Niech zaczną oszczędności od siebie, a nie od likwidacji szkoły - powiedział mieszkaniec

  • 10.01.2020, 23:42
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Niech zaczną oszczędności od siebie, a nie od likwidacji szkoły - powiedział mieszkaniec SP w Krzymowie
-Nasze dzieci płaczą, bo nie chcą iść do szkoły w Chojnie – powiedziała jedna z mieszkanek Krzymowa na piątkowym zebraniu w sprawie szkoły Podstawowej w Krzymowie. -Może wasza argumentacja będzie na tyle silna, że nas przekona? – stwierdziła burmistrz Barbara Rawecka.

Na spotkanie w Krzymowie 10 stycznia 2020 r. oprócz mieszkańców i pracowników szkoły przybyli i za stołem prezydialnym usiedli wspomniana burmistrz, zastępca Marcin Pisanko, Weronika Kotlińska (ASiS) oraz radni Bartosz Michno, Agnieszka Sikora i Elżbieta Lach. Wszyscy za zmianą…

Przypomnieli wyborcze obietnice

Mieszkańcy przypomnieli burmistrz, że w 2018 r. jako kandydatka w wyborach, prosząc o głos obiecała, że szkoły nie zlikwiduje.

-Nie chcę likwidacji szkoły, bo chcę zaproponować stowarzyszenie. Ono będzie mogło pozyskać środki, których nikt w gminie nie pozyska – powiedziała Barbara Rawecka. -Chcę aby w szkole więcej się działo, a nie tylko lekcje i koniec – powiedziała burmistrz.

Osoby odpowiedzialne za przeanalizowanie proponowanej koncepcji stwierdziły, że w dłuższej perspektywie stowarzyszenie nie jest w stanie prowadzić szkoły.

Mieszkańcy zarzucili władzom, że chcą sprzedać budynek.

-Nie myślę o sprzedaży szkoły – stanowczo zaprzeczyła burmistrz.

Pieniądze na inwestycje

Barbara Rawecka przekonywała, że jeśli mieszkańcy chcą aby coś w gminie się działo, były inwestycje, to nie można tak dużej części budżetu przeznaczać na oświatę. Burmistrz przedstawiła Szkołę Podstawową nr 1 w Chojnie jaką placówkę, która może przejąć dzieci z Krzymowa.

Mieszkańcy pytali o zapewnienie bezpieczeństwie i zagrożenia czyhające w Chojnie. Sporo czasu poświęcono też dojazdom. Sporo gorzkich słów o zarządzaniu powiedział były radny Rafał Skrzypek.

- Jeśli w rodzinie jest mało pieniędzy na jedzenie, to ojciec najpierw zje się sam, czy w pierwszej kolejności nakarmi dzieci? - pytał retorycznie Rafał Skrzypek. - I tak jak w domu, tak powinno być w gminie. Oszczędności powinien ojciec (czyli władze gminy: burmistrz, zastępca, radni) zacząć od siebie. Utrzymajmy przez rok szkołę w Krzymowie, w tym czasie obetnijcie pensje "ojcu", zmniejszcie zatrudnienie w urzędzie i PUK, ograniczmy wydatki na Centrum Kultury. Niech "ojciec" zaoszczędzi na sobie i wtedy jak za rok przyjedzie, niech powie czy na szkołę starczy pieniędzy - zaproponował Rafał Skrzypek.

-Pracuję nad zmianami także w Centrum Kultury i w Opiece Społecznej - ujawniła w odpowiedzi burmistrz Rawecka

Zagroziła wyjściem na ulice

Prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego prezes Iwona Hernik podziękowała rodzicom za ich postawę. Zapewniła o poparciu i zadeklarowała:

-Jeśli trzeba będzie wyjść z wami na ulicę, to wyjdziemy.

I dodała: - Jestem zbulwersowana postawą radnych nauczycieli, którzy podnoszą rękę za likwidacją szkół.

Niespodziewana zmiana planów

Burmistrz Barbara Rawecka zapowiedziała na spotkaniu, że po wysłuchaniu argumentów rodziców uczniów poprosi radnych i wycofa się z pomysłu likwidacji szkoły w Krzymowie. Jak będzie ostatecznie, zobaczymy po przygotowywanych na sesję uchwałach. Sprawa rozstrzygnie się najpóźniej do końca lutego, bo wtedy mijają terminy ewentualnych przekształceń.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

yena
yena 11.01.2020, 10:21
To tak dokładnie jak powinni zacząć w Gryfinie. A nie od podwyżki podatków i tworzenie nowych wydziałów.
500 $ +
500 $ + 11.01.2020, 09:21
Ludzi do pracy w Inermarche brakuje !!!! Mieczysławie zlikwiduj nierobów z tzw. straży miejskiej . No nie powiem , robota lżejsza od spania w tej twojej straży .
pomroczność fasna
pomroczność fasna 11.01.2020, 08:30
Czy Rawecka tak samo jak Mieczysław Burzyciel, też zwalała winę za sytuację gminy na kaczystowski rząd i pisowskich posłów z którymi dopiero co się leń lansował?
Steklno
Steklno 11.01.2020, 02:52
Przynajmniej w Chojnie pamiętają o wyborczych obietnicach.

Pozostałe