Obecnie 80 testów wykonywanych na dobę. Na Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy przeznaczą więc miliony złotych

  • 20.03.2020, 15:30
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Obecnie 80 testów wykonywanych na dobę. Na Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy przeznaczą więc miliony złotych
Doposażenie szpitali w sprzęt do walki z pandemią COVID – 19, dodatkowe pieniądze na profilaktykę i możliwą rozbudowę oddziału zakaźnego Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie. Do tego uruchomienie pożyczek obrotowych i elastyczne podejście do beneficjentów środków unijnych. Podczas specjalnie zorganizowanej wideokonferencji marszałek Olgierd Geblewicz przedstawił założenia Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego, czyli wsparcie dla regionalnej ochrony zdrowia i przedsiębiorców.

- Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy to narzędzie bardzo namacalne, które będziemy krok po kroku realizować, by wspierać regionalną ochronę zdrowia, przedsiębiorców, rynek pracy, osoby zagrożone wykluczeniem w warunkach pandemii i by współpracować z naszymi beneficjentami. Wiemy, że sytuacja jest bardzo dynamiczna i ta dynamika będzie wzrastała. Pierwszy pakiet zakupowy dla szpitali za nami, ale przed nami dużo wyzwań. Będziemy możliwie jak najszybciej starali się przełamać bariery administracyjne, by zapewnić pieniądze i wsparcie dla zachodniopomorskiej przedsiębiorczości – zadeklarował marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

 

Podczas dzsiejszej (20 marca 2020 r.) wideokonferencji z dziennikarzami, marszałek Olgierd Geblewicz krok po kroku omówił wyzwania, potrzeby i możliwości wsparcia jakie Samorząd Województwa chce uruchomić, by walczyć z kryzysem spowodowanym pandemią kronawirusa COVID-19.

 

Pakiet dla zachodniopomorskiej służby zdrowia – 50 mln zł na już

Na dosprzętowienie zachodniopomorskich szpitali szykowany jest pakiet około 20 mln zł. Te środki trafią do marszałkowskich jednostek, które dziś są w tzw. szpicy walki z pandemią COVID-19. Szczególnie dotyczy to Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego przy ul. Arkońskiej w Szczecinie. Pieniądze mają pozwolić na zakup 5 maszyn do testów, które trafiłyby do dwóch szpitali w Koszalinie, oraz do placówek w Szczecinie – Zdrojach, Kołobrzegu i Gryficach. Placówki zostaną również doposażone w respiratory i materiały ochrony indywidualnej. Na Arkońską i w Koszalinie trafiłyby również nowe tomografy.

 

Obecnie na całe województwo można wykonać 80 testów na dobę, co jest zbyt małe dla blisko 2 milionowej populacji regionu. Zamówienie na kolejną maszynę już złożono, ale rząd decyduje o kolejności potrzeb regionów. Marszałek zapowiedział rozmowy na ten temat z wojewodą zachodniopomorskim.

 

Kolejne 30 mln zł zostało by przeznaczone na działania długoterminowe, czyli m.in zakup testów przesiewowych co wymaga stworzenia wraz z SANEPIDEM systemu zarządzania testami. Środki na te cele będą pochodziły z przesunięcia wolnych i niewykorzystanych środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.

 

Zarząd województwa chce negocjować z Komisją Europejską możliwość przesunięcia kolejnych 50 mln zł z obecnego Regionalnego Programu Operacyjnego, tak by rozbudować oddział zakaźny przy ul. Arkońskiej.

 

Pakiet dla zachodniopomorskiej przedsiębiorczości – II filary

Dziś kluczowym wyzwaniem jest ochrona istniejących miejsc pracy. To tzw. I filar wsparcia, na który Pomorze Zachodnie chce przeznaczyć ok. 170 mln zł środków z RPO WZ. Jak wyliczył marszałek Olgierd Geblewicz, samorząd województwa mógłby uruchomić dla przedsiębiorców wsparcie w wysokości 2 tys. zł na miejsce pracy, udzielane przez 3 kolejne miesiące. Szacunki wskazują, że w całym regionie mogłoby to objąć 28 tys. stanowisk, szczególnie w branżach dotkniętych pandemią COVID-19: turystyce, gastronomii, części usług związanych z bezpośrednim kontaktem z klientem, gdzie spadki w dochodach sięgają nawet 90%.

 

- Mam nadzieję, że pakiet rządowy będzie się rozwijał, że on będzie realny. Obawiam się, że przekazane przez nas środki mogłyby trafić na opłacenie przez przedsiębiorców ZUSu. Jeśli rząd nie zwolni przedsiębiorców ze składek społecznych, to środki unijne zasilałyby ZUS. Nie taki jest ich cel. Nasze wsparcie osłonowe mogłoby być rozdysponowywane poprzez Powiatowe Urzędy Pracy – podkreślał marszałek Olgierd Geblewicz.

 

Z monitoringu i rozmów z zachodniopomorskimi przedsiębiorcami wynika, że sytuacja jest bardzo trudna. Dla przykładu uzdrowiska mają zabezpieczone środki na funkcjonowanie przez ok. 2-3 miesiące, firmy obsługujące branżę turystyczną mogą przetrwać co najwyżej 4 miesiące. Bez konkretnego i szybkiego wsparcia grozi im bankructwo. Przedsiębiorcy szczególnie oczekują zawieszenia przez rząd składek na ZUS. Problemem jest również brak automatycznie przedłużanych zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. Mocno cierpi m.in. branża transportowa, która poprzez zerwanie łańcuchów może w kryzys wpędzić kolejne sektory gospodarki.

 

Firmy szczególnie potrzebują kapitału obrotowego, co ma udostępnić tzw. II filar wsparcia. W ramach JERMIE 2 może zostać uruchomione co najmniej 50 mln zł. Dodatkowe 20-30 mln zł udostępni Zachodniopomorskiego Funduszu Rozwoju. Łącznie da to blisko 80 mln zł niskooprocentowanych pożyczek obrotowych dla przedsiębiorców.

 

Pakiet elastyczności dla beneficjentów RPO WZ

Urząd Marszałkowski jako Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym planuje wsparcie beneficjentów, którym pandemia COVID-19 utrudnia realizowanie projektów. By uniknąć ryzyka zwrotu dotacji, zostanie uruchomiony tzw. pakiet elastyczności. Planuje się wydłużenie terminów, procedur zgody na niezrealizowanie części wskaźników, czy kwestii związanych z rozliczeniem zaliczek i spłatą rat pożyczek.

 

- Wielokrotnie słyszeliśmy ze strony rządzących, że Unia Europejska nie pomaga, że fundusze europejskie nie wspierają działań antykryzysowych. Ja się z tym nie zgadzam. Rządowy pakiet został ogłoszony bardzo szumnie. Nikt nie wie z czego on zostanie sfinansowany. Obawiam się, że rząd będzie chciał zajrzeć do kieszeni samorządów i funduszy unijnych, na które tak złorzeczy – podsumował marszałek Olgierd Geblewicz.

 

W ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego jest również szykowany system wsparcia dla osób zagrożonych wykluczeniem w wyniku pandemii. Wykorzystując aplikację mobilną opracowaną na potrzeby programu „Dobre Wsparcie”, współpraca z NGO mogłaby usprawnić organizację dostaw leków, żywności dla osób starszych, niepełnosprawnych czy samotnych. Marszałek Olgierd Geblewicz zadeklarował w rozmowie z wojewodą zachodniopomorskim wsparcie w zakresie e-learningu i wykorzystywania takich platform na potrzeby systemu edukacji.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (17)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

PPK
PPK 22.03.2020, 18:29
To strasznie mało!!!
maslak
maslak 22.03.2020, 23:04
Lepszy rydz, niż nic.
postulat
postulat 22.03.2020, 18:01
My chcemy testów dla wszystkich !!!
skandal
skandal 21.03.2020, 21:49
To jest prawdziwy SKANDAL!!!!
80 testów???!!! na DOBĘ
Ta jak można znaleźć chorych???
Wspomnicie moje słowa, że wkrótce w Gryfinie i w województwie będzie wysyp chorych..
Obym się mylił
Życzę wszystkim zdrowia, bez koronawirusa.
ZŁAPAŁEM PANI PROKURATOR MORDERCÓW I TRUCICIELI HA HA AH AH MOJEJ OSOBY…
ZŁAPAŁEM PANI PROKURATOR MORDERCÓW I TRUCICIELI HA HA AH AH MOJEJ OSOBY I NIE TYLKO HA AH AH AH PS DZIĘKUJĘ ZA WSPARCIE 20.03.2020, 21:13
PROSZĘ O ZABEZPIECZENIE NICKA RYDZ BO TO MOZE TEN SAM CO PISAŁ JAK DAWAŁ MI TE CIASTO DO SPOŻYCIA
AJWAJ ALELUJA I DOP PRZODU
AJWAJ ALELUJA I DOP PRZODU 20.03.2020, 20:37
PRZEJDĘ PRZEZ KAZDĄ BRAMKĘ I TO UDOWODNIĘ JAK CHCIELI MNIE ZBIĆ
ZABIJANIE W MAJESTACIE PRAWA HA HA AH AH
ZABIJANIE W MAJESTACIE PRAWA HA HA AH AH 20.03.2020, 20:21
IDZ SIĘ WYPAŁUJ KONDONIE AH AH AHA AH CO STRELISZ MI ZMOWU W PŁUCA HA HA AH AHA PANI PROKURATOR HJA HA AH AH
NIESTETY HA HA AH AH
NIESTETY HA HA AH AH 20.03.2020, 20:31
NA KAZDEJ BRAMCE DO SADU TO WYŁAPUJE I TO JEST FAKT
Rydz
Rydz 20.03.2020, 20:24
Przestań ćpać i głupoty pisać!
TO DO PANI PROKURATOR
TO DO PANI PROKURATOR 20.03.2020, 21:19
RYDZ JEST OSRANY PROSZĘ ZABEZPIECZYĆ JEGO IP
SAM PRZESTAŃ ĆPAĆ    KONDONIE WIECZORKA HA AH AHA
SAM PRZESTAŃ ĆPAĆ KONDONIE WIECZORKA HA AH AHA 20.03.2020, 21:07
NIE MUSZĘ ĆPAĆ KAŻDA BRAMKA DO SADU CZY PROKURATURY TO WYŁAPUJE I TO JEST FAKT HA HA AH AHA AH M,OGĘ PODDAĆ SIĘ BADANIĄ I TEŻ TO BEDZIE FAKT HA AH AHAAH
NIECH PANI   PROKURATOR     POSZUKA
NIECH PANI PROKURATOR POSZUKA 20.03.2020, 20:49
PROSZĘ O ZABEZPIECZENIE IP TEGO WPISU PONADTO TYCH O DAWANIU MI CIASTA PATRZ TORCIKU HA AH AH AHA HA A SA W ARCHIWUM IGRYFINO PO TO TO PISAŁEM AH AH AH AHA AH
MUSIAŁ KON DONIE
MUSIAŁ KON DONIE 20.03.2020, 20:05

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

AJWAJ ALELUJA I DO PRZODU
AJWAJ ALELUJA I DO PRZODU 20.03.2020, 19:59

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Europejczyk
Europejczyk 20.03.2020, 17:51
Buhaha.. 80 testow na dobę. Niemcy robią ich do 30 000 na dobę a wyniki do 5 godz. Czy tu śmiać się czy płakać.
Ola
Ola 20.03.2020, 17:49
Przy 80 testach na dobę to wszyscy jesteśmy zdrowi.
JA2
JA2 20.03.2020, 21:30
Dlatego władze twierdzą że u nas koronawirus jest opanowany, bo oni są genialnie przygotowani. W Holandii robi się 10 000 testów dziennie więc choroba szybko postępuje. My po prostu nie wiemy czy chorujemy, czy nie. Objawy są różne, nie musi występować wysoka temperatura, a wtedy pies z kulawą nogą nie zainteresuje się pacjentem. No chyba, że jest to vip. Para prezydencka poddała się testom, a ja nie mogę.

Pozostałe