest w uprzywilejowanej sytuacji i powinien zostać „wpuszczony” przez kierującego jadącego sąsiednim pasem na pas ruchu, na którym kontynuowanie jazdy jest możliwe. Jednocześnie należy wskazać, że dla stosowania nowej zasady (art. 22 ust. 4a i 4b ustawy — Prawo o ruchu drogowym) muszą zaistnieć jednocześnie dwa warunki:

 

-po pierwsze, musi występować znaczne zmniejszenie prędkości, a więc zazwyczaj będzie to spowolnienie „zatorem drogowym”, w którym pojazdy stoją lub poruszają się z niewielką prędkością. Przyczyną zatoru drogowego może być zarówno duże natężenie ruchu, jak również kolizja, bądź awaria pojazdu, itp.,

 

-Warto podkreślić, że zasada „jazdy na suwak” nie znajduje zastosowania w przypadku istotnego zmniejszenia prędkości pojazdów względem prędkości dopuszczalnej, gdy ta zmniejszona prędkość będzie nadal wyższa, niż w przypadku zatoru drogowego (np. przypadek spowolnienia ruchu z 90 km/h do 40 km/h). Co istotne, zasada „jazdy na suwak” nie będzie miała zastosowania również w przypadku dojeżdżania do końca pasa włączania (np. na autostradzie), jeżeli nie występuje zator drogowy.

 

-po drugie, miejsce wjazdu zostało wyraźnie określone jako miejsce (końcowy odcinek pasa ruchu) bezpośrednio przed miejscem wystąpienia przeszkody lub miejscem zanikania pasa ruchu. Chodzi o to, aby uniknąć próby zmiany pasa ruchu jednocześnie przez kilku kierowców w kilku miejscach, co nie sprzyja niewątpliwie płynności ruchu.

 

Ustawodawca nową regulacją - przy zachowaniu powyższych warunków - daje niejako „gwarancję”, że kierowca na pasie ruchu, który się kończy, nie musi szukać wcześniej możliwości zmiany pasa ruchu, ponieważ dojeżdżając do samego końca zostanie płynnie wpuszczony na sąsiedni pas. Stosowanie naprzemiennej zasady zapewni równomierne kontynuowanie jazdy kierowcom z dwóch lub trzech pasów ruchu. Należy wyraźnie podkreślić, że przepis nie stanowi zalecenia, tylko wprost reguluje jakie obowiązki spoczywają na kierujących pojazdami. Mimo nowych regulacji nie można zapominać o tym, że kierujący zmieniający pas ruchu w takiej sytuacji nie został zwolniony z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności (art. 22 ust. 1 ustawy), dlatego też uwzględniając różne okoliczności, manewr zmiany pasa ruchu powinien być wykonany z zachowaniem warunków bezpieczeństwa.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (20)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

rower
rower 09.12.2019, 14:50
Do Mieszko! Czy to Audi o numerach ZGR 59 W 6?
Jakub
Jakub 09.12.2019, 06:52
Ani suwak ani zamek nie pomoże jak za kierą siedzi dzban
suwak
suwak 09.12.2019, 14:42
Niebotyński musi odejść!
.
. 09.12.2019, 00:13
Bydło nie potrafi jeździć na suwak na każdym zwężeniu drogi powinno to obowiązywać tak jak i w Niemczech
sceptyk
sceptyk 08.12.2019, 22:49
Wątpię czy usprawni...
rowerzysta
rowerzysta 08.12.2019, 22:45
Czy to audi o nr ZGR ****?
sokole oko
sokole oko 08.12.2019, 22:47
Przecież początek jest ZS!
mieszko
mieszko 08.12.2019, 22:32
A mnie chciał staranować buras audicą na trasie Banie-Gryfino na wysokości Steklna! Może to zabijaka z południa, jeden z tych co atakują małolatów a przed ojcem uciekają na Policję?
przewiudujący
przewiudujący 08.12.2019, 16:30
Może wpuścić, co nie znaczy, że ,musi. Dużo bałaganu z tego będzie przy stłuczkach!
ja
ja 08.12.2019, 18:09
z flisaczą to totalna bzdura .obowiązuje jazda 50km/h.nie ma tam aż takiego ruchu zeby dwa pasy były zajęte .jest inny temat.Cwaniak rżnie 70-80km/h i dojeżdża do ronda domagając sie wpuszczenia na suwak.i tu jest "pies pogrzebany"
Pablo
Pablo 09.12.2019, 18:26
Sam jesteś Cwaniak, w godzinach szczytu ogonek na flisaczej do autokomisu. Więc nie pieprz głupot. Nikt niczego nie musi się domagać bo ma prawo a wręcz powinien dojechać do końca pasa.
Knagulec
Knagulec 08.12.2019, 16:08
Poznałem super chłopaka jest boski
ciocia
ciocia 08.12.2019, 16:41
To pozazdrościć
Siii
Siii 08.12.2019, 14:22
To teraz oplaca sie leciec lewym pasem bo po co prawym stac w kolejce
dobry pomysł
dobry pomysł 08.12.2019, 16:30
Dokładnie tak. I mają obowiazek cię wpuścić.
Fox
Fox 08.12.2019, 13:57
Bo tam takie korki się robią jak na Stargardzkiej...
kiero
kiero 08.12.2019, 13:23
A jak mnie nie wpuści i będzie dzwon to kogo winnego uzna policja?
twój pan
twój pan 08.12.2019, 18:46
To są pytania, na które nie oczekuję odpowiedzi, te odpowiedzi znam, a nawet gdybym ich nie znał, to i tak by mnie nie interesowały, jak zresztą i pytania. Znam wszystkie możliwe pytania i wszystkie odpowiedzi; i jeśli mimo to je zadaję, to dlatego, że jest to, niestety, mój obowiązek. Zrozumieliście? Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss. Zrozumieliście?
Drogowiec
Drogowiec 08.12.2019, 18:07
Poczytaj w przepisach tamtego bo cie nie wpuscil
big ben
big ben 08.12.2019, 13:56
Mandat dostanie ten drugi, ale za dzwona płacisz Ty.

Pozostałe