Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 18:36
Reklama
Reklama
Reklama

Czy przypadku koronawirusa nie mamy do czynienia z jakąś intencją wzbudzenia fobii?

-Koronawirus nie jest ciągle takim problemem, jak najzwyklejsza grypa, a nie mówimy na jego temat tak wiele. I to jest zastanawiające czy przypadkiem nie mamy tutaj do czynienia z jakąś intencją wzbudzenia fobii właśnie. Myślę, że trochę przeceniamy to niebezpieczeństwo, bo ten wirus nie jest tak skomplikowany i strasznie oporny na środki dezynfekcyjne. Podstawowe środki dezynfekcyjnego go inaktywują - podkreśla Maciej Prost, wojewódzki zachodniopomorski lekarz weterynarii.
Czy przypadku koronawirusa nie mamy do czynienia z jakąś intencją wzbudzenia fobii?
Na zdjęciu Łukasz Piotr Szeląg, rzecznik prasowy Wodociągów Zachodniopomorskich, w czasie konferencji o zagrożeniu wirusowym przekonywał, że każda instytucja musi mieć plan działań informacyjnych na czas zarządzania kryzysowego.

Konferencja na temat zagrożeń płynących z pojawiania się wirusów na pograniczu polsko - niemieckim odbyła się w Szczecinie. Główne zagadnienie dotyczyło ASF wśród zwierząt, ale rozwój zachorowań na koronawirusa zdeterminował dyskusję.


Udział w konferencji szkoleniowej wzięli: dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Szczecinie Maciej Prost, naczelnik ABW na Pomorze Zachodnie Łukasz Adamiak, dyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa Emilia Niemyt, dyrektor Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach Adam Kalinowski, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Spożywczych Edyta Grabowska i członek Zarządu Drobimex Sp. z o.o. Dariusz Szulc.

Organizator konferencji o zagrożeniu wirusowym ASF Artur Bilski wskazywał, że Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie dobrze prowadzi działania zarówno te informacyjnej jak i logistyczne.

- Oprócz zagrożenia dla zdrowia ludzi dużym zagrożeniem jest brak polityki informacyjnej w przypadku zagrożeń. Instytucje państwowe, samorządowe i dziennikarze muszą odpowiedzialnie prowadzić działania informacyjne, tak by nie wywołać paniki wśród społeczeństwa. Potrzebne są informacje dostępne w mediach społecznościowych, numery telefonów z całodobową infolinią.
Dziennikarze i rzecznicy prasowi w sytuacjach kryzysowych są na pierwszej linii działań informacyjnych - mówił do zebranych Łukasz Piotr Szeląg, rzecznik prasowy Wodociągów Zachodniopomorskich.

Łukasz Piotr Szeląg (doradca do spraw relacji z mediami) zwracał uwagę, że dziś Polska jest poddawana zagrożeniu konfliktu informacyjnego, tzw. wojny hybrydowej. Jej celem jest osłabienie m.in. gospodarki danego kraju lub pogorszenie kondycji poszczególnych firm przez konkurencje. Jednym z takich działań jest rynek sprzedaży artykułów spożywczych, na którym polskie firmy stają się liderami produkcji.

Wiele krajów jest zainteresowanych wykluczeniem Polski z rynku żywności. - Pojawienie się wirusa ASF może być celowym działaniem - takie stwierdzenia padały podczas konferencji poświęconej transgranicznemu bezpieczeństwu epidemiologicznemu, która odbywa się w Szczecinie. - Niemcy bardzo szczelnie chronią swoją granicę przed ASF, stąd jeśli Polsce przyklei się łatkę kraju, który nie jest przygotowany do ochrony przed ASF-em, to będzie to miało hybrydowe uderzenie w reputację producentów żywności - mówił - mówi komandor Artur Bilski, organizator spotkania z Nobilis Media.


Przypomnijmy, jak należy zachowywać podstawowe zasady higieny.

- częste mycie rąk wodą z mydłem (np. mydło szare) intensywnie przez minimum 30 sekund, a także stosowanie specjalnych żeli myjących i środków dezynfekujących,
- unikanie dotykania twarzy niemytymi rękoma,
- ograniczenie bliskiego kontaktu z osobami, które są przeziębione lub mają objawy grypy,
- uczenie wszystkich, że kichamy i kaszlemy wyłącznie w chusteczkę lub w zgięcie łokcia (nigdy w dłoń!), co więcej chusteczkę od razu wyrzucamy do kosza,
- czyszczenie i dezynfekcja często dotykanych przedmiotów lub powierzchni, np. blatów, zabawek, klawiatury.


 

Wodociągi Zachodniopomorskie



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
gryfice 29.02.2020 22:23
łukasz ty sie na pociagach znasz tylko..już cie senator komuch wyrzucił???????????????

pogranicze 29.02.2020 14:29
A w niedalekim Berlinie Targi ITB zostały odwołane przez koronawirusa. A przecież to największa impreza handlowa przemysłu podróżniczego na świecie.

kopt 29.02.2020 14:19
Na poniedziałek zapowiedziano specjalne posiedzenie Sejmu, które będzie dotyczyło koronawirusa

Gość 29.02.2020 13:28
Wszyscy zachwalają PiS. Pytam co takiego dobrego zrobil?. Jedno wyszło bardzo dobrze, skłócił naród, w rodzinach są kłótnie, brak wartości dla wszyskich obywateli. TYLKO PIS. Reszta to drugi sort. Wszystko chodzi po jednej linii. Urban napisał prawdę, rząd się wyżywi, naród na trawę.

ziółko 29.02.2020 14:31
I po co mieszasz do tego politykę i PiS?

królowa 29.02.2020 13:25
Wirusowi korona z głowy nie spadnie!

przykrycie 29.02.2020 13:20
Mnie się zdaje że dzisiaj odpalą z koronawirusem bo przecież jest ważne wydarzenie dla Kidawy błońskiej to trzeba będzie zmienić temat.

zupa 29.02.2020 12:39
Gdyby koronawirus był to nigdy by głowy nie nadstawiał i tego nie ukrywał.

We lowe 29.02.2020 12:05
Fobii się nie wzbudza. Fobię się po prostu ma.

niestety 29.02.2020 12:04
To całkiem prawdopodobne!

KUKIZ 15 HA HAAH 29.02.2020 11:54
ja tam znam jednego korona wirusa ha ha aha z SLD https://youtu.be/5UqylWSgHYo HA HA AH

Budrys 29.02.2020 11:25
Ciekawy punkt widzenia. Fobia według mnie zdecydowanie jest. A na wirusach sie nie znam.

Reklama
ReklamaMrówka
Reklama