Marszałkowskie szpitale nie przestają inwestować. Fundusze na modernizację infrastruktury i specjalistyczny sprzęt

  • 13.02.2020, 12:29
  • Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie
Marszałkowskie szpitale nie przestają inwestować. Fundusze na modernizację infrastruktury i specjalistyczny sprzęt
Marszałkowskie jednostki ochrony zdrowia nie ustają w podnoszeniu standardów leczenia. Każdego roku prowadzą modernizację medycznych przestrzeni bądź zakupują nowoczesny sprzęt. Wszystko po to, by jeszcze skuteczniej nieść pomoc. Od lat szpitalne inwestycje dotowane są nie tylko funduszami unijnymi, ale także środkami budżetu województwa. To właśnie z tego drugiego źródła – w 2020 roku – do wysokospecjalistycznych placówek trafi ponad 5 mln zł.

Z pomocy skorzysta w sumie 6 placówek. To jednostki ze: Szczecina, Koszalina i Kołobrzegu. Decyzję o przyznaniu dotacji podjął Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego przychylając się do wniosków złożonych przez dyrektorów szpitali, którzy wskazywali na potrzebę przeprowadzenia inwestycji w swoich lecznicach. Dofinansowanie musi zostać wykorzystane w bieżącym roku.

– Ludzkie życie i zdrowie jest najważniejsze, dlatego zależy nam, aby marszałkowskie szpitale stale podnosiły jakość leczenia, aby inwestowały w najlepszą infrastrukturę i w sprzęt. Od lat finansowo wspieramy je w tym zakresie, aby standard opieki oraz pobytu w naszych placówkach był jak najwyższy – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Szpital Wojewódzki w Szczecinie otrzyma dotację w wysokości blisko 2,3 mln zł. Środki przeznaczy na dwie inwestycje w dwóch swoich lokalizacjach. Przy ul. Arkońskiej - na potrzeby pracowni leku cytostatycznego – przebudowana i doposażona w dwie loże laminarne zostanie część budynku apteki. Z kolei przy ul. Sokołowskiego w Zdunowie wsparcie pomoże w przebudowie Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacji. Koszt całkowity pierwszego przedsięwzięcia oszacowano na 1,1 mln zł, drugiego na prawie 9,1 mln zł. Dofinansowanie samorządu województwa wniesie odpowiednio 1 mln zł oraz ponad 1,2 mln zł.

Szpital Wojewódzki w Koszalinie zaplanował również dwie inwestycje. Otrzyma na nie w sumie 1 mln zł. Wsparcie Marszałka Województwa umożliwi wyposażenie modernizowanego wcześniej i z roku na rok coraz bardziej obleganego przez pacjentów Oddziału Chirurgii Urazowej i Ortopedycznej (2017 rok – 1655 pacjentów, 2018 rok – 2102 pacjentów). Koszt tych działań to 600 tys. zł, a dofinansowanie wyniesie 550 tys. zł. Placówka zamierza za pół mln zł także zmodernizować Pracownię Mammograficzną, tym bardziej, że otrzymała z resortu zdrowia środki na nabycie aparatu cyfrowego do badań. Na remont pomieszczeń i zakup np. drukarki do cyfrowych zdjęć mammograficznych wykorzysta dotację w wysokości 450 tys. zł.

 

Do szpitala w Zdrojach z budżetu województwa trafi z kolei prawie 700 tys. zł. Jednostka przyznaną dotację przeznaczy na modernizację powstałej w latach 80. i 90. instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz remont części pomieszczeń placówki, które wymagają poprawy działań w aspekcie epidemiologicznym oraz higieny pracy.

Z pół mln zł skorzysta Regionalny Szpital w Kołobrzegu. Środki pomogą jednostce w przebudowie i wyposażeniu Oddziału Psychiatrii i Oddziału Kardiologii. Prace w placówce, które kosztować będą w sumie 570 tys. zł, obejmują m.in. wymianę drzwi wejściowych, wydzielenie strefy dla odwiedzających czy utworzenie sali zabiegowej na czwartym piętrze budynku.

 

Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie otrzyma 400 tys. zł. Dzięki finansowej pomocy Urzędu Marszałkowskiego wzbogaci się o nowy bronchoskop EBUS, który w sposób małoinwazyjny daje możliwość oceny powiększonych węzłów w diagnostyce raka płuc, gruźlicy czy chłoniaków. Urządzenie kosztować będzie placówkę 500 tys. zł.

Działania inwestycyjne kontynuować będzie Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Szczecinie. Placówka otrzyma 400 tys. zł, które pomogą jej w rozpoczętych w 2019 roku pracach termomodernizacyjnych budynku Przychodni Rehabilitacji Leczniczej i Zawodowej przy ul. Kopernika 18.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Polska mistrzem Polski!
Polska mistrzem Polski! 15.02.2020, 12:40
Kaczysci likwidują opiekę zdrowotną w kraju gdyż po zapewnieniu sobie wiecznej władzy głosy emerytów kupowane za "trzynastkę" nie będą już im potrzebne. Podobnie jak nie będa im potrzebne strajkujące pielęgniarki czy nauczyciele.
Heil Tuzk
Heil Tuzk 15.02.2020, 08:56
SZPITALE ?????---------------To bardzo subtelna różnica, kiedy TUZK odchodził z urzędu budżet NFZ wynosił 66 mld, a w tym roku będzie to 98 mld.
W sumie to nie subtelna różnica, lecz GIGANTYCZNA, bo w 2014 nowotwór w postaci mafii vatowskich miał się świetnie.
Melon !!!!
Melon !!!! 14.02.2020, 09:56
A Owsiak , gdzie jest Owsiak ???? Może zamiast sobie kupić nową Furę . niech kupi za NASZE pieniądze SZPITALOWI KARETKĘ !!!!
sr...
sr... 14.02.2020, 08:31

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Tymon
Tymon 13.02.2020, 22:45
Czyli jednak można!
propaganda
propaganda 13.02.2020, 18:23
a o wojewodzie to nie łaska coś napisać???????????????????
kto ich tam wie
kto ich tam wie 13.02.2020, 19:31
Marszałek jest widocznie pracowitszy, albo lepiej się chwali.
czyli samą prawdę
czyli samą prawdę 13.02.2020, 18:55
Możemy napisać np.wyzwiska :-)
Lokis
Lokis 13.02.2020, 14:04
Niekotański musi odejść!
rip
rip 13.02.2020, 13:27
A Konarskiego szpitale jak?

Pozostałe