4-metrowa szczęka wieloryba humbaka i olbrzymi rekin polarny. Tajemnice mórz i oceanów dostępne w muzeum ichtiologicznym ZUT

  • 16.02.2020, 18:14
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
4-metrowa szczęka wieloryba humbaka i olbrzymi rekin polarny. Tajemnice mórz i oceanów dostępne w muzeum ichtiologicznym ZUT Fot. Adam Tański
Prawie tysiąc eksponatów zwierząt wodnych w tym unikatowe gatunki, których nie spotkamy w Polsce i Europie, a w podziemiach sale akwarystyczne z rybami słodkowodnymi i morskimi z całego świata – na Wydziale Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT powstało Muzeum Ichtiologiczne. Jego uroczyste otwarcie odbyło się 13 lutego 2020 r. w budynku uczelni przy ul. Kazimierza Królewicza 4.

Wszystkie zbiory, które znalazły się w muzeum, przez kilkanaście lat gromadzili pracownicy wydziału podczas wypraw naukowych po całym świecie. Obecną aranżacją i odnowieniem zbiorów zajęli się m.in. prof. Beata Więcaszek, prof. Juliusz Chojnacki, dr inż. Sławomir Keszka oraz prof. Adam Tański.

 

To muzeum będzie obowiązkowym punktem dla studentów naszego wydziału, ale nie tylko - mówi opiekun muzeum prof. Adam Tański.

 

Będziemy zapraszać do nas uczniów ze szczecińskich liceów oraz podstawówek, by poznali prawdziwe oblicze mórz i oceanów. Będzie to również świetna okazja do tego, by pokazać – szczególnie licealistom - co może im zaoferować nasz wydział.

 

Jakie wystawy będzie można zobaczyć w akademickim muzeum?

 

Pierwsza z nich ma być poświęcona rekinom świata. W specjalnie przygotowanych gablotach zobaczymy rekina młota, kosogona żarłacza, kolenia, mustela, płaszczki z narządami elektrycznymi i korale w naturalnej scenerii – tłumaczy prof. Beata Więcaszek, która opracowywała projekty wystaw w muzeum. Tu także znajdziemy złowionego w okolicach Nowej Funlandii w 1971 roku rekina polarnego, który mierzy 4 metry.

 

W innym miejscu zobaczymy zbiory ryb, które pokonują tysiące kilometrów, by odbyć tarło m.in. węgorze europejskie oraz minogi morskie – gatunki obecnie skrajnie zagrożone w basenie Morza Bałtyckiego.

 

W kolejnych gablotach znalazły się eksponaty naukowców z Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT, którzy uczestniczyli w badaniach Antarktydy.

 

-Będą o nich opowiadały pięknie ilustrowane zdjęcia przyrody oraz niezwykłe eksponaty z półkuli południowej m.in. 4-metrowa szczęka wieloryba humbaka – mówi uczestnik wypraw prof. Juliusz Chojnacki.

 

Oprócz tego na wystawie organizowanej przez wydział, będzie można obejrzeć laboratoryjną wylęgarnię ryb oraz akwaria z rybami morskimi i słodkowodnymi m.in. błazenkami, pielęgnicami, rogatnicami i szpadelkami. 

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

już
już 17.02.2020, 22:59
Zadzieram kiecę i już lecę, aż kapcie z nóg pospadają...
zanieczyszczenia
zanieczyszczenia 17.02.2020, 21:40
Humbaków to są ostatnie chwile, ostatnie lata!
Ornitolog
Ornitolog 16.02.2020, 22:05
A co go tak jaskółki obe s ra ły ?
Seweryn
Seweryn 16.02.2020, 18:27
A w Gryfinie będziemy mieli tężnie!
Dr.
Dr. 16.02.2020, 22:05
I syfa

Pozostałe