Nie segregujesz śmieci? Zapłacisz znacznie więcej za wywóz odpadów

  • 16.01.2020, 18:31
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Nie segregujesz śmieci? Zapłacisz znacznie więcej za wywóz odpadów
W 2020 r. za wywóz śmieci zapłacimy znacznie więcej, nawet kilkadziesiąt lub kilkaset procent, zwłaszcza gdy ich nie posegregujemy. Selektywna zbiórka odpadów dziś to już nie tylko dbałość o środowisko, ale także własny rachunek ekonomiczny. Warto zatem wiedzieć, jak we właściwy sposób pozbywać się śmieci.

Z regulacji Unii Europejskiej wynika, że od 2020 roku do ponownego przetworzenia ma trafiać co najmniej 50 proc. odpadów pochodzących z gospodarstw domowych – „przynajmniej takich jak papier, metal, plastik i szkło”. Przepisy dotyczą krajów członkowskich, w tym Polski. Jednakże, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, jeszcze w 2018 roku poziom selektywnie zebranych śmieci z naszych domów i mieszkań wynosił zaledwie 31,8 proc.

Próba realizacji ambitnego celu jest wspomagana przez działania państwa. W lipcu 2017 roku zaczął obowiązywać Jednolity System Segregacji Odpadów. Zgodnie z jego zasadami, śmieci dzielone są na cztery główne grupy (frakcje): papier, metale i tworzywa sztuczne, szkło oraz bio. Pojemników przeznaczonych na odpady może być jednak więcej – dopuszcza się selekcję szkła na bezbarwne i kolorowe. To, co nie może zostać przyporządkowane do żadnej z grup, musi trafić do pojemnika z odpadami zmieszanymi.

Co do czego, czyli jak wyrzucać śmieci

Część osób nie segreguje śmieci, błędnie uważając, że jest to kłopotliwa czynność. Tymczasem, wystarczy stosować się do jednej, głównej zasady podziału – należy oddzielać surowce nadające się do powtórnego wykorzystania od tych, które powinny trafić do utylizacji.

W przypadku metali i tworzyw sztucznych, recyklingowi podlegają przede wszystkim opakowania wielomateriałowe (np. kartony po napojach), plastikowe butelki i torby, zakrętki, opakowania po środkach czystości i kosmetykach czy puszki po żywności. Z kolei jako papier należy kwalifikować opakowania z kartonu i tektury, a także szeroko rozumianą makulaturę – gazety, czasopisma, zadrukowane kartki czy ulotki. Trzeba natomiast pamiętać, by nie wrzucać do pojemników na papier ręczników papierowych, papieru powleczonego folią lub po prostu mocno zabrudzonego (np. tłuszczem).

W kontekście segregowania szkła sprawa jest jeszcze prostsza – kosze przeznaczone są na butelki i słoiki po napojach oraz żywności, a także pojemniki po kosmetykach (jeżeli nie są trwale połączone z innymi surowcami). Co ważne, wyrzucane odpady nie muszą być umyte, gdyż i tak w sortowni są poddawane takiemu procesowi. Do przetworzenia nie nadają się wyroby porcelanowe, lustra czy szyby okienne. Odpady biodegradowalne to z kolei resztki jedzenia, gałęzie, kwiaty i niezaimpregnowane drewno. Nie należy jednak wrzucać do tego rodzaju pojemników np. kości i odchodów zwierząt oraz płyt wiórowych.

To, czego nie wolno umieszczać w koszach czterech głównych frakcji, z reguły powinno znaleźć się w pojemnikach na odpady zmieszane. Nie można jednak zapomnieć o konieczności odrębnej utylizacji odpadów niebezpiecznych, takich jak zużyte baterie, świetlówki i sprzęt AGD/RTV czy lekarstwa po upływie daty ważności. Tego typu rzeczy mogą zostać oddane w specjalnie wyznaczonych miejscach (sklepy i apteki), a także gminnych Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych – tłumaczy Dawid Okrój z Amest Sp. z o.o.

W przypadku braku pewności, co do właściwego przeznaczenia danego odpadu, warto odwiedzić stronę internetową Ministerstwa Klimatu, na której znajdują się szczegółowe wytyczne dotyczące segregacji.

Segregacja bez tajemnic

Według obowiązujących wytycznych, pojemnik każdej frakcji odpadów musi mieć inny kolor. W tym aspekcie nie ma miejsca na dowolność: papier (niebieski), metale i tworzywa sztuczne (żółty), szkło (zielony, a jeżeli osobno zbierane jest szkło bezbarwne, taki kubeł musi mieć kolor biały), bio (brązowy). Termin, jaki samorządy mają na wymianę pojemników, to 30 czerwca 2022 roku. – Jednolity System Segregacji Odpadów pomoże we właściwym segregowaniu śmieci, a to niezwykle istotne, by ich jak największa ilość trafiała do recyklingu. Dzięki temu możliwe jest powtórne, bezpieczne wykorzystanie surowców, które w inny sposób nie tylko zostałyby zmarnowane, ale także stanowiłyby problem pod kąstem ochrony środowiska. Trzeba bowiem pamiętać, że i tak część śmieci nie nadaje się do odzysku i musi znaleźć się na składowisku odpadów lub zostać zutylizowana w spalarni – przypomina Dawid Okrój z Amest Sp. z o.o.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (42)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Aszt
Aszt 20.01.2020, 21:57
Jak swojej latorośli kupujecie samochód albo dwa, aby nie jeździły do szkoły autobusem, sami 500m do pracy, to zróbcie sobie windy i na balkonach parkujcie. Na wszystkich osiedlach mieszkaniowych, powinny być tylko płyty betonowe, żadnych trawników, drzew, tylko beton dla waszych rzęchów.Wtedy bylibyście zadowoleni, że możecie dojechać do swojego bunkra.
Gość
Gość 19.01.2020, 18:02
Takie porównanie: w świecie zachodnim są miliony kulturalnych ludzi, lubiących marynarki, krawaty, ostrzyżonych, idealnie zgodnych z ustrojem, prawem, państwem. Ci właśnie ludzie uznają za muzyke swojego życia tę autorstwa długowłosych, wytatuowanych facetów, ubranych w dziwne stroje, pokazujących brzydkie gesty Systemowi ludzie rozmiłowani są w śpiewajacych o narkotykach, seksie, buncie" rewolucjonistach". Podobnie jest z ekologią. Na co dzień cały styl życia to ciągłe opakowywanie wszystkiego w plastiki, nawet śmieci są pakowane w plastikowe worki, czyli łatwo rozkładalne rzeczy są opatrywane trudno rozkładalnymi. Mimo eliminacji reklamówek w sklepach jest mnóstwo rzeczy z kapiacymi od sztuczności opakowaniami, nalepkami, etykietkami, zgrzewkami. I my, akceptujący to, żyjący tak, rozmiłowani jesteśmy w ekologach, bohaterskich śmieciarzach, jak wspomniani krawaciarze w rocku, hip-hopie. Lubimy mieć maskotki i robić estetykę twarzy.
Nauczyciel
Nauczyciel 18.01.2020, 17:00
Śmieciarze wszystko pakują do jednej śmieciarki. Nawet choinki pakują razem ze śmieciami z kubłów
Knagulec
Knagulec 18.01.2020, 12:04
Proponuje przegumować wszystkie pojemniki i śmieciarki
do esbeka
do esbeka 18.01.2020, 23:55
Knagulec tyy sznato esbeko-policyjna giń gnoju !!!!!!!!!!!!!!!
ostrzeżenie
ostrzeżenie 18.01.2020, 23:57
Miarkuj co piszesz!
burdelik
burdelik 18.01.2020, 00:00
Trzeba się przyzwyczaić ale do nieporzadku trudno.
Grg
Grg 17.01.2020, 12:55
Chcieliście unii to macie kurwidolek
PM
PM 18.01.2020, 10:41
TAK PISZE TYLKO TEN CO NIE DBA O ŚWIAT I SWOJE ŚRODOWISKO . SEGREGACJA POWINNA BYĆ WSZĘDZIE !!!!!!!!
j23
j23 17.01.2020, 11:13
Za te podwyżki niech zrobią skupy szkła ,papieru,plastiku a problem sam się rozwiąże .
drenaż
drenaż 17.01.2020, 09:59
Byle sięgnąć do naszych kieszeni!
lolok
lolok 17.01.2020, 04:30
Mam na to wy***
Knagulec
Knagulec 17.01.2020, 15:11
Ja tez kiełbasę
KOSZERNA WSASZAMAĆ HA HA AH
KOSZERNA WSASZAMAĆ HA HA AH 18.01.2020, 10:05
GUTEK WPADAJ PO DRZEWO HA HA AH JESTEM NA KACU GIGANCIE A PRWKO MI ZATRZYMALI AH AHA H ŻYDY OD W*** AH AH AH
nie współczuję
nie współczuję 18.01.2020, 10:24
Jak jeździłeś po Bartkowie z ponad 2 promilami to ci zabrali. I bardzo dobrze bo mogłeś kogoś na drodze zabić!
BIORE PRZYKŁAD OD  NAJLEPSZYCH OBYWATELI TEGO PGR-U HA HA AH
BIORE PRZYKŁAD OD NAJLEPSZYCH OBYWATELI TEGO PGR-U HA HA AH 18.01.2020, 11:00
CHCĘ ZOSTAĆ RADNYM JAK KOZAKIEWICZ HA HA AH
hahaah
hahaah 18.01.2020, 11:04
To idź do Mietka to może przekona kogo trzeba ze dwa promile to nie jest szkodliwe społecznie :))))))
SATURN GEYE HA HA AH
SATURN GEYE HA HA AH 18.01.2020, 11:06
DOBRE HA HA AH PROKURATOR MUSIAŁ BY SIE SPUZNIĆ Z APELACJĄ HA AHA H TO CHYBA JEMU TRZEBA *** DAĆ HA HA AH
Pogromca dzikich węży peruwiańskich
Pogromca dzikich węży peruwiańskich 18.01.2020, 12:06
Saturn to stary łeb skórzany
punkt dla ciebie
punkt dla ciebie 18.01.2020, 11:08
Zaskakujesz mnie. Dobrze poinformowany jesteś, że wiesz, zę w sprawie radnego prokuratura "spóźniła: się z apelacją.
Knagulec
Knagulec 18.01.2020, 12:02
Ajwaj ma dojscia wszedzie
nie wolno odstawać od społeczeństwa w jakim sie mieszka ha ha ah
nie wolno odstawać od społeczeństwa w jakim sie mieszka ha ha ah 18.01.2020, 10:43
uczę sie od najlepszych obywateli bartkow ha ha ah bo do tej pory odstawałem ha ha ah sz um ski policjant tez za chlanie stracił prawko ha ha ha to kuzyn arniego ha ha ah
NAWET JEDEN Z POLICJI HA HA AH SZU MM SKI CZY JAKOŚ TAK TEN OD ARNIEGO…
NAWET JEDEN Z POLICJI HA HA AH SZU MM SKI CZY JAKOŚ TAK TEN OD ARNIEGO HA AH AH 18.01.2020, 10:32
MIGDY NIE JERZDZE PO ALKOHOLU NIE TAK JAK ALKOHOLICY Z BARTKOWA HA HA AH SPRAWDZCIE ILU ICH ZŁAPALI HA HA AH
z wielorodzinnego
z wielorodzinnego 17.01.2020, 00:08
Jeden wielki bałagan z tymi śmieciami po nowemu!
igły opadają
igły opadają 16.01.2020, 22:49
Gdzie moge zdeponować choinkę?
Knagulec
Knagulec 18.01.2020, 15:06
Dawaj do mnie ja bede mial na przyszly rok
synonimek
synonimek 16.01.2020, 22:44
pier...enie nie segregacja: spraje - do zmieszanych,
zabawki plastikowe - do zmieszanych,
szkło okienne czy meblowe - do zmieszanych itp, itd, biznes a nie ekologia.
Z PARTYNYM POZDROWIENIEM  TW JU DEK
Z PARTYNYM POZDROWIENIEM TW JU DEK 16.01.2020, 22:16
przyjdzie taki czas ze za brak orgazmu będą karać nas ah aha h POPATRZ GRYFIŃSKI KOŁCHZNIKU TWÓJ PGR GRYFINO .....HA HA AH KOMBAJNISTA Z AND RYCHEM TRAKTORZYSTA ROBIA STRIPTIZ https://youtu.be/k6MQ5hVVcDg HA HA AH
raczej
raczej 16.01.2020, 22:28
Raczej odwrotnie, zmierzamy z powrotem do średniowiecza. Beda karac za orgazm!
zb.t.
zb.t. 16.01.2020, 21:15
Do "nie wiem" ok.90% butelek plastikowych puszek po piwie jest oznakowanych i podlegających zwrotowi.N.p.kupując wodę mineralną płacimy (mój przypadek) 19 centów, a za butelkę płacimy 25 centów czyli ( nikt zdrowo myślący jej nie wyrzuci) ,butelki oddajemy do automatu który zwraca nam opłatę za nie w formie bonu do wykorzystania w sklepie i nie ma czegoś takiego że jak kupisz w aldim to nie możesz oddać w pennym jak to ma miejsce niestety u nas inne nieoznakowane przyjmują w większości reale.Na nieprzejęte są w miejscach publicznych wystawione duże metalowe pojemniki to samo dotyczy papieru. Tym sposobem do pojemników przy domach wrzucane są odpady "bio". Mieszkałem i pracowałem kilka lat w Hamburgu (nie ja jeden). Pobożne życzenie byśmy zaczęli pragmatycznie do rzeczy podchodzić .
biznes a nie ekologia
biznes a nie ekologia 17.01.2020, 00:37
A w Polsce problemu puszek by nie było, ale "ekologicznie" nie pozamykano koszy na klucze na blokowiskach. I biedni nie mogą buszować po śmietnikach.
Przy okazji stracili okazję na pracę - jaka by ona nie była, ale jednak pracę rąk własnych.

Z automatami - po co? Akurat butelki plastikowe są zbierane w sposób dość mocny. Nie widziałem w śmietnikach "niezmieszanych" jakichś dużych ilości.

No chyba że chodzi o biznes - i sprzedaż takich automatów w Polsce.

Bo za te automaty i tak zapłacimy my wszyscy.
zb.t.
zb.t. 16.01.2020, 20:48
Do Xyz trzeba jakoś ten zrównoważony budżet Morawieckiego ratować. Przynajmniej te 30 mld z okładem ukrytego deficytu.
zb.t.
zb.t. 16.01.2020, 20:36
Zamiast wymyślać rożne kretynizmy sięgnijmy po rozwiązanie zza Odry
biznes a nie ekologia
biznes a nie ekologia 17.01.2020, 00:42
Owszem, można sięgać po DOBRE rozwiązania - ale niekoniecznie małpować i dawać zarobić biznesmenom na naszych podatkach.
Przykład butelek plastikowych. W Polsce działa, bo Polacy wrzucają do żółtych pojemników. Komplikowanie systemu - opłaty, automaty, kaucje to tylko nabijanie kabzy cwaniakom.

Nie mówię, że w Niemczech to złe rozwiązanie - ale po co naprawiać coś, co w Polsce działa taniej?
nie wiem
nie wiem 16.01.2020, 20:40
Czyli jakie?
wiem
wiem 16.01.2020, 21:01
dobre rozwiazania
Xyz
Xyz 16.01.2020, 20:24
W jaki sposób będą naliczane kary za nie segregację? Weźmy pod uwagę, że na pojemniki na odpady przypada kilka bloków. I np. Jest to powiedzmy 60 mieszkań. Przykładowo 40 osób będzie segregować odpady a reszta nie, a jak wiadomo pojemniki sq wspólne, to w jaki sposób będzie wiadomo kto segreguje a kto nie? Kary będą naliczane ogólnie na wspólnoty, które mają dostęp do pojemników? Dlaczego osoby które segregują, mają ponosić dodatkowe koszty przez to, że są osoby które tego nie robią. Zastanawia mnie w jaki sposób będzie to rozliczane. Przecież nikt nie będzie stał i pilnował czy wrzucane śmieci są posegregowane zgodnie z obowiązującymi zasadami. Wiadomo, że w przypadku domków jednorodzinnych sprawa jest prosta, bo zabierając pojemnik wiadomo do kogo należy. Ale w blokach jest nie możliwe, aby wiedzieć kto nie segreguje. Warto byłoby napisać o tym artykuł, aby rozwiać wątpliwości mieszkańców, ponieważ wydaje mi sie, że nie tylko mnie to zastanawia.
Pozdrawiam.
Nie place wywoze na dzialki rybicki kazal
Nie place wywoze na dzialki rybicki kazal 16.01.2020, 20:06
Butelkomaty i puszkomaty i smieci beda tansze zamiast drozec i ekologia
Butelkomaty i po sprawie barany
Butelkomaty i po sprawie barany 16.01.2020, 20:03
Moga mi naskoczyc wynosze jak jest ciemno
Barakuda
Barakuda 16.01.2020, 21:24
Ja tam jaram w piecu kaflowym dają duzo ciepełka
johny
johny 16.01.2020, 19:59
Mam zasadnicze pytanie.Po co ta cała szopka z segregacją skoro wszystkie śmieci trafiają na to samo wysypisko,do wspólnego dołu.Dobranoc.

Pozostałe