Pośród klęczących dumnie szli…

  • 05.03.2020, 08:14
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Pośród klęczących dumnie szli…
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w szkole odbyła się, jak co roku, uroczystość środowiskowa z udziałem zaproszonych gości.

Swoją obecnością zaszczycili nas: Pan Jarosław Rzepa-Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Pani Magdalena Ruczyńska - Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie, Pani Aleksandra Zielińska- Radna Powiatu Gryfińskiego, Pani Krystyna Czerwińska-Twarowska - Kawaler Orderu Uśmiechu, Pani Aneta Dziedzic- sekretarz Gminy Trzcińsko-Zdrój, Pani Alina Kokocha - Drużynowa drużyny harcerskiej „Zielona Siódemka” z Nowego Warpna. Gościliśmy także: Panią Olgę Komorowską- Instruktora Technicznego z Nadleśnictwa Mieszkowice, Panią Kamilę Kroczyńską –Przewodniczącą Rady Rodziców oraz Radę Rodziców, Panią Joannę Krawczyk, Pana Zygmunta Jakubiszyna, Pana Mariusza Koźbiała z Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej im. Włodzimierza Korsaka z Gorzowa, księdza Marka Piotrowskiego - proboszcza parafii Trzcińsko-Zdrój, Pana Jakuba Sieradzkiego z małżonką, Panią Jolantę Majewską-Dyrektora Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Gryfinie, Panią Beatę Gorzelańczyk-Prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego w Gryfinie, Panią Wiesławę Sugier-Kierownika Centrum Usług Wspólnych w Trzcińsku-Zdroju, Panią Józefę Warężak - Kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej w Trzcińsku-Zdroju, Panią Barbarę Ignaczak z Trzcińskiego Centrum Kultury, Pana Mirosława Wójcika - właściciela prywatnego Muzeum Regionalnego w Kierzkowie Pana Piotra Mańczaka -właściciela prywatnego Muzeum Militariów 1914-1945, a także Przyjaciół naszej szkoły: Pana Jana Kozaka, Panią Emilię Więcławską- autorkę wspomnień wojennych, Pana Jana Boska, Panią Helenę Durę - Przewodniczącą Kola Gospodyń Wiejskich w Stołecznej, Panią Alicję Saję, Panią Teresę Duniec -Łukszę z mężem, Panią Marylę Wiśniewską – pielęgniarkę szkolną, Pana Bogusława Gębalę. Zaszczyceni zostaliśmy obecnością pokolenia Dzieci Wojny. Gościliśmy: Panią Ludwikę Powiadę, Panią Franciszkę Krakowską, Panią Antoninę Wodzińską, Panią Danutę Nowak, Panią Leokadię Lewandowską, Pana Zygmunta Bieńka. Na uroczystość przybyła także była nauczycielka naszej szkoły -Pani Helena Chmielewska.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego w obecności dwóch pocztów sztandarowych: szkolnego oraz z Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej im .Włodzimierza Korsaka z Gorzowa, głos zabrała dyrektor szkoły, Pani Wanda Angowska. W swoim przemówieniu nawiązała do tragicznych losów pokolenia, które zapłaciło najwyższą cenę za obronę wartości, którym było wierne do końca. Przywołani bohaterowie, stojąc na straży wolności ginęli w nierównej walce, ale pamięć o nich trwa i ,,dzisiaj, po latach prawda o nich spod ziemi wyziera…”. Do tych słów odniósł się także proboszcz parafii w Trzcińsku –Zdroju -ksiądz Marek Piotrowski podkreślając ich patriotyczny charakter. Następnie wszyscy w skupieniu wysłuchali widowiska słowno - muzycznego przygotowanego przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem Pani Wandy Angowskiej i nauczycieli. Historyczny spektakl ukazał losy żołnierzy, którzy poświęcili swoje życie w obronie wyznawanych wartości. Sylwetki dowódców polskiego podziemia niepodległościowego, bohaterów, ,,którzy zachowali się jak trzeba”, przywołali w swoich recytacjach, pieśniach i piosenkach młodzi artyści, soliści oraz chór. Nie zabrakło także symbolicznego chocholego tańca oraz dumnego Orła Białego. Widzowie z uwagą śledzili zmieniające się sceny, spośród których duże wrażenie zrobiła prezentacja sylwetki Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego z piękną pieśnią chóru, przedstawiającą tę wybitną osobowość. Układy taneczne z rekwizytami
w barwach narodowych, marsze umundurowanych żołnierzy, muzyczny utwór zagrany przez młodego wykonawcę na akordeonie oraz śpiewających solistów, zebrani nagrodzili oklaskami. Dopełnieniem całości była ciekawa scenografia, przygotowane stroje, dekoracje na korytarzach, a także pojawiające się na scenie napisy i zdjęcia Żołnierzy Wyklętych. Pamięć o przeszłości przekazywana w taki sposób, przybliża młodemu pokoleniu wartości, którymi kierowali się w swoim życiu Niezłomni, gdzie Bóg, Honor i Ojczyzna były najważniejsze.

O szczególnym charakterze uroczystości, refleksji i wzruszeniu, świadczą wpisy gości w ,,Księdze pamiątkowej”. Uroczystości towarzyszyły bardzo ciekawe wystawy historyczne. Pan Jakub Sieradzki udostępnił materiały na temat Brygady Wileńskiej oraz żołnierzy w niej walczących. Pan Piotr Mańczak i jego syn Jakub z Prywatnego Muzeum Militariów 1914-1945 zaprezentowali swoje zbiory z okresu II wojny światowej: pociski moździerzowe, miny przeciwczołgowe, bomby lotnicze, rakiety i pociski artyleryjskie. Pan Mirosław Wójcik z Prywatnego Muzeum Regionalnego w Kierzkowie udostępnił swoje zbiory obejmujące umundurowanie żołnierzy, odznaki polskie (medale, orły polskie przedwojenne, ryngraf z 1937r.), szable polskie i francuskie, broń kapiszonową, bagnety, sztylety, maski przeciwgazowe, obrazy o tematyce patriotycznej, śmigła samolotów, a także popiersie Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Serdecznie dziękujemy za przygotowane wystaw, które w znaczący sposób wzbogaciły naszą wiedzę historyczną.

Tekst: Elżbieta Bożek

zdjęcia: Dorota Fabisiak

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (47)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Brawo!!!!!!
Brawo!!!!!! 05.03.2020, 18:14
Piekna uroczystosc! Wielki szacunek dla Szkoly!!!
ja
ja 06.03.2020, 07:01
a czy odbył się apel poległych z ręki "burego"?
Coś przeoczyłem ?
Coś przeoczyłem ? 05.03.2020, 17:25
Jakub Sieradzki z żoną ? Ciekawostka.
druga żona
druga żona 05.03.2020, 23:57
Może z pierwszą żoną?!
Zaciekawiony
Zaciekawiony 05.03.2020, 14:43
To Jakub Sieradzki ma małżonkę ? A od kiedy ?
wymowna nieobecność
wymowna nieobecność 05.03.2020, 13:48
Poseł był a burmistrza nie było. Pewno, jak go znam, knuje jak tu zamknąć szkołę.
psl
psl 05.03.2020, 13:31
przeciez tego śmiesznego jareczka nie było..
widzę
widzę 05.03.2020, 09:18
To głównie impreza środowiskowa.

Pozostałe