Zabytkowe żydowskie płyty nagrobne uratowane przed zniszczeniem

  • 11.12.2019, 18:40
  • KWP Szczecin
Zabytkowe żydowskie płyty nagrobne uratowane przed zniszczeniem
Mieszkańcy szczecińskiej dzielnicy Podjuchy, skontaktowali się z funkcjonariuszem z Wydziału Prewencji KWP w Szczecinie, że kilka dni temu podczas budowy skrzyżowania przy ul. Granitowej w Podjuchach odnaleziono duży nagrobek, który ułożono na paletach przy ulicy. Jednak nagrobek zaginął.

Na miejsce udali się policjanci z Wydziału Prewencji KWP w Szczecinie wraz z koordynatorem, a o zdarzeniu został powiadomiony Miejski Konserwator Zabytków w Szczecinie.

Okazało się, że pracownicy faktycznie znaleźli dwa nagrobki służące jako umocnienie drogi i wywieźli je z placu budowy. Jeden z mieszkańców zainteresował się płytą. Pytając robotników czy jest im potrzebna, po czym przekazał ją swojemu znajomemu kamieniarzowi z prawobrzeżnej części miasta.

Podczas rozmowy z policjantami, mężczyzna zadzwonił do kamieniarza, prosząc by wstrzymał się z jakimikolwiek działaniami. Gdy po kilkunastu minutach policjanci przyjechali do warsztatu kamieniarskiego nagrobek został zdjęty z piły do cięcia kamieni. Piła zdążyła się zagłębić na kilka centymetrów w tylną stronę nagrobka.

Okazało się, że są to potężne dwie zabytkowe macewy - nagrobki z nieistniejącego cmentarza żydowskiego, działającego w latach 1821-1962 przy ul. Gorkiego w Szczecinie, wykonane z czarnego i czarno-zielonego granitu norweskiego. Większa macewa, liczy prawie dwa metry i waży ok. 700 kg, znajdowała się na grobie Josepha Brasch (1840-1913), druga mierząca ponad 160 cm i ważąca ok. 450 kg, znajdowała się na grobie Marii Salinger z d. Wollenberg (1844-1916) i Idy Cohn z d. Wollenberg (1854-1929).

Maria Salinger pochodziła z Golubia-Dobrzynia w dawnych Prusach Wschodnich, mieszkała przy nieistniejącej obecnie ul. Leszka Białego 2 w Szczecinie, była córką znanego kupca Jakoba Wollenberga. Również z Golubia-Dobrzynia pochodziła Ida Cohn, żona szczecińskiego kupca mieszkała w Szczecinie przy ul. Małopolskiej 10. Kupiec Joseph Brasch był spokrewniony z Idą Cohn, był synem kupca Scholema Brascha z Łobżenicy i Luizy z d. Cohn z Rogowa w pow. żnińskim, mieszkał w Szczecinie przy ul. Bogusława 1/2 przy zbiegu z ul. Wojska Polskiego.

Zdjęcia nagrobków przesłano do Miejskiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, który podjął decyzję o ich zachowaniu i zabezpieczeniu. Zabytkowe macewy zostały 

przewiezione na Cmentarz Centralny w Szczecinie. Policja nie będzie prowadzić dalszych czynności w tej sprawie.



kom. dr Marek Łuczak

KWP Szczecin

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (25)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

icek beznaplet
icek beznaplet 12.12.2019, 20:46
co ty chcesz ode mnie ja bym szukał tego osławionego napletka przeznaczenia i jarmułki sprawiedliweości oraz prawa ha ha ah
marian
marian 12.12.2019, 18:02
W jakim ja kraju żyję! Dobrze, że złotych zębów nie szukali.
Gumowiec
Gumowiec 12.12.2019, 14:13
Knagulcowi za jego wymiociny Nobel nalezy sie jak ajwajowi kolba
gryfińskie zabytki
gryfińskie zabytki 12.12.2019, 15:44
Nikotyński musi odejść!
Ola
Ola 12.12.2019, 08:50
Nie ma to jak pisać historię Polski na nowo. Skąd u noblistki takie poglądy ? Czy gdyby naprawdę kochała Polskę i nie miała lewicowych poglądów, to dostałaby nagrodę ? Sądzę że NIE.
Sauri
Sauri 12.12.2019, 09:28
Szkoda że od lat literacki Nobel jest przyznawany lewakom , a taką jest Tokarczuk, aborcjonistka , propagatorka ideologii LGBTQ + atakująca niewybrednymi słowami polskie władze i wszystkich , którzy są dumni z naszej Polski !! Ona się uważa za boginie , ha ,ha ,s ha a ,to dobre ! ... może za niedługo będzie się uważała Pani Tokarczuk za proroka , która opluwa naszych rodaków i wygaduje bzdury , że Polacy , to mordercy żydów !! Ta Pani zakłamuje Polską Historię w mediach zagranicznych i nie tylko w mediach !!! Po pierwsze ,niech idzie do fryzjera bo wygląda jak strach na wróble !!
mister
mister 11.12.2019, 22:56
A co wy się tak tej Tokarczuk przyczepiliście. Widocznie nie dorośliście do jej wielkości.
Siurs
Siurs 11.12.2019, 23:01
Moze i pisarka dobra ale reszta to przepasc
sucharek
sucharek 11.12.2019, 23:13
Przecież za pisanie dostała Nobla. A kim ty jesteś aby oceniać ludzi?
Sii
Sii 11.12.2019, 21:32
Wyslac tej co nobla zgarnela za skalowanie Polakow jakies Yokarczyk czy jak ona ma.....Sienkiewicz sie w grobie przewraca
Sauron
Sauron 11.12.2019, 22:47
I jeszcze jedno skoro ta Tokarczuk nie może tego zrozumieć to skoro już się pifarygowala do Szwecji to proponuję szczególnie wieczorkiem pohasać sobie po dzielnicach takich jak chociażby tensta rynkeby i wiele innych hah to dopiero będzie ubogacenie kulturowe a i przy okazji jej czegoś nauczą, ROZUMU!!!
....
.... 11.12.2019, 22:58
Przecież paru mogła se wziąść na chate, teraz za tą kasę to wille wybuduje i heja 10razy więcej sobie może jeszcze wziąść. Polska wolny kraj robota co chceta pani Tokarczuk, ale tylko na swoje podwórko.
Uls
Uls 12.12.2019, 08:59
Będąc w Szwecji powinna Pani od razu zapytać jak tam zostać na stałe, czuła by się tam Pani świetnie, bo tam imigrantów w bród, miałaby też Pani szansę zostać ubogacona kulturowo jak tysiące Szwedek! A tu w Polsce proszę przestać urządzać nam życie ! Jeśli Pani taka w Polsce nieszczęśliwa, zawsze też można wyjechać na Ukrainę i tam głosić swoje dyrdymały. Czuję się przez Panią obrażona i zbrukana, na forum międzynarodowym opłuła Pani Mój Kraj ! Tego nie zrobiłaby żadna Polka !
grym
grym 11.12.2019, 22:11
Lecz się!
sii
sii 11.12.2019, 22:22
A czy ta Noblistka to czy aby na pewno jest tą Kobietą i Matką w pełnym tego słowa znaczeniu,co i fizycznym to i emocjonalnym,, W tym kierunku pełni rozwiniątą i ukrztałtowaną? A może coś jej na drodze staneło, np; za długo przebywała w Psychiatryku,,. Tracąc jednocześnie i nie odwracalnie to co dla Kobiety i Matki ( dla prawidłowo ukrztałtowanej) jest najistotniejszym. A to akurat fakt Historyczny. Pchała się do domu wariatów na chama, a co więcej to poświęcając przy tym i w tym celu to jedyne swoje dziecko, swojego syna, oddając jego innym by ją wyręczali w jego wychowywaniu,, i to tylko po to by ona mogła oddać się zabawianiu z wariatami. Czyżby tam w psychiatryku to były próby poszukiwania odpowiedzi na siebie samą ??? Bardzo możliwe tak samo jak to że w oczach tamtych wariatów to sama mogł a za taką tam uchodzić. Co by nie było to lepiej by tym się zajeła, tymi faktami swojej historii zamiast fałszować Historię innych Polaków,. No cóż, co lewacki umysł i psychika,, to Lewacki a on to nawet na*** we własne gnaozdo byle o tym mawiali
Knagulec
Knagulec 11.12.2019, 21:13
Pozdrawiam wszystkie ciotki buziaki zwlaszcza mojego psa gumowca
Adamek
Adamek 11.12.2019, 21:40
Dziubciu zdradzisz moje imie? Moja prostata drzy, a jadra robia jingle bells na twoj widok.
Knagulec
Knagulec 11.12.2019, 22:36
Adamek moj cfeliku
Adamek
Adamek 11.12.2019, 22:38
Mm.. dominujący temperament.. jakie imię nosisz pączusiu
Adamek
Adamek 11.12.2019, 22:41
Będąc uległy, z chęcią usłyszałbym brzmienie twojego ślicznego imienia :)
Knagulec
Knagulec 12.12.2019, 09:53
Adamek straszne swędzenia zrobisz cos z tym
DONJONSON