Obwodnica Gryfina wpisana do programu 100 obwodnic

  • 10.02.2020, 18:02
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Obwodnica Gryfina wpisana do programu 100 obwodnic
Rusza opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury program budowy 100 obwodnic w całej Polsce. W rozpisanym na lata 2020-2030 programie znajduje się dziewięć inwestycji na Pomorzu Zachodnim. Spośród tych inwestycji trzy posiadają wydane decyzje środowiskowe, natomiast dla pozostałych zadań będzie konieczne wykonanie całości procesu przygotowawczego.

Dziewięć zachodniopomorskich obwodnic znalazło się w krajowym programie „100 obwodnic”.

Obwodnice - ulga dla kierowców i mieszkańców

Obwodnice służą rozdzieleniu ruchu tranzytowego od ruchu lokalnego. Kierowcy jadący drogą krajową na dłuższym odcinku mogą dzięki nim ominąć miejscowości, a co za tym idzie szybciej i bardziej komfortowo pokonać daną trasę. Zmniejsza się ruch na ulicach miast i miasteczek, spada hałas i zanieczyszczenie powietrza oraz poprawia bezpieczeństwo. Co ważne ruch tranzytowy to często w dużej mierze ciężarówki, które mają dużo większe negatywne oddziaływanie niż pojazdy osobowe. Dlatego budowa obwodnic jest niezwykle ważna.

 

Obwodnice w realizacji

Obecnie na Pomorzu Zachodnim powstają obwodnice Myśliborza na DK26, Węgorzyna na DK20. Po poprzednim wykonawcy zostanie dokończona obwodnica Wałcza w ciągu S10 oraz Przecławia i Warzymic w ciągu DK13. Zostanie również dokończony brakujący fragment obwodnicy Koszalina i Sianowa w ciągu S6. Integralnymi elementami budowanych dróg ekspresowych są również odcinki wyprowadzające ruch z miejscowości. Budowana S3 na północ od Goleniowa obejmują obwodnicę Brzozowa, a znajdujący się w przetargu odcinek S11 Kłanino-Bobolice przyniesie ulgę mieszkańcom Bobolic. Dalsze inwestycje na drogach ekspresowych, takie jak Zachodnia Obwodnica Szczecina w ciągu S6, czy droga S10 na odcinku Stargard-Piła są w przygotowaniu.

 

Dzięki nowemu programowi rządowemu ruch tranzytowy ominie kolejne miejscowości

Kolejne obwodnice powstaną na zachodniopomorskich drogach krajowych dzięki ogólnopolskiemu programowi 100 obwodnic. Do tego dedykowanemu obwodnicom programu zostały wybrane priorytetowe zadania na drogach krajowych, które nie będą drogami szybkiego ruchu. Te nowe inwestycje te będą realizowane niezależnie od projektów w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych.

 

Na Pomorzu Zachodnim do programu 100 obwodnic zostały wybrane następujące inwestycje:

 

Obwodnica Gryfina w ciągu drogi krajowej nr 31

Obwodnica Gryfina ominie miasto od wschodu i pozwoli wyprowadzić z centrum Gryfina ruch w ciągu DK31. Droga o długości 5,6 km posiada decyzję środowiskową. Obecnie trwa opracowywanie Koncepcji Programowej wraz z badaniami podłoża. W IV kwartale tego roku planowane jest ogłoszenie przetargu na zaprojektowanie i budowę drogi.

 

Obwodnica Człopy w ciągu drogi krajowej nr 22

Obwodnica ominie miejscowość Człopa od zachodu wyprowadzając ruch tranzytowy z miejscowości. Dla inwestycji należy wykonać całość procesu przygotowawczego, w tym uzyskać decyzję środowiskową określającą przebieg drogi. Dla tej inwestycji został ogłoszony w grudniu ubiegłego roku przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej.

 

Obwodnica Kołbaskowa w ciągu drogi krajowej nr 13

Obwodnica ominie od wschodu Kołbaskowo wyprowadzając z miejscowości ruch tranzytowy w ciągu DK13 do granicy z Niemcami w Rosówku. Długość odcinka to około 6 km. Inwestycja posiada decyzję środowiskową. Inwestycja będzie się łączyła z realizowanym odcinkiem DK13 od granicy Miasta Szczecin do autostrady A6 (obwodnica Przecławia i Warzymic) na węźle drogowym Szczecin Zachód.

 

Obwodnica Rusinowa w ciągu drogi krajowej nr 22

Przez położone na południe od Wałcza Rusinowo przebiega ruch tranzytowy w ciągu DK22. W grudniu ubiegłego roku ogłoszony przetarg na opracowanie kompletu dokumentacji projektowej wraz z decyzją środowiskową dla obwodnicy Rusinowa. Dla inwestycji nie były wcześniej prowadzone prace przygotowawcze.

 

Obwodnica Stargardu w ciągu drogi krajowej nr 20

Obecnie pomimo wyprowadzenia ruchu w ciągu drogi ekspresowej S10 ze Stargardu, jeśli kierowca chce pojechać w kierunku Czaplinka czy Złocieńca musi wjechać do miasta. Realizacja obwodnicy w ciągu DK20 pozwoli na całkowite wyprowadzenie ruchu tranzytowego w ciągu dróg krajowych ze Stargardu. Droga będzie omijała Stargard od wschodu włączając się w istniejącą obwodnicę Stargardu w ciągu S10 na węźle drogowym Stargard Wschód. Dla inwestycji dotychczas nie były prowadzone prace przygotowawcze.

 

Obwodnica Szczecinka w ciągu drogi krajowej nr 20

W ubiegłym roku do ruchu została już oddana obwodnica w ciągu drogi ekspresowej S11. Nadal jednak, aby jechać w kierunku Szczecina przez drogę krajową nr 20 trzeba wjechać do centrum miasta. Dlatego konieczna jest budowa obwodnicy również w ciągu DK20. Nowa trasa połączy obwodnicę w ciągu DK20 z obwodnicą w ciągu S11 w rejonie miejscowości Miękowo, gdzie powstanie nowy węzeł drogowy. Droga o długości 4,3 km posiada decyzję środowiskową. Obecnie trwa opracowywanie koncepcji programowej wraz z badaniami podłoża. W IV kwartale tego roku planowane jest ogłoszenie przetargu na zaprojektowanie i budowę drogi.

 

Obwodnica Szwecji w ciągu drogi krajowej nr 22

Podstawowym celem budowy obwodnicy Szwecji jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście na drodze krajowej nr 22. W grudniu ubiegłego roku ogłoszony przetarg na opracowanie kompletu dokumentacji projektowej wraz z decyzją środowiskową dla obwodnicy Szwecji. Dla inwestycji nie były wcześniej prowadzone prace przygotowawcze.

 

Obwodnica Wałcza (Strączna) w ciągu drogi krajowej nr 22

Przez Wałcz przebiegają dwie drogi krajowe – DK10 i DK22. Obwodnica w ciągu S10 obecnie jest realizowana i w tym roku powinna być przejezdna. Do wyprowadzenia całości ruchu tranzytowego potrzeba jednak również obwodnicy w ciągu DK22. Obwodnica będzie omijała Wałcz od wschodu, nowa trasa ominie również położoną na południowy-zachód od Wałcza miejscowość Strączno. W ramach inwestycji przewiduje się budowę nowego węzła drogowego na obwodnicy w ciągu S10 między Wałczem, a Witankowem. Dla inwestycji został w grudniu ubiegłego roku ogłoszony przetarg na opracowanie kompletu dokumentacji projektowej wraz z decyzją środowiskową. Dla inwestycji nie były wcześniej prowadzone prace przygotowawcze.

 

Obwodnica Złocieńca w ciągu drogi krajowej nr 20

Budowa obwodnicy Złocieńca pozwoli na wyprowadzenie z miejscowości ruchu tranzytowego w ciągu DK20. Obecny przejazd przez miasto jest utrudniony przez położony w centrum przejazd kolejowy, przy którym są dwa skrzyżowania pod ostrym kątem. Obwodnica rozwiąże problemy komunikacyjne w Złocieńcu. Przebieg obwodnicy planowany jest po południowej stronie miasta. Dla inwestycji dotychczas nie były prowadzone prace przygotowawcze.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (38)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Dyl
Dyl 14.02.2020, 16:54
Czy jest jakiś oficjalny termin zakonczenia remontu ul. Łużyckiej ? Ten pseudo-remont trwa już kilka lat. Był Duda w Gryfinie trzeba było mu pokazać ten PiS-owski bajzel.
Za niedotrzymanie harmonogramu prac, wykonawca płaci kary umowne.
Jak jest naprawdę z tym remontem Łużyckiej, kto jest inwestorem, kto wykonawcą ?
Wycieli zdrowe drzewa, zniszczyli ulice i teraz obiecują jak przed każdymi wyborami obwodnicę i budowę nowych turbin w elektrowni.
offi
offi 14.02.2020, 18:26
O kilka lat przekroczony.
ot co
ot co 14.02.2020, 18:27
Sawaryna słowo nic nie warte!
Dyl
Dyl 13.02.2020, 07:09
No dobra, ale kto w takim razie poniesie teraz koszt remontu ul. Łużyckiej skoro ona przestanie być odcinkiem drogi krajowej 31 ?
Jak skończą sie dotacje z Unii Europejskiej, to Łużycka powinna być przemianowana na ulicę Krzyżową Męki Pańskiej, bo nie będzie pieniedzy na jej dokończenie.
Niestety projekt obwodnicy uważam za kiełbasę wyborczą. Obiecanki, cacanki, a głupiemu radość .Co się stało z poprzednim projektem, który zapewne kosztował olbrzymie pieniądze ? a może on wcale nie powstał ? Przebudowa drogi na Miedzyodrzu nadal nie jest w kręgu zainteresowania samorządowców i polityków. Zapewne PiSdzielce zgłoszą tą drogę do konserwatora zabytków jako trakt hetmana Czarneckiego. Wstyd dla Polski , aby tak wyglądał wjazd do kraju mlekiem i miodem płynący. Wszyscy urzędnicy i samorządowcy żyjacy z pieniędzy podatnikjów którzy nie wywiazują sie ze swoich obowiazków, kłamią i mamią obietnicami powinni być pociągnieci do odpowiedzialności karnej, jako pospolici oszuści.
https://szczecin.naszemiasto.p…
Naczelna
Naczelna 11.02.2020, 19:03
Łużycka powinna być jednokierunkowa , kto wyjedzie niech nie wraca a Gryfiniaki mogą jeździć autobusami, poza tym Kaczyński wprowadzi niedługo przepis złomowania pojazdów powyżej 10 lat, a tymczasem każdy mieszkaniec Gryfina , który chce się poruszać autem po centrum niech płacci miesięczny abonament 500zł to i się uzbiera na ścieżki rowerowe.
matołek
matołek 11.02.2020, 17:14
A wicek Miler już się chwali nie swoją inwestycją na fb. Co za ...
AJWAJ ALELUJA I DO PRZODU
AJWAJ ALELUJA I DO PRZODU 11.02.2020, 14:38
żeby HU jnia ROSŁA W SIŁĘ A HU JĄ ŻYŁO SIĘ DOSTATNIO HA HA AH A TO MOJE CHIŃSKIE PRZYSŁOWIE NA 2020 ROK HA HA AH
MORTADELA
MORTADELA 11.02.2020, 14:33
KIEŁBASA WYBORCZA
LUBIĘ WPISY LUDZI INTELIGENTNYCH NIE MAŁP HA HA AHA HA W PLANECIE MAŁP…
LUBIĘ WPISY LUDZI INTELIGENTNYCH NIE MAŁP HA HA AHA HA W PLANECIE MAŁP 11.02.2020, 17:44
PIEKNY SARKAZM HA AH AH POZDRAWIAM
brawo barany nie lepiej zainwestować w parkingi dla samochodów ciezarowych…
brawo barany nie lepiej zainwestować w parkingi dla samochodów ciezarowych 11.02.2020, 13:56
obwodnica zawsze generuje straty dla tego kogo obwodzi ha ha ah tak ze w tym PGR-rze gryfino jeszcze mniej zostawią przejezdni kasy ha ha ah ale za to bedzie spokój SWIETY SPOKÓJ HA AHA H ale gminy juz nie ma to tylko firma w stanie upadłosci z tw ju dkiem jako syndykiem ha ah ah ten kurwidół poraża GŁUPOTĄ HA HA AH
CZAKI
CZAKI 11.02.2020, 10:46
Mieszkam na Łużyckiej w Gryfinie i się tej obwodnicy nigdy nie do czekamy co jedynie prędzej śmierci jak tej obwodnicy Sawaryn musi odejść bo już za dużo na obiecywał i żadna z tych obietnic się nie spełniła.
Naród chce zebyscie odeszli. Uszanujcie demokrację pisuary!
Naród chce zebyscie odeszli. Uszanujcie demokrację pisuary! 11.02.2020, 10:20
Pisuary bedą teraz budowac za nasze pieniądze obwodnice. Co za beszczelnosc! Za swoje budujcie! I beda mi wmawiac, że to oni zbudowali. Precz od koryta.
łowca debili
łowca debili 11.02.2020, 10:45
jesteś na podium
kijanka
kijanka 11.02.2020, 09:47
Dopóki nie będzie na obwodnice pieniędzy to jest to tylko mrzonka. A że są wybory prezydenckie to kotlet znowu jest odgrzewany.
Heil Donald
Heil Donald 11.02.2020, 08:37
P. s. Przy okazji ! Stawiam czapkę mirabelek przeciw słowu ( o ile coś takiego istnieje) Sawaryna, że nie wybuduje w Nowym Czarnowie ani jednego budynku mieszkalnego. ----------------- Masz rację , ale tam ma być ZAKŁAD ZAMKNIĘTY dla nawiedzonych z PO KOD i PSLu .
demokrata
demokrata 11.02.2020, 09:25
HD: wy faszyści planujecie tworzyć obozy dla niewygodnych wam? Dlaczego mnie to nie dziwi?
Ja kontra obiecanki klamanki
Ja kontra obiecanki klamanki 10.02.2020, 23:46
Temat obwodnica pojawia się przed każdymi wyborami wciągu ostatnich pięciu lat. I znika jak kamfora po każdych wyborach. Po raz pierwszy na obwodnicy jechał Sewetryn w wyborach na burmistrza w bodajże 2014r, ba on tam walcząc z Piłatem widział dwie obwodnice Gryfina. Małą (Słoneczną) i dużą. Potem były wybory parlamentarne, kolejne samorządowe i teraz idą prezydenckie. Różnica jest taka, że sześć lat temu była gotowa koncepcja obwodnicy a teraz nie ma. Temat jest zgrany i nudny. Za to przez te sześć lat Sewerynowania miszcz Srutututu doprowadził do zahamowania i zbojkotowania przez gminę remontu Łużyckiej. Robi to skutecznie dalej, bo nie realizuje swojego zadania.
P. s. Przy okazji ! Stawiam czapkę mirabelek przeciw słowu ( o ile coś takiego istnieje) Sawaryna, że nie wybuduje w Nowym Czarnowie ani jednego budynku mieszkalnego.
Do smakosza mirabelek
Do smakosza mirabelek 11.02.2020, 13:10
Jeszcze szczęka ci opadnie bo Sawaryn wybuduje i budynki mieszkalne i będzie obwodnica i na nic twoje ujadanie. Tak żeście się pluli w rozbudowie DO i co teraz? Jakoś nic nie piszecie ? Sawaryn załatwił 3 poważne inwestycje dla Gryfina nie bubel nadbrzeże. I zejdźcie z tego naszego burmistrza bo tylko robicie sobie wstyd sami bo jakoś żadna wasza przepowiednia się nie spełniła. Te mirabelki będziesz śrutował sam tylko uważaj na zęby :)))
Fakt
Fakt 12.02.2020, 00:57
Mieszkanie + właśnie pada. Za dwa lata będzie nowy projekt.
Nie będzie obwodnicy, nie będzie getta.
Nie będzie obwodnicy, nie będzie getta. 11.02.2020, 00:21
Na razie unieważnili przetarg i ogłosili drugi. A słyszałem, że program dofinansowania przez rząd Matołusza upadł. To teraz muszą dołożyć jeszcze więcej z budżetu. Buduj Miler buduj tak dalej.
zgoda
zgoda 11.02.2020, 00:18
Skoro w latach 2014-2020 nic nie wybudował to dlaczego teraz miałby nagle wybudować?
ojciec sukcesów
ojciec sukcesów 11.02.2020, 17:16
Bo teraz to on i tak nigdy nic nie wybuduje ale podklei się jako ojciec sukcesu do inwestycji rządowej na którą nigdy nie miał żadnego wpływu.
do debili poniżej
do debili poniżej 10.02.2020, 23:01
wam debile to dom wariatów najlepiej wybudować i tam debile wam przebywać by się zdało,co za kretyni piszą te głupoty!
Do tego co pisze i ma brzydką babe
Do tego co pisze i ma brzydką babe 10.02.2020, 23:17
A ty wyjeżdżasz z Gryfina odby tnicą ! przypatrz się w lusterko wsteczne.
r
r 10.02.2020, 22:59
Super! Teraz zabiorą Musze i jego pryncypałowi kasę z UE i za 100 lat będzie obwodnica
Bronek
Bronek 10.02.2020, 22:39
Nikotyński musi odejść!
Szef
Szef 10.02.2020, 22:20
Czyli o remoncie Łużyckiej możemy zapomnieć.
Spuść powietrze z roweru będzie komfort
Spuść powietrze z roweru będzie komfort 10.02.2020, 23:23
Łużycka jest po remoncie ! Tylko to już standard Euro 2036
Eeeee
Eeeee 10.02.2020, 22:12
Obwodnica jakiegoś zadupia na mokradłach po co ? Jeśli przez Gryfino nie leci żadna ekspresówka, a lecą co najwyżej zające.
Obwodnica Gryfina już jest S3 i tyle mi wystarczy po co marnować pieniądze podatników na niepotrzebne bzdety ?
Trasa z Niemiec jest przez Szczecin co najwyżej jeszcze może być S-ka przez Szwed i Banie.
derd
derd 11.02.2020, 17:10
Bo korki kretynie. Połowa samochodów na łużyckiej to tranzyt.
Autobusy od czego macie ?
Autobusy od czego macie ? 11.02.2020, 18:54
derdzie bzdury klepiesz 90 procent samochodów jedzie z elektrowni .
derd
derd 11.02.2020, 20:15
Tak z Czarnobyla chyba. Było badanie ruchu drogowego i wyszło że połowa to auta w tranzycie.
Derd Debilu co ty klepiesz otwórz oczy
Derd Debilu co ty klepiesz otwórz oczy 11.02.2020, 23:19
Jeśli badanie było w nocy to się zgodzę , bo jak jestem w korku to widzę może dwie ciężarówki i 200 osobówek.
misiek
misiek 10.02.2020, 20:57
HA HA HA , Dobra bajka
błędnik
błędnik 10.02.2020, 20:36
Ile razy można grać tą sama kartą?
odpowiadam
odpowiadam 10.02.2020, 21:09
Do usranej śmierci
kampania
kampania 10.02.2020, 19:49
Cóż, obiecanek ciąg dalszy.
nick
nick 10.02.2020, 19:57
Cóż.Zbliżają się,wielkimi krokami,wybory prezydenckie!Trzeba zachęcić,co niektórych,do głosowania na Pana Adriana!

Pozostałe