Niesamowita słowiańszczyzna Sławomira Lewińskiego

  • 20.02.2020, 18:01
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Niesamowita słowiańszczyzna Sławomira Lewińskiego
Niesamowita słowiańszczyzna to tytuł wernisażu Sławomira Lewińskiego (ur. 1919 – zm. 1999), który odbędzie się w setną rocznicę urodzin i dwudziestą rocznicę śmierci artysty. Na wystawie zobaczymy echa dzieł Sławomira Lewińskiego w Gryfinie (pomnik na cmentarzu żołnierzy radzieckich) i w Siekierkach (pomnik na cmentarzu wojennym). Wernisaż odbędzie się 17 kwietnia 2019 (środa) o godz. 18.00. Sama wystawa potrwa od 18 kwietnia do 29 września 2020 w Muzeum Narodowe w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3. Kuratorem wystawy jest dr Szymon Piotr Kubiak.

Sławomir Lewiński jak mało który plastyk kształtował ikonosferę powojennego Szczecina. Budując zręby instytucjonalne polskiego środowiska kulturalnego, w swojej sztuce wyrażał ducha początku nowej ery. Powszechnie wierzono, że konstrukcja ta opiera się na mocnych fundamentach, które tkwią w historycznej czy nawet przedhistorycznej przeszłości regionu – czasach pogańskich i piastowskich. Stąd ekspozycja „Niesamowita słowiańszczyzna”, zapożyczająca tytuł od książki Marii Janion, wydobywa z bogatej spuścizny Lewińskiego kluczowy wątek fascynacji rodzimą „starożytnością”. Jej przywołanie i przetworzenie stało się − z jednej strony − narzędziem propagandy politycznej widocznej w haśle „byliśmy, jesteśmy, będziemy”. Z drugiej strony, tropem twórców międzynarodowej awangardy, to co proste – archaiczne lub prymitywne – pozwalało wpisać misję polonizacji Szczecina w projekt modernizacyjny. Lewiński – malarz, rysownik, a przede wszystkim rzeźbiarz – jawi się tu nie tylko jako autor wystroju plastycznego dziedzińca Zamku Książąt Pomorskich i Bulwaru Piastowskiego, a przede wszystkim twórca szczecińskiego pomnika Adama Mickiewicza, romantyka odkrywającego źródła słowiańskiej tożsamości. Dla œuvre artysty istotne wydaje się również zainteresowanie Słowiańszczyzną geograficznie bardziej odległą, lecz inspirującą bezpośrednim kontaktem z dziedzictwem antyku i kolebką renesansu oraz wybitnymi dokonaniami jugosłowiańskich czy włoskich klasyków nowoczesności.

Na wystawie będzie można zobaczyć ponad sto obiektów ze wszystkich faz twórczości artysty – rzeźby, obrazy, rysunki, projekty, oraz archiwalne zdjęcia.

Biogram Sławomira Lewińskiego w portalu Encyklopedia Pomorza: https://tiny.pl/t7p6w

 

Poniżej spot promocyjny wystawy:

 

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Świętosław
Świętosław 22.02.2020, 00:22
To nasze korzenie!
ratca
ratca 20.02.2020, 23:34
Pamiętajcie drodzy artysci intelektualiści i inni wysoce szkoleni: Sztuka to PIĘKNO a NAUKA to Prawda.

Pozostałe