Dojedziemy już trasą rowerową w okolice jeziora Miedwie

  • 20.01.2020, 14:49
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Dojedziemy już trasą rowerową w okolice jeziora Miedwie
Ta trasa ułatwi rowerowe podróże w okolicach jeziora Miedwie i tamtejszej torpedowni, a także umożliwi mieszkańcom Bielikowa dotarcie do Kobylanki, przez którą przebiega Trasa Pojezierzy Zachodnich. Ponad 1,1 km rowerowego szlaku w ciągu Drogi Wojewódzkiej 120 jest już otwarte.

- To niewielki odcinek drogi rowerowej, ale może być on zachętą do zjechania z głównego szlaku, z Trasy Pojezierzy Zachodnich. Tą zachętą jest oczywiście malownicze jezioro Miedwie, ale i znajdująca się na wschód od Bielikowa dawna torpedownia z czasów II wojny światowej, w której wykonywano próbne strzały. Do tej pory była to spora atrakcja głównie dla fanów nurkowania, teraz będzie bardziej dostępna również dla turystów rowerowych – powiedział wicemarszałek Tomasz Sobieraj.

 

Niespełna dwa miesiące zajęło wykonawcy, firmie PRD Nowogard przebudowanie Drogi Wojewódzkiej 120 na odcinku Bielikowo – Kobylanka i stworzenie ponad 1,1 km ciągu pieszo rowerowego. Nowa trasa na całym odcinku ma 2,5 m szerokości i jest wyasfaltowana. Wartość realizowanej przez Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich inwestycji wyniosła 980 tys. zł, a 80 tys. zł dołożyła Gminy Kobylanka.

 

Zadanie wykonano w ramach poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD). Rocznie na ten cel Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego przeznacza około 28 mln zł, co pozwala na realizowanie ok. 40 zadań na drogach, ich remonty, budowę chodników czy tworzenie tras rowerowych. W 2020 roku środki przeznaczone na zadania z zakresu przebudów dróg i BRD wyniosą 31,2 mln zł . W planach jest realizacja ok. 35 zadań, dzięki którym poprawie ulegnie ok. 30 km odcinków na drogach wojewódzkich.

 

Trasa Pojezierzy Zachodnich

Nowa ścieżka rowerowa z Bielikowa do Kobylanki, w tej drugiej miejscowości łączy się z „Trasą Pojezierzy Zachodnich”, jednym z czterech głównych szlaków „Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego”. Docelowo będzie on miał ponad 420 km długości i przebiegnie przez malownicze obszary Pojezierzy Myśliborskiego, Choszczeńskiego, Ińskiego, Drawskiego i Szczecineckiego. Trasa ma dwie odnogi. Północna, prowadzi ze Szczecina właśnie przez Kobylankę do Stargardu, a dalej do Ińska i Białego Boru. Odnoga południowa, rozpoczyna się w pobliżu Siekierek i prowadzi przez Ińsko do Białego Boru.

 

Już dziś od mostu w Siekierkach można dojechać nową, liczącą 36 km trasą do Trzcińska Zdrój. Dalej, szlak wiedzie drogami gminnymi i leśnymi przez Dobropole, Góralice i Tchórzno do Myśliborza. Część trasy jest tu gotowa, część wymaga oznakowania, część jest projektowana. Trasę pojezierną na odcinku Myślibórz – Barlinek - Pełczyce – Choszczno, zaplanowano po nasypie dawnej linii kolejowej. Na fragmencie Sulimierz – Mostkowo przygotowywany jest teren pod inwestycję, w Barlinku oznakowane będzie 1,8 km wzdłuż ulic 31 stycznia, Jeziornej, Szpitalnej, Mickiewicza oraz Pełczyckiej. Pomiędzy Pełczycami a Płotnem niemal zakończono kładzenie asfaltu, a w części Płotno – Choszczno trwa przygotowywanie koryta drogi. Z Choszczna trasa biegnie przez Dobrzany i wieś Kozy do Ińska.

 

Z początkiem 2020 roku powinny ruszyć prace na fragmencie szlaku pomiędzy Kijewem a Jezierzycami (inwestorem jest miasto Szczecin). Dalej, w kierunku Stargardu i Marianowa trasa wymaga głównie oznakowania, a w projektowaniu jest ostatni fragment Marianowo – Kozy. Za Ińskiem, gdzie odnogi Trasy Pojezierzy Zachodnich łączą się w jeden nurt, powstaje fragment pomiędzy Storkowem a Wiewieckiem. Dalej szlak wiedzie po drogach gminnych i leśnych, przez Złocieniec, Borne Sulinowo, Szczecinek do Białego Boru. Trasa jest w znacznej części gotowa i wymaga głównie oznakowania. Szczegółowy opis trasy http://www.rowery.wzp.pl/trasa-pojezierzy-zachodnich-20

 

Tworzona przez Województwo Zachodniopomorskie Sieć Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego składa się z 4 głównych szlaków rowerowych o łącznej długości przekraczającej 1100 km. Tylko w ubiegłym roku Województwo Zachodniopomorskie realizowało odcinki szlaków rowerowych o łącznej długości przekraczającej 200 km.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Rower
Rower 21.01.2020, 09:29
Niketoński musi odejść
popękają du**ka
popękają du**ka 21.01.2020, 01:16
Chyba że du*a pęknie od tych krecich dziur
Kolejorz
Kolejorz 20.01.2020, 22:34
To ten, znowu zaczynam, ale muszę, bo mamy zidiociałych rządzących. Czy nie lepiej by było zostawić linie 422 (Pyrzyce - Głazów), 411 na odcinku Stargard - Pyrzyce i odnowić linie 410 na odcinku Głazów - Myślibórz - Barnówko? Świetne połączenie dla towarowców jadących z północy Polski na południe, z pominięciem najbardziej zatłoczonych części nadodrzanki północnej. Nie jest wcale długi ten odcinek. Przy odpowiednio dużej odwadze można się pokusić o odnowę od Choszczna i odtworzyć linie 410 na dużym odcinku. Ale cóż, jak marszałkowstwo interesuje się jedynie wydawaniem 980 tyś. złotych za KILOMETR wąskiej drogi asfaltowej + kolejne kilkadziesiąt na kolejne dróżki, a nie wydawaniem większych pieniędzy na kolej, by potem się to zwróciło w przewozach towarowych... Przypominam, że MON im tę linie częściowo naprawia, a oni mają to gdzieś i nawet nie sprawdzą zainteresowania. No faktycznie, połączenie między Złocieńcem, Kaliszem Pomorskim, Drawnem i Choszcznem, i potem dalej w Polskę, nie przyniesie żadnych potoków pasażerskich ani połączeń towarowych.
rafał
rafał 20.01.2020, 20:39
A na Wirów kiedy normalnie dojedziemy ?
ścieżka do krzywego lasu i dolnej
ścieżka do krzywego lasu i dolnej 21.01.2020, 10:27
Dojedziemy wtedy gdy Niebotyński odejdzie!
Lijka
Lijka 20.01.2020, 17:21
Teraz jest dobry czas na jeżdżenie rowerem. Polecam!
Marek
Marek 20.01.2020, 17:31
Też korzystam z ładnej pogody
biker
biker 20.01.2020, 15:27
Latem jeżdżę z Gryfina nad jezioro do Żelewa.

Pozostałe