Na czas pandemii udostępnią bezpłatnie aplikację "Dobre Wsparcie". Burmistrzowie i wójtowie, skorzystajcie aby wesprzeć mieszkańców!

  • 19.03.2020, 15:00
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Na czas pandemii udostępnią bezpłatnie aplikację "Dobre Wsparcie". Burmistrzowie… Fot. UMWZ
Program „Dobre Wsparcie”, nagrodzony w ubiegłym roku przez Komisję Europejską w 2019 .r za najbardziej innowacyjne narzędzie IT w usługach społecznych, zostaje na czas kryzysu bezpłatnie udostępniony. To przydatne oprogramowanie do zdalnego zarządzania usługami opiekuńczymi. W obliczu pandemii choroby COVID-19 może znaleźć znakomite zastosowanie w kierowaniu pracą, np. sztabów kryzysowych i instytucji zarządzających pomocą społeczną, pracownikami służb medycznych, wolontariuszami. O zaletach rozwiązania w tym szczególnym dla kraju czasie rozmawiano w czwartek, 19 marca 2020 roku podczas wideokonferencji. Uczestniczył w niej marszałek województwa Olgierd Geblewicz, Piotr Jaśkiewicz z Fundacji Nauka dla Środowiska.
Czas pandemii koronawirusa COVID – 19, to w powszechnej ocenie ekspertów moment, gdy można wykorzystać z wysoko ocenianej i nagradzanej w Europie aplikacji „Dobre Wsparcie”.
 
– Realizując projekt „Dobre wsparcie”, połączyliśmy wspólnie siły sektora publicznego i niepublicznego. Stworzyliśmy pilotażowy program, który był projektowany na czas zwyczajny, a nie na moment pandemii. Teraz się jednak okazuje, że aplikacja może znaleźć nieplanowane zastosowanie. Zachęcamy samorządy do korzystania z tej możliwości wsparcia dla swoich mieszkańców – mówił marszałek województwa
zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
 
– Oprogramowanie tworzone było przez 12 miesięcy w oparciu o testy i doświadczenia odbiorców, dzięki temu jest stabilne, bezpieczne i gotowe do wdrożenia. Oprogramowanie może zostać przekazane nowym odbiorcom np. samorządom w ciągu kilku godzin – powiedział Piotr Jaśkiewicz z Fundacji Nauka dla Środowiska.
 
Do tej pory oprogramowanie było udostępniane na zasadzie abonamentu. Udało się wypracować niskie koszty wdrażania, dzięki dofinansowaniu ze środków z Unii Europejskiej oraz wsparciu budżetu państwa. obliczu pandemii, na czas kryzysu, oprogramowanie zostanie udostępniane bezpłatnie.
 
Na Program Dobre Wsparcie składają się cztery poziomy działania:
 
1. DOBRA OPIEKA (zarządzana przez system webowy WWW)
 
Poziom DOBRA OPIEKA pozwala zarządzać potrzebującymi (mając ich w jednej bazie danych wraz z adresem, kontaktami telefonicznymi i szczegółowymi wytycznymi , np. kwarantanna, niepełnosprawność, itp.) oraz osobami udzielającymi im wsparcia (mogąc przypisać im zadania i weryfikować na bieżąco ich wykonanie).
Wszystko opracowane jest w intuicyjny i prosty sposób (inspirowane Kalendarzem Google).
 
Poziom ten pozwala skutecznie i z redukcją ryzyka związanego z osobistymi kontaktami systemowo zarządzać:
· Osobami potrzebującymi wsparcia,
· Udzielającymi pomocy
· Osobami objętymi kwarantanną domową.
 
Sztaby / ośrodki zarządzające usługami dostaną narzędzie IT do:
· zdalnej koordynacji zadań: pracowników terenowych (np. pracowników
· OPS, ochrony zdrowia, służb mundurowych, itp.) i/lub wolontariuszy (np. harcerzy lub ochotników),
· zarządzania bazą osób potrzebujących (a przebywających w domach)
· kontrolowania zakresu udzielanego im wsparcia – system tworzy
· autoraporty z wykonanych prac.
 
2. DOBRY OPIEKUN
poziom w postaci aplikacji mobilnej na telefony z systemem android, z której korzysta osoba udzielająca wsparcia. Poziom jest połączony systemowo z narzędziem DOBRA OPIEKA.
 
Osoby pracujące w terenie dostają poprzez aplikację zadania oraz informacje: gdzie? , komu? i kiedy? mają pomóc. Wykonanie zleconych zadań potwierdzają "odhaczeniem" ich w programie. W systemie osoba zarządzająca ma podgląd do lokalizacji pracowników/wolontariuszy, jak i podopiecznych (np. osób znajdujących się na kwarantannie).
 
Poprzez dostępne obecnie poziomy: DOBRA OPIEKA i DOBRY OPIEKUN można również wprowadzić weryfikację lokalizacji wskazanych osób (np. dla osób objętych kwarantanną domową) wraz z ukazaniem graficznym ich bieżącej lokalizacji na mapie Google.
 
3. DOBRA RODZINA
pozwala na korzystanie z sąsiedzkiego systemu SOS w postaci przycisku zainstalowanego na smartphone.
Po wciśnięciu przycisku SOS (widget), wiadomość wraz z lokalizacją potrzebującego wysyłany jest automatycznie do 6 wskazanych przez nas osób (sąsiedzi, rodzina, pracownik mops lub/i publiczne wskazany numer alarmowy).
Aplikacja w tej wersji działa - jest dostępna od zaraz poprzez pobranie z udostępnionego przez Fundację adresu www.
 
4. Poziom DOBRY SĄSIAD, czyli Uber w usługach sąsiedzkich będzie dostępny w ciągu najbliższych dwóch tygodni, po weryfikacji Google. Wówczas aplikacja będzie dostępna za darmo w sklepie GooglePlay dla wszystkich mieszkańców.
 
Dodatkowe informacje o oprogramowaniu oraz kontakt: https://goodsupport.eu/
 
Projekt „Dobre wsparcie – system lokalnych usług społecznych” zwyciężył w konkursie Komisji Europejskiej „Regio Stars 2019”. Wspólne przedsięwzięcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Fundacji Nauka dla Środowiska, Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej i Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej doceniono w kategorii zwalczanie nierówności i ubóstwa.
igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

zdjęcie
zdjęcie 21.03.2020, 14:29
Przecież widzę że ten chory symuluje!
Remik
Remik 19.03.2020, 18:56
To może być przełom. Starostwo powinno to ogarnąć.
postulat
postulat 19.03.2020, 17:23
Szybko zastosować!
Dobra rada
Dobra rada 19.03.2020, 16:59
Burmistrzowie i wójtowie powinni zrobić wszystko.. zeby przecietny Kowalski mial dostęp do testow i masek ochronnych. Bo tylko to może zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa..
Dyl
Dyl 22.03.2020, 07:51
Co Ty karwa bredzisz ? Co niby burmistrzowie i wójtowie mają zrobić aby przeciętny Kowalski miał dostęp do masek i testów ? To sprawa ministra Zdrowia i rządu PiS. Gdyby rząd przewidział koronowirusa i jego skutki, to pewnie zrobiłby wszystko aby przypodobać się przyszłym wyborcom. Kowalski mógł być mądrzejszy od polityków i zaopatrzyć się w maski i środki higieny zanim ta zaraza wybuchła z taką siłą. Znam takich wielu, którzy to przewidzieli i bez problemu za normalną cenę zaopatrzyli się w środki ochrony na przyszłość.
Osobiście, tak samo jak rząd PiS olałem ostrzeżenia a nawet nie przyjąłem oferowanych mi masek, ale teraz siedzę cicho, palę kadzidełka do Swaroga z nadzieją , że ta cholera mnie nie dopadnie.
rympał
rympał 19.03.2020, 17:22
A gdzie niby mają to kupić?

Pozostałe