Policjanci stwierdzili, że licznik jest cofnięty o 350 tys. km

  • 12.02.2020, 18:13
  • Źródło: KWP Szczecin
Policjanci stwierdzili, że licznik jest cofnięty o 350 tys. km
Zgodnie z nowelizacją Kodeksu Karnego, od 1 stycznia podczas kontroli drogowej funkcjonariusze poza sprawdzeniem uprawnień kierowcy, jego stanu trzeźwości, dokumentów pojazdu czy też stanu technicznego samochodu korzystają z nowych obowiązków. Sprawdzają także stan licznika pojazdów, który następnie przekazywany jest do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Na jednej z darłowskich ulic policjanci z Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Sławnie zatrzymali do kontroli drogowej kierującego mercedesem. Realizując czynności w ramach nowych uprawnień sprawdzili także aktualny stan drogomierza. Weryfikując pojazd w Centralnej Ewidencji Pojazdów uzyskali informację, że stan jego licznika podczas ostatniego badania technicznego, zaledwie miesiąc wcześniej wynosił o ponad 357 000 tys. km. więcej. Drugim z zatrzymanych do kontroli pojazdów był ciągnik rolniczy. W tym przypadku wskazania drogomierza również wykazały niezgodność. 50 – latek tłumaczył policjantom, że jakiś czas wcześniej wymienił w pojeździe licznik i nie zgłosił w terminie tego faktu do stacji kontroli pojazdów. Teraz śledczy wyjaśniają jak doszło do powstałych różnic i kto jest za to odpowiedzialny. W związku z ujawnionymi przypadkami, apelujemy do wszystkich kierowców o sprawdzanie danych wpisywanych w dokumentach kupna auta, a także podczas wymiany licznika i odczytu stanu drogomierza dokonywanej na stacji kontroli pojazdów.

Przypominamy wszystkim kierowcom, że od 1 stycznia 2020 r. policjanci podczas kontroli drogowej poza sprawdzeniem uprawnień kierowcy, jego stanu trzeźwości, dokumentów pojazdu czy też stanu technicznego samochodu, spisują również stan licznika auta, który wpisywany jest do Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP). W przypadku, gdy drogomierz wskazuje wartość mniejszą niż ta, która widnieje w bazie CEP, prowadzone są w sprawie czynności, których celem jest wyjaśnienie, co jest powodem zaistniałej różnicy i kto jest za to odpowiedzialny.

Zgodnie z art. 306a Kodeksu Karnego, kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 grozi nie tylko osobie, która zmienia wskazania drogomierza pojazdu lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, ale także osobie która zleca wykonanie takiej zmiany.

Przypominamy, że zgodnie z nowymi przepisami właściciel pojazdu obowiązany jest zgłosić wymianę licznika w terminie 14 dni od tej wymiany. W tym celu właściciel pojazdu, pod rygorem odpowiedzialności karnej, musi złożyć w stacji kontroli pojazdów oświadczenie o wymianie licznika i przedstawić pojazd do wykonania czynności związanych z odczytem jego wskazania. Po wykonaniu odczytu wydawany jest dokument potwierdzający odczyt.

W związku z ujawnionymi przypadkami, apelujemy do wszystkich kierowców o sprawdzanie danych wpisywanych w dokumentach kupna auta, a także podczas wymiany licznika i odczytu stanu drogomierza dokonywanej na stacji kontroli pojazdu. Dbajmy o to, żeby były zgodne ze stanem faktycznym. Pozwoli to uniknąć dodatkowych nerwów podczas kontroli drogowej, a także w trakcie dalszych czynności.

Odczyt licznika od dnia 1 stycznia 2020 r. jest również wykonywany w czasie kontroli drogowej przez uprawnione organy (Policję, Inspekcję Transportu Drogowego, Straż Graniczną, Służbę Celno-Skarbową i Żandarmerię Wojskową) i przesyłany do Centralnej Ewidencji Pojazdów

Źródło: KWP Szczecin

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

!
! 13.02.2020, 11:09
Łapać oszustów i tępić! Dość z cwaniakami, Januszami, Mirkami!
Górny taras
Górny taras 13.02.2020, 08:16
Kara finansowa powinna wynosić tyle o ile został cofnięty licznik
przera żony
przera żony 12.02.2020, 22:26
Matko, to ile miał właściwie na tym liczniku?
ten co liczy
ten co liczy 13.02.2020, 08:24
co najmniej pińcet plus !
nick
nick 12.02.2020, 20:45
Od kiedy to ciągniki mają liczniki w km/h???Ciągniki mają ,od wieków liczniki w motogodzinach,proszę ja ciebie!
Napo Leon
Napo Leon 12.02.2020, 20:24
Niebotański musi odejść!
Sztyrlic
Sztyrlic 12.02.2020, 18:54
Proponuje sprawdzić poprzekręcane liczniki postojowych emerytów w Gryfinie. Co jeden mercedes nówka dziesięcioletmi pracujący dzień i noc z przebiegiem 200tyśięcy hehehe

Pozostałe