Koronawirus. Nowe ograniczenia w przemieszczaniu się w Polsce od 25.03.2020

  • 24.03.2020, 13:03
  • Źródło: gov.pl
Koronawirus. Nowe ograniczenia w przemieszczaniu się w Polsce od 25.03.2020
- Jesteśmy zaniepokojeni i musimy wdrożyć kolejne ograniczenia. Robimy to dla ocalenia życia wielu Polaków i ograniczenia fali epidemii. Ograniczenia będą dotyczyć każdego z nas, również w przyziemnym życiu, tak aby ograniczyć naszą społeczną aktywność - powiedział dzisiaj 24 marca 2020 r. premier Mateusz Morawiecki.

-Jeśli nie ograniczymy kontaktu do minimum, nie pomożemy uratować więcej żyć. W tym rozporządzenia będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu poza naprawdę pilnymi sytuacjami - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Wprowadza się ograniczenia w przemieszczaniu się

Do 11 kwietnia 2020 r. włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi.

Obostrzenie nie dotyczy:

  • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
  • wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

Nie można poruszać się w odległości bliższej niż 1,5 m od siebie.

W autobusie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących

W autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Należy tak zorganizować transport publiczny, żeby co drugie miejsce było zajęte.

 

Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi

Zakaz wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będzie można spotykać się z najbliższymi członkami rodziny i osobami, z którymi pozostajemy w stałym pożyciu.

Kara za nieprzestrzeganie zakazu moze mynieść do 5 tys. złotych. Policja będzie to kontrolować.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych

Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym.

 W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

Zachęcamy do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.

Zakłady pracy

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują

Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.

Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

 

Nowe rozporządzenie obowiązywać będzie od połnocy z 24 na 25 marca 2020 r. do 11 kwietnia 2020 r.

Źródło: gov.pl

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (76)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

siłacz
siłacz 26.03.2020, 10:57
Czy można korzystać z siłowni na powietrzu ale powyżej 2 osób już nie można ?
pomyśl...
pomyśl... 26.03.2020, 14:19
A sobie będziesz dezynfekował urządzenia przed użyciem?
To pomyśl...
siłacz
siłacz 26.03.2020, 19:10
Ćwiczę w rękawicach nie dotykam niczego gołymi rękoma
Czytelniczka
Czytelniczka 25.03.2020, 03:52
Ja już sama nie wiem czy ludzie są tak głupi że nie rozumieją co się mówi czy tak tępi że nie nie dociera nic?wszędzie piszą i mówią co trzeba przestrzegać,co wolno i czego nie wolno a i tak jest 1000 pytań o to samo.?Brak słów.
czytaj uważnie!
czytaj uważnie! 25.03.2020, 09:21
A tobie co odbiło? Paski na dole ekranu i nagłówki wystarczają? Przecież wczoraj nawet premier nie ogarniał - i minister zdrowia prostował. Wierzę ministrowi zdrowia w tym względzie....
EM
EM 25.03.2020, 01:19
I bardzo dobrze, należy zostać w domu aby nie być zarażonym i basta. Tylko nie wszyscy to rozumieją i tak np. UMiG zabrał dodatkowe autobusy i teraz jest ciasno, ludzie się cisną. Także już niedługo przywiozą z tego tłoku wirusa i będziemy mieli dziki zachód. Ciekawe co na to Sanepid.
ja
ja 25.03.2020, 07:05
jeszcze raz :.nie ma stanu wyjątkowego ,nie ma podstaw prawnych ograniczenia swobód obywatelskich.z domu wyjść nie można ale do urn można.byle by duda wygrał a potem korona wirus niech hula.Jeżeli nie będę chuliganił to policja może mnie ...(tak jak majstra jak mawiał jasiu)
pomyśl!
pomyśl! 25.03.2020, 09:24
Podstawą prawną jest choroba zakaźna o wysokiej śmiertelności. To, że jest bałagan i gra polityczna przy okazji - to prawda. Ale nie mieszaj dwóch spraw - bo robisz się podobny do tego, co gania (razem z tłumem ochroniarzy) po Polsce....

Ale akurat zakaz kontaktów jest jedynie słuszną metodą...
Im szybciej zrozumiesz, tym będziesz bezpieczniejszy - i ludzie wokół...
ja
ja 25.03.2020, 09:36
cały czas myślałem że warunkiem zdrowienia lest leczenie .W/g ciebie zakazy są panaceum na wszystko.Jaka wysoka śmiertelność .dziennie na drogach ginie więcej ludzi niż z KW.oczywiście należy zachować ostrożność i rozsądek.ale nie maskować bezradność ,nieudolność rządu i cynizm "szeregowego posła"
pomyśl!
pomyśl! 26.03.2020, 14:22
Ty nie mieszaj pojęć - jakby z każdego 1000, co siada za kierownicą każdego dnia, na kolacje nie wracało 15 to byś mógł śmiertelność porównywać!
A ile osób dziennie siada za kierownicą?
No to teraz zobacz, ile osób z zakażonych umiera...

To, co i kto chce ugrać na epidemii to zupełnie inna sprawa...
i to pisowiec zaproponował!!!
i to pisowiec zaproponował!!! 25.03.2020, 00:40
Dlaczego mądry pomysł organizacji sejmu na stadionie - gdzie byłby dystans od ludzi u bezpieczeństwo PiS się nie spodobał - a forsuje niekonstytucyjny i bezprawny sposób pokątnego głosowania?
AaaAaaaAaaaAAAaaaa !!!!
AaaAaaaAaaaAAAaaaa !!!! 24.03.2020, 23:44
A czy można iść do sąsiadki jak mąż na kwarantannie za granicą ?
Nie wytrzymam codziennie po kąpieli odsłania okno w sypialni i się zabawia
bzzzz
bzzzz 24.03.2020, 22:42
Miarą bałaganu jest to, że zupełnie innej odpowiedzi na pytanie czy można udać się na spacer udziela rzecznik rządu i rzecznik Ministerstwa Zdrowia, według których jest to dozwolone i strona internetowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, z której wynika, że jest to zakazane
słuchaj lekarza, nie polityków!
słuchaj lekarza, nie polityków! 25.03.2020, 00:21
Minister zdrowia na konferencji dzisiaj mówił, że na spacer można, bo wazny dla zdrowia fizycznego i psychicznego - byle nie kontaktować się z ludźmi!
my
my 24.03.2020, 21:18
to gmina musi przywrócić normalny rozkład jazdy jedynki, telewizor mówił że po tym wszystkim rozliczą władców miast i bardzo dobrze niech ukrają...
radio
radio 24.03.2020, 21:12
Hmm, czy mozna iść w sobotę na małego grila na działkę, z żoną i dzieckiem ??
pomyśl dwa razy
pomyśl dwa razy 25.03.2020, 00:25
Formalnie - pewnie tak. Ale pomyśl, jeśli się przeziębicie - to gdzie z dzieckiem traficie? Do przychodni? Nie przyjmują z kaszlem czy katarem...
Więc po prostu nie przesadzaj. Spacer tak, chwila na działce tak - ale uważaj...
antena
antena 24.03.2020, 23:29
Na działkę możesz iść przecież jest twoja co ty się pytasz ?
Nie rozpalaj tylko grila na chodniku w mieście
majkel
majkel 24.03.2020, 22:08
Koronawirus a spacer

Po pierwsze, to zależy od tego, dokąd się wybieramy. Najlepiej na odludzie, działkę czy do lasu. Oficjalne zalecenia są takie, by unikać spotkań z ludźmi, trzymać się od nich najbliżej na metr i nie dotykać niczego, a szczególnie tego, co jest dotykane najczęściej, czyli klamek, poręczy, uchwytów itd.
Nie oznacza to oczywiście, że nie możemy wyjść na spacer po mieście, czy osiedlu. Możemy, chodzi o to, by się pilnować.
"Zarówno dzieci, jak i osoby starsze, powinny wychodzić na spacery, żeby się dotlenić. Nie należy zamykać się i oddychać tylko własnym powietrzem. Bardzo ważne jest, by to powietrze wokół siebie wymieniać, koniecznie wietrzyć mieszkanie" - mówi w rozmowie z HelloZdrowie dr n. biol. Agnieszka Chojecka – kierowniczka Pracowni Zwalczania Czynników Zakaźnych i Skażeń Biologicznych w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładzie Higieny.
racja
racja 25.03.2020, 00:26
Minister na konferencji ogłaszając też mówił, że na spacer, byle z dystansem od ludzi dla zdrowia fizycznego i psychicznego można wyjść.
Inna sprawa, jak to zrobić w wielkim mieście...
Knagulec
Knagulec 24.03.2020, 21:30
Czemu nie ktos ci zapoda koronke i tyle siedz w domu warchole
...
... 25.03.2020, 00:28
"warchole" - jeszcze zomo wyprowadź na ulice. Olimpiadę odwołują, a u nas matury przeprowadzą, wybory przeprowadzą. Olimpiadę też by rząd przeprowadził...
radio
radio 24.03.2020, 21:47
lachonie jeden pytam normalnych ludzi a nie z mącznej w szczecinie typa jak ty dla którego leków już szkoda złamasie.

Knagulec
Knagulec 24.03.2020, 23:18
SSSIIIIJJJJ nędzo
Knagulec
Knagulec 24.03.2020, 21:09
Dobrze dobrze moja Natalka w domku i gra
mistek
mistek 24.03.2020, 20:50
Jakby nie było jakaś trauma pozostanie.
Ło matko
Ło matko 24.03.2020, 20:25
A po epidemii wszyscy na L4 od psychiatry.
ja
ja 24.03.2020, 20:48
panie Morawiecki .Bez przesadyzmu.będę chciał iść na spacer to pójdę .Zakupy również zrobię .Nie ma żadnego ze stanów wyjątkowych i to ograniczenie swobód obywatelskich nie ma mocy prawnej.Oczywiście należy zachowa zasady przy pandemii.Ale tylko te zasady które są umocowane prawnie.Macie burdel i piekielny bałagan w gospodarce i szukacie usprawiedliwienia
Siedź w domu
Siedź w domu 24.03.2020, 23:32
Tępy jesteś ? Nie rozumiesz trzeba cię karać ?
Knagulec
Knagulec 25.03.2020, 07:43
Ciebie *** karać 
Pl
Pl 24.03.2020, 21:37
I przez takich idiotów ja ty epidemia się rozprzestrzenia.
stan wojenny
stan wojenny 24.03.2020, 19:59
a zomo też przywrócą???
Knagulec
Knagulec 24.03.2020, 21:10
Jeb... sie w czape warchole
stan wojenny
stan wojenny 25.03.2020, 06:22
mowa kodziarzy
wasz pan
wasz pan 24.03.2020, 18:37
módlmy sie
waleczny cyc
waleczny cyc 24.03.2020, 19:03
Na jutro szykuję bloczek mandatowy , wnioski na kolegium z przyjemnością wypiszę . Tyczy do tych co wprowadzają w błąd , ja wam dam rowerki, spacerki do jutra debile .
słuchaj lekarzy, nie polityków
słuchaj lekarzy, nie polityków 25.03.2020, 00:30
Posłuchaj jełopie ministra zdrowia. Dozwolił spacery, byle bez kontaktu z ludźmi - bo to wazne dla zdrowia - psychicznego i fizycznego!
olo
olo 24.03.2020, 21:16
ojoj żebys nie musiał co chwila być w sądzie na rozprawie, o ile ludzie faktycznie z psem po szybkie zakupy, do lekarza będą szli, a na końcu śedzia cie zje za to że kretynem jesteś i na siłe mandaty chcesz pchać
rządowy
rządowy 24.03.2020, 18:15
Można wychodzić na spacery, na rower, biegać, z psem, ale w max 2 osoby i utrzymując odległości od innych. Na stronie rządowej www.gov.pl jest wszystko opisane.
ccc
ccc 24.03.2020, 18:56
ciebie już do końca poczochrało , co ty sobie wyobrażasz .
do "poczochranego"
do "poczochranego" 25.03.2020, 00:32
ty czytasz nagłówki w tabloidach albo paski na ekranie? A pełnej wypowiedzi ministra zdrowia nie słyszałeś?
rządowy
rządowy 24.03.2020, 22:02
Zamilcz i nie siej fermentu!
Informator z Zalando
Informator z Zalando 24.03.2020, 18:00
Jak naprawdę jest w Zalando. 1# Lewe termometry które potrafią pokazać pracownikom nawet 31,5 Celsjusza! Generalnie dużo osób twierdzi, że o kilka stopni zaniżają temperaturę przy mierzeniu. Brawo! 2# Obowiązkowe mycie rączek przed rozpoczęciem pracy z tym, że przez całą grupę naraz. 3# Od groma ludzi na przerwach. Krótkie kawowe to podział na trzy a długie obiadowe rozdzielone na cztery etapy. 4# Przepełnione autobusy. Ciężko nawet o miejsca siedzące. Kto nie wierzy niech sprawdzi poszczególne linię np Zalando - Gryfino. 5# Lodowata woda w łazienkach - podgrzewacze bywają ustawione na 0 Celsjusza! 6# Tablice informujące o trzymaniu się poręczy na schodach - dużo osób je dotyka i nikt nie informuje aby tego nie robić. 7# Liczne drzwi które mogłyby być stale otwarte a niestety każdy musi chwytać za klamkę i je otwierać. 8# Mocno ustawione klimatyzatory pod pretekstem wymiany powietrza zasysają bardzo chłodne powietrze z zewnątrz. Powoduje to odczuwalne chłodne przeciągi na całej hali. Nie mówiąc o otwieraniu bram przy wszelkich dostawach. Cudownie jest pracować w takich warunkach przez całą zmianę a potem chorować.9# Zebrania grup - wszyscy stłoczeni obok siebie - ramię w ramię.
lepiej się żalić jak wziąć los w swoje ręce?
lepiej się żalić jak wziąć los w swoje ręce? 24.03.2020, 21:03
zmień pracę jak Ci nie pasuje człowieku....
normalnieotejporze
normalnieotejporze 24.03.2020, 16:45
A kto mi zabroni na wlasnym podworku rozpalic grill ? to moj obiad i wszystko w temacie a z ludzmi nie mam kontaktu
Knagulec
Knagulec 24.03.2020, 21:13
chyba ze sama z kolbą kukurydzy
,,,,
,,,, 24.03.2020, 17:30
Ja ci zabronię.Jak cię zobaczę na podwórku z grillem czy bez grilla to od razu dzwonię na policję.Jak ci dowalą z 500 to się nauczysz.
Knagulec
Knagulec 24.03.2020, 21:14
,,,,,, co ty jebi.... sz sa śmieci
Rece opadaja
Rece opadaja 24.03.2020, 17:13
Jasne, ze nikt nie zabroni umierac ludziom pozbawionym mozgu, bo z wypowiedzi wynika ze myslisz brzuchem
powiedział wyraźnie!
powiedział wyraźnie! 24.03.2020, 16:34
Przecież minister powiedział że można wychodzić na spacer - bo to ważne dla zdrowia! Byle nie na pogaduchy czy w zatłoczone miejsca!
ccc
ccc 24.03.2020, 18:58
to się od jutra zmienia mądralo .
do poczochranego
do poczochranego 25.03.2020, 00:33
Ty jełopie przecież minister DZISIAJ mówił, że można wyjść na spacer, byle trzymać dystans od ludzi! I to chodziło o stan PO OGŁOSZENIU!
Słuchaj uważnie, a nie tylko nagłówki i to te większą czcionką!
Biegaczka
Biegaczka 24.03.2020, 16:31
Przecież większość tych co ma.chyba przylatuje zza granicy bo są ściągani. To wyborów też niech nie będzie, bo jak dotyczy wszystkich to tak samo przed obwodowymi komisjami do głosowania jiż nie mówiąc o siedzących w komisjach ich bezpieczeństwo niech pomyślą o zmianie siedzib kokosji bo jiektóre są malitkie takie jak dps, szpital inne placówki Ci co będą liczyć nie mogą być w małych pomieszczeniach, w święta niexh powiedzą że wprowadza inny stan....Tego przenmieszczania nikt nie upilnuje 2 patrole na krzyż a uorawiający sport na ścieżce nie robią tam zakupów i nie pracują to będą kieć roboty po 50 osób a ulice nabrzeże itd...
Nie wiem
Nie wiem 24.03.2020, 15:52
A wyjście do banku, poczta?Można czy nie?
Knagulec
Knagulec 24.03.2020, 23:22
Ssiiij
a ja wiem
a ja wiem 24.03.2020, 17:00
Nie można!! Do kibla też nie można!! Wal w majty!!!
Pindol
Pindol 24.03.2020, 21:15
a ja ci do łba
Robol
Robol 24.03.2020, 14:50
Już widzę te prawie puste autobusy do zalando. Teraz ludzie na stojąco jeżdżą a nie będzie mogło jechać więcej niż połowa miejsc siedzących. I co teraz? Ktoś to będzie kontrolował?
...
... 25.03.2020, 00:37
Ciekawe skąd pracodawcy teraz wezmą dwa razy więcej autobusów pracowniczych (I KIEROWCÓW) - i ile to będzie kosztować. Prowizorka!
No chyba że samochody pracownicze to coś innego niż komunikacja publiczna.
Ostatecznie - przecież w zakładzie pracy też nie mają "co drugiego miejsca wolnego"...
Koronawirus
Koronawirus 24.03.2020, 15:04
W zalando to dopiero wylęgarnia wirusa, a w tych busach! Skupisko ludzi, jeden na drugi. I nic się z tym nie robi! Co z tego co ze nie będziemy wychodzić z domu jak ci co tam pracują a są to tysiące ludzi, jeżdżą do domu i mogą roznosić wirusa. Dragedia!
ajwaj aleluja i do przodu
ajwaj aleluja i do przodu 24.03.2020, 21:17
w domu wszystkie kur... siedziec a nie łby na ulice

Pozostałe