Ptasia grypa na fermie indyków w Rościnie!

 • 10.01.2020, 18:49
 • Źródło: Centrum Prasowe Wojewody
Ptasia grypa na fermie indyków w Rościnie!
Potwierdzono dziś 10 stycznia 2020 r. wirus ptasiej grypy H5N8 na fermie indyków w miejscowości Rościn, w powiecie myśliborskim. Jak podaje Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Szczecinie, na fermie znajduje się 22 tys. 620 indyków. Od momentu stwierdzenia objawów padło już 600 sztuk. Obecność wirusa ptasiej grypy potwierdziły badania wykonane w Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach. Rościn leży około 20 km od Trzcińska-Zdroju, 70 km od Gryfina i niecałe 40 km od Mieszkowic.

Ptasia grypa to choroba wirusowa, stwarzająca zagrożenie przede wszystkim dla ptaków - zarówno dzikich, wolnożyjących, jak i dla drobiu hodowanego przez ludzi. Pod pojęciem ptasiej grypy kryją się różne podtypy wirusów różniące się zjadliwością, zakaźnością oraz możliwości transmisji na ludzi. U ptaków padłych w Rościnie stwierdzono podtyp wirusa H5N8 - należy on do szczepów zjadliwych, niestwarzających zagrożenia dla człowieka. Przypadki infekcji u ludzi notowano głównie przy podtypach H5N1 oraz H7N9 (człowiek może tymi podtypami wirusa zakazić się od zwierząt, nie notowano natomiast infekcji człowiek-człowiek).

- Służby weterynaryjne od momentu uzyskania informacji pracują na miejscu zdarzenia, a dostęp do fermy zabezpiecza policja – informuje wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz. – Wojewoda Tomasz Hinc zwołał na poniedziałek posiedzenie wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego, na którym wspólnie m.in. ze służbami weterynaryjnymi, policją, sanepidem, strażą pożarną oraz starostwem powiatowym w Myśliborzu ustalimy kolejne działania.

Prosimy, by wszyscy hodowcy drobiu, zachowali szczególną ostrożność i stosowali odpowiednie środki bioasekuracji minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków, zwłaszcza:

 • zabezpieczyli paszę przed dostępem zwierząt dzikich;
 • nie karmili drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany;
 • stosowali w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne.

Ponadto, hodowcy powinni niezwłocznie informować odpowiednie osoby i instytucje (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, urzędowy lekarz weterynarii, wójt/burmistrz/prezydent miasta) o podejrzeniach wystąpienia choroby zakaźnej drobiu w ich fermach. Przypominamy też, że należy zachować szczególną ostrożność i unikać kontaktu z dzikimi ptakami. Nie wolno też dotykać znalezionych zwłok padłych ptaków - o takich przypadkach należy niezwłocznie informować służby weterynaryjne.

 

W związku z wystąpieniem w m. ROŚCIN gmina Myślibórz ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków zaleca się hodowcom drobiu w gospodarstwach przyzagrodowych, zachować daleko idącą ostrożność i zapobiegliwość, w szczególności poprzez:

 • wstrzymanie się od wypuszczania drobiu na wybiegi i pozostawić ptaki w budynkach inwentarskich, w których jest utrzymany,
 • zabezpieczenie budynków, w których utrzymywany jest drób oraz paszę przed dostępem dzikich zwierząt, w tym ptaków,
 • wstrzymanie się od karmienia i pojenia drobiu na zewnątrz budynków inwentarskich,
 • stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce woda z mydłem,
 • stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób,
 • przestrzegać uwarunkowań wprowadzonych dla stref zagrożenia oraz stref zapowietrzenia.

Zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii
(-) HANNA WARDĘCKA

 
Źródło: Centrum Prasowe Wojewody

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Edyta
Edyta 12.01.2020, 21:46
Tyle dobrego miesa się zmarnowało. To najzdrowsze mieso na rynku!

Pozostałe