Studniówki i łamanie prawa

 • 16.01.2020, 12:31
 • dost.
Studniówki i łamanie prawa
Rozpoczyna się właśnie studniówkowa gorączka – uczniowie szykują się do pierwszego „dorosłego” balu, a szkoły do … łamania prawa.

Na internetowych grupach uczniowskich co roku pojawia się temat studniówek – ich regulaminów, obowiązkowego poloneza, wysokości składek itd. Do Aliny Czyżewskiej, zajmującej się w Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska tematem szkół, zgłaszają zarówno uczniowie, jaki i nauczyciele, pytając, czy organizatorzy studniówek działają zgodnie z prawem. Choć studniówka dawno „wyszła” ze szkoły i stała się imprezą prywatną, a jej uczestnicy są dorośli, muszą liczyć się z wieloma ograniczeniami, w większości niezgodnymi z prawem. Lista studniówkowych grzechów szkół jest zaskakująca i niestety długa:

 • Zdarza się, że uczniowie zmuszani są do zapłacenia obowiązkowej opłaty „na studniówkę”, na którą nie mają zamiaru iść.
 • Nauczyciele wyznaczają, z kim można pójść, a z kim nie (z osobą tej samej płci – nie wolno, z osobą poniżej 16 lat – nie wolno).
 • Koszty studniówki nieoczekiwanie rosną, wpłaty nie są zwracane w przypadku wycofania się („bo nie”).
 • Szkoła często oczekuje, że zostaną zaproszeni wszyscy nauczyciele, a nie tylko ci uczący rocznik.
 • Zdarza się przymus tańczenia poloneza (pod groźbą obniżenia oceny z W-F-u lub zachowania).
 • Dyrektorzy bezmyślnie powielają hulające w internecie bezprawne „regulaminy studniówek”, czyniąc z ich podpisania warunek uczestniczenia w studniówce. Ustalają na przykład zasadę, że nie wolno opuścić budynku studniówki – kto wyjdzie się przewietrzyć (lub na papierosa, o zgrozo! A przecież mówimy tu o dorosłych osobach) – nie ma prawa powrotu (choć zapłacił za imprezę 600 zł).
 • Niektóre szkoły przyznały sobie prawo do stawiania minusów z zachowania uczniowi czy uczennicy za to, że jej osoba towarzysząca została przyłapana na paleniu papierosów lub piciu alkoholu.
 • Niejednokrotnie należy podać prywatnym osobom (komitetowi organizacyjnemu) dane osobowe, w tym czasem nawet PESEL, osoby towarzyszącej, oraz informacje o alergiach pokarmowych (dane szczególnie wrażliwe!).

Wyobraźmy sobie, że mówimy np. o balu sylwestrowym, którego organizatorzy narzucają takie reguły uczestnikom. Czy wzięlibyśmy w nim udział, płacąc słono (studniówka to kosztowna impreza) i wiedząc, że na przykład nie możemy wyjść na papierosa, bo nie wpuszczą nas z powrotem do środka i organizator narzuca nam, kogo możemy zaprosić, a czyje towarzystwo jest wykluczne? Absurd, prawda? A przecież studniówka w swojej formule bardzo przypomina teraz bal sylwestrowy – to prywatna impreza dla dorosłych ludzi organizowana w lokalu. Jednak szkoły, mimo że nie są organizatorami tych imprez, często narzucają zasady ich organizacji, jakby to były szkolne dyskoteki dla nieletnich. Mało kto zdaje się zauważać, że przyszli maturzyści to osoby dorosłe, mające pełnię praw obywatelskich, o których uczyli się przecież nie tak dawno na WOS-ie. I nagle w czasie studniówki te prawa im się ogranicza.

Czy rzeczywiście tak powinny wyglądać studniówki? Czy uczniowie mogą w skuteczny sposób dochodzić swoich praw? Pisze o tym Alina Czyżewska w swoim tekście: Nadchodzi czas studniówek – i łamania przez szkoły prawa.

Kontakt: Alina Czyżewska, tel. +48 605 627 123, mail: [email protected]siecobywatelska.pl

Sieć Obywatelska Watchdog Polska

dost.

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (19)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Fox
Fox 19.01.2020, 10:41
IGryfin pierdoły pisze, ale to przeszło wszelkie granice zdrowego rozsądku.
gdy się zamknie oczy nie dostrzega się rzeczywistości
gdy się zamknie oczy nie dostrzega się rzeczywistości 19.01.2020, 13:13
Gdybyś czytał ze zrozumieniem, to byś wyczytał, że Sieć Obywatelska Watchdog Polska napisała ten artykuł. . To że prawdopodobnie myślisz że to dotyczy tylko jednej szkoły w Gryfinie, to tylko twój błąd. Ale pewno jesteś też zwolennikiem myślenia: mnie to nie dotyczy, bo moja chata z kraja...
Mama
Mama 18.01.2020, 09:39
Totalnie bzdury
Agnieszka
Agnieszka 17.01.2020, 19:11
Nie wiem skąd takie wymysły, szkołę nie obchodzi studniówka i co jest i co się na niej dzieje, nauczyciele sa tylko zapraszani a sama organizacja jest sprawa osob powolanych na komitet, czyli rodzice uczniów. Portal i wyssane z palca informacje są żałosne
ja
ja 17.01.2020, 05:13
za moich czasów podstawą był Bal Maturalny..to było wyznacznikiem tzw."dorosłosci".Teraz "połowinki" "studniówka".Bal nie stanowiący uhonorowanie i zwieńczenie czego??????
heja
heja 16.01.2020, 23:17
Jakoś to będzie! Co roku przymrużali oczy to i teraz!
matura to koszerna bzdura ha ha ah
matura to koszerna bzdura ha ha ah 16.01.2020, 21:30
poloneza czas zacząć ha ha ah https://smaczajama.pl/environm…
zb.t.
zb.t. 16.01.2020, 20:33
No i tu jest komunizm , dobrze że nie trzeba świadectwa od księdza.
matura 1973
owsik
owsik 16.01.2020, 20:11
lgtb najlepiej
Dyrektora
Dyrektora 16.01.2020, 20:01
Chore
Maturzysta
Maturzysta 16.01.2020, 19:27
Co za brednie ! Żadna szkoła w Gryfinie nie ma takiego regulaminu . Za studniówkę płaca uczniowie którzy na nią idą i zapraszają kogo chcą . Nie wszyscy również tańczą poloneza i nikt ich do tego nie zmusza ......
Typowy wyborca
Typowy wyborca 16.01.2020, 18:46
Bo klasa nie może sama sobie zorganizować i zaprosić tych nauczycieli, których chce. No bo po co coś robić dla siebie na swoich zasadach, jak lepiej zrobi to szkoła. No bo przecież szkoła lepiej wie, jaki regulamin wymyślić.
Jasio
Jasio 16.01.2020, 14:17
Ja [email protected]#$lę! O to gówniarze rzucają się!? Bo chcą chlać na studniówce? Przyćpać? Zajarać? To przypomnę: JESTEŚCIE UCZNIAMI! Gdy w czerwcu dostaniecie laurki i nie będziecie uczniami to wtedy hulaj dusza! Możecie chlać, palić, ćpać i [email protected]$%ić się!! Ale do czerwca reprezentujecie szkołę! Tak jak za parę lat rozpoczniecie pracę, to będziecie reprezentować firmę i wiem, że gdy zrobicie coś głupiego to firma szybko was sie pozbędzie! Dlaczego? Bo psujecie wizerunek firmy! Pozdrawiam!
Klasa maturalna
Klasa maturalna 17.01.2020, 19:15
Ma Pan bardzo nieadekwatne podejście generalizując młodzież, jeśli Pan takie rzeczy robił nie znaczy, że obecnie tak się dzieje. Młode pokolenie też ma pewne zasady i uważam, że skoro jest to studniówka to potrafią się zachować. A co do pracy spokojnie jeśli nie bedzie pracujących to nie wiem kto Panu na emeryture zarobi.Pozdrawiam
GlitterAndBeGAY!
GlitterAndBeGAY! 16.01.2020, 21:25
Jezu Chryste, aleś ty tępy. Projekcje takie zapodajesz, że aż oczy bolą. Przeczytałeś chociaż artykuł, analfabeto żałosny? Nie, nie przeczytałeś, po prostu sobie bełkoczesz, a boomersy cię plusują, bo młodzieżżżżż pijeeeeee.

Nikt tu nie mówi o tym, żeby pić na umór - że niby tego się domagają uczniowie. Nikt nie mówi o tym, żeby przy nauczycielach palić marihuanę. I ty jeszcze, Einsteinie 2.0 myślisz, że co - że my nie wiemy, że z pracy za picie można wylecieć? Dorośnij, staruchu. I czytać się naucz.

Pozwól, że - głupiutka istotko - wytłumaczę ci, o czym mówi artykuł. Prawie wszystkie punkty są o tym, że niestety *spora cześć* organizatorów zachowuje się, ekhem, niefajnie. Że łamią RODO. Że wykorzystują swoją pozycję wobec uczniów i ich chęć zabawy do wyłudzania pieniędzy. Że próbują wmówić uczniom, jakoby nie mogliby opuszczać budynku ("o zgrozo" to dobre podsumowanie tego idiotyzmu).

Uczniowie muszą wiedzieć, że prawo jest w wielu przypadkach po ICH stronie.

No i, nauczyciele, organizatorzy i dyrektorzy - bo niestety żyjemy w ciemnogrodzie - szykanują i wyśmiewają uczniów, którzy mogą mieć inne preferencje seksualne. Opinie twoje czy dyrektorów w tym temacie nie mają Absolutnie Żadnego Znaczenia, jakbyś miał wątpliwości. Kto z kim idzie na studniówkę to niczyja sprawa - z wyjątkiem tylko tych dwóch osób, które ze sobą idą.


Studniówka od dawna była imprezą dość schizofreniczną - bo niby dorośli, ale jednak pod opieką nauczycieli. Bo niby alkohol, ale może jednak nie. Uczniowie muszą wiedzieć, by zachować umiar, ale nauczyciele muszą wiedzieć, że nie wszystko im wolno - i to, że "no niby 18 lat, ale wciąż uczniowie" -
łowca debili
łowca debili 16.01.2020, 23:04
zdecydowana jedynka na podium,dla łajzy z 21.25
do belfra
do belfra 16.01.2020, 23:16
Lepiej zeszyty sprawdź na jutro!
Jasio
Jasio 16.01.2020, 14:15
Ja [email protected]#$lę! O to gówniarze rzucają się!? Bo chcą chlać na studniówce? Przyćpać? Zajarać? To przypomnę: JESTEŚCIE UCZNIAMI! Gdy w czerwcu dostaniecie laurki i nie będziecie uczniami to wtedy hulaj dusza! Możecie chlać, palić, ćpać i [email protected]$%ić się!! Ale do czerwca reprezentujecie szkołę! Tak jak za parę lat rozpoczniecie pracę, to będziecie reprezentować firmę i wiem, że gdy zrobicie coś głupiego to firma szybko was sie pozbędzie! Dlaczego? Bo psujecie wizerunek firmy! Pozdrawiam!
100 dni Napo Leona
100 dni Napo Leona 16.01.2020, 19:27
Bal bałem ale to właśnie Niepieściński musi odejść dostojnym krokiem poloneza

Pozostałe